Akumulatori

hahahahahhahha nije dzaba garancija 24 mjeseca. vidjet cemo sutra dali ce upaliti traktorce, a ako ne upali prodajem ga cigama.
 
Akumulator iako je nov a stoji treba ga povremeno dopunjivati, bar jednom mesečno 1-2 sat. Jer će se sigurno isprazniti za godinu dana.
 
@garyman , pogledaj sto pise na garantnom listu , sigurno ima stavka gdje pise da se garancija ne prizna ako je od dana proizvodnje do dana prodaje proslo vise od 6 mjeseci. to je zbog samopraznjenja akumulatora jer olovni akumulatori se prazne bez obzira sto se ne koriste oko 1% dnevno, a kad napon padne ispod 1,8V po celiji (10,8 V za cijeli akumulator) akumulator je gotov tj. spreman za otpad. moze mu se pomoci impulsnim punjacem ali nikad vise nece imati puni kapacitet.
 
Otprilike tako. Ne bih u sitne detalje, jer je prethodni post principijalno O.K.
Jedino je podatak za samopražnjenje malo veći nego što je kod aktuelnih olovnih akumulatora (gde je zavisno od tipa 5-10% mesečno).
I naravno, ovo važi za klasične akumulatore, Ca-Ca i VRLA mogu da se skladište 12 pa čak i 18 meseci (no svemu dođe kraj, 2 godine je isuviše za bilo koji tip olovnih punjivih baterija; ostaje kao što je navedeno, eventualna "reanimacija" ali nikada se ne postiže pun kapacitet).
99% da je primerak za reciklažu.
U ovakvim slučajevima treba dopunjavati akumulator na 3 meseca i čuvati ih na temp. iznad nule ali ne i na suviše visokim (suv podrum je jedno od boljih rešenja).
 
Poceosam da punim akumulatore od punih do praznih imaju od 12.3 do 12.6v a gustina kiseline od 1000 do 1200 sto cese prilikom punjenja tacno i ustanoviti .
Neznam kako da punim ove zatvorene akumulatore?
 
Izvinjavam se, malo sam bio odsutan.
Kako puniti?
Kao i obične akumulatore, samo što ne treba odvijati čepove.
Neki od zatvorenih akumulatora su samo "zatvoreni" te pogledajte da ne postoji poseban poklopac (obično pravougaoni koji prekriva sve ćelije).
Ako nema, onda postoji sigurnosni ventil, tako da posebne brige nema.
Gasovi se razvijaju preko 14,4V (za 12V nominalnog napona) pa je najsigurnije koristiti punjač sa konstantnim naponom (14,8V).
Ako se takav nema, onda desetinom struje (10A za 100Ah) pa puniti 10 do 12h. Paziti da se ne pretera.
Ako je punjač sa nekoliko programa, izabrati odgovarajući (Ca-Ca, najverovatnije).

Inače prazan akumulator nema gustinu elektrolita 1000kg/m3 (onda je za otpad) nego oko 1100 (1120).
Kada je akumulator pun, gustina elektrolita je 1285kg/m3.

Za prazan akumulator (konc. oko 15%) tačka smrzavanja je -5 do -10cel.
Za pun (konc. 38%) tačka smrzavanja je nešto ispod -60cel.

Potencijal (napon) otvorenog kola, ide od 10,2V do 13,2 (13,8V)V (prazan/pun). Punjenje ide sa nešto više od 14V i toliko akumulator ima neposredno po punjenju (do 16,2V) ali on brzo pada do 13,8V pa manje brzo do 13,2V gde se zadržava više dana (pa dalje do 12,6V).
12V podrazumeva prosečan napon koji akumulator daje pri definisanom opterećenju. Da bi bio upotrebljiv mora da ima 12,6V bez opterećenja, manje od toga znači da je (manje ili više) ispražnjen.
 
Retko ko vodi racuna o stanju elektrolita u akumulatorima koji su sa odrzavanjem.Ti akumulatori su pre mogli da izdrze i preko 10 godina sa pravilnim odrzavanjem dok ovi danasnji retko kad preguraju 5 godina i to u najboljem slucaju.
Ja sam imao akumulator koji je trajao 17 godina i bog zna koliko bi jos dogurao da ga cale nije ispustio dok ga je prenosio.
 
Јутрос покушам да упалим трактор, угрејем на грејач, заверглам га једном, опет загрејем да завергла ни да бекне изгуби и контакт. проверим све: осигурач, клеме, контакт клеме и кабла све у реду. чим окренем кључ на грејање гасе се све лампе. скинем акумулатор измерим напон 10 волти прикључим сијалицу од 21 вати напон пада на 5 волти, густина електролита је добра у свим ћелијама. Шта може да буде, аку. је МОНБАТ 100Аh стар 26 месеци и јуче је палио нормално.
 
to se i meni desava na 540 akumulator 100ah zagrejem da upalim ono samo cakne i prestane da sija lampica onda ga stavim na ispravljac 5 min i upali ko mina
 
Možda i nije isti slučaj.
Ako se akum. "povrati" posle 5 min. dopunjavanja onda je (možda) samo prazan. Ili mu "nešto jeste".
Ako ima 10V (i time je već prazan) a na manje od 2A isti (napon) padne na samo 5V, e onda mu "nije ništa", crk'o je skroz, najverovatnije.
Posle 26 meseci od 24 meseci garancije ... slučajno, sigurno ... ala su ga napravili - svaka im čast!
(ali opet bolje nego svakog trećeg ili četvrtog iz Punta koji ne doguraju ni dve godine, a garancije nema!)
 
Ujak je imao srece iste te simptome je imao akumulator mesec-dva POSLE isteka garancije,srecom je papir sa sve fiskalnim racunom izbledeo pa ga je vratio kao da je pod garancijom. :osmeh:
 
Srećne okolnosti (i snalažljivost) ali i pohvala prodavcima što nisu cepidlačili.
Kako god, najgore je kad vam bilo šta crkne neposredno po isteku garancije (imao sam jedan DVD plejer koji je crkao 2 dana posle garancije).
Znači: dobra marka (brend), ali pre svega kad kupujete da akumulator ne bude bajat (do 6 meseci od datuma proizvodnje).
Ne ostavljajte ga ispražnjenog naročito na niskim temperaturama!
Jesmo rekli ali bolje je više puta ponoviti.
 
Evo danas sam imao slucaj Exide akumulator kupljen juce a danas vec otabacio, nece da pipne ,dakle i kod njih je pocelo uvaljivanje.
Vratio ga u prodavnicu poneo instrumet pa redom zaredjao da merim kapacitet i od pet komada samo jedan je imao deklarisanih 800A svi ostali od 570 do 650 A.
 
I moj Exide je izgleda ispustio dušu,posle 2-3 meseca.Moraću ga reklamrati ovih dana.
 
Pa najbolje :haha: da svi probaju ispitati akumulatore kod kupovine,sa tim đavolem, i onda deseti kupac dođe i kupi sjeban akumulator, koji je urnisan u prodavnici!
Da ja prodajem akumulatore(a ne prodajem), ja to nebi dozvolio, da mi kurta i murta petlja u radnji oko akumulatora i prespaja polove!
Jednostavno nije uredu, gledajući na druge kupce!
To ti je isto kao da si otvorio neku flašu pića, probaš ga i okusiš, vidiš da ti neodgovara pa vratiš na nazad policu...
A to što akumulator od nekog proizvođača lošiji, ili nevalja...to je druga priča
 
Ma ni ne dozvoljavaju trgovci to da se radi. Bobane di si to pazarijo pa da i mi to pazarimo ako dozvoljava prodavac da se izmeri. Sto sumnjam da ce pristati.
 
A sto , Jel prodaje Prodaje jel sa deklarisanom snagom Jeste pa sta onda , mi njima platimo u fulu a oni kupuju kolicinu zbog popusta i drzeih dok ih ne prodaju a dotad njima opadne kvalitet
 
Upravu si što se tiče toga!
Al vidiš kakve se sve mutljavine rade, tako da nikad nisi siguran šta kupuješ...
Akumulatori treba da se isporučuju sa zatvorenim polovima - da imaju plastičnu zaštitu, i da nemože niko petljati oko njih.
I ako je moguće, obiđite sve obližnje prodavnice, i gledajte datum na akumulatorima(što svežije izdanje), jer prodavci obično poturaju starije akumulatore na prodaju!
Obavezno proverite na polovima dali ima ogrebotina, oštećenja u smislu - dali je već neko merkao snagu akumulatora!
Na polovima tj, na olovu se obavije sloj oksidacije, i nesme biti ni traga srebre boje...neko je čačkao!!!

pozzz joe!
 
Nazad
Vrh