Будућност српске пољопривреде

"Гвоздени", статискика је ствар да ти све покаже а не каже ништа, али ти све време причаш о неким глобалним економским токовима. Нормално је да више људи живи од пољопривреде у процентима, јер друге гране привреде, чак и прерађивачки делови ПОЉОПРИВРЕДЕ једноставно не раде.
Ја се бавим пољопривредом и друго ме не занима. Интересује ме како се развија пољопривреда и чему требамо да се окренемо , све остало су, благо речено, празна разглабања...
 
Raspevana slika je ono sto mi treba u zivotu, ne trebaju mi pare da slazem na gomilu. Jos jedno pitanje, sta je tacno "Udeo poljoprivrede u BDP", to nismo razgranicili. U cega spada stocarstvo, prerada hrane i slicne stvari?
 
Нормално је да више људи живи од пољопривреде у процентима, јер друге гране привреде, чак и прерађивачки делови ПОЉОПРИВРЕДЕ једноставно не раде.
Pa to i jeste problem i poljoprivrede dakle i tvoj ( i moj) problem.
Zamisli da i ovo malo industrije stane i da svi krenu da se bave poljoprivredom. Da li bi to bilo dobro za poljoprivredu? Pa naravno da ne. Kome bi prodali ako bi svi proizvodili?
Tu je problem i zato je vazno za poljoprivredu da se razvija industrija. Nisu to samo globalni svetski tokovi vec jednostavna logika a globalni tokovi prate logiku. Politika koja kaze poljoprivreda je sansa hajmo u poljoprivredu je nelogicna i budalasta.
 
Raspevana slika je ono sto mi treba u zivotu, ne trebaju mi pare da slazem na gomilu. Jos jedno pitanje, sta je tacno "Udeo poljoprivrede u BDP", to nismo razgranicili. U cega spada stocarstvo, prerada hrane i slicne stvari?
Udeo poljoprivrede u BDP je onaj deo koji se od ukupnog proizvoda koje jedna drzva ostvari u svim delatnostima za jednu godinu ostvari u poljoprivredi. Naravno da tu spada i stocarstvo i za Holandiju znacajno cvecarstvo i slicne stvari. Prerada hrane je kompleksno polje i npr proizvodnja vocnih sokova ne spada u poljoprivrednu proizvodnju.

A licni afiniteti su licna stvar i to postujem. Rekoh ako neko nesto voli neka izvoli a drzava nije tu da finansira licbne afinitete. Samo toliko.
 
Da li se u BDP računaju i državne plate (vojska, policija, zdravstvo, školstvo...) ?
 
Vruce praolre o popu i bobu, o kriminalu i korupciji, o tome ko treba da bude ministar poljoprivrede i slicne, (zorancile) su toliko isprazne dah zasita nema svrhe ni komentaristi ih..
Pa ti se onda prijatelju bavi onda samo sa tvojom stvari. I tako suzavaj izbor sa drzave, pa preko ministarstva, pa preko atara, pa preko tvoje njive. Mislis da ce ti ovaj izbor i sistematizacija pomoci. Samo se nadaj. Tvoj primer je klasican primer ne razumevanja situacije i gledanja samo i iskljucivo sopstvenih interesa. Ajd ja tebe da pitam direktno, po kom ti osnovu trazis subvencije? Od koga trazis i ocekujes subvencije? Od ove propale drzave? Iz kog budzeta? Shvatas li koliko je bespredmetno pricati o bilo kakvim subvencijama kad drzava ekonosmki propada. Ni ameri ni EU ne daju subvencije tako sto se drzava zaduzi, vec isplacuju subvencije iz visokoprofitabilnih delatnosti i usmeravaju u one koje to nisu. I sad mi kazi koliko je pametno traziti subvencije. No, dobro, tvoj izbor, ti gledaj samo tvoj interes, boli te uvo sto fabrike ne rade, sto nema turista, sto se doznake smanjuju, ti hoces tvoje subvencije. Realnosti malo.
 
Budućnost srpske poljoprivrede se neće mnogo razlikovati od sadašnjosti. Imaš ljude koji rade, i ljude koji kukaju. Ovi koji kukaju, povremeno prozivaju ove što rade. Tako će biti i u budućnosti.

Neko je napisao da mu nije jasno kako neko može da bude inžinjer i seljak u isto vreme. Pa ti ljudi koji su oboje od toga u isto vreme, a ja dobro znam jednog, ustaju ranom zorom rade po ceo dan, i završavaju posao kasno uveče. On prodaje robu, pre nogo mu stigne semenski materijal. Deca mu završavaju poljoprivredni fakultet, a i oni će svoju robu prodavati pre početka proizvodnje. Kažu i oni da nije baš idealno u zemlji, ali im se imovina povećava.

A znam i onih koji kukaju, koji znaju jako dobro ko im je kriv, a sa svojim prozivkama će nastaviti i u daljoj budućnosti. Iste su stvari pisali na Poljoinfo forumu pre dve godine, iste će stvari pisati za 20 godina.

Kao što sam napisao na početku posta, budućnost srpske poljoprivrede se neće mnogo razlikovati od trenutne situacije.

Stvar se može promenuti samo ukoliko se svi seljaci posvete uvođenju novih saznanja i poboljšavanju svoje proizvodnje. Svi znamo da se to neće desiti.
Ironman-prijatelju,evo da ja tebi lepo odgovorim a ti meni onda odgovori na ona moja pitanja u ranijim postovima.Rekao sam Ne ti nisi seljak zato što vidim da znaš da se upuštaš u neke teme i dijaloge(imaj samo u vidu da se u poljoprivredi mnogo manipuliše svih ovih decenija i ti to znaš)Zarad očuvanja socijalnog mira i sve preko leđa isključivo i samo isljučivo poljoprivrede u svim granama i naravno poljoprivrednika.U svom profilu si napisao da si inženjer,programer,analitičar,projektant,menadžer.kao prvo prijatelju čim si naveo da si inženjer,inženjer ti je u slobodnom prevodu čovek koji treba da zna da razmišlja i to primenjuje u praksi,znači Nemožeš i nesmeš da budeš seljak.ako to pak sebi dozvoliš onda nisi studirao(proučavao)nego si kupio diplomu ili učio napamet kao 99%Stručnjaka iz oblasti.ja nikog nemrzim i tebe ponajmanje, ja sam isto inženjer ali poljoprivrede i ostao sam na selu,obrađujem sam podosta zemljišta,živim normalno itd.Jedno me samo u životu Boli-znači nisam studirao da nebih radio i mislio,svoju svest sam izgradio tako da mi savest Govori a to sam ako ništa drugo barem Dužan svojoj struci da mogu slobodno da kažem jasno i glasno:prestanite sa manipulacijama ljudi.
Novii-budućnost će biti sve gora i gora ne samo poljoprivrede već svih društvenih oblasti-zlatna vremena će se pominjati,kada se u inpute u proizvodnji nije ni gledalo.stvar je u tome da se mnogo toga može učiniti raznim merama na Poboljšanju uslova proizvodnje direktnim merama države,na smanjenju cena inputa uložene energije a samim tim i cene proizvoda.Neznam dali me razumeš šta hoću da ti kažem ali probaj.pozz
 
Desice se, mora da se desi.
Verovatno se nece dogoditi da seljaci odluce da se tome posvete vec nesto drugacijim redosledom. Verovatnije je da ce se desiti to da ce opstati samo oni koji se budu spremni da uce a ostali ce propasti, ali krajnji efekat ce biti isti.
Za takav redosled desavanja je neophodan neuporedivo duzi period i to je jedna od losih posledica politike drzave koja obmanjuje seljake pricama o poljoprivredi kao razvojnoj sansi. Zasto bi neko kome se kaze da je mnogo bitan, da je njegov posao najvazniji, da je on sansa, ista menjao?
Kada bi drzava, a to bi morala da uradi, realno sagledala stanje i rekla za neke bolnu istinu da ne moze ni jedna privreda izdrzavati polovinu stanovnistva u delatnosti kojoj su davanja sa strane neophodna, onda bi mnogi shvatili da to sto sada rade ili treba da napuste ili da nesto promene kako bi mogli da se izbore sa konkurencijom.
Sta drzava, drustvo, svi mi zajedno, imamo od nekog sela na recimo Straoj planini ili na mom Medvedniku i zasto je vazno da ono opstane tj da se ne opusti, ugasi, odumre i kakvih sve pateticnih izraza za to necemo cuti? I treba da opusti jer se tu profit nre moze napraviti, a posto drzava mora da brine o svim svojim gradjanima onda tim koji "cuvaju ognjista" mora dati neke pare koje je neko drugi zaradio.
I zbog toga su stetne zalopojke nad praznim skolama i odumrlim selima jer je to pozitivan a ne negativan drustveni proces samo sto je, ako je sopntan, vrlo sopr a drzva ga svojom pogresnom politikom tako sporog dodatno usporava.
Auu. A mislio sam da se dopisujemo sa nekim ko se razume u ovo sto pise. pa da li si ti svestan kakve si sve floskule ovde izbacio i koliko si neznanja izbacio?
Kazes desice se mora de se desi i treba vremena. Sta to treba da se desi? Koliko to treba vremena? Pa to sto ti i ovi u ministarstvu neznalice govorite treba da se desi, nece da se desi samo od sebe, vec to ti isti sto sede u ministarstvu vec 10 godina posle slobodana su trebali sami da urade. To sto treba da se desi, je vec odavno MORALO DA BUDE, a ne da se izaziva destrukcija u medjuvremenu. To sto treba da se desi zovu se zakoni i primena istih, i gle cuda donose ih ljudi, koji da jos bude cudo vece to rade da bi sebi olaksali zivot. Ali, to nije dobro, jel da, treba prvo da primenimo liberalni kapitalizam. Treba vam vremena, koliko, 50 godina da prepisete zakone. Ispada sada poljoprivreda nesto za sta nam treba NASA.
A tek ovu gadost da treba da se ugasi ono sto ne donosi profit, je cist dokaz tvoje kratkovidosti i zaslepljenosti, budalastinama koje su za takve servirali mastermajndovi.
 
Marko, a da ti opet procitas sta se pisalo?
Mozda i shvatis, ko zna?
A da ti probas malo da se prizemljis, a ne da svakom drugom ponavljaas ovo sto ti je verovatno tata pricao, pa ti uslo u krv.

Vidi, da se ne prepucavamo dalje. Ocigledno ti fali sirina ili godine, da bi znao o cemu pises. Lepo je sto imas stav, ali tvoj stav je manjkav. Uzecu ti olaksavajucu okolnost, ako si neko od tih koji dobro zive od danasnje vlasti. Ali svaka dalja rasprava sa tobom gubi smisao. Za ovakvu temu ti je potrebna sirina.
 
Cela mudrost poljuprivrede je UVOZ I IZVOZ.UVOZ pod prvo .dok ne bude kao u francuskoj dok se njina zadnja jabuka ne proda nema uvoza i aus. A sad o izvozu robu treba proizvesti ali jos veci umetnik treba biti pa je dobro prodati .TO treba drzava da radi ali neradi .POSTO JE UVOZNICKI LOBI JAKO MOCAN I ON DIKTIRA SVE.Tu je kluc problema.A ne uredbe koje traju po nekoliko meseci i opet ce biti nekix dopuna tix uredbi i sve ukrug .Kad nisu sposobni nek otvore sve kapije pa cemo mi prodavati svoju robu onom ko dodje.A ne ovako samo par ljudi izvoze ,a primoran si njima da prodaas.BRZO BI SE NASLE MUSTERIJE ZA NASU ROBU 1000 posto.
 
A da ti probas malo da se prizemljis, a ne da svakom drugom ponavljaas ovo sto ti je verovatno tata pricao, pa ti uslo u krv.

Vazi, ali prvo da dobeses uradjen domaci.
Evo da ti ga pojednostavim
Kazes ti
To sto treba da se desi, je vec odavno MORALO DA BUDE, a ne da se izaziva destrukcija u medjuvremenu
A pre toga rekao ja:

jer je to pozitivan a ne negativan drustveni proces samo sto je, ako je sopntan, vrlo sopr a drzva ga svojom pogresnom politikom tako sporog dodatno usporava.
Dakle prepisujes a da toga ni svestan nisi.
Nemoj ipak citati ponovo, ne mozes ti to da shvatis, precenio sam te.
 
@steva44,

Potpuno si u pravu, to je jedan od tih mehanizama, a ima i drugih, mozda i gorih. Ali, sve te uredbe, sve te monopole, sva ta zmurenja pri otkupu, sa marzama, privatizacijama, pa sve to rade zivi ljudi. Sve su to ljudi opste poznati, i iz odredjenih krugova, ili to rade za neku lovu, a opet na stetu vecine. Pa svega toga nema u toj istoj Austriji, Francuskoj itd. Pa o cemu mi pricamo onda? Kakvi crni bakraci, treba da se desi i ostale gluposti.

Ko sto kaze Pedja: "Ma jok maco, nego za klikere".
 
Dakle prepisujes a da toga ni svestan nisi.
Nemoj ipak citati ponovo, ne mozes ti to da shvatis, precenio sam te.
Pa ti ni sam ne znas sta pises, tako da je sasvim normalna pojava kod tebe da potcenjujes i precenjujes ljude. Pohvalio sam te gore sto imas stav, ali sam ti istovremeno i napisao sta ti fali. Pored informacija i godina, fali i ti konzistentnost. Priznaj koliko imas godina pa da skratimo muke.
 
Ako malo bolje pogledamo, mi i nemamo buducnosti u poljoprivredi.
Nemamo je ni u ostalim granama privrede.
Jos se samo trgovina malo drzi, ali pitanje je dokle ce i to.
Dokle god se ne srede odnosi a putu UVOZ - IZVOZ, propadacemo jos gore.

Mada i ne moze gore od ovog, dosli smo do kraja.
Tako da ne treba ocekivati neku svetliju buducnost u ovoj privrednoj grani.
 
A juce pisalo? :)
Miroslave kuco stara,

Niti brisem niti pisem u profilu ista, nauci ti kuco stara da koristis kompjuter pa posle mozemo da pricamo.
Znaju, oni koji redovnije prate temu vocarstva, da sam napisao u nekom komentaru da sam agronom i da se bavim vocarstvom a u profilu nikada pa ni juce nije stajalo to sto si ti u svom neznanju i nespretnosti negde ko zna gde i za nekog ko zna koga procitao.

Marko, to da li si me ti pohvalio ili nisi me ama bas ni malo ne zanima.
Vidim da si u prvom komentaru imao nameru da stanes ne suprotnu stranu ali pored te zelje nekih argumenata nisi uspeo da napabircis pa je sve ispalo prilicno trapavo.Napadas mene za zagovaranje subvencija a upravo sam ja taj koji je o subvencijama govorio kao o necem sto NE MOZE da bude jedini niti osnovni nacin razvoja poljoprivrede.
 
Jos veci fazon sto ti ministri misle da su oni bogom dani ,da donose te uredbe.To su jako ozbilne stvari.neko ce zbog toga ostati gladan a mozda ce se iobagatiti neko na primer banke.ALI to je demoratija .Kao kad su ucenici pitali xodzu sta je demokratija a on kaze to je kad se ja popnem na minaret pa pisam po vama a vi imate isto pravo da pisate po meni.
 
Nazad
Vrh