Ракија од шљиве

Burad novije proizvodnje su uglavnom šira u gornjem delu pa se neće desiti "prevrtanje". Inače taj deo pokorice, krovine, kolača ili kako god da ga neko zove, baca se...Kod nekih vrsta voća kod kojih je mešanje poželjno, toga neće ni biti...
 
Uh, kao sto sam rekao, priprema komine je mnogo komplikovanija :)


Da ne budem dosadan, ali da rezimiramo. Ako ne mesam kom, kada je kom spreman za kuvanje?
Da li mi moze pomoci shirometar? Da izmerim koliko secera ima u komu, odnosno da li je preradjen sav secer.

Do sad smo radili tako (uvek mesali), da kada se pojavi bistar sok na vrhu, spremna je za pecenje.

Tako za krusku, tako i za shljivu.


Koja voca mogu da se mesaju (komina)?


I da li se u kom od sljiva treba dodavati voda? U kruske sam dodavao prosle godine.
 
Ne bih da zvučim zanovetaški, ali sve je to naširoko ispričano u ovoj temi, kako to tako i buduća pitanja koja će se u tebi pojaviti ako ne pročitaš temu, tako da aj polako od početka :)

Dragane, radi se ovo sa zatvranjem da ne bi vazduh ulazio, ne pokvari se ona tek tako ali bude tu gubitaka u aromi.
 
@oktopod Razumem ja tebe šta si mi rekaoi cenim što si mi pojasniou cemu je stvar oko zatvaranja buradi i zašto je to poželjno mada ja na šljivi nisam uocio gubitak arome drasticno ima mi uvek lep miris i ukus .za voce sam se ogradio da oko toga ništa ne radim jer u principu nisam ljubitelj takvih rakija jer što god sam probao nije mi se svidelo jer nije imalo ni miris a imalo jacinu koja nije primerena mislim jacini koja treba imati za vocne rakije da se oseti miris i ukus toga što se pije
 
Ne bih da zvučim zanovetaški, ali sve je to naširoko ispričano u ovoj temi, kako to tako i buduća pitanja koja će se u tebi pojaviti ako ne pročitaš temu, tako da aj polako od početka :)

Dragane, radi se ovo sa zatvranjem da ne bi vazduh ulazio, ne pokvari se ona tek tako ali bude tu gubitaka u aromi.
Vrlo rado, ali zaista nemam vremena da toliko citam, a voleo bih da imam :)
Kao i svaka druga tema, prilicno je razvodnjena prica, sama sustina bi se mozda mogla svesti na jednu stranu :)
Pokusao sam pretragom da nadjem sta me zanima, ali ...
 
Pretraga na ovom forumu tehnički ne funkcioniše, pronađe sve teme u kojima je tražena reč ali ne vodi do posta u kojem je sadržana ta reč...ili ja nešto mašim.

Ja tebe razumem, većina velikih tema je upravo takva, ali ponovnim prepričavanjem se tek ništa dobro ne dobija. Nije 33 strane tako puno kao što misliš, kreni da čitaš biće stranica koje ćeš samo preleteti bez da se zadržiš i na jednom postu, znam jer sam i sam čitao, stigao sam do 17e za sat vremena s tim što sam i zapisivao neke stvari. Ne samo što će se u tebi roditi nova pitanja, nego neka koja budeš pročitao ti neće ni pasti na pamet, a potrebna su.

Dragane, ne možeš da kažeš da nešto nisi primetio u smislu razlike, a da nisi ni probao obe opcije. Prosto, na taj način blago otpuštenog poklopca ulazi vazduh i bakterije a to je nepoželjno. To je takođe naširoko preglabano u ovoj temi.
 
Evo jedan zanimljiv članak
http://www.politika.rs/rubrike/Srbija/Zasto-mucenica-prelazi-u-sirce.lt.html

Čačak – Na 100 kilograma kljuka (džibre) srpski domaćin prosečno izgubi 2,29 litara šljivovice samo zbog toga što kace drži otvorene, na toplom, i kasni sa destilacijom. Pošto u Srbiji prosečno rodi 436.000 tona šljiva godišnje a u rakiju se preradi 392.400 tona, udruženi gubitak svake jeseni iznosi devet miliona litara sirove meke šljivovice sa 28 procenata alkohola.
Ili, prevedeno u prepečenicu, između 4,5 i pet miliona litara ljute rakije, što je ravno godišnjoj proizvodnji jednog velikog industrijskog pogona za destilaciju nacionalnog aperitiva. U novcu, to je bar 15 miliona evra štete svake jeseni.
Ove podatke objavila je grupa istraživača Instituta za voćarstvo iz Čačka i Poljoprivrednog fakulteta iz Zemuna u naučnom radu „Uticaj načina prerade šljiva na prinos rakije šljivovice”. Dokumentovan je rezultatima ogleda izvedenog na Institutu gde su dve godine uzastopno tri sorte šljiva – požegača, stenli i čačanska rodna – prerađivane u rakiju na sedam različitih načina.
Ti tehnološki postupci razlikovali su se u sledećem: da li je kljuk šljive sa košticama ili bez njih, da li je destilacija izvršena odmah po alkoholnom vrenju ili dva meseca kasnije, da li su plodovi muljani ili pasirani i da li je do alkoholnog vrenja došlo spontano ili su u kljuk dodati selekcionisani kvasci.
– Pri preradi iste sorte šljive, čak u toku iste godine, primena različitih tehnoloških postupaka uslovila je razlike u prinosima rakije od 1,02 do čak 33,85 odsto – kaže za „Politiku” mr Branko Popović iz čačanskog instituta, jedan od autora rečenog rada.
...
 
Poslednja izmena od urednika:
Kako onda mi koji imamo kace da ih dobro zatvorimo? Ispada da onda te kace ne služe ničemu.

Imam plastičnu kacu od 200 litara i zatvaram je drvenim poklopcem, dobro on nalegne, ali nije to kao kada zavrneš sigurno.

Pošto uglavnom uzimam kazan od istog čoveka, 160 litara, zanima me koliko bi trebalo od-do da dobijem prepečene šljive? Nikad ne stavljam šećer, jer ne razumem šta će mi on pomoći, sem da dobijem više rakije. A ja ne želim da pijem rakiju od repe, nego od šljive :)
 
Zatvori najlonom i gumom. Plastična kaca i drveni poklopac sigurno nisu predviđeni za pravljenje kvalitetne rakije već za možda neke druge namene :) Ako ti se kaca ne nadima i ne eksplodira sa opasnošću da nekog ubije, onda poklopac sigurno nije dobro nalegao :D
Količina rakije ti zavisi od mnogo faktora, kvaliteta voća, načina pripreme komine, koliko jaku ćeš hvatati, kako peći...okvirno da kažemo oko 35 litara meke rakije po kazanu, prepek ne znam tačno.

Evo ja malo skupih neka saznanja u jednu priču: http://vocarskisavetnik.com/content/prerada-postupak-pecenja-rakije/
 
Imao sam oko 20 litara meke rakije.


Da li to dihtovanje bureta vazi samo za sljivu i kajsiju? Sta je sa ostalim vocem? Prosle godine sam pekao krusku. Zatvarao jesam burad, ali sam ih skoro svakodnevno otvarao i mesao. Dolio sam i vode u nju.
Dobio sam prepeka u rangu proseka za krusku, zato pitam.
 
Način pripreme komine dosta zavisi od voća. Kruška je sama po sebi jako suva pa je treba dobro samleti i čak i dodati vode. U detalje se ne razumem pa ne bih dalje razglabao, ali imam u knjizi ako te zanima da čitaš.

Što se fermentacije odnosno vrenja tiče, koliko ja znam ono se uvek radi bez prisustva vazduha odnosno anaerobno.

20 litara meke si možda imao na 100 litara kazanu, to je očekivano, oko 20-25 litara na 100 litara komine. Ja sam ti u tom smislu izračunao na spomenutih 160 litara kazan :)
 
"...Kod nekih vrsta voća kod kojih je mešanje poželjno, toga neće ni biti..."

Ovo je sa prethodne strane. Koje vrste voca zahtevaju mesanje koma?


@oktopod
Jel imas tu knjigu u PDF formatu, da mozes da mi posaljes?
Ili okacis negde, da mozemo da skinemo.
 
Mislim da treba biti ulogovan na google, gmail, youtube ... nalog da bi moglo da se vidi

Miroslav Banić - Rakije, whisky, likeri : https://drive.google.com/file/d/0B88R-xx2DjIZRWVKZ0xPekEzX3c/edit?usp=sharing
Dr. Slobodan Jović - Priručnik za spravljanje rakije : https://drive.google.com/file/d/0B88R-xx2DjIZbks3S3pab1JlMG8/edit?usp=sharing
Sazrevanje (starenje) alkoholnih pića: https://drive.google.com/file/d/0B88R-xx2DjIZbzFBRVZMNlVkOHc/edit?usp=sharing
Proizvodnja rakije, izvorno Hrvatsko za EU: https://drive.google.com/file/d/0B88R-xx2DjIZbzFBRVZMNlVkOHc/edit?usp=sharing

Ceo folder razne literature: https://drive.google.com/folderview?id=0B88R-xx2DjIZejZRSXRxTXV3Z0k&usp=sharing
 
Evo stiglo je na red i to da se radi. Prošlogodišnji prepek leži u buretu od novembra meseca. 65 stepeni, boja zadovoljavajuća. Sprema se destilovana voda pa polako na razblaživanje. Ko je dokon neka svrati ja ne pijem:ppozdrav:
rakijica.jpg
 
Ma nisam imao kad pre. Trebalo je spremiti preko 100 litara vode destilovane i odmah krenuti sa razblazivanjem da voda ne stoji dugo. A i imam stare rakije dosta pa još uvek nju točim
 
formiranje bukea, finalne faze procesa sazrevanja, potrebno najmanje 6 godina. Kvalitet rakije raste do 20 godina čuvanja, od 20 do 30 godina kvalitet stagnira, a posle 40 godina može doći do lagane degradacije kvaliteta.

Ovo je sad cisto teoretisanje, bez velike prakticne koristi:


Da li postoji neka ocena koliko brzo se degradira kvalitet rakije stajanjem posle 40 godina?
Ne znam kako drugacije da pitam. Da li je to linearno, odnosno ako 100 godina stara rakija nije nizasta, da li je to islo od 40 do 100 linearno, polagano, ili je tek na 80-90 pocela naglo da propada :)
Uvek sam mislio da rakija ne moze da se pokvari makar stajala 1000 godina.

Pretpostavljam da ima veze sa cuvanjem rakije, odnosno pakovanjem rakije. Imam dva balona od po pet litara, koja su zapusena plutom i zalivena voskom, tako da mislim da je dopiranje vazduha i bakterija maksimalno spreceno.
 
Nazad
Vrh