Ракија од шљиве

Kod nas ima jos ranke za branje sutra se zavrsava mada smo brali i pre 10 dana prvu turu posto je beremo u prolazima samo koje otpadnu na lako tresenje ... a rakija pa kad prevri. Kako to da si vec ispekao rakiju ?
 
I ja to isto pitam... kod mene na 400m nadm. visine tek se sada bere ranka, medjutim imam problem... Zbog suse stabla koja su prerodila nece da opadaju ni prilikom tresenja, sljive su sitne i pocele su da se suse na grani onako nedozrele...
 
Poslednja izmena od urednika:
ja sam na 450m zato sam i pitao... ocigledno visina cini svoje jer najbolja je isto recimo je jos uvek suva i kisela a neki je vec obrali vidim na forumu
 
Od 650 litara komine si dobio 68 litara prepečenice sa 67,5 % alkohola ? :sta:

Pa i meni je sumnjivo....mada ,covek kaze da je merio.....Znaci,njemu je "potekla na lulu sa 98% " ,i drzala taj procenat dugo-dugo...Msm. ne sumnjam...ove godine ..kod mene je ranka pokazala na refraktometru...18% secera....kap je bila cista kao suza...nisam ni ja verovao ...pa sam merio i kod komsije .......evo slike "masine" iz 1936.godine...ostala od dede ....

Postovani @draganpan...u pravu si 100% za razblazivanje rakije posle zrenja...u hrastovom buretu...tada je kvalitet I Bundes liga.....



..msm..malo stariji uredjaj ,ali tacan....Imam svega 400 l kljuka ,ciste ranke...destilacija ide ovih dana ,dodato 4 % kristal secera,sumporisana sveza vocka,selektivni kvasac dodat,fermentacija uradjena po PS-u itd.....javljam rezultat...Ja je skidam na 24.5 grada u "zbanetu" (sud za odvajanje rakije" ili sa 12-13 gradi iz lule....
 
Poslednja izmena:
Росуљац, ранку сам покупио у првој недељи августа! Шта да кажем, шећер! Маџарка је још боља, добро понела, слатка, кад се то помеша са ранком... Има ракија да бидне као змај! Код мене у селу се причао о цени од 10 до 12 динара за маџарку, што је јако мало, а ранка је била 15.
 
Маџарка, стара, не калемљена, нема симптоме шарке, бар код мене на селу! Млађи воћњак маџарке(пожегаџе) калемљене на џанарици, очајан!10 година стар, добро понесе, али све опадне! Срећа нема пуно стабала, око двадесетак.



Molim članove da se ne udaljavaju od teme (rakija).
 
Poslednja izmena od urednika:
draganpan, rosuljac, i moj voćnjak je na 450m, takođe sve kasni 10-15 dana, pa se ne čudim da neki ranije peku rakiju. Međutim, nekad je ispeku a da ja nisam krenuo ni podkupljati istu sortu :)
 
Prve kace ispraznjene i ispecena rakija od Moravke, sa neznatnim dodadtkom secera i kvasca, uz zatvarawe kaca najlonom i stezanjem gumom.
Rezultat sa kazanom od 120 litara ispeceno 45 litara rakije jacine 24 grada.
 
Какав казан имате колега, да ли је ваш или па позајмљујете, да ли имате мешач ?
 
Ma nema mesac, nas je kazan, starog tipa. Iako sipamo kofu vode 25 litara pre kljuka, opet se na dnu kazana malo zagori, aonda ribawe cime se stigne do besvesti!
 
Лончар или шерпаш? Најбоље решење, одеш до казанџије и купиш решетку, не верујем да је папрена цена.
 
Dajte neki savet kako sprecavate da dodje do zagorevanja kljuka u kazanu?
Svaki kazandzija mora da iskustveno zna kolika gustina kljuka treba da je u njegovom kazanu.
Resetku mozes nabaviti ali ti nece mnogo pomoci, i kod nje ima caka kako treba da bude izvedena.
Najosnovnije je da sto proces odmice sve slabiju vatru lozis. Jer sto vise rakije izadje to je kljuk sve gusci i lakse se hvata za dno i zagorevanje se javlja na kraju. Pored toga redovno prati cistu krpicu kroz koju rakija izlazi i ulazi u sud i ako se pojavi zuckasta boja po obodu krpice (ivica tecnosti koja pliva) odmah odmici i prekidaj proces jer ce ti se rakija osecati na zagoreljavinu.
Ako kazan zagori ili malo polepi po dnu, posle praznjenja naliti malo vode i staviti pepela da se malo prokuva a tako zagrejan u rukavicama i sa vecom krpom istrljati dno. pa ako treba opet...
Ja sam vario to zelje kada sam kupio kazan, a onda sam ga upoznao i sada nema nikada problema iako nemam resetku i nebih je stavljao nikad. Zapamti! sto slabiju vatru... pred kraj...:ppozdrav:
 
Kolega @ draganpan je sve rekao ! Dodao bih samo da odeš do bilo kod kazandžije i ugradiš mešač, ne razmišljaš o zagorevanju i gustini kljuka ! :ppozdrav:
 
Ja sa mesacem nemam nikakvog iskustva pa nemogu o njemu reci nista, ali strogo vodim racuna da ne mesam rakiju i vino, a pivo moze poneko i pre i posle rakije:ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
Ако је класични шерпаш, ондак нема уградње мешача!
imgres
 
Хахаха :osmeh: !
Да се разумемо. :ppozdrav:

1z6y6io.jpg


На овакав мешач мислим.
 
Nazad
Vrh