Akumulatori

@vladj могу ти рећи да ни овај није јефтинија варијанта, 13.500 рсд, и дају 36 месеци гаранције.....пошто ми је електричар рекао за онај прошли да неће дуго трајати због слабе ударне струје а ауто тражи јачу(то ти ЕН што пише на њега) и сад га послушао. Прво сам посумњао да не пуни добро или да негде вуче струју, пошто ми је од децембра до сад појео три акумулатора. Сад ћу видети колико ће овај трајати

Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга
 
TAB ... pazi samo da ne bude isto (TAB - Tvornica Akumulatorskih Baterija ili tako nešto) je stara firma iz Slovenije.
Kao i mnoge u (tadašnjoj) SFRJ prvo su kupili licencu pa onda se osamostalile.
TAB ima nekoliko brendova (TAB, Topla (ovo im je valjda i najbolji i najskuplji), Vesna, Taxxon ...).
Vesna je bila jaka marka ALI sad se ti akumulatori prave u Makedoniji ... i to više nije isto. Gde se ostali "brendovi" prave, teško je reći, oni jeftiniji verovatno na jugu. Šta reći, Starter (Vesna) su akumulatori koji su trajali (i) po 10 god. sad jedva stignu do garancije (iskreno, to je globalni trend, nije specijalnost samo ove fabrike, čiji su (makar Topla) akumulatori solidni).
 
Јесте фирма словеначка, али су акумулатори из Кине, лепо пише на њима земља порекла. Још се зезали ја и продавац како лепа словеначка марка из кине

Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга
 
Nisam znao (pretpostavljao sam da će se desiti (pisao o tome ranije), makar zbog EU regulative u vezi sa olovom, koja poskupljuje proizvodnju neviđeno).
Onda TAB ima "made in PRC" i "made in Makedonia" pa "biraj ago šta ti drago" ... doduše ni drugi nisu mnogo bolji (Rumunija, Poljska, Slovačka i Češka, ako je uopšte EU, mislim na "vrhunske" brendove).
Dakle od fabrike osta samo brend. Onda i ne čudi pad kvaliteta (džaba specifikacije, to se sad štancuje kako nove tehnološke linije nalažu, više sa "starim dobrim" iz vremena SFRJ nema AMA baš nikakve veze (kao i Gorenje, Sava i ostalo)).
 
Баш тако, све је отишло у..... прц

Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга
 
Stalker, da li akumulatori koji se stavljaju u nova vozila u fabrici su iz neke posebne kvalitetnije serije i rade se namenski za nekog proizvođača ili model???
 
Meni ciak za sad najbolje odradjuje posao,kako bilo koji da vrisne mislim od drugi marki na njegovo mesto dolazi cijak,i traje, dal zbog visoke startne struje il zbog kvaliteta neznam,prvi ciak sto sam kupio ima jedno 4 il 5 godina vec je u 3 traktora bio samo ga prebacivam ,a i nije nesto preterano skup.
 
Stalker, da li akumulatori koji se stavljaju u nova vozila u fabrici su iz neke posebne kvalitetnije serije i rade se namenski za nekog proizvođača ili model???

Nema baš logike. Često se (s)pominje i navodi (kao dokaz) dug životni vek.
Za dug životni vek malo je i do nove elektro instalacije.
Sigurno da NISU akumulatori druge klase (kao za naše tržište i slična) i eventualno se bira serija koja je na testiranju bolje prošla ALI nema logike da se proizvodna linija menja zbog OEM (jeste reklama i veliki posao, ali je margina profita tu minimalna, proizvođači su veće stipse (i imaju više mogućnosti da se bore za nižu cenu) od korisnika vozila).
 
proatomic mi na 549 trajao 7 godina, i radio uvek punim kapacitetom dok jedno jutro ni kvrk.36 meseci koliko se secam bila je garancija. Ja samo njega i exide .

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Meni ciak za sad najbolje odradjuje posao,kako bilo koji da vrisne mislim od drugi marki na njegovo mesto dolazi cijak,i traje, dal zbog visoke startne struje il zbog kvaliteta neznam,prvi ciak sto sam kupio ima jedno 4 il 5 godina vec je u 3 traktora bio samo ga prebacivam ,a i nije nesto preterano skup.

Jaka startna struja nema veze sa vekom akumulatora,vec samo daje laznu sliku da je akumulator ispravan.

Po pravilu ako je fabricki deklarisano punjenje alternatora sa 2 upaljena potrosaca < od 12.80 na takvo vozilo ide akumulator otvorenog tipa,to je klasican akumulator sa cepovima koji zahteva redovno odrzavanje u vidu dolivanja destilovane vode.Ako je punnjenhe jace onda ide akumulator zatvorenog tipa,koji opet zahteva odrzavanje,prodavci lazu da nema odrzavanja.Jedina razlika je u poklopcu jer zatvoreni akumulator kondezuje isparenja i nema potrebe za dolivanjem destilovane vode ali fabricke preporuke au kontrola napunjenosti sezonski ili na 3 meseca (zavisi od uslova rada).

I akumulator mora da bude cist uvek,prljav akumulator ima povrsinsku struju koja u ekstremnim slucajevima prelazi i 3A.I takav akumulator sam sebe isprazni za 3-4 dana.

Uz dobro odrzavanje i pravilan izbor akumulator moze da potraje i 9 godina i to Black horse :osmeh:
 
Nerazumem se puno u akomulatore da bi mogo da polemisem sta je za sta,al vidim da taj sa jakom starnom strujom,samo zavrti i upali traktor u momentu,nema onog verglanja ocel upaliti il nece na hladno vreme mislim.Dal je lazna slika il nije meni je bitno da traktori pale lako,a za 5 godina zasluzio je i da crkne,mada pali i sad ko kad je bio nov ,pa kolko traje jos trajace.
 
T110
Badava mu održavanje i da ga lickaš i glancaš KAD JE KONSTRUISAN DA CRKNE posle određenog vremena...
Uglavnom se to radi tako što ugrađuju tanke olovne rešetke!!!
Kontaš?
NE PREPORUČUJEM da samo ugradiš akumulator i zaboraviš na njega, u ostalom, SLAŽEM SE s tobom da treba održavati akumulator na (tvoj) opisan način...
Da bi mu (malo) dao "života" da "izgura makar godinu duže nego je konstruisan...
 
I kako komentarišete da je Varta najlošija?
Pa ja sam imao vartu u proslim kolima , i nisam nesto bio zadovoljan verglanjem. Proatomic mi je mnogo bolje radio stim da je varta dosta bila skuplja od njega. Na vecim minusima nekako sporo je veeglao auto . Dok sa proatomikom kao popizdeo.Pricam dok su novi bili oba

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Samo što je na testu bila crna Varta, a plavi Bosch koji ako se nevaram takođe pravi Varta je bio drugi, tako da ovo baš i nije najmerodavnije, a tek što se tiče veka trajanja...

- - - - - - - - - -

Jutros na -3, plava Varta 95 stara 4 godine lepo zaverglala 577 i posle nekih 5 sekundi verglanja upalio bez grejača.
Neka kod mene svaka izdrži barem po 6 godina, ja zadovoljan :osmeh:.
 
Kako je Alvirko Junior naglasio, dosta zavisi (i) od datuma proizvodnje.
To sam (smo) odavno rekao (reklil) ovde u temi. Sigurno je važnije od samog brenda (ili preciznije, često je važnije).
Ono što nije rečeno u prilogu ali jeste OVDE je da posle kupovine (a pre ugradnje) akumulatorsku bateriju treba dopuniti! (to može produžiti životni vek za jednu sezonu, manje ili više).
Osim toga, već smo (i bez testa) zaključili (na osnovu (sveopšteg) iskustva) da cena nije primarna, kao ni brend.
Doduše, Exide se pokazao dobrim (uvek je pri vrhu, nekako retko najbolji, na raznim testovima) ali (to) ima cenu (visoku).
Monbat se dobro pokazao, što je očekivano. Nedostajao je (ako sam dobro zapamtio) Fiamm koji je vrlo dobar brend.
Duracell je bio negde u sredini, ne baš po očekivanju, ali od njega bar nikad nije bilo da je omanuo.
Itd.
Jeftiniji brendovi mogu biti jednako dobri ili čak bolji, no ostaje pitanje trajanja koje kod boljih serija može biti nešto duže.
U principu (kao što sam više puta naglasio) to je garancija plus 12-24 meseca (u proseku nekih 1:cool:. Sve preko toga je "sitan dobitak na lutriji".
Naravno, može biti i par meseci od isteka garancije (kao kod bele tehnike) što znači da su konstruktori uradili odličan posao prilikom projektovanja (tako je i trebalo da bude).

Dakle, što "taziji" akumulator - to bolje!

Što se samog testa tiče, urađen je ozbiljno i nemam razloga da sumnjam u rezultate, ALI ostaje da nedostaje objektivnosti iz (najmanje) dva razloga:
1) Trebalo je testirati akumulatore iste starosti i dopunjene istim postupkom. Rezultati bi bili (veoma) ujednačeni, ali bi svaka nijansa u + i - više značila.
2) Statistička potvrda rezultata nedostaje. Da bi (koliko-toliko, prem da je i to malo, čak i za raspodele za mali broj uzorka) bilo od nekog značaja, trebalo je testirati (bar) 5 istih akum. pa odbaciti najbolji i najlošiji rezultat, a ostale uprosečiti.

Naravno, cenim svaki trud i eksperiment, ali uloženo je dosta a rezultati su TEK zanimljivi (ali ne i pouzdani).

Eto, tako.

Naravno, nije Varta što je bila (a bila je no. 1 do min. no. 3 u svetu) ali nije ni (baš) toliko loša, koliko je test pokazao (zbog svega navedenog).
 
Nazad
Vrh