Akumulatori

Ako hocete prave akumulatore onda sa "tzv gelom"akumulator uzmete i nesikirajte se ali on i kosta.Gledao sam u Italiji akumulatore koji imaju 15 godina garanciju to mogu kolege koje su u Italiji provijeriti da nebi bilo da nekog obmanjujem a za cijenu nepitajte.Akumulator PALI dvije godine a poslje toga pali ali kako to sam se uvijerio sa svim nasim akumulatorima koji su na trzistu nebitno tko je proizvodjac.Ja nikad neskidam akumulatore nit ih "ususkavam kao bebe"ali strojeve palim svaki dan svaki treci dan.SMRT za akumulator je kad se izvergla i ostavi prazan preko noci na velikom minusu tu mu znatno skrati vijek.Od rodjakove zene otac je radio svojevremeno u tvornici akumulatora u Somboru i tako kaze i jos kaze kad bi on htio i mogao za sebe akumulator napraviti da bi 15 godina palio bez problema ali sta bi tvornica prodavala onda,a to se poklapa sa ovim gore sta sam napisao.
 
Ratislave nisam ja mislio da akumulutaor treba isprazniti do kraja pa ga ponovo puniti do maksimuma,niti sam rekao da ce napunjen akumulator da propadne ako prezimi na traktoru,vec sam mislio da akumulator treba sa vremena na vreme prazniti i puniti (dopunjavati) jer time mu se produzuje radni vek,to sam cuo od vise ljudi...ko nece to da radi nemora
 
Svaka baterija(akumulator) najveci vek trajanja ima kada se puni do kraja, a nakon toga potpuno isprazni. E sad takav pristup bas nije moguc na automobilu/trakotru. Jer dinama puni cim se traktor upali.
 
Meni riknuo akumulator na traktoru ja izmeri ono pokaze 4 volta :sta:...Traktor sam kupio pre 4 meseca i neznam dali i akumulator ima garanciju sta vi mislite?
 
bojcetic je napisao(la):
Svaka baterija(akumulator) najveci vek trajanja ima kada se puni do kraja, a nakon toga potpuno isprazni. E sad takav pristup bas nije moguc na automobilu/trakotru. Jer dinama puni cim se traktor upali.

Izvini ali ovo nije tačno. To pričaju trgovci mob telefonima koji veze nemaju. Kao ako ga ne formiraš pravilno i ne prazniš do kraja ,ne puniš do 100% smanjuje mu se kapacitet jer on kao pamti nešto. Ovo je primećeno na akumulatorima na veštačkim satelitima koji se pune pomoću solarnih ćelija. I to posle dosta godina upotrebe. Ove uslove kao na satelitu je skoro nemoguće simulirati i u labaratoriji. i to se odnosi na druge vrste akumulatora.

Smrt za olovni akumulator su: duboka pražnjena sigurno dovode do skraćenja životnog veka, držanje praznog akumulatora više dana dovodi do uništenja akumulatora, brza pražnjenja ga oštećuju i dovode do smanjenja kapaciteta i naravno prepunjavanje.

Razmisli logično kako da potpuno ispraznim akumulator na autu ili traktoru ako je sve ispravno :sta:. I šta da onda radim ako je potpuno prazan, da ga bacim i kupim novi :zli: :zli:
Post je spojen: [time]1292609794[/time]
_________________________________________________
duki78 je napisao(la):
Meni riknuo akumulator na traktoru ja izmeri ono pokaze 4 volta :sta:...Traktor sam kupio pre 4 meseca i neznam dali i akumulator ima garanciju sta vi mislite?

Nije potpuno prazan ima tu malo struje :zli: :zli: :zli:

Mora imati garanciju.
 
Ovo sto sam napisao vazi za 100% litijum-jonske baterije. Takav pristup mi je omogucio da mi baterija na lap topu radi kao i prvog dana, a lap top ima 4 goidne. Baterija na oba mobilna telefona, navigaciji... OK to su sve litijum jonske baterije.
Secam se sa teorije elektricnih kola iz druge godine da je profesor ovo pricao. Prilicno sam uveren da je rekao da je tako za sve vrste baterija. Potrudicu se da ti citiram isecak iz knjige profesora Reljina, kad uhvatim vremena i nadjem.
http://tek.etf.rs/dokumenti/B_ReljinCV_Sept_2006 _3.pdf
:cao:
 
Jutros sam pokušao da upalim kola, akumulator skroz prazan a juče sam ga ceo dan vozio. Jedva nađoh punjač, stavio sam da se puni. Ne znam šta je moglo da ga isprazni za 8-9h, nemoguće mraz... Neka se puni do ujutru pa ću videti šta se dešava, akumulator je skoro nov, kupljen pre manje od pola godine. :udri: :udri: :udri: :udri:
 
Kao sto sam vec napisao na prvim stranicama 14,4v bi trebalo biti optimalno punjenje akumulatora pa i do 13,5v se da izdurati sve ispod nevalja i sve preko nevalja.
 
čak i litijum jonske Li-on baterije imaju manji memorijski efekat nego li nikl kadmijumske Ni-cd
ali ipak mislim da se pravilo punjenja i pražnjena od-do nemože primijeniti na akumulatorima , nešto mi to nevjerovatno zvuči :sta:
 
Pre sam bio u fijatovom servisu, priča mi majstor da je njihova preporuka da se akumulator jednom mesečno dopuni na ispravljaču jer se konstantno vozi pod svetlima što je dodatno i veliko opterećenje i akumulator se slabije puni.
 
Nema logike 1 put na mijesec dopunjavati akumulator i kakve veze imaju svijetla.Prosijecni alternator je 55ah sta to znaci da za koliko vremena napuni 55ah.malo logiku slijedite pa vidite da je taj"majstor"tu zaposlen preko veze ili je priuceni stolar koji radi u Fiatovu servisu.Regulator napona(onaj mali u vecini crni) on regulise koliko volti treba dati akumulatoru a on to da kad mu akumulator naredi.Kad se te stvari nepoklapaju onda ili nepuni ili prepunjava sto se odnosi na falenje vode u celijama i odmah krivljenje celija ustvari kraci vijek trajanja akumulatora,padanje napona ah i losije palenje na nizim temperaturama.
 
Postoje majstori i MAJSTORI

bojcetic
Ni ja nisam toliko pametan da bih ovo sam zaklučio, pročitao sam negde.
:ppozdrav:
 
CAR je napisao(la):
Nema logike 1 put na mijesec dopunjavati akumulator i kakve veze imaju svijetla.Prosijecni alternator je 55ah sta to znaci da za koliko vremena napuni 55ah.malo logiku slijedite pa vidite da je taj"majstor"tu zaposlen preko veze ili je priuceni stolar koji radi u Fiatovu servisu.Regulator napona(onaj mali u vecini crni) on regulise koliko volti treba dati akumulatoru a on to da kad mu akumulator naredi.Kad se te stvari nepoklapaju onda ili nepuni ili prepunjava sto se odnosi na falenje vode u celijama i odmah krivljenje celija ustvari kraci vijek trajanja akumulatora,padanje napona ah i losije palenje na nizim temperaturama.
Ima logike i tako treba raditi, jednom mesecno treba dopunjavati akumulator pogotovo ko vozi na kracim relacijama :cao:
 
Naravno da nema logike samo u fijatu se novi akumulatori dopunjavaju,moja sestra ima na jugiću boshov star 5 godina zadnju godinu vozi pod svetlima i svaki dan ide na poso relacija od 10 km ,i nikad joj se nije desilo da joj akumulator oslabi a plus nema garažu i auto je na zimi napolju.Tako da te priče treba pričati samo u pojedinim slučajevima kada je akumulator šklj klase ili auto ,a to što fiat pravi krševe od auta niste vi krivi.
 
markokurjega

Fiat krs a Jugic nije :sta: :sta: :sta: nisam znas da je Jugo potomak wv a ne Fiata.Jugic pali na prvu i netreba mu puno struje da upali i nakon toga 10km se vozi i stigne napuniti to sto je isvukao_Ovako ja vozim dizela i ujutro kad ukljucim 4 grijaca svaki vuce po 11,5v i to ponovim kad relej iskopca da ga nedrzim na gasu 10-tak sekundi.Do kafica imam 1.6km i nestigne to nafilati-napuniti sto je izvukao.Tu se podrazumijeva da bi trebalo malo pripuniti akumulator svremena na vrijeme ali ja ga negasim kad tamo dodjem jer na dvoristu odradi 5 minuta najmanje a tamo zna po pola sata na leru "cekicati" a nekad i pola dana ali to je "rijedak petak".

Ratislave

jest da zivimo u dvije zemlje (mamu im sta nam napravise) koliko je prosijek alternatora i njihove snage sto se tice punjenja,kod nas je 55 jer manje-vise svi imaju od stojadina alternator na traktoru a njegov je alternator 55ah.Za dinamo neznam koliko fila i oni njezini releji,kontakti,kutijice i ostalo.
 
Evo iz mog primera: vozim yuga, jutros sam stavio pun akumulator, vergalao, upalio prešao nekih 10-12 km, sad kad sam se vratio prikačio sam na punjač i konstatovao da nije napunjen. Znači tako 5 dana šesti dan je prazan akumulator. A da, punjenje na kolima je odlično, jutros je premereno sve. :ppozdrav:
 
CAR je napisao(la):
markokurjega

Fiat krs a Jugic nije :sta: :sta: :sta: nisam znas da je Jugo potomak wv a ne Fiata.Jugic pali na prvu i netreba mu puno struje da upali i nakon toga 10km se vozi i stigne napuniti to sto je isvukao_Ovako ja vozim dizela i ujutro kad ukljucim 4 grijaca svaki vuce po 11,5v i to ponovim kad relej iskopca da ga nedrzim na gasu 10-tak sekundi.Do kafica imam 1.6km i nestigne to nafilati-napuniti sto je izvukao.Tu se podrazumijeva da bi trebalo malo pripuniti akumulator svremena na vrijeme ali ja ga negasim kad tamo dodjem jer na dvoristu odradi 5 minuta najmanje a tamo zna po pola sata na leru "cekicati" a nekad i pola dana ali to je "rijedak petak".

Ratislave

jest da zivimo u dvije zemlje (mamu im sta nam napravise) koliko je prosijek alternatora i njihove snage sto se tice punjenja,kod nas je 55 jer manje-vise svi imaju od stojadina alternator na traktoru a njegov je alternator 55ah.Za dinamo neznam koliko fila i oni njezini releji,kontakti,kutijice i ostalo.

Nemoj nas samo ti žaliti bolje nam je ovako a ,što se tiče jugića ona igrom slučaja vozi auto koji je bio namenjen za američko tržište sa miljama na satu i svim pokazačima na tom jeziku.u transportu oštećen pa je ostao kod nas 93 godište ,ništa dosad na njemu nije radila 65 konja motor tako da tu pricu o povlačenju male struje ostavi za sebe,taj motor će nadživeti svakog punta kojeg fiat napravi od kupovine fabrike.Ako tvoj auto upali ujutro sve uredno i ti odeš 1.6Km i onda ugasiš auto pa neće da ti upali to je onda zona sumraka.tj nevalja ti ni akumulator a ni auto.A to za što ti pričaš da je alternator 55Ah i najbolje puni akumulator od 55Ah to si sad lupio pa ostao živ to nemoj nigde spominjati brkaš babe i žabe to mi je struka pa se evo sad sve smejem.,nisam to hteo napisati u prethodnom postu da te ne bi prozivao ali kad si ti mene onda moram odgovoriti.
 
markokurjega

Haha ti vijerovatno nisi uspio shvatiti sto sam napisao a ja iza toga stojim,a tenzije da malo smanjis nebih ti skodilo.Kakva je razlika izmedju juga 55,60,65? Sta taj jugo ima za Ameriku a nas nema a to u miljama je normalno jer se kod njih tako racuna"kilometraza".Daj mi reci u mm precnik klipa Juga 55,60,65?Daj mi reci hod radilice 55,60,65?Dal je glava razlicita?Mozda od drugog materijala!PONAVLJAM Koliko treba alternatoru od 55ah da nadopuni akumulator od 100ah ako je polu prazan?a zasto je polu prazan?zasto nije pun?Moj Fiat pali kao sibica ali da se neugasi kao sibica ponovim grijac kad je niza temperatura od -15.Ostavim ga da radi jer necu da sijedam u hladan auto.Nakraju nikoga ja nezalim nit mene treba tko zaliti ali na sva ova pitanja znam odgovor a ti kad si me prozvao odgovori na njih javno a i ja cu odgovoriti javno na forumu. :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh