100 ovaca - Šta je sve potrebno za dobar start ?!

  • Začetnik teme Monty
  • Datum pokretanja
neznam koja je ovo rasa, ako neko nemoze da zaspi nek pokusa da ih prebroji :D
pa ce lepse da :spavam:
2wfjxwg.jpg
 
Колко видим овде има разних сорти...изгледа да је нешто мележено... из ког дела Србије је слика ако је одатле?
 
Ove su: cigaja ovce x razni ovnovi, najvise pramenka.Gde je ovo slikano?
 
Zdaravo ja sam iz Makedonije bavim sve svega po malo sad se zelim vratiti na selu i poceti uzgoj ovaca.
imamo 3ha niva i nedoglednu pasu na selo. Hocu da znam jesu le ove nase makedonske ovce trazene i koliko su procuktivne po jagnjad?
i dali bih mogao da se bavim ovcarstvom da uzmem 100 ovaca i gajim ih szmo za meso?
i odgovara li mi rasa sarplaninske ili ovcepolske ovce za uzgaju jagnjad ili ih treba ukrstiti sa nekoj drugoj rasi?
koje je najbolje vreme da ih kupim?
 
Na većinu tih pitanja ćeš naći odgovor ako malo pretražiš forum i pročitaš starije postove. Na ovako uopšten post sa dosta pitanja, malo je teže da ćeš dobiti odgovor, pošto ljude mrzi da kucaju više puta iste odgovore na forumu.
 
Planiram da kupim 50 ovaca rase virtemberg (za meso) pa me zanima:

-Kolike su dnevne potrebe hrane za jednu ovcu?
-Koliko je isplativo ovcarstvo?
-Koliki mi je prostor potreban za 50 ovaca?
-Koju hranu da im dajem?
-U glavnom sve me interesuje u vezi ovcarstva, jer sam nov u tome.

Unapred zahvalan!!! ::pomoc:;
 
Nikola veliki pozdrav ako procitas ceo forum o ovcerstvu videces sta ti sve treba
 
Nikola77 je napisao(la):
Planiram da kupim 50 ovaca rase virtemberg (za meso) pa me zanima:

-Kolike su dnevne potrebe hrane za jednu ovcu?
-Koliko je isplativo ovcarstvo?
-Koliki mi je prostor potreban za 50 ovaca?
-Koju hranu da im dajem?
-U glavnom sve me interesuje u vezi ovcarstva, jer sam nov u tome.

Unapred zahvalan!!! ::pomoc:;
Pozdrav, Nikola. Ako polako prelistas teme za koje si zainteresovan, naci ces sve sto te interesuje, pa i mnogo vise od toga. Pozdrav :cao:
 
Hvala na informacijama. Prelistao sam ceo forum. Nasao sam dosta toga na forumu a imam i coveka koji mi daje potrebne informacije.

VELIKI POZDRAV!!! :cao:
 
Hmm procitah celu temu "Odlucivanje uzgoj i Ishrana jagnjadi" ali nisam naisao na ono sto me interesuje. Ovca se obliznila pre 18 dana, sve je ok, Ovcu nisam odvajao od Jaganaca, Interesuje me kada bih trebao da pocnem da je odvajam od njih, kada da zapocnem sa davanjem koncetrata malim jagama, koji koncetrat i koliko kolicinski? Jbg. tako je to kad si pocetnik :sta: ::namigivanje::
 
kika je napisao(la):
Hmm procitah celu temu "Odlucivanje uzgoj i Ishrana jagnjadi" ali nisam naisao na ono sto me interesuje. Ovca se obliznila pre 18 dana, sve je ok, Ovcu nisam odvajao od Jaganaca, Interesuje me kada bih trebao da pocnem da je odvajam od njih, kada da zapocnem sa davanjem koncetrata malim jagama, koji koncetrat i koliko kolicinski? Jbg. tako je to kad si pocetnik :sta: ::namigivanje::

moj predlog je da ovcu i ne odvajaš nego u poseban odeljak (tamo gde ovce nemogu ući a jaganjci mogu) daš im granule najbolje u viseću hranilicu može velika i od kokošaka i jaganjci će da jedu po malo pa sve više po volji
 
urban je napisao(la):
kika je napisao(la):
Hmm procitah celu temu "Odlucivanje uzgoj i Ishrana jagnjadi" ali nisam naisao na ono sto me interesuje. Ovca se obliznila pre 18 dana, sve je ok, Ovcu nisam odvajao od Jaganaca, Interesuje me kada bih trebao da pocnem da je odvajam od njih, kada da zapocnem sa davanjem koncetrata malim jagama, koji koncetrat i koliko kolicinski? Jbg. tako je to kad si pocetnik :sta: ::namigivanje::

moj predlog je da ovcu i ne odvajaš nego u poseban odeljak (tamo gde ovce nemogu ući a jaganjci mogu) daš im granule najbolje u viseću hranilicu može velika i od kokošaka i jaganjci će da jedu po malo pa sve više po volji

Ha nebih se nikad setio :cool: Odlican predlog :D
 
Pozdrav Drugu Montiy i svima na forumu ,
Od oca i striceva sam nasledio nepregledno prostranstvo na istocim obroncima Kopaonika sa kompletnim domacinstvom , stotinama pasnjaka i potoka i izvora , i planiram da obrazujem farmu ovaca i koza .
Monty , pitali momka da li bi zveknuo Lepu Brenu ili 2 plavusice , on malo razmisljao i kaze Brena je Brena ali 2 su 2. Daj 2 . E pa tako i sa ovcama i kozama . Onaj ko ima 3 livade i 3 ara zemlje neka bira rasu i mleko i druge stvari a kada imas nepregledna prostranstva bitno ti je da imas sto vise jedinki i da se stvar jednostavno otme kontroli . Novi Zeland nema toliko ovaca zato sto su ovce bolje a oni pametniji nego zato sto je klima blaza , ispasa duza i nema prirodnih neprijatelja osim coveka. Tamo ih ne interesuje ni da li ovca ima mleka ni da li je slomila nogu , ,predvece 1 radnik pik apom prodje za stadom pokupi sve sto je zaostalo i to sutra ide u mesaru ili to vece na astal. Njih interesuje samo broj . Odabir Zlatibora ti je potpuno pogresan jer je to turisticka destinacija i tamo je sve skupo pa i zemlja trebao si ici u krajeve gde je i bog rekao dovidjena i gde je i drzava zainteresovana da se nesto pokrene onda ima i fora sa fondom itd, itd.
Ja cu sigurno uzeti Romanovsku kao osnovnu jer kazu da ona baca najvise , i za pocetak mislim da je to najbolje , mada i pored svega sto sam naveo ipak cu pretresti ceo forum i uvaziti i misljenja kolega koji su iskusniji ali mislim da mi je velika prednost sto imam ipak veliku povrsinu i vec obrazovano domacinstvo., ako je to uopste neka prednost
Molim komentare kao pomoc
Hvala pozdrav Dusan Filipovic
 
Vidim da planiras neki masovniji odgoj ovaca i da romanovsku planiras kao osnovu,sto se tice toga imat ces par problema,prvo nabavka dobrih grla i njihova brojnost kao i cena,takodje ne znam o kom broju ovaca pricas al za romanovu sve preko 100 majki u vreme jagnjenja je ozbiljan posao i problem da se gubici svedu na minimum
Mi nismo i ne mozemo biti nikad NZ,zbog klime,prostranstva i sl zato mislim da ti logika o brojnosti na ustrb kvaliteta nije bas ispravna,imas par diskusija na tu temu na forumu
srecno s zapocetim poslom
:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh