Analiza zemljišta

Ne znam da li je posredno ili neposredno, samo znam da kad god smo bacili ureju, imali smo problem u vrsidbi sa velikom vlagom. . . i zato ne bacamo ureju godinama. . . samo NPK u oranje . . . odosmo u offtopic :)
 
samo je brojku napisao ,ajde ti iznesi tvoj racun pa da vidimo, verovatno je uzeta drugacija gustina zemljista.
 
Ljudi imam jedan problem,kupio sam zemlju koja je bila do sada pod arendom drugog coveka i koji tvrdi da je zaorao 15 sticu da bih mu ja to refundirao e sad koliko je pouzdano i moze li se to utvrditi analizom, sta mislite o tome
 
pa i kod nas je verovatno dzabalesku, isti smo svet:osmeh:
al ima 2 analize zemljista, N-min, i ova za sastav zemljista tjs. za osnovno djubrenje, jedo se placa a drugo je dzabe? neka me neko ispravi ako sam nesto promasio...
 
Ljudi imam jedan problem,kupio sam zemlju koja je bila do sada pod arendom drugog coveka i koji tvrdi da je zaorao 15 sticu da bih mu ja to refundirao e sad koliko je pouzdano i moze li se to utvrditi analizom, sta mislite o tome
Skloni brazde vidi dal ima , ako nema nek on pokupi svoj vestak i nek se nosi

---------- Poruka napisana u 08:42 ---------- Prethodna poruka je at 08:40 ----------

koja je trenutno cena analize zemlje po jednoj parceli?
Pre 2 godine je bilo 1400 dinara , ministarstvo subvencionise analizu zemljista i kalk za zakiseljena zemljista
 
samo je brojku napisao ,ajde ti iznesi tvoj racun pa da vidimo, verovatno je uzeta drugacija gustina zemljista.
Ok. Ako pretpostavimo da je gustina zemlje 1,35, i da je analiza koja je radjena do 30 cm pokazala da ima 10 mg/100 gr P. Koliko po tebi tu ima P, i koliko ce se on povecati ako bacimo MAP tih 200 kg/ha?
 
Po tome ispada da u zemljistu ima 405 kg P2O5 na hektar i da je jedan mg 40,5 kg ciste akt. materije, to je za sloj od 0-30 , e sad dal je on racunao za sloj od 0-60 to je vec diskutabilo (mada je najverovatnije tako). Mada u zemljistu se racuna lakopristupacni P2O5 moguce je da je racunao i deo koji ce da se fiksira i nece biti pristupacan.
 
Onda se slazemo. To je i moja racunica, koju sam izveo gore da 80 kg poveca za 2mg/100gr. Ono sto mene zanima, kad nam daju te podatke iz analize, da li to znaci da je tih 10mg/100gr taj lakopristupacni, ili je to ukupna kolicina, a sta ce biti pristupacno zavisi od kiselosti tj pH?
 
Kako uzimate uzorak za analizu? mi smo ovo pravili moze da posluzi do 30cm dubine

k4f60m.jpg
 
Sva nasa zemljista su uglavnom,deficitarna sa fosforom,pa naravno treba dodavati fosfor.kalijum je uglavnom u dovoljnim kolicinama prisutan,nedavno sam cuo da u masi zemljista od 1 ha ima oko 250 tona kalijuma,ali nije sav u obliku da bi biljke mogle da ga usvajaju.najvaznija stvar po meni je vrednost ph zemljista,obavezno treba podizati ph kod kiselih zemljista,a takva su uglavnom u centralnoj srbiji i u brdskim predelima...sto se tice vojvodine ,tamo su zemljista uglavnom blago alkalna ,sto ih cini idealnim za gajenje svih useva...
 
Nazad
Vrh