Analiza zemljišta

ovako izgleda kod mene, institut tamis radio analizu...
attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php


i klasifikacija, cisto da znas gde se nalazis...
attachment.php
 
Poslednja izmena:
I JA SAM DANAS DOBIO ANALIZU ZEMLJISTA, I NEKE MI STVARI NISU JASNE,PA ME INTERESUJE DA LI NEKO MOZE DA MI POJASNI.OVAKO IZGLEDA REZULTAT


pH u KCL 6.72
pH u H2O 7.48
CaCO3 0.59
humus 4.09 %
P205 11.54 mg/100 g ZEMLJE
K20 42.04 mg/100 g ZEMLJE

A PREPORUKA N P205 K20

SUNCOKRET 83 61 0
KUKURUZ 105 128 0
PSENICA 98 76 0

E SAD ME KONKRETNO INTERESUJE ZA PSENICU DA LI JE OVA KOLICINA ZA CELU GODINU ILI TREBA DA RADIM ANALIZU NA AZOT ZA PRIHRANU JER SEJALI SMO DO SADA APAC I GLEDALI SMO DA MU BACIMO OKO 160 KG N/Ha
 
grunt verovatno ti nisu radili N
miko sto bi radio N/min kad ti vec uradili, pogledaj na mom predhodnom postu sliku drugu-djubrenje aktivnom materijom, pa se rasporedi od prilike kako ti odgovara...
 
gledaj da bacis kan u prihrani jer imas manjak calcijuma , ili razbacaj caco3 tj stocnu kredu po njivi pre obrade.
 
N-min se radi iz vise razloga, a jedan je svakako i taj sto se zbog vecih padavina moze spustiti dosta nize. Vec je neko i pisao o tome da je u jesen isao sa azotom, da je bila kisna, i da je repa zbog toga dobrano stradala. No, koga zanima svakako ce naci nesto o N-min i o azotu.
 
Ja sam pisao o repi i azotu 2010. godine.


@miko bk
Sve su ti napisali. Pojacaj djubrenje za 20% i raspodeli azot u 3 navrata. Imas na slikama od Dragana Kovaceva to lepo napisano. Prilagodi odnose spram potrebe tvoje njive prema N. Ja cu ti uraditi ovaj put, a sledeci put sam racunaj :osmeh:

N cu racunati za 120kg/ha.
Pre setve 50kg (preko 180kg/ha MAP i 60kg/ha UREA (ili AN, ovde nam Garisa nije odgovorio zasto treba izbegavati ureu))
Prva prihrana 30kg - 70kg/ha Urea
Druga prihrana 40kg - 150kg/ha KAN

- - - - - - - - - -

p.s. Kad napisem 30kg -70kg/ha urea tu ne mislim na opseg za ureu vec 30kg cistok azota, sto aproksimiram sa 70kg uree. Analogno je i za ostalo.
 
danas sam na institutu pokupio rezultate. jedna njiva ima veoma visoke vrednosti i P i K , preporuka za djubrenje u naredne 4 godine samo N , P i K nista...
mozda je i neka greska , mislim da cu uzeti uzorke opet posle skidanja psenice sl.godine...
najgore od svega je to , sto su rezultati stigli kasno i ja sam vec `bacio` na svoju ruku 100kg/kj MAP 12:54 i posejao zito...

DSCF0325.jpg
 
Koliko kosta stocna kreda i koliko kg bi trebalo da se razbaca da bi se popravilo stanje?
Samo da javim posto sam jurio za sebe da je trenutno.
Maloprodajna cena kalcijum karbonata CaCO3(filer ga zovu u fabrici) 880din/t rinfuzno ili 3088din/t dzakiran po 50kg u Fabrici kreca i gipsa Jelendol tel031590599 kome je blize i treba mu dosta, isplati se.
Verovatno je priblizna cena i u tebi blizim fabrikama kreca.
Koliko treba zavisi koliko hoces da podignes ph vrednost.Pozovi neki institut pa pitaj na osnovu podataka iz analize trebali su ti sami predloziti ako je potrebno.
:ppozdrav:
 
Radili su mi analizu zemljišta u Sm.Mitrovici i po meni ovde ima nelogičnih stvari u preporuci za đubrenje , nisam mogao da pitam jer laborantkinja nije bila tamo,zvaću je ovih dana da pitam a Vas kolege bih zamolio da mi odgovorite dali i Vi vidite ovde neke nelogičnosti ili je to sve O.K.


2mha8fc.jpg


9lleut.jpg


2ezl0yw.jpg
 
Ne znam na sta mislis. Meni je ok, preporuka je u sustini samo da uneses ono sto izneses.
 
Ne znam na sta mislis. Meni je ok, preporuka je u sustini samo da uneses ono sto izneses.

Marko mislim na 1ookg KAN-a u preporuci za đubrenje u soji zar on nejde kao prihrana azotom u kiselim zemljištima logičnije mi je da ide SAN ,AN ili UREA i ovo mi je nelogično zašto formulacija NPK 8:24:16 kada je kalijum u deficitu a fosfora ima dovoljno pogotovo na prvom i trećem uzorku, ajde da su ovo preporučili za kukuruz ili pšenicu njima je fosfor više potrebniji od kalijuma i toliko kao što kažeš iznesu u toku godine ali zašto onda za soju ovakva preporuka kada se zna da je soji potrebnije više kalijuma nego fosfora , baš me interesuje dali bi i za šećernu repu stavili istu formulaciju a zna se da ona voli puno kalijuma !?
 
Pa soji treba malo azota u pocetku, pa je zato KAN bolji.
Sto se tice ovog kalijuma, mozda na psenici ici sa nekim MAP-om, a ostalo ok. Oni ti sada preporucuju kalijum, ali kada sledeci put budes isao na analizu, i ako budes cuvao ovu, zajedno sa podacima o djubrenju i iznetom prinosu, onda ce se imati bolji presek stanja i potrosnje kdo tebe. Zato ti i preporucuju da uneses onoliko koliko izneses, tako da bolje moze da se prati ukrstanjem svih gornjih podataka. Moje misljenje.
 
Sve zbrkano , soji dosta fosfora , pa kan u prihrani , inače više fosfora nego kalijuma ??
Daju preporuke a niko te nije pito ni šta si imo prethodne godine , ni kolko je rodilo , ni šta ćeš raditi sa ostacima , što kaže marko kolko si iznio a to je najvažnije ??
... ma pusti ih i njihove budjave knjige , radi po svom.
 
Sve zbrkano , soji dosta fosfora , pa kan u prihrani , inače više fosfora nego kalijuma ??
Daju preporuke a niko te nije pito ni šta si imo prethodne godine , ni kolko je rodilo , ni šta ćeš raditi sa ostacima , što kaže marko kolko si iznio a to je najvažnije ??
... ma pusti ih i njihove budjave knjige , radi po svom.
Ma da tako sam i uradio za pšenicu 100kg MAP , za kukuruze 1ookg 15:15:15 + 50kg MAP a za soju 150kg 15:15:15 +50kg UREJE gde nije paljeno kukuruzovište tamo gde je upaljeno ( ne mojom krivicom) pre setve baciću 60kg SAN-a ili AN-a sve je po KJ ::sretan pecaros::
 
Za kukuruz 120kg Map-a i u proleće 120-150kg ureje u zavisnosti šta je predusev za suncokret verovatno isto MAP ali manje .

- - - - - - - - - -

Zaboravih sve je po Kj
 
Danas sam dobio rezultate analize, prvi put sam radio analizu od kada sam počeo da radim porodičnu zemlju. Kako vam se čini i zanima me da li je sve što treba od veštačkog đubriva 400 kg 5:16:24, da li je to količina potrebna za period od 4~5 godina ili samo za ovu godinu, godinu zasnivanja ?



 
Nazad
Vrh