Alati i radionice

Da li je moguce da rezna ploca 115x1 bude "tupa" ,nece da sece ? Nova ploca ,wurth.

Prvi put sam naisao na tako nesto , stavi drugu sve normalno.
 
MOLIM nekog og "strujica" koji se kuze da mi ispravno protumace ove podatke jer meni ovo izgleda naprosto NEVJEROVATNO...



Mora biti neka "kvaka22" koju ja ne vidim ovdje...
 
Kakva su iskustva kad iz brusilice pocne da pucketa i da prekida radit. Cetkice pormijenje nije do njih. Pretpostavljam nesto oko rotora statora. Imal tu spasa? u pitanju mala bosch brusilica
 
Dremel za fine stvari. Stari mi sluzio dugo godina dok da nisam greskom polomio
3d3652aae7660a79217be3c5d2cec294.jpg
3920dea88096f87ca931585010cbd8f9.jpg
ed2174bebbf28cbbcd203fcd4016b818.jpg
9d7d8500f99858e0c26cb96a57b9cdaa.jpg
b15aa41f065063d0a16908506c63aa66.jpg
 
MOLIM nekog og "strujica" koji se kuze da mi ispravno protumace ove podatke jer meni ovo izgleda naprosto NEVJEROVATNO...



Mora biti neka "kvaka22" koju ja ne vidim ovdje...

To neki teski kinez od aparata.
Jedino u diznilendu je sansa da ubudzis 52amp osigurac na 230v. Mozda trofazni pa tri puta po 16amp.


Ne znam sto se ljudi tako lepe za te ampere kao da su to neki garant kvaliteta. Neki dan mi kaze drugar da treba da nabavi koncara trafo od 300 i nesto ampera. Koji ce mu moj to cudo? Niti ce ikad variti sa tom a ni pribliznom amperazom niti ce imati potrebe da vari nesto ogromno. Pa i da vari ceo dan vise od 200amp mu ne treba realno. Ne vari podmornice a 4mm elektrodu nije video.
Mig/mag aparati ok da je preko 200amp zbog sprej varenja al takodje je glupo sto kupe takav aparat realne snage i jace i onda stede na gasu pa mu nakace bocu sa co2 i useru sve.
Ta varenja sa 200amp i vise su zlo tesko koje ne treba probavati bez preke potrebe. Oblaci otrovnih isparenja. Tu se ruke peku cak i u rukavicama vatrostalnim. Gore klesta kod rel mma aparata, pistolji kod mig-mag aparata. Treba vodom hladjeni pistolji. Bolji tockici na dodavacima zice i jos kojecega. Tu se ove klasicne maske tope od toplote. Retko ko sta vari da je deblje od 20-25mm. I da vari deblje sa 4mm elektrodom to treba dobro ucvrstiti jer takav var povlaci jakom silom i nema sanse da se bilo sta vari bez fiksiranja.
Sve se moze zavariti (uglavnom) sa dobro odradjenim korenom vara, dobrim provarom i kasnijim slaganjem u nekoliko prolaza. 4mm eletroda nek samo malo ti uvuce sljaku tu je var skroz neupotrebljiv. Sekund nepaznje je dovoljan da usere sve.
Cela ta politika je kao da kupis traktor od 300ks i masine za njega a imas 5 parcela po hektar.
Tu su kinezi opet pokazali svoju domisljatost i poznavanje ljudske psihe. Valjaju svoje polu-proizvode gde realno aparati mozda i imaju do 160amp a lepe etikete i pisu da su im aparati 300amp. Ovaj sto se upecao nece nikad ni probati da vari sa tom amperazom pa ce mu biti dobro i bice mu psiha zadovoljema a oni koji rade takvo zavarivanje sigurno da svoj posao nece temeljiti na aparatima od 100e jer znaju da takvi aparati ne kostaju toliko. I svima dobro. Jedino ce ostati vecita forum dilema jel moguce da kinez od 100e moze da gura 200amp.
 
Poslednja izmena:
Naravno da je kinez u pitanju... Mene znima da li taj aparat ima kapacitet od bar 150-160A u MIG postupku... Gledam ove "karakteristike" pa mislim mozda sam nepismen ili jednostavno glup...

Treba mi fin aparatcic za CO2 zavarivanje (argon bocu vidio samo na youtube) koji zadovoljava moje potrebe. Trenutno imam trafo kineza 135A i fali mi jos "ono malo sto djevojci srecu kvari" da bi to bilo TO.

Za REL imam LINCOLN inverter i od kad sam njega isprobao zelja je bila nabaviti i MIG invertorski i to je to.

Ne bavim se nikakv "maratonskim zavarivanjem" ali za potrebe poljoprivrednog dvorista punog starih drndi misl da bolje i ne treba...
 
Tesko. Mozda ali mozda izvuces da varis na toj amperazi minut. Pitanje je da li on ima dobru voltazu da to sve isprati jer god mi-mag ne vode amperi glavnu rec (oni se pojacavaju ubrzavanjem zice pa aparat prati to amperazom). Tu je bitna voltaza (oni podeoci na prekidacu sa kojim mnogi misle da ustvari pojacavaju amperazu). Kupi nekog svabu do 160amp sa bakarnim namotajima i bices prezadovoljan. Gledaj da ima bakarne namotaje. Ima majstor cini mi se u Pancevu koji pojacava aparate po relativno povoljnim cenama. Samo reci hvale sam cuo.
Eto ja sam naleteo na ess 163 koji na 100% isporucuje 90amp. Plati sam ga nesto manje od 200e. Drugar pre 4god dao oko 500e za varstroj 180s a kod njega na 100% daje 85amp. Na 10% samo 180 cini mi se dok ova moja starudija daje 160amp na 45% i to mu je maksimum.
Kupio nov binzelov polikabl i tako lepo radi da je milina ga koristiti a i lep zvuk ima.
Znam jednog limara uzeo je isto jeftino stari electra beckum od 180 za isto neke smesne novce i koristio ga dugo. Nazalost proda ga i kupi iskravar nov od 180amp i dan danas se kune u electra beckum i kaje sto ga je prodao. Druga je stvar sto taj majstor iz Panceva pravi cuda od varstroja i iskravara al opet ti u startu treba da das poprilicne pare i dobijes aparat koji je vise za hobi upotrebu. Realno meni za 0.8 zicu ne treba vise. Sto se tice gasa za gvozdjusinu je dosta cist co2. Jeste da prsti i stvara oblogu prljavstine preko vara koju treba izbrusiti pre farbanja al za svoju cenu je sasvim dovoljan. Za malko cistije varove je feromix ekstra stvar jer ima taman toliko argona da ima cist var i jos malkice co2 u sebi cisto zbog kontrole toplote al i on je poprilicno skup i neisplativ za klasicno varenje i krpljenje starudije. Cist argin je ipak za malko "masnije" varove gde toplota nije tako bitna jer je inertan gas i ne ucestvuje u izmeni toplote.
 
Kod mene je stor sto mi ne treba bolje od npr varstroja 160A. Kolega ima varstroj 1600 star 10+ godina, od prvog dana radi na cist CO2 i 0.8 zicom i to je bilo TO, radi fantazija, kakvo brusenje iceg prije bojanja, samo direkt boja preko zavara i koliko znam da mu to nije pravilo probleme. Pretprosle godine nabavio 1mm zicu 15kg kolut nesto dzabe, 10-ak € platio, zove me da dodjem odmah vidjeti nesto. Taj njegov varstroj lakse radi s 1mm zicom nego s 0.8. Tesko mi dan danas vjerovati ali sam x puta koristio njegov aparat i s jednom i drugom zicom 1mm je preporod.

Feromix on koristi na poslu na MIG postupku a argon na TIG, i kaze nema greske, zbilja je neusporedivo bolje al kako i ti sma kazes za krpanje starudije co2 zakon.

Nesto mu je bilo na tom varstroju se pokidalo i odnese ga kompletnog na servis i zovu ga iz servisa da je aparat popravljen i ako zeli da mu ubace jos dvije diode jer ima mjesta za njih. Nije ni on znao da se to moze i rekao je da urade ako znaju sto rade. Kolega moj, sad taj aparat ne ide iz dvorista dok god ima itko s njime variti. Ziva azdaja za minimalne pare.

Trazio sam varstroj makar slicnih karakteristika ali nema nista povoljno za moje hobi potrebe, sve je preko 500€ sto je imalo vrijedno spomena. Drugi problem kod mene je sto imam samo monofaznu struju tako da mi je to ogroman ogranicavajuci faktor. Zato gledam inverter MIG da nadjem sto povoljnije da "pregrmim" s njime koju godinu pa ako se ukaze potreba ili prilika za bojim strojem sto da ne a ako kinez bude sluzio dobro ne bih ga mjenjao dok bas ne legne skroz na skroz.


Ova slika "karakteristika" sto sam postavio je kolega kupio aparat MIG/REL "300A". Kaze da elektrode topi kao od sale i bazicne i rutilne, isprobavao ga je propaljivao plocevine razne, kaze da se njegov varstroj trafo aparat ovome moze sakriti u misju rupu. Pitao sam ga kako radi MIG postupak, nije probao jer nije imao do sad MIG aparat pa nema bocu plina da ga moze isprobati.

Aparat je cist kinez, lijepog i donekle kvalitetnog izgleda, dobio je kablove za REL i ima EURO prikljucak i kabal za MIG. Aparat ima godinu dana garancije i placen jeoko 230€. Planiram odnesti moju bocu do njega da ga bas isprobam u radu i da vidimo i on i ja kako se ponasa i ako mi se svidi kako radi ja ga kupujem.

Samo me zanimalo sto strucna lica misle o kineskim amperima ;) Mislio sam mozda je po drugom nekom standardu oznaka da ima kombinirano 300A (150 na jedan postupak i 150 na drugi) ili tako neka marketinska fora...


Puno zahvaljujem na odgovoru
 
Danas pazario ovakav merac za Antifriz,ima za G11,12,13,za jacinu kiseline u akumulatoru i za jacinu tecnosti za brisace


kstools-refraktometar.jpg
 
Da imas onu pipetu,uzmes iz hladnjaka uzorak i kapnes na ovo plavo,prvo dignes poklopac i ide kap i stisnes i gledas,ovako to izgleda

100835631
 
Nazad
Vrh