Akumulatori

Stari na svojim kolima ima Topla koji je u zivotu od neverovatne 1997-e godine.U mom autu je fabricki akumulator bez oznaka proizvodjaca sa amblemom marke auta od 2000-te godine.Ja sam uzeo dva Bosh za kratko vreme i sad cu pazariti jos jedan.Sto se mene tice vise nijedan Somborski nece biti ni u jednom traktoru ili autu.
 
"Crni konj", crni humor:
- Pre više godina serije sa 25meseci garancije (neke od njih) su trajale po 5-6 ili više godina.
- Greška u proizvodnji je popravljena (sada traju manje).

No sa White Horse bi moglo da bude kao i ranije. Ako ništa drugo imaju 3 godine garancije :osmeh:
Ne znam koji je najveći iz serije (85Ah imaju sigurno ali to je za manje mašine).

Onih 1000A nije 1000Ah. Verovatno je 100 i nešto Ah.
Radi se o struji koju akumulator može da da u trajanju od 10 ili 30 sekundi na nekoj niskoj temperaturi (0 ili -18cel.).
Najčešće se daje po EN standardu 50342 i proizvođači ovo obožavaju jer je cifra veća nego po DIN. Zato kada se porede dva akum. treba pričati o istom standardu (praktično 99% je EN vrednost).
Dakle ovo je JAČINA STRUJE u amperima (samo amperi) a ne kapacitet u Ah.
Odnos je negde oko 1:10 (Ah prema EN, A), zapravo 1:8 do 1:11 u više od 90% slučajeva.

Da ne bude zabune. Inače akum. od 1000Ah (olovni) mora biti ogromnih dimenzija pa makar ga pravili vanzemaljci.
Naravno Li-jon ili Li-polimer su daleko manji ali i desetine puta skuplji.

Akumulator enormnog kapaciteta neće ništa loše napraviti instalaciji ili motoru (znam da je bila šala ali da rasčistimo zbog drugih čitalaca) samo će lakše startovati mašinu (motor).
Onda je prosto ... kupiti što veći kapacitet?
Ne baš ...
1) Skupo je
2) Veliko je i teško
3) Neće se dobro dopunjavati kao optimalno izabrani.
Dakle, može 10-20% manji ili 15-30% veći kapacitet da se ugradi (od fabričkog). Veće razlike su zapravo loše.
Možda je malo veći kapacitet najbolje rešenje (jer je fabrički obično najbolji kompromis).
 
Ostavite traktor vani na -25 i vidjecemo koji ce upaliti lako a moji pale obadva Torpedo jos nikad nije zakazao iako grijac mu je otpojen,Ursus 335 ima grijac ali je prosle godine jako tesko palio ali je upalio.Iduci vikend mu radim generalno nema da nece da upali mora i tacka jer ja necekam da seva zapijeva.Alnaseri,alternatori su ok amumulator ako je preob dobar mora paliti jer ako zavergla 3 kruga on mora upaliti ako ne upali tu nema kompresijeili dizne nevaljaju bos pumpa na stelanje.Na Torpedu imam akumulator od 55ah Vartin a na Ursusu 97 Vesnin svaki je star 3 godine.
 
Nisam mislio da nipodaštavam Somborce (onom šalom).
Naprotiv.
Time su čak pokazali da prate svetske trendove.
Činjenica je da najbolji proizvod za kupca nije i za proizvođača te bi prosečno trajenje akumulatora od npr. 7 godina (više je i u proseku nemoguće) dovelo proizvođača do prosjačkog štapa.
E sad, gde je kompromis?
U principu ova vrsta proizvoda traje 50-60% duže od garancije.
Tako da 2 god. iste znači 3-4 godina trajanja a 3 ili više godina, 5-6.
Prava je mera da proizvođač "ubode" da preko 90% akum. budu u tom opsegu.
Veliki proizvođači to lakše mogu "peglati" i doterivati (do savršenstva).

Kao kupci trebamo pre svega obratiti pažnju da akumulator ne bude stariji od 6 meseci prilikom kupovine (mada neki mogu i do godinu dana, po proizvođačima i 15 ili 18meseci).
Datum proizvodnje je šifriran i težak za tumačenje. Tu su Somborci u velikoj prednosti. Bar se može to protumačiti.
 
Po preporuci @stalker juče montiran nov exide akumulator,prvi utisci dobri a za dalje će mo da vidimo (kad stisne na jedno -15 )
35jmhe9.jpg
[/IMG]
 
Ljudi imam jedno pitanje. Dal' postoji akumulator sa umesto dva stuba,cetiri stuba? Takoreci ima dva plusa i dva minusa. Kao da sam negde video a ne znam gde... Dal' na ovom forumu ili nekom drugom ne znam... Valjda nisam sanjao.....
 
Kupio ga u Somboru u "MOVANO AUTO" za 15 750 din.A ima ga i u Temerinu u prodavnici "ANDREJA".
 
Nov je izdrzavao 4 verglanja po oko 60 sekundi i osetio se da pocinje da malaksa , a hvale ga da vergla ko robot , sad ujutru vec stuca iako sam na autu uradio generalnu al vec treba da idem na produzenje garancije
 
Hvala @Rale 83 na odgovoru
Jedan tu iz sela je kupio Energizer 75 ampera i kaze dve godine ga ima,super se pokazo,a moj je bio skoro sto ampera i nepune 4 godine je trajao,stim sto zimi nije paljen traktor,black horse je u pitanju!
 
Optima akumulatori su vrh tehnologije i u principu mogu da zamene klasične većeg kapaciteta (recimo i do 50%).
Ipak, kao i potpuno Ca-Ca akumulatori (ovi čak i više, recimo Varta Dynamic Silver ili Exide Premium), traže nešto veći napon punjenja (za 1V, min. 14,8V optimalno 15,5V) što imaju tek novije generacije automobila. Bez toga se ne dopunjuju u potpunosti pa ispadnu jedva bolji od klasičnih akumulatora (ili Sb-Ca) istog kapaciteta. Naravno uz svoju visoku cenu ispada da se ne isplate u takvim slučajevima.

Proatomic je JCi brend i tehnološki je identičan Varta Dynamic Black seriji (od koje je za jeftiniji 10-15%).
Za traktore kao što je IMT 539 bi model od 74Ah (680A EN) bio solidan izbor, mada bi 95Ah možda bio i bolji (naravno i skuplji ali još uvek prihvatljive cene).
Na CBC-u su ih prilično hvalili.
Energizer je takođe odlično rešenje. Čak je za nijansu (možda) i bolji ali za dve nijanse skuplji od prethodnog (pa ko kako voli).
Za starije mašine birajte Energizer Standard (ionako najjeftinija serija) ili Plus. Izbegavajte Premium zbog prethodno navedenog.
Naravno za veće mašine birajte Energizer Commercial.
 
Ja na autu imam energizer i jako sam zadovoljan s njim,do duse imam ga 1.5 godinu,pa ne bih da zakljucujem nesto preterano,ali sam pre 10-ak dana imao zanimljivo iskustvo sa njim.
Na traktoru su mi ne znam zasto (prethodni vlasnik postavio) dva Blek Horsa od po 100 Ah,u pitanju je T 40.Dok je bilo toplo to je jako dobro verglalo,cak sta vise mislio sam i odlicno,medjutim kada je doslo hladnije i pogotovo ako akumulatori prenoce napolju,dosta slabije vergla i kada sam pre desetak dana imao mali problem na traktoru,posle par duzih verglanja ispraznise se maltene skroz,nisam znao sta da radim i pade mi napamet da uzmem akumulator sa auta i da ga kablovima vezem,inace Energizer je od 55 Ah.Kada sam ga povezao,to je tako zaverglalo kao da sam dodao akumulator od recimo 140 Ah,i tako sam morao da verglam minut-dva i uopste nije posustajalo.Tako da ako taj Energzier od 55 Ah moze toliko da pomogne,onda verujem da su stvarno dobri akumulatori,jeste da je bio sigurno 30 % skuplji,ali mi se cini da to nije dzabe,garancija je sa produzenjem 3 godine,tako da ce na mom traktoru sledeci akumulator sigurno biti Energizer.
 
Au ne znam stvarno,nikakvi specijalni kablovi nisu bili,oni sto se kupuju u merketima,bilo je dve vrste,ovi su deblji.Mogu da pogledam.
 
Nazad
Vrh