Akumulatori

Meni su u roku od 2 meseca crkla oba akumulatora na kamionu. Black Horse od po 143Ah. Prvo jedan iz 2012. a posle drugi iz 2010. godine. Kupim najjeftinije Madjarske. Neki Hans. Dokle traju traju.
Pre mesec dana umalo da mi eksplodira akumulator u autu. Crkao kineski ili turski regler na alternatoru i punio 24V. Osecam ja neku kiselinu u autu (upaljena ventilacija a ventilator 20cm od akumulatora). Razmisljam sta je i tek pred kucom proradi mi mozak i setim se akumulatora. On se mucenik sav naduvao i malo pustio kiselinu. Sa rukavicama i naocarima sam raskacinjao klemu. Zamenim regler i sad je ok s tim da je akumulatoru sigurno skracen vek trajanja a tek mu je 8 meseci :sjasi:
 
@ Dobrodol

Sta nije u redu sa tim naponom od '12.56' V? Dalje, jesi li siguran da ti je taj 'digitalni' unimer tacan u 'stotu'. Znam coveka koji je dva puta skidao regler sa auta, jer je merio 12,7V napon punjenja i smatrao da je regler neispravan i da mu ne puni. Dosao ja i izmerio mu mojom starom Iskrom45 da je 13,8V.
Ti si taj akumulator trebao staviti i upaliti sa njim..
Sad mi jos nije jasno da tom Vladimircu treba toliki akumulator, jer ja MF65 palim sa 67Ah bez ikakvih problema(mada je predvidjen 90Ah)..
 
Pa covek stavio 143ah da kad ostane bez nafte da dodje na akumulatoru kuci iz njive!:osmeh:
I ja sam misljenja da taj akumulaor nije trebalo dopunjavati vec odma na traktor i paliti danasnji akumulatori nemaju potrebe dopunjavanja kao nekadasnji sto je bila obaveza bar dva sata drzati na punjacu pre prvog startovanja.
 
Tacnost unimera jeftinije klase je direktno vezana sa punoscu baterije koja je ugradjena u njega . Dovoljno je da samo padne napon na 8.5V bateriji i vec ne pokazuje kako valja . Stariji na "cager" retko imaju taj problem .

Dobrodol
Ako pokazuje odredjenu voltazu kada radi alternator nista to ne znaci jel moze da probije neka dioda untar njega pa da upropastava akumulator .
 
Unimer je tačan u stotu jer ga proveravam i upoređujem baš u toj radnji gde sam akumulator i kupio...
Imaju profesionalni, pa ja ponesem ovaj moj PRC pa uporedim, neverovatno, al istinito (ubodu ga i oni ponekad)...
Problem je u tome što je već u startu "delimično" ispražnjen, i alternator nema šanse da ga dopuni, pogotovu što mi je na poslu neophodno da palim i gasim traktor po 30-40 puta u toku dana!!!
Ili to, ili da ga ne gasim uopšte, po ceo dan, a ima mesta gde moram i po 10-tak minuta stajati, ponavljam , na leru, ili da ga ugasim, pa sačekam, ko čovek upalim, i teraj dalje...
Jel sada jasnije?
Stavio sam 143Ah jer je već bio toliki, i NEĆU (a i nemam koga) preko Zime da cimam da me šlepa da traktor upali, imam stari, "spori" anlaser, instalacija je nova, Sovjetski relej i dalje šljaka i šta da kažem više...
Sovjeti su projektovali da na Vladimirec idu 2 (dva) akumulatora po 6V vezana da daju 12V i ukupnog kapaciteta 135Ah...
Bila mi je namera da kupim od 135Ah, ali NEMA NIGDE, ima od 140Ah, i ovaj od 143Ah...
Ko sam ja da dovodim u pitanje projektovano rešenje konstruktora traktora a u pogledu akumulatora?
Batalite to, montirao sam ga kako mi je Matić i predlagao odmah jutros po dolasku na posao, ali je kazaljka ampermetra pokazivala (imala otklon) stalno u plusu, ceo dan, znači i dalje je nepotpunog kapaciteta (delimično prazan)...
Svi potrošači isključeni, alternator dopunjava redovno, ali nedovoljno...
Nego, ko je proizvođač ovoga 'kumulatora, zna li ko (pitanje od milion dolara)?
 
"Ajd' Jovo nanovo" (a već par puta je bilo o ovome).

1) Ko je proizvođač? Ne zna ni on sam (koliko "brendova" izbacuje; tj. ko je tamo tek par godina ne bi znao da nabroji i pola onoga što je izašlo iz (iste) fabrike).

No to je sad manje bitno (brend nije poznat ali verovato je od nekog većeg proizvođača pa verovatno "može da prođe" (uglavnom serije koje su pri dnu tolerancija ali još uvek će preživeti garanciju, najvećem broju slučajeva (ni bolji brendovi doduše neće više od 1-2 god. premašiti garanciju; ta Varta je sa 7 god. junači izdržala, sad ista Varta ne bi više od 5-6, to se inače zove "napredak").

2) Napon otvorenog kola je tek (gruba) procena "napunjenosti" akumulatora. Pun akumulator na 25°C ima oko 12,65 (12,6 do 12,7); Ca-Ca (potpuno zaptiveni) nešto više (za oko 0,1V). Kao što je već rečeno ovaj napon se meri nakon 24h kada se "skine na punjača" (mada je to pomalo i preterano, 12h je dosta, a min. je 4h pri čemu treba oduzeti (što narano nije precizno) oko 0,1V).
I nije baš na 12,4V prazan jer sa 12,45V ima oko 75% a "pola" tek na nekih 12,3V (otprilike).
Naravno, temperatura bitno utiče na merenje ali nije linearna zavisnost pa nije precizno ako se računa "temperaturnim koeficijentom", ipak za ±5 cel. (od 25) može se uzeti sa +0,05 i -0,05 (za 30 i 20 cel.) ... možda i do 0,1V (ne treba baš da se gleda na "drugu decimalu" ionako je SAMO procena.

3) "Profesionalni" "unimer" je prilično nedefinisano, ima ih od po preko 100€ (čak i od 250€, veoma ozbiljni uređaji) koji imaju klasu greške od 1% (što na 12,6 V iznosi 0,13 V). Osim toga nije sve do upoređenja jer jefiniji uređaji nemaju ponovljivost onih skupljih. Na kraju krajeva, ako je tačnost (maksimalno može biti) 1,5% (obično čak 3% za jeftinije "Kineze") onda četvta cifra (druga decimala) NEMA (ama baš) NIKAKAV značaj (nije značajna cifra), tako da "12,56 V" može biti i 12,5 i 12,6 (uzevši i tačnost) od 12,4 do 12,7 V.
Za tu drugu decimalu i uopšte dobru procenu SOC (State of Charge) potreban je voltmetar sa tačnošću 0,3% (vrhunski).
No, uzeću da je 12,56 V tačna vrednost (za dalje).

4) Neko reče da danas NE treba da se dopunjavaju akumulatori posle kupovine ... To je (velika) greška!! Tačno je da se današnji sporije "prazne" ali ako stoje više meseci u skladištu (a stoje), npr. više od 6 meseci, SVAKAKO treba da se dopune pre stavljanja u vozilo.
12,5(6)V je sasvim o.k. vrednost za akumulator 12 V kada se kupi iz radnje (to je bar 80% pun, računam da je na cca. 27-28 cel. nije više ovih dana u objektima (a ni napolju, od danas kreće malo više)). Mogao je da se ne dopuni ALI je bolje DOPUNITI ga.
Počelo sa 4A (koji uređaj?), pa palo na 3A ... deluje normalno (računam da je punjač od bar 10A sa konst. naponom punjenja, npr. 14,4V što je i najčešće).
Trebalo je puniti (ako je punjač sa konst. naponom (to treba i proveriti)) dok jačina struje ne padne na oko 1,5 A ("0.1C").

5) Dakle, ne vidim u čemu je prevara (loš akumulator), moguće da je samo nedovoljno napunjen. Provera akumulatora se vrši profesionalnim uređajima, najčešće "starter mašinom" (opterećenje od cca. 65% od CCA, dakle nekih 550 A) u trajanju od 15s i snimanjem krive napona pri tome. Možete tražiti to od prodavca (da se proveri u ovlašćenom servisu) ali može potrajati, naročito ako takav (servis) ne postoji u istom mestu (gde je prodavac).

6) Uslove koje ste naveli bolje da prećutite jer pod njima za većinu akumulatora (standardnih starterskih) NE važi garancija (kao i za npr. taxi vozila). Dakle, jedino rešenje da kupite takav akumulator (oni najskuplji za kapacitet). Prosečan akumulator (starterski) će izdržati oko 4000 startovanja, Exide se hvali za neke svoje (skuplje) serije da su za cca. 10 hiljada takvih. (250 radnih dana vs. 100 ... nije za bacanje).

7) Možda je Banner i bio skup ali za 143 Ah ne može se očekivati dobar akum. za manje od 150€ ... otprilike koliko para toliko i muzike.
(inače ako sam nešto propustio, izvinjavam se; mislim ako je samo onih "12,56 V" u pitanju, samo opušteno, ako neće da pali (sad leti) onda će još manje zimi pa odmah zameniti).
 
Ne znam bre Dobrodol sta je to kod tebe u pitanju. Ja sa mojim C 360 radim u sumi sa vitlom i dok vitlam drva sto ti kazes po 30-40 puta upalim i ugasim traktor. Svetla su mi uvek upaljena sem kad otkaze neki osigurac. Akumulator 100 Ah, a alternator 45 A. Veruj mi da u takvim uslovima nikad ne skidam akumulator da bi ga dopunio i traktor pali na dodir bez verglanja. Jedino ga zimi dopunim za svaki slucaj.
 
U pitanju je Aco (a i ostali koji uzeše učešće) to što (sasvim neočekivano za mene) akumulator nov već u startu je delimično ispražnjen, a evo ti stalker čovek (u podužem, veoma iscrpnom informacijama Postu) lepo navodi da SE TREBA dopuniti pre montaže u vozilo, i znači da sam (bio) u pravu...
I onda ga fino tako "praznog" odmah staviti na "muke" u mojim uslovima (trenutnim) eksploatacije traktora i šta?
Sjebeš akumulator bezveze, ili mu makar drastično skratiš vek trajanja ...
Danas nisam gasio traktor ni malo, dakle samo dvaput za doručak i ručak, na pauzama je radio na leru i kazaljka ampermetra je na 0 striktno, kako i treba da bude, i sutra kada odem na posao unimer u ruke i merenje, verujem da je dopunio i da će vrednost biti oko 12,75 do 12,79...
Merio sam (tako jedared) na autu (posle mirovanja i bla, bla, bla) i unimer je pokazao 12,79...
Dakle PUN....
Da nije ovoga stalkera, živ bio pa nam ostao (aktivan) član Foruma, ova Tema bi bila čisto prepucavanje rekla-kazala i čiji je.........piiiiiiiip...........
Moram da priznam da i ovaj Matić je makar rekao svoje iskustvo sa ovim tipom akumulatora i kako je odmah po kupovini istog i ugradio u svoju mašinu(e) i terao tako bez ikakvih (prethodnih) merenja i intervencija, tipa dopunjavanje i sl...
Hvala njima...
Ja postavio pitanje šta da radim u ovoj mojoj "nedoumici" a Vi se u'vatili rasprave da li je meni potreban akumulator od 143Ah :sta:...
Imam viška para pa se razbacujem okolo...::suncanje::
Verujete mi, jel da? :osmeh:
Ajd sad, ospite paljbu po meni što sam uopšte nešto i pitao...

- - - - - - - - - -

Samo da dodam, punjač je ovakav:

$_57.JPG

$_72.JPG

Absaar-ARKTIS-6-Batterieladegerat-6-Amp-12-Volt-_57.jpg


Bolji nemam...
 
Nisam ni ja. A stavljao sam i poluprazne akumulatore i opet trajali po 4-5 godina. Za merenje napona koristim Steinelov Digi Check koji trenutno kosta 30-40 evra (devedesetih je bio 200DM) a ujedno ispituje i samu ispravnost pojedinih elektricnih komponenti, tipa sijalica, grejac, dioda...
 
Pre neki dan mi crk'o Top Start akumulator od 100Ah iz čistog mira bez ikakvog upozorenja.Došao sa njive i parkirao traktor.Sutradan za ključ a on jok ni da bekne.Ćelije nisu suve niti ima bilo kakva oštećenja a rođen je 2014 godine.
 
Pre neki dan mi crk'o Top Start akumulator od 100Ah iz čistog mira bez ikakvog upozorenja.Došao sa njive i parkirao traktor.Sutradan za ključ a on jok ni da bekne.Ćelije nisu suve niti ima bilo kakva oštećenja a rođen je 2014 godine.
Identicno kao i kod nas sa MAGNUM od 100ah...ni suv,ni star,ni preopterecen...inace i pre njega je jedan isto tako otisao...ne bi tu marku vbise nikom preporucio.
 
Ja pre nekih 2,5 meseca kupio ovog mališana,inače ukrainske je proizvodnje i kaže gazda prodavnice gde kupujem odavno akumulatore, da su se ove godine prvi put kod nas predstavili na sajmu poljoprivrede.Stavljen na rusa,za sad radi odlično,videćemo na zimu šta kaže.Ovo mu je inače napon u mirovanju.


2yltpx5.jpg
 
Skoro sve za nase trziste od delova i opreme se proizvodi po istoku a prodaje po trgovinskim zapadnjackim firmama i sve to je u vecini slucajeva vrlo kratkog veka. Ako izdrze garanciju jos je i dobro ili uz maksimalno odrzavanje. Vecinom je od slucaja do slucaja pa moze biti i da se ekstra pokaze..
Taj Dobrodole mislim da se u Kini radi kao i jos mnoga imena i vecinom pod zapadnjacke trgovinske kuce se prodaju.
Licno imam neki Bugarski mislim da je Magnum i vrlo povoljan je bio ali iznenadjujuce dobro se zasad drzi jer stalno je u vladimirecu ili micubisiju kombiju a samo 55ah kapaciteta.
Dobrodole proveri prvenstveno sve kontakte i spojeve od akumulatora do alnasera a posebno sklopku jer to je velika mana kod vlatka. Ja sam to izbacio i nikad problema ali veliki gubitci mogu nastati i u samom alnaseru sto mnogi negiraju. Sve preko 12,5V u stanju mirovanja je dobro jos po stanje akumulatora a vrlo retki su ti sa 12,7V i vise. Jednostavno sticem utisak da se nekvalitetno namerno rade jer ko ce podmiriti svu ovu robu industrije. Jos jedna svar je da pre kupovine je najbolje proveriti i koliko je odsajao od dana proizvodnje jer duze stajanje neprija celijama a sve preko 3-4 meseca ja licno nekupujem
 
dobrodol:
punjac nije odgovarajuci za 143 Ah, ali moze da (po)sluzi za dopunjavanje istog (voditi racuna da ne padne ispod 12,3V a zimi ispod 12,0V).
Nije obavezno dopuniti pre igradnje ALI je dobro za duzi vek (zavisi i od nacina upotrebe, kao kod clana doprodola svakako je dobro to uraditi).
U principu je punjenje akum. od 143 Ah gotovo kada padne struja na 3 A ali ako je punjac manje snage, treba "terati" do cca. 1,5A (ako je napon punjenja konstantan).
Za stanje na trzistu se u principu slazem, to Vam je tako, sa sitnim varijacijama, najgore je sto (za razliku od "starih dobrih") novi cesto naglo crknu, a to je uglavnom zbog veoma tankih ploca (resetaka) (cime se i ogranicava radni vek*, najlakse i veoma pouzdano).
* najcesce na garanciju plus 6 do 12 meseci.
 
Nazad
Vrh