Ракија од шљиве

Е, то је већ друга прича! :ppozdrav: Класичан шерпаш, као на слици коју сам поставио, је најзаступљенији у србији, па сам помислио да колега радан има сличан.:ppozdrav:
 
Hvala na odgovorima, kazan je prevrtac, desi se da poneki zagori





Hvala na odgovorima. Kazan je prevrtac, a navedeno se desi svremena na vreme kada se manja kolicina zalepi za dno kazana. Prvo cu voditi racuna o jacini vatre jer se obicno pece na brzinu pa je i to verovatno jedan od uzrocnika. Nego da li se koriste suva ili sirova drva?
 
Svakome se desilo da mu zagori kazan. 'Upoznaćeš' ga i biće ti lakše. Slabijom i ujednačenom vatrom ne štitiš samo kljuk i kazan od zagorevanja
nego ne dozvoljavaš da ti isparenja prebrzo protiču kroz aparat i tabarku i brzo se kondenzuju. Samo lagano, kasnije se ne vredi kajati.
:ppozdrav:
 
Dajte neki savet kako sprecavate da dodje do zagorevanja kljuka u kazanu?

nabavi dzak od konoplje imaju toga ovi sto peku kafu ,odrezi koliko je dno kazana i preko toga unakrs dve precke od jaceg pruta ,kako se nebi podigao kada kominu sipas. Meni se nikada nije desilo da kazan zagori od kada koristim ovaj nacin. Samo pre skidanja kazana vatru obavezno smanjiti na minimum, najbolje lopatom izbaciti zar a posle vratiti deo i nastaviti sa llozenjem.
 
U šta sipaju dve, tri kašike svinjske masti ? :sta:
 
Poslednja izmena od urednika:
Bajovni dno kazana bi trebalo biti od bakra min. debljine 7mm ili više+rešetka ili lanac koji se uvuk vrti... sve ostalo su trice i kučine .....
:ppozdrav:
 
Ne utice na kvalitet to ti pouzdano kazem,od prilike je "mera" jedna kasika na 50kg koma ne znam koliko mu znaci ali znam da (pokojnom dedi i pokojnom komsiji) NIKAD nije zagoreo a pekli su Boga oca...ove godine umrese obojica skoro zajedno pa je na mene i caleta spalo da pecemo isto smo uradili i bez problema je ispeceno,naravno uz povremeno mesanje na svakih 5-10min.
 
Zanimljivo, sačekaćemo komentare starijih i iskusnijih rakijaša... ::namigivanje::
 
Poslednja izmena od urednika:
Ја колико знам маст не служи против загоревања већ да би ком теже прокључао и изашао на лулу.
 
Zanimljivo, sačekaćemo komentare starijih i iskusnijih rakijaša... ::namigivanje::

Postovani,
Sta reci....mast u kljuku....:haha:...'Ajd da probamo sa maslinovim uljem ..zecijom mascu...ipak tu ima manje "holesterola"...a i zdravija je "mast"...Po mojem skromnom misljenu,sustina je pripremi kljuka i dobrom majstoru,kazandziji...Ako je dobro ,pripremljen kljuk za pecenje rakije, a ne gust kao za pekmez,o zagorevanju nema potrebe pricati...ako je "gusta kao za dzem ili slatko" sigurno zagoreva,i ako se radi o kazanu sa mesacem.....Znaci,redak kljuk,koji zahteva veci broj broj ispecenih kazana,i naravno,majstor,kazandzija,koji smiruje "vatru" u pocetku je ona jaca,a kako ide destilacija ...sve slabija i slabija...itd...Ako ne znate zasto vam zagoreva kazan,pitajte svoje zene,zasto ima ,nekada ,zagori rucak...Naravno,one ne stavljaju jutane dzakove...pesak,ovo ono ...nego smanje vatru i doliju malo vise vode...i kada voda ispari onda je gotov rucak...(pasulj.,grasak...itd)..mala sala ali u svakoj sali ima istine. Elem , kod nas je cena po kazanu 700,00 dinara...:ppozdrav:
Pozdrav Misa D_fiskal
 
Poslednja izmena od urednika:
Само вода! Кад се ради о кљуку кајсије, јабуке, крушке, дуње, а казан превртач, ондак само правилан однос воде! Мислим да је Миша причао о односу меке ракије и воде код препека 70:30, то би важило и за печу меке, наравно, ако је комина густа. Кад се додаје шећер у комину, килограм шећера размутим у 3,5 литра воде, мислим да је то најбољи однос. Многи гледају да шећер размуте у што мањој количини воде, мислим да је то грешка! Додавањем шећера у наведеном односу знатоно се разређује кљук! :ppozdrav:

У бре Мишо! 700 динара?! Млого, баш млого! Код мене на селу 350, мислим да је то пристојно.
 
Poslednja izmena od urednika:
Само вода! Кад се ради о кљуку кајсије, јабуке, крушке, дуње, а казан превртач, ондак само правилан однос воде! Мислим да је Миша причао о односу меке ракије и воде код препека 70:30, то би важило и за печу меке, наравно, ако је комина густа. Кад се додаје шећер у комину, килограм шећера размутим у 3,5 литра воде, мислим да је то најбољи однос. Многи гледају да шећер размуте у што мањој количини воде, мислим да је то грешка! Додавањем шећера у наведеном односу знатоно се разређује кљук! :ppozdrav:

Znaci...govorim o kljuku spremnom za destilaciju....taj secer koji si stavio na pocetak vrenja ..on ne postoji ..pretvorio se u alkohol...Sada pricamo o tome da se kljuk "razredi" ako je gust....i finom podesavanju "vatre"....na pocetku prve frakcije...ili ti pripremi meke za prepek...Ovi sto razaredju secer u sto manjoj kolicini vode su u pravu...obicno ide 1/3 vode 2/3 secera.... znaci 2 kg secera i lita vode...itd...znaci voda i samo voda..Posle svake prve frakcije se provera kazan ..ima li zagoretina...ako ima...slucajno,obicno su neka mala "ostrva" velicine palidrvca ,ili ih nema u opste....ociste se ribacom cetkom...i 'ajd "jovo nanovo"...itd...Jeste,mozda mnogo 700,00 din...ali dobar kazandzija...koji uradi kako mu ti kazes...i ne filozofira...i ako secre kosta 129.00 dinara kg...on radi za 2 l dobre rakije (2 X 350...),kao pocetne cene jednog lit.rakije...Pri tome znajuci...da ta rakija koju on ispece ,od dunje,kruske ili kajsije ide i za 10 Evr.litar...pa msm...budimo ljudi....Elem ...za prepek ostaje ona prica 70% meke i 30% vode ...ali ne pun kazan ...odnosno kazan napunjen sa optimalnom (najvecom ) povrsinom isparavanja ...to je ovicno 100-105 zajedno sa vodom lit meke za kazan od 120 l....i tako...
Pozdrav Misa D_fiskal..
 
Kod nas je bilo 350din kazan je max litri ali smo mi sipali od prilike litara,kazan je nov ovo mu tek druga sezona i nije bilo nikakvih problema,a kom je bio redak.
Moze da izgleda koliko hoce smesno za mast ali je mi stavljamo redovno,a vernici je piju u sred posta iako napomenem da ima masti. :D
 
Postovani,
Ne branim nista ...ali hemija je "neumoljiva" ....mast + alkohol = "neka jedinjenja baze " i "neke soli" ...znaci nema ni masti ni alkohola...dzabe stavljate to ....zato je i piju vernici...za vreme posta....nema masti sigurno...znaci izgubio si malo alkohola srazmerno kilicini masti koju si dodao i to je to...probaj to da napravis u nekoj serpi od 3 litra...pa vidi....ako mi ne verujes...ili zasto oni ljudi koji piju i jedu cele noci " nikako da se napiju".....brate ..hemija...je cudo...

S postovanjem D_fiskal
 
Poslednja izmena od urednika:
Praktikujem navedeni odnos šećera i vode, pokazao se kao dobar, komina uvek dovoljno retka i nema potrebe za razblaživanjem. Beskonačno načina, svaka kuća svoj način :osmeh: A ovo za cenu, ne znam, meni deluje previše. Neko, ko za lične potrebe treba da ispece 100 litara, ne može to da uradi bez 7000 dinara. Pozdrav:ppozdrav:
 
Postovani,
Da,da trosak je 70 dinara po litru ...Ja do sada nisam prodao ni jedan litar svoje rakije...mahom je poklonjam posl.prijateljma...ili popijena u kuci....kucne zabave...ovo,ono..ali...Posto sada nema po prodavnicama rakije od 210-250 dinara....(trzisna inspekcija pocel da radi svoj posao)...naj jeftinija je od 550.00 pa navise ...Rubinov vinjak je 880.00 itd... (10 litra rubinovog vinjaka = 8800,00) vreme je da i mi pocnemo da razmisljamo trzisno....dobra rakija dobra cena....700.00 mislim da je malo veca cena...ali ...kada se sve uklalkulise....ceo trosaak mi i nije tako veliki....ne racunam svoj rad...jer ne prodajem rakiju....Ali ,priznaj, za dunju ,cena je 1200,00 pa ti vidi...i ljudi to prodaju...znam ih...ali kvalitet...da ne pricamo...
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh