100 ovaca - Šta je sve potrebno za dobar start ?!

  • Začetnik teme Monty
  • Datum pokretanja
Drage kolege,

Hvala vam svima na podrsci... Raspitiva sam se i saznao da najvise idu jaganjci od oko 25 kg, kila gore dole, mogu vam reci da sam se obradovao kad sam procitao vase poruke!!! :cool: Uglavnom sam nailazio na pesimiste... Te mani se toga, te nema od toga leba... Al ne dam se ja... Kolega Dzigi, cim sine prvo sunce eto mene za Dalmaciju, do tad imam jos nekog posla u Srbiji, javicu se i sigurno navratiti po neki savet s obzirom na tvoje fantasticne rezultate... ::svaka cast::
 
Poruka

Još jednom ću ti ponoviti budi uporan nemoj da odustaneš mogući su i problemi ali samo napred. Rezultati u ovčarstvu se ne gledaju u jednoj godini već posle tri. Dečko puno sreće pa da sledeće godine u ovo doba oajaviš rezultate da vidimo šta si postigo.
 
Kolega Sarbanac,

Svestan sam da su problemi moguci.... No valja se i moze izboriti sa njima... Meni je najbitnije da imam trziste... Ne sanjam o milionima... A znam i da ni u jenom poslu ne mozes profitirati bez bar tri godine rada, zato se i ne zanosim... Ako bog da srece da ja krenem polako...
 
pozdrav svima.nedavno sam se ukljucio u forum pa izvinite ako nesto pogresim,inace zovem se Marinko,iz okoline Subotice sam,imam 25god.Nisam iskusan u ovcarstvu jer od stoke drzim par krava i junadi,a ovce nisam nikad,hteo bi samo za njih da se opredelim.Imam u planu da napravim farmicu od sto ovaca iskljucivo za tov,i da farma bude zatvorenog tipa.Molio bi ako moze neko da mi kaze koliko bi trebo hrane da pripremim sto kabaste sto zitarica,i objekat od cega da napravim nabolje?dal je bolje da pocnem sa manjim brojem jer nemam iskustvo ili od jednom da ih kupim?Hvala unapred
 
kolega boagrius predlazem ti da napravis objekat od dasaka sa ispusto ispred,mozda je to i naijeftinije,sto se hrane tice to zavisi i od rase i od tebe kako hoces da ovce izgledaju,moram ti reci da se odlucis za rasu prvo pa cu onda moci nesto reci,
 
hvala ti majilovac sto si se ukljucio , vinterberg bi uzeo,mislim da su za tov najbolje ,hteo bi da budu bas dobrog izgleda.izvini ,ako mi mozes malo pojasniti ispust kako mislis :sta:
 
Poruka

Evo i mog mišljenja ako je od koristi. Nebi preporučio štalsko gajenje. Ako ne pasu nema šanse da se nešto zaradi a može biti i gubitka. Prelistaj ekonomiku poslovanja. Jagnjad za tov se proizvode ukrštanjem dve ili više rasa. Ameri 90%jagnjadi za klanje proizvedu ukrstanjem. Ako uzmes vitemberg da budu majke treba uzeti ovnove tovnih rasa šarole il de frans teksel moj favorit je šarole. Neznam dali možeš da nabavis bergama. Ja bi uzeo pola pola pa video šta je bolje. Kasnije ćes i sam videti šta ti odgovara od rasa. U Vojvodini imaš dosta profesionalnih ovčara obiđi bar desetoricu vidi kako oni rade. Preporucujem gos. Karkarasa predsednika udruženja BIKARA. Želim ti puno sreće i uspeha u budućem radu puno ovaca i novaca.
 
kolega prvo par pitanja dali imas ispasu i koliko dugo?ja imam objekat iz koga ovce izlaze preko dana na nekih 60 ari pasnjaka,na to sam mislio,u periodu gde neteram na pasu imaju mogucnost da budu napolju preko dana,sto se tice rase to ces morati da se raspitas i razmislis sam,licno za tov ti je potrebno tovna rasa ovnova da bi poboljsao mesnatos i prirast jaganjaca,vinterberg je ok ja ga licno nemam ali mislim da se postizu jos jaci rezultati ukrstanjem sa ovnovima tovne rase,sto se tovne rase tice licno posedujem teksela i sarole gde se sarole pokazao kao bolja kombinacija od teksela,obe rase sam ukrstao sa bergamo,naravno ovo je klanicka roba o kojoj pricam
Post je spojen: [time]1298148490[/time]
_________________________________________________
tesko je reci konkretno sta i kako dok nekazes jos par detalja,ispasa,dali ces raditi klanicku robu jaganjaca i td.bitno je da covek proba da iskoristi i svoje proizvode u ishrani ovaca ako poseduje nesto.
 
Mislio sam da bude bez ispase,ali ako bi tako mogao sto kaze kolega sarbanac biti u gubitku,moram razmotriti jer neznam dal bi im mogao obezbediti pasu,koliko bi mi trebalo povrsine za njih?.nesto bi islo klanicama a vecinu bi jagnjadi prodao privatno ljudima koi za sebe uzimaju isto za klanje.mogao bi dosta hrane i obezbediti jer obradjujem 80jutara sto u zakup sto svoje.razmisljo sam o silazi.hvala vam na savetima kolege :ppozdrav:
 
Poruka

Kolega bioagris mozda grešim. Ako možeš da obezbediš veće količine jeftine kabaste stočne hrane to je druga stvar. Koliko košta zakup jednog ha ? Ako možeš da nabavljas treber repine rezance otpad iz fabrika soka sojinu slamu. Uz ovu jeftinu hranu treba i jedan obrok dobrog sena. Po Vojvodini ima dosta silosa mlinova postoji mogučnost nabavke otpada mlinske industrije. Ishrana lucerkom kocentratom i silažom cele godine je neisplativa.
 
Mogu nabaviti iz apatina,uzimo sam pre treber i repine rezance dok sam imo vise bikova.kod nas izidje 1400kg psenice po hektaru zakup.najkriticnije mi je seno jer imam samo pola hektara sto kosim i baliram.
 
Poruka

Pa i da kupiš seno ako možeš sve drugo da nađeš jeftioo dobro je. Seno zadnje dve god nije skupo jer se smanjio broj krava pa ima viška sena u ponudi.
 
zavisi od rase ali u proseku na 100 komada jutro vece 15-20 bala,zavisi i od bale,sve to zavisi i od ostale hrane sto proizvedes,ja licno koristim ovas,travu,seno,lucerku i silazukukuruznu jer to mogu sam da proizvedem a od zobi ovas,jecam,kukuruz i to sam proizvedem,potsecam da je danas moderno vreme i sve se moze kontrolisati i iskoriscavati a mislim da svaka malo veca stada imaju korist,kolega trebas prvo sa sobom preracunati se koliko i sta mozes od hrane staviti na papir i onda doci do nekih odgovora
 
Neki dan sam procitao da je krmni sirak i u sirovom a i u sivom stanju jako dobar za koze i ovce. 1ha daje do 100 tona sirove mase.
Interesuje me sta vi mislite o tom krmnom sirku?
 
ja sam ga imao i neki od kolega rodio je otprilike 8tona po hektaru,on ima vise proteina od kukuruza samo ljudi vise prednosti daju kukuruzu zbog veceg prinosa i jako retko da ga neko seje u mom kraju.
 
moravacgiga je napisao(la):
Neki dan sam procitao da je krmni sirak i u sirovom a i u sivom stanju jako dobar za koze i ovce. 1ha daje do 100 tona sirove mase.
Interesuje me sta vi mislite o tom krmnom sirku?
? nemoguce da je 100 tona
 
boagrius je napisao(la):
Mislio sam da bude bez ispase,ali ako bi tako mogao sto kaze kolega sarbanac biti u gubitku,moram razmotriti jer neznam dal bi im mogao obezbediti pasu,koliko bi mi trebalo povrsine za njih?.nesto bi islo klanicama a vecinu bi jagnjadi prodao privatno ljudima koi za sebe uzimaju isto za klanje.mogao bi dosta hrane i obezbediti jer obradjujem 80jutara sto u zakup sto svoje.razmisljo sam o silazi.hvala vam na savetima kolege :ppozdrav:
kolega kupi prvo 20kom pa pici to sto mislis ako ti se isplati nikad nije kasno da povecas broi nemoi da ze zaletis od jednom na stotku nije to ni lak ni extra placen poso,
 
Slažem se sa kolegom cigaja, nikome ne bih preporučio da starta sa više od 20 ovaca.Jedno je kad čitaš i misliš da je sve jasno, a sasvim drugačije kada to treba u praksi provesti.Barem jednu sezonu pokušaj sa manjim brojem.
Ovo što se može pročitati na forumu je vrlo dragocjeno, ali start sa 100 ovaca je stvarno jako hrabro.
Želim puno sreće.
 
Nazad
Vrh