Alati i radionice

@petru,kakvu glodalicu trazis?ja sam nedavno kupio Prvomajsku UG-1 ima alatnu glavu(sa pinolom) pa sam jos nabavio stos glavu hod 100 mm.da ne znas neko da li nema na prodaju podeoni aparat onaj kockasti?od novijih modela prvomajske?
 
vidim da znas sta je dobro tako nesto trazim i ja UG 1 ILI 2 bilo je prosle godine kad se raspala zastava prva iskra janko lisijak sad mozes da nabavis samo od preprodavaca, cujemo se dalje na pp:ppozdrav:
 
Ovo je radionica mog najboljeg prijatelja:

P1090152.jpg


P1090153.jpg


P1090155.jpg


P1090156.jpg


P1090157.jpg


P1090158.jpg


P1090159.jpg


P1090160.jpg


P1090162.jpg
 
Zasto neuredna , ja nemam ni pola tih masina , a nista kod mene nije urednije.
 
@dragane kazes da si radio kao strugar sto si ti morao da kupis subler i mikrometar jos kod svabe cudi me kako da on nema alat jel si mozda i nozeve i ostali alat kupio:haha:
 
Morao sam da kupim ovaj komplet , jer se radilo o velikoj preciznosti. Jedno ispurtanje sublera iz ruke ili mikrometra , to znaci odma mora da se kupi nov ,jer je taj koji je pao pokvaren. Pa da ne bi doslo do takve nepaznje onda je svako morao da kupi svoj subler i svoj mikrometar. Cak i kad smo spustali na sto subler morali smo da spustamo na tolet papir ili na salvetu, nikako na radni sto.
 
Sta li ste radili tako precizno?pa ti sublerom i nemozes tako tačno da izmeris,a uz mikrometar imas kontrolnik za proveru tačnosti.uz svaki mikrometar se dobija i kontrolnik i kljuc za štelovanje pa i u TESI!
 
@dragane svasta da cuje covek od tebe bas si me nasmejao :haha: sta ste radili toliko precizno , koliko treba da bude tolerancije na materijalu vruc i ladan aj sad majstore :haha:
 
Sad se setih-pa verovatno rucne satove!:haha:- da nemas jednu garnituru tih 'pokvarenih'mikrometara na prodaju?
 
Radio sam za Roleks, Ronda , Patek Filip , IWC, Calm, ... Nemogu vise da se setim imena , ima ih na stotine i svi su podjednaki u kvalitetu u uzradi tih satova. Ja sam samo pravio dijamanske freze(glodana) i dijamanske nozeve za strug. Ave smo rucno radili i nismo nikada radili u serijama . Najveca serija je serija od 5 komada , ali to je bilo jako redko.

---------- Poruka napisana u 00:12 ---------- Prethodna poruka je at 00:03 ----------

Evo imam i ovoga.



nlo2e8.jpg
 
@dragane82 takve stvari su se jos 70ih godina radile na cnc masinama i tako mali broj komada,a to znam jer mi je pricao majstor koji je to radio u austriji u firmi ZELISKO.Znaci sitni delovi male serije,a na kraju na univerzalnom strugu ne mozes tako precizno da odradis tolerancije nego samo grubu meru.pa se doradjuje na brusílci obicno.
 
Ne moze da se radi na CNC , je su vrhovi od pravog dijamanta. Dijamant je po nekada i 0.2mm nemoguce je da se postavi na vrh noza golim prstima. Mora pincetom , a posle ga presujemo u mesing. Ako nije presovan pod dobrim uglom , onda ponovo i tako po nekad ceo dan presujem samo 1 dijamant.
 
Nazad
Vrh