Akumulatori

Meni juce crknuo akumulator na Rusu Black Horse 7 god star sad idem po nov Banner dobro mi se pokazao u Vladimircu.Cena je oko 12000 din od 100 ampera
 
Meni juce crknuo akumulator na Rusu Black Horse 7 god star sad idem po nov Banner dobro mi se pokazao u Vladimircu.Cena je oko 12000 din od 100 ampera

7 godina je vrlo dobro za bilo koju marku. Inače, bilo je toliko jer je kupljen pre 7 godina da je bilo kasnije bilo bi manje (osim izuzetaka koji bi potvrdili pravilo). Odradio je taj svoju cenu (bar) duplo.
Banner je zaista dobar brend, cena koju pominjete je čak vrlo povoljna (inače nije jeftin brend, što je i logično).
 
Sad sam doneo akumulator EnergyPlus od 56ah za auto,garancija 25 meseci i kosta 6290 din a dobio sam 15% neki popust.Videcemo sta ce imati da kaze u vremenu pred njim.
 
C.I.A.K 110ampera=made in Italy sranje nasminkano garancija istekla 5marta i juce slabo vergla...Gledao sam Toplu.Vesna kako li su se oni pokazali a 30mes garancija 10500din

- - - - - - - - - -

Tesla ili koji vec se dobro pokazao
 
TAB d.o.o. je solidan proizvođač (Topla, Vesna). Nisu to (baš) vrhunski proizvodi ali jesu ono što čovek od akumulatora očekuje.
Vrlo pristojno. Nije kao pre (a šta pa jeste) kada su (lični slučaj) trajali i po 9 godina, ali bi bar sezonu trebali da prebace (ionako dužu) garanciju (a ne samo par dana ili nedelja). Možda su (jedino) malo skuplji no što bi mogli biti ali koriste baš situaciju i idu na to da neće biti najbolji ali neće baš ni razočarati.
Uopšteno "robne marke" (proizvode koje imaju imena trgovačkih lanaca ili trgovačkih kompanija) treba IZBEGAVATI!
Zašto?
Pa zato što takvi (trgovci) sklapaju posao (sa "tandara-mandara" članovima ugovora o kvalitetu) a da ne nađu za shodno (čak i kad se radi o velikim kompanijama) da opreme laboratoriju (zaposle bar jednog-dva stručnjaka) ili (čak) retko i šalju institucijama (instituti, fakulteti, laboratorije, nezavisne) na proveru (osim možda prvog ili nekog velikog kontigenta i to uz skraćenje procedure uzorkovanja, da bi (naravno) smanjili troškove).
I onda dobijete proizvod koji JESTE proizveden u istoj fabrici kao i proizvođača ALI jeftiniji i SHODNO tome NEPOUZDANIJI. U cilju smanjenja cene ide se (ponekad, ne tvrdim za konkretan slučaj) čak i na "stanjivanje" ploča, pa u garantnom roku radi "kao sat" (i kao Varta ili Exide) a posle ...
Ciak je možda čak i bolji u ovom smislu (ne znam detalje ali deluju ozbiljno) pa se radi samo o baksuzu (jer ima i dosta drugačijih primera), ali je principijalno bolje dati 10% više za brend proizvođača nego trgovačku marku (uzmite bilo koji predmet u širokoj prodaji: pastu za zube, prehrambene proizvode i slično). Može biti isto ali može biti i "isto".
Jeftino i dobro ... nije bilo, nije i neće (ni) biti.
Ne morate kupovati najskuplje (i plaćati brend) ali svakako nemojte kupovati (što) jeftinije, naročito najjeftinije (da bi to bili morali se na mnogo čemu da štedite).
Dakle, savet sam dao (udruženje proizvođača) pa birajte (najjeftinijeg među njima) ... doduše zavisi i od distributera (mada manje ... obratiti pažnju kada je isti proizveden i dopuniti ga pre stavljanja na vozilo).

P.S.
I da se vratim na početak: TAB jeste član.
 
Danas, nakon 5 god` imt 560, prvi put da ne upali. U pitanju je BLACK HORS 97 Ah, inace je cele zime palio normalno_Otvorio sam masku a na minus klemi oksidacija velicine krofne(omanje) i vlazan, do sad je uvek bio suv. Cale mi kaze "gotov je nece dugo"Dali je to znak da crkava? Stavio sam brzi punjac 10ak min. i upalio. Sutra provera destilata i 24 h punjenja pa cemo videti sta kaze.
 
Evo jedan koji se pokazao uspesno :
180420141891.jpg

Dok vec drugi u crnoj boji za nijasnu jaci posle odredjenog stajanja izgubi stuju...
 
Danas, nakon 5 god` imt 560, prvi put da ne upali. U pitanju je BLACK HORS 97 Ah, inace je cele zime palio normalno_Otvorio sam masku a na minus klemi oksidacija velicine krofne(omanje) i vlazan, do sad je uvek bio suv. Cale mi kaze "gotov je nece dugo"Dali je to znak da crkava? Stavio sam brzi punjac 10ak min. i upalio. Sutra provera destilata i 24 h punjenja pa cemo videti sta kaze.

Svakako ga dopuni lagano (bolje je bilo da je to odmah urađeno bez "brzog" ali ionako je manje bitno) i koriguj nedostajuću vodu.
Verovatno da je počeo svoj "poslednji krug u Monci" ... do zime i nekako a ako ti treba zimi (u rano proleće) ne uzdaj se u isti.
Negativan pol (anoda kod akum.bat.) je ionako kritična za ceo akum. pa kad počne da posustaje tu je (blizu) kraj ali ne mora da znači i odmah, leto će ga dokrajčiti ali zbog viših temp. i napon (kapacitet) će se (o)držati do privih niskih jesenjih temp. (ako preživi prvih par nedelja).
 
Danas proverio celije, jedna prazna. Dolio sam destilisanu vodu i stavio ga na punjenje. Minus stub dosta nagrizen, vidi se rupa u njemu, dali je to mozda smercovalo a da nisam primetio mada je klema bila dobro pritegnuta? Sutra vracam na traktor i provera punjenja, videcemo sta kaze.
 
Kanda i meni riknjava jedan B. Horse.... Sreća nije od onih većih,samo 143ah. 'bem ti sreću,srećinu!
 
Ljudi, pomoc, kako se provera punjenje alternatora. Danas stavio akumulator posle punjenja i traktor pali ali automer pokazuje 11.5 V(ugasen). Kad upalim traktor napon se penje na oko 12 V i polako se penje, tek nakon 20-ak min. rada na 1400-1500 obrtaja je presao 13 V. Dali to znaci da je regler neispravan?
 
Zakačiti voltmetar na akumulator i pratiti vrijednosti napona prije paljenja, dok vergla i kad upali. Ako nemaš multimetar kupi kineski digitalni za 4-5 evra, jer su poprilično tačni a uvijek zatreba.
Kad upali napon bi trebao biti približno konstantan oko 14V bez obzira na obrtaje.
 
Kao sto sam rekao, ugasen 11.5, dok vergla 8.7, cim upali na ler gasu 12 i kako dodajem gas tako raste ali vrlo postepeno. Skinuo sam klemu i na leru, na oko 700 obrtaja pokazuje 12 v i penje se kako dajem gas. Na 1200 o. napon je 13 v, na 1400~14 v, 1600~14,5 v, 1800~14,8 v, 2000~15 v. Napon je isti i sa upaljenim svetlima i bez ikakvih potrosaca. Kako stavim klemu napon padne na oko 13 v.
 
Teško je tvrditi (na daljinu) ali izgleda da ni akumulator nije u najboljem stanju (ali nije ni bio napunjen na početku, fali mu bar ceo volt, cca. 12,5 umesto 11.5V) a regler takođe ( male varijacije su neizbežne ali 12V do 15V je mnogo (uobičajeno je 14-14,5V).
Definitivno je za servis pa da se vidi da li su oba u pitanju (ili samo regler).
 
Akumulator je punjen 24 h. Pisao sam pre dva tri dana, to je onaj sto mu je bila prazna celija. Odmah posle punjanja je pokazivao 13 v. a nakon 10 sati stajanja je pao na 11.5v. Traktor pali, ali dok je ugasen i dalje pokazuje 11.5v.(mislim nije opao od juce).
 
Akumulator je punjen 24 h. Pisao sam pre dva tri dana, to je onaj sto mu je bila prazna celija. Odmah posle punjanja je pokazivao 13 v. a nakon 10 sati stajanja je pao na 11.5v. Traktor pali, ali dok je ugasen i dalje pokazuje 11.5v.(mislim nije opao od juce).

Ako toliko opada, onda je akku. pri kraju. Proveri kako opada V. Ali ako za 10 sati toliko padne potencijal, onda je (i) akkumulator slab. Regler je druga prica...
 
Nazad
Vrh