Будућност српске пољопривреде

Naravno da su se vodili ratovi jer poljoprivreda jeste vrlo vazna delatnost, to sam vec rekao, ali je i niskoprofitabilna. Ni to se ne moze poreci.
Da li je niska profitabilnost ili nesto drugo razlog sto razvijene zemlje prelivaju novac iz drugih grana u poljoprivredu lako cemo ustanoviti sad i ovde.
Kazes da je to zarad drzanja cena na razumnom nivuo. Znaci li to da ako seljaci ne bi dobijali donacije oni bi dizali cene svojih proizvoda?
Ako to znaci to, znaci li onda i da su cene poljoprivrednih proizvoda u tim zemljama zakonom limitirane pa seljaci ne smeju da ih dizu ili su selajci neki mnogo fini ljudi pa iz humanoisti prema kupcima nece da ih dizu posto im drzava daje pare? Ni jedno ni drugo nije tacno. Niti se cene drze pod zakonskom kontrolom niti se seljaci ekstra humana populacija.
Ako je to zbog nezavisnosti u proizvodnji hrane zanci li onda da zemlje koje to ne daju nisu nezavisne jer nece imati dovolno svoje hrane pa je mopraju kupovati? Ako je tako zasto nece imati kad kazes da je poljoprivreda profitabilna? Zasto se neko ne bi bavio profitabilnim poslom?

Dalje, kako to da se tim profitabilnim poslom u razvijenom svetu bavi tek po par procenata stanovnistva? Ne znaju da racunaju ili ce ipak biti da je nesto drugo po sredi?

I ja sam seljak, i upravo zato ovo i pisem, dok ne shvatimo svoj problem nikada ga necemo resiti. Ako se budemo uljuljkivali u price kako smo eto mi nesto posebno vazni i kako eto bas mi moramo nesto da predvodimo nema on naseg prosperiteta nista.
I jos jedan zanimljiv pogled
Svud u svetu, u svim profesijama, svako masta o tome da ima sto manje konkurencije. Kovaci vole da je sto manje kovaca jer ce tako oni imati vise posla i vecu potraznju dakle dizace cene, frzeri da je sto manje frizera, gradjevinari da je sto manje njih, advokati da je sto manje advokata- samo seljaci kukaju da je sto vise seljaka, da je sto veca konkurencija medju njima!
Nesto tu nije u redu, bice da nesto sa seljackom logikom nije u redu i kad nju promenimo mozda nam i bude bolje.

Futurefarming,
Ne znam sta treba da bude sanasa Srbije jer da znam kandidovao bih se za predsednika vlade. To je njegov posao. Ali to sto ne znam sata jeste ne znaci da ne znam i sta nije sansa. Ja ne znam kako se pravi most ali znam da li se preko njega moze ili ne moze preci.

ovde lepo piše da ste i vi seljak-sami ste to napisali.ja sam napisao da niste a vi se ljutite?
 
nerazumem kako neko ko u profilu stavi da je inženjer,programer,analitičar,projektant,projekt menadžer može za sebe da kaže da je i seljak.treba razgraničiti dali hoćemo da budemo poljoprivredni proizvođači,farmeri,voćari itd. ili seljaci.bez uvrede,ništa lično memam protiv ali neke stvari upadaju u oko
 
Svakako da je poljoprivreda jedna od vaznijih grana svake drzave, ali zalosno je da nam ona donosi najveci spoljnotrgovinski suficit putem izvoza sirovine. Umesto da sirovinu preradjujemo u finalni proizvod, time uposlimo jos ljudi i gotov proizvod izvezemo, mi se hvalimo izvozom sirovina, a zaboravljamo da gotove proizvode od tih sirovina ponovo uvozimo. Pogledajte Izrael, kada je vec neko pomenuo, pogledajte njihovo mlecno govedarstvo, koliko proizvode mleka, koliko imaju gotovih proizvoda (sireva,...), a koliko imaju obradivih povrsina. Dakle jednacina je prosta: jaka poljoprivreda + jaka preradjivacka industrija = jaka zemlja.
 
Prehrambena industrija svakako ali ono što nama fali su osnove dugoročnog razvoja i agrara i celokupne privrede, dakle strategija, zakoni i podzakonski akti. Mi nemamo planove, projekcije, šizofreno lutamo od danas do sutra a bavili bi se visokom industrijom. Ne ide to tako.

Na zapadu razvijaju različite modele privređivanja kojima je zajednička težnja ka finalizaciji proizvoda. Primenjuju se uglavnom dva načina: specijalizacija subjekata na samo jednu fazu u lancu proizvodnje i izvlačenje maksimuma iz nje (krupni farmeri, krupni prerađivači) ili tzv. mali biznisi koji kombinuju primarnu proizvodnju i preradu. Npr. u ribarstvu između farme i kupca stoje mnogobrojni posrednici, farma uzgaja ribu od koje filete pravi lokalna klanica, fileti idu na dimljenje u specijalizovanu radionicu koja se samo time bavi, pakuje ih i šalje distributerima ( marketi raznih vrsta) . Ko tu profitira? Farma kao primarni proizvođač mora potencirati kvantitet da bi opstala ali i dalje najviše radi a najmanje zarađuje. Zar ne bi bilo mudrije investirati deo profita u mini pogon za preradu tako da primarni proizvođač zarađuje na dodatnoj vrednosti finalnog proizvoda? Cena investicije je da ostaje mali i mora da se udružuje sa drugim malim proizvođačima.

Postoje razni modeli i škole mišljena kako voditi privredu ali ovde o tome niko ne razmišlja.

U situaciji smo da korupcija divlja, sprega politike i kriminala vlada industrijom (krupni prerađivači zlostavljaju proizvođače gore nego multinacionalne korporacije u uređenim društvima). Čak i veliki farmeri zarađuju mnogo manje nego što bi ostvarivali u uslovima razvijene tržišne privrede jer kriminal guši, brani.

Dakle, nama treba jako organizovanje u zadruge po zapadnom modelu, asocijacija/sindikat proizvođača, agrarna komora i bar dva ministarstva (poljoprivreda i ruralni razvoj) a to se sa ovom bandom na vlasti ne može.
 
U situaciji smo da korupcija divlja, sprega politike i kriminala vlada industrijom (krupni prerađivači zlostavljaju proizvođače gore nego multinacionalne korporacije u uređenim društvima). Čak i veliki farmeri zarađuju mnogo manje nego što bi ostvarivali u uslovima razvijene tržišne privrede jer kriminal guši, brani.
Mozemo mi da pisemo i pricamo sta hocemo, ali ovo sto sam citirao od kelege je kljuc problema. Drzava i sistem nisu neke imaginarne tvorevine. Drzavu cine ljudi, kako oni koji je vode tako i ostali koji treba da cine sistem i budu vodjeni. Nema potrebe da pisem kako se nasa drzava vodi. Nema potrebe ni da pisem ko je vodi. I sad realno, da li iko ocekuje od lenjih komunjarskih sinova da mogu ozbiljno da se posvete vodjenju drzave i razumevanju problematike? Ko ozbiljan moze da ocekuje da ce Tadic i Dinkic da ga povedu u neko bolje vreme? Sve dok zabijamo glavu u pesak, krijemo se od istine, cekamo da nas Olja (koja god, a posebna su prica obe) obavesti o idejama, obrali smo bostan. Nama treba pre svega jasna i svima saopstena dijagnoza, koja ce da bude prosta i da glasi, 1. DRZAVA JE PROPALA EKONOMSKI, 2. SVAKOG DANA PROPADA DRUSTVENO, SOCIJALNO, I CIVILIZACIJSKI, 3. UZROCI PROPASTI SU U BLIZOJ I POSLERATNOJ PROSLOSTI, I SA DOLASKOM KOMUNJARSKE IDEOLOGIJE, 4. MORAMO SE VRATITI MALO U PROSLOST I POCETI SA IZGRADNJOM DRZAVE IZ POCETKA. Naravno, ima ovde i jos detalja o podtema, ali mislim da nam je iznad svega potrebna istina. Sa ovima na celu propadamo svakog dana, i to svakodnevno propadanje prvo mora da se zaustavi. Uzimanje kredita svakodnevno, svakodnevno obmanjivanje naroda putem medija, svakodnevno propadanje skolstva i zdravstva, svakodnevno obesmisljavanje pravde i zakona, svakodnevno unosenje nepoznanica dilema nesigurnosti, i jos ponecega. Sa ovim mora pod hitno da se prestane. Poljiprivreda je samo jedan segment drustva, i apsolutno je nebitna dok smo svi mi deo nekog sumanutog masterplana. Destrukcija mora da se prekine, a prekunice se tako sto treba reci bobu bob, a popu pop. Treba dovesti na celo raznih resora ljude od struke i nauke. Na celu ministarstva poljoprivrede treba da bude neko, ko ce da bude iz poljoprivrede, i da oformi tim koji ce takodje da cine ljudi iz poljorpivrede, uz dodatak ponekog pravnika, i ajd ponekog ekonomiste. A sta mi imamo danas? Imamo ministra, koji je bio i ministar cega sve ne, isto je bilo i sa prethodnicima. On se okruzio nekakvim sekretarima, uglavnom mladjim ljudima, koji niti imaju znanja niti iskustva. I sta sad mozes ocekivati od njega? Pa mozes ocekivati ko od svake persone koja veze nema, a zna kako je dovedena da ce biti sklona raznim instrukcijama i savetima sa strane. Mislim da je svima jasan mehanizam rada. Sada samo treba postaviti pitanje, ko je sve to smislio i organizovao? Taj ko je to uradio, je ubacio nefunkcionalnost, neznanje i nesposbnost u sistem. Mozemo se praviti naivni i da zmurimo na sve oci, ali zasto nemamo sistem od iskusnih strucnjaka a imamo od ove balavurdije. Tome treba stati na put, tom mastermajndovskom kadriranju i unistenju drzave i sistema. Da li treba blokirati puteve kad znamo da problem lezi u ljudima koji ga vode, potpuno je besmisleno pricati. Ako se vec negde ide, onda pravac Nemanjina i SIV 3. VIdeti i prozvati lepo one koji smisljaju te ludosti, a ne zamajavati ljude po nekom autoputu i gibiti vreme, a bagri davati vreme da se i dalje konsoliduje.

A sada dok ovo pisem u pozadini na tv-u mi prodje Tereza. U udarnom jutarnjem terminu, sto je samo jos jedan cist dokaz danasnje sizofrene medijske politike, sto je naravno opet slucajnost? Tesko onima koji veruju u takvu glupost
 
Jel može neko da mi objasni kako se formira cena nekog poljoprivrednog proizvoda, sirovine?
Fabrika koja nešto proizvodi izračuna: sirovina + radni sati ljudi + fiksni troškovi + varijabilni troškovi + amortizacija... = cena gotovog proizvoda.
Svaka fabrika koja nešto pravi, posluje pozitivno, ima zaradu i vremenom se širi. To u poljoprivredi nije tako. Zašto?
Država ne može (ili neće) da utiče na cenu industrijskih proizvoda, a može da utiče na cenu poljoprivrednih proizvoda. Zašto?
 
Kolega ironman, vrlo dobro razumem šta pišete ali parametri koje Vi iznosite očituju se u državama i društvima koje decenijama, čak i vekovima, imaju ne prekinutu nit civilizacijskog razvoja sa kontinuiranim progresom na svim poljima.
U ovoj državi efekti ekonomske politike vraćaju društvo na nivo kamenog doba, u šta god da uperite prstom trulo, šuplje i nelikvidno. Razoreni su temelji privrede koja treba da uhlebi skoro milion nezaposlenih plus hiljade i desetine hiljada mladih svake godine.

Dobro, neka je tako ali to su uzroci problema a nikako nije tresenje istog.
Sta nam je cilj ovog razgovora, da nadjemo krivce ili resenje? Ako se oko krivaca slozimo, oko resenja, da poljoprivreda privredna sansa Srbije i da ona treba da bude okosnica privrednog rasta, sigurno necemo jer to poljoprivreda nikad i nigde nije bila niti moze da bude. Upravo to je rekla i Ivana Dulic Markovic, uzgred, jedina osoba na celu ministrstva poljoprivrede koja je imala ideju sta sa poljporivredom uraditi i koja je jedina nesto pozitivno uradila u srpskoj agrarnoj politici, i upravo to joj se zamera pa je to valjda osnovna tema ove price.
Isto kao sto mi sad krivimo koga sve ne iz proslosti, i onoga ko bude gubio vreme na uzaludan pokusaj da preko poljoprivrede ozivi ukupnu srpsku privredu ce kriviti oni koji nas budu ocenjivali.

Resenje za agrar sigurno nije parolasenje o vaznosti i motoru, nije ni stihijsko, bezidejno mitingasenje i trazenje nemoguceg i cenkanjem oko visine kamata na kredite ili visine nadoknade po hektaru ili po jedinici prinosa. Sve su to sekundarne stvari koje nista ne resavaju pa sve i da se prihvate svi zahtevi seljaka. Koja je to kamata koja bi zadovoljila seljake? 5%? A zasto ne 4? zasto ne 3, 2,1, 0? Koja je to visina nadoknade 10 000, 20? A zasto ne 30, 50, 100 hiljada? Upravo tu se krije resenje srpskog problema, u uspostavljanju sistema a ne u nadmetanju oko cifara jer ni jedna coifra nije dovoljna da ne bi valjalo da bude jos veca.
Nije resenje ni u ovome sto ti predlazes, prehrambena idnustrija. Jer ako bi to bilo resenje to bi znacilo da se zalazes da se kupci poljoprivrdnih proizvoda, preradjivaci, prehrambena industrija, favorizuju a ne mislim da bi to pomoglo seljaku.
Vruce praolre o popu i bobu, o kriminalu i korupciji, o tome ko treba da bude ministar poljoprivrede i slicne, (zorancile) su toliko isprazne dah zasita nema svrhe ni komentaristi ih.

Miroslave,
Ne ljutim se ja vec samo kazem da ne bih ozbiljno sa nekim kome je kazem "ja sam seljak" a on meni kaze "nisi ti seljak" Kako ti to bolje znas od mene sta sam ja zivota ti?
Kad to objasnis i ja cu tebi objasniti da je to sto ti zoves izumiranjem srpskog sela vrlo pozitivan proces i da je steta sto se niej dogodio mnogo ranije a steta je i sto drzav taj proces ne pospesuje vec i ona kao i ti nad njim kuka i jos ga ometa.
 
Vruce praolre o popu i bobu, o kriminalu i korupciji, o tome ko treba da bude ministar poljoprivrede i slicne, (zorancile) su toliko isprazne dah zasita nema svrhe ni komentaristi ih.
Nisam baš razumeo... ?
 
Budućnost srpske poljoprivrede se neće mnogo razlikovati od sadašnjosti. Imaš ljude koji rade, i ljude koji kukaju. Ovi koji kukaju, povremeno prozivaju ove što rade. Tako će biti i u budućnosti.

Neko je napisao da mu nije jasno kako neko može da bude inžinjer i seljak u isto vreme. Pa ti ljudi koji su oboje od toga u isto vreme, a ja dobro znam jednog, ustaju ranom zorom rade po ceo dan, i završavaju posao kasno uveče. On prodaje robu, pre nogo mu stigne semenski materijal. Deca mu završavaju poljoprivredni fakultet, a i oni će svoju robu prodavati pre početka proizvodnje. Kažu i oni da nije baš idealno u zemlji, ali im se imovina povećava.

A znam i onih koji kukaju, koji znaju jako dobro ko im je kriv, a sa svojim prozivkama će nastaviti i u daljoj budućnosti. Iste su stvari pisali na Poljoinfo forumu pre dve godine, iste će stvari pisati za 20 godina.

Kao što sam napisao na početku posta, budućnost srpske poljoprivrede se neće mnogo razlikovati od trenutne situacije.

Stvar se može promenuti samo ukoliko se svi seljaci posvete uvođenju novih saznanja i poboljšavanju svoje proizvodnje. Svi znamo da se to neće desiti.
 
"Upravo to je rekla i Ivana Dulic Markovic, uzgred, jedina osoba na celu ministrstva poljoprivrede koja je imala ideju sta sa poljporivredom uraditi i koja je jedina nesto pozitivno uradila u srpskoj agrarnoj politici, i upravo to joj se zamera pa je to valjda osnovna tema ove price."

:haha::haha:?

Иронман, свако има право на свој став и мишљење и дозволи ми да критикујем друге што се понавља ситуација са толико тема овог форума - ако не мислиш као ја онда немаш појма. Оставимо места за свачије мишљење, зато и јесам предложио ову тему, јер само кроз стотине ставова и идеја можемо доћи до бољег живота свих нас који се бавимо пољопривредом. Са друге стране, да се не понављам, прочитај моје раније постове у овој теми и молим те да не помињеш ништа позитивно у пољопривреди везано за г-ђу Дулић. Ако хоћеш могу да ти потанко објасним зашто, али треба мало више простора и мало ван теме.
Пољопривреда је основ свега у држави. Наброј ми било шта што се производи а да као сировину није директно повезана са пољопривредом?
Субвенције нису ту из другог разлога, већ зато што је пољопривреда СТРАТЕШКА грана, као војска, милиција и здравство. Ако нису једнаки по профиту, неће се бавити тиме и држава је у гадном проблему, као што је у гадном проблему ако нема војску и полицију.
Још нешто морам да ти скренем пажњу - чини ми се да пољопривреду САДА и у БУДУЋНОСТИ објашњаваш кроз пољопривреду у прошлости. Сложићемо се да се све мења па и ова грана индустрије и то врло много и врло интензивно. Зато и јесам поставио ову тему.
 
Stvar se može promenuti samo ukoliko se svi seljaci posvete uvođenju novih saznanja i poboljšavanju svoje proizvodnje. Svi znamo da se to neće desiti.
Desice se, mora da se desi.
Verovatno se nece dogoditi da seljaci odluce da se tome posvete vec nesto drugacijim redosledom. Verovatnije je da ce se desiti to da ce opstati samo oni koji se budu spremni da uce a ostali ce propasti, ali krajnji efekat ce biti isti.
Za takav redosled desavanja je neophodan neuporedivo duzi period i to je jedna od losih posledica politike drzave koja obmanjuje seljake pricama o poljoprivredi kao razvojnoj sansi. Zasto bi neko kome se kaze da je mnogo bitan, da je njegov posao najvazniji, da je on sansa, ista menjao?
Kada bi drzava, a to bi morala da uradi, realno sagledala stanje i rekla za neke bolnu istinu da ne moze ni jedna privreda izdrzavati polovinu stanovnistva u delatnosti kojoj su davanja sa strane neophodna, onda bi mnogi shvatili da to sto sada rade ili treba da napuste ili da nesto promene kako bi mogli da se izbore sa konkurencijom.
Sta drzava, drustvo, svi mi zajedno, imamo od nekog sela na recimo Straoj planini ili na mom Medvedniku i zasto je vazno da ono opstane tj da se ne opusti, ugasi, odumre i kakvih sve pateticnih izraza za to necemo cuti? I treba da opusti jer se tu profit nre moze napraviti, a posto drzava mora da brine o svim svojim gradjanima onda tim koji "cuvaju ognjista" mora dati neke pare koje je neko drugi zaradio.
I zbog toga su stetne zalopojke nad praznim skolama i odumrlim selima jer je to pozitivan a ne negativan drustveni proces samo sto je, ako je sopntan, vrlo sopr a drzva ga svojom pogresnom politikom tako sporog dodatno usporava.
 
Zanimljiv si ti meni ivanem.
Kazes prvo
Оставимо места за свачије мишљење
A onda:
молим те да не помињеш ништа позитивно у пољопривреди везано за г-ђу Дулић.

Dakle moze svacije ali samo ono koje se slaze sa tvojim.
Ne tvrdim ja da je IDM nepogresiva, cak verujem da joj ja nalazim ozbiljnije mane nego ti, ali tvrdim d aje u poredjenju sa SVIM ostalim srpskim ministrima za nekoliko kopalja ispred.
 
Опет си у заблуди или ствар не гледаш довољно широко.
Да је пољопривреда извозна шанса Србије, па то зна и баба са пијаце. Ако није тако - реци ми шта да извозимо? Реци ми где би била наша пољопривреда да је држава уложила у њу пола пара колико је дала у ЗАСТАВУ или РТБ Бор ?'Пази никад нисам рекао да је то једина шанса, али шанса јесте. Једна група, тајкуна и њихових плаћеника (ту убрајам и цењену госпођу Ивану) хоће да нас убеди да од пољопривреде требамо да дигнемо руке, а они који то не желе увукли су у клопку да економски пропадну. Разлог ? Па управо што ће дебело профитирати од пољопривреде, сада и у будућности поготово.

Ценим свачије мишљење ако знам да неко чврсто стоји иза њега са разлогом и аргументом. А што се тиче ИДМ, прочитај реченицу до краја - Са друге стране, да се не понављам, прочитај моје раније постове у овој теми и молим те да не помињеш ништа позитивно у пољопривреди везано за г-ђу Дулић. Ако хоћеш могу да ти потанко објасним зашто, али треба мало више простора и мало ван теме. Дакле итекако има аргументе против ње, али да не расплињавамо тему.
 
Gledam juce u jednom selu u Vojvodini klince koji se igraju na ulici. Mali ako ima 4 godine vozi bicikl. Veci bajs od njega, ali ne posustaje. Toplo klinac u nekom sorcu, prasnjav, nasmejan. Oko njega jos 5-6 dece jure se, smeju se. prolazim kolima pored, usporim, oni se sklone sa ulice i cim sam prosao vrate se i nastave da se jure. nema tu igralista sarenih klupa, firmirane garderobe, samo obicna decja masta, njima dosta. Odumeire selo? Ja sam krenuo u osnovnu skolu nisam znao ni slovo A da napisem. Danas dete mora da zna engleski pre nego sto podje u skolu, da koristi internet, da ide kod decjeg psihologa....I onda kad poraste a nije prozivelo svoje detinjstvo i pod stare dane pobrljavi (uleti u skolu i poubija pola razreda jer je asocijalno)....
I onda mi neko kaze da je migracija iz sela u grad normalna?
Ziveo sam dosta dugo u EU i mogu reci da svako ko drzi do sebe BEZo I IZ GRADA, jer to sto zivis u gradu i radis u firmi samo znaci da si neciji rob. Sluga, kao sto je sluga na selu onaj ko radi tudju zemlju. Verujte da se sve vise ljudi vraca selu i bezi iz gradova, jer selo vise nije pojam za zatucano, prosto i prljavo. Nije zivot samo novac! Sta vrede svetla velegrada kad nemas mogucnosti da uzivas u njima. Ili nemas para ili nemas vremena ili nemas snage za to.
A sto se tice planinskih sela, pa nije poljoprivreda samo ratarstvo. kao sto ne mozemo gajiti banane u Srbiji, ko kaze da se na Homolju treba gajiti psenica? Svaka regija ima svoje prednosti i mane, i tu treba da intervenise drzava, a to treba da bude strategija razvoja.
kakva proizvodnja je moguca ako nemas gde da plasiras proizvod? Koliko je nekad fabrika za preradu povrca postojalo u Vojvodini a koliko ih ima sada?
 
Да је пољопривреда извозна шанса Србије, па то зна и баба са пијаце.
E to i jeste problem. Sto se nasa politika oslanja na znanje babe sa pijace koja je to cula na televizoru, a sa televizora joj to rekao predsednik vlade i takoi se vrtimo u zacaranom krugu.
Taj cuveni suficit u spoljon trgovini je sarena laza. On nikako nije pokazatelj dobrog stanja polhjoprivrede vec ocajnog stanja idnustrije i toga da joj je poljoprivreda jedina grana sa suficitom bi s epostidela svaka iole normalna drazva i to bi krila kao zmija noge a mi se time jos i dicimo.
Na drugoj strani je i podatak koji taj suficit smesta tamo gde mu i jeste mesto - u jednu od bruka drzave Srbije. Srbija je zemlja koja po jedinici povrsine izvozi NAJMANJE u Evropi, dakle bedan izvoz.
Rekoh vec da ne znam sta treba da bude okosnica privrednog razvoja Srbije, da to nije polje koje me zanima, o kome dovoljno znam da bih o njemu imao stav zasnovan na argumentima, ali znam da to nikome na svetu nije poljoprivreda pa se bojim situacije da Srbija opet pocne da izmislja toplu vodu.
 
Zoki ,holandija ostvaruje ogroman prihod od poljoprivrede ali u toj poljoprivredi radi malo stanovništva,a najviše profitira od transporta (okeanski ).
 
iveo sam dosta dugo u EU i mogu reci da svako ko drzi do sebe BEZo I IZ GRADA
Ovo je zanimljivo.
U kom smislu bezi iz grada? Napusta posao i pocinje da se bavi poljoprivredom ili menja mesto stanovanja a zadrzava posao?
Ako je ovo drugo u pitanju mora da postoji negde nekistatisticki popdatak o porastu poljoprivrednog stanovnistva u zemlajma EU. Ja na takav nisam naisao.

Svaka regija ima svoje prednosti i mane, i tu treba da intervenise drzava, a to treba da bude strategija razvoja.
Da ali mora se prihvatiti i realnos da postoje regije koje nisu podesne ni za jednu profitabilnu granu poljoprivrede. Akoneko voli Straru Planinu ili Medvednik njegova stvar,neka zivi tamo ineka gaju sta mu na pamet padne od psenice pa do papaje ali za svoje pare a ne da za to ocekuje da mu se za to daju pare poreskih obveznika. Lepa je sliak razigrane dece naravno, lepa je i slika raspevanih zetelaca, ali od lepih slika se ne zivi i poljoprivreda vise nije moba i pesma zetelacka vec tehnika i tehnologija.
 
Сад се ја и ти вртимо у зачараном кругу. Ниси пажљиво прочитао моја задња два поста.
Тајкуни ЈЕСУ купили прерађивачки сектор и јесу направили монопол у трговини да униште и то мало преостале прерађивачких погона, са циљем да оперу новац, на фињака и на брзака зараде дебеле паре и да са најмање уложених пара униште ЦЕЛУ примарну производњу како би за врло мале паре купили оно што је невероватан ресурс - земљишне површине. Дакле то је план ка коме они иду, уз помоћ политичара и медија који им свесно из надокнаду то омогућавају. Ко су ти, ја сам већ неке именовао...
 
Nazad
Vrh