Јунице "из увоза"

Bog uvek dodje po svoje, to je jedina kazna u ovo vreme kojoj se pravedni za nepravedne nadaju...ljudi kao da su prestali olose da osudjuju i da ih salju i postavljaju gde im je mesto na marginu i na dno...
 
Kad je sistem vrednosti u strasnoj anarhiji kao kod nas,onda g....a uvek isplivaju na povrsinu i bace mrak na sve ostale.Samo,kod nas taj problem traje previse dugo.Mi nesto bitnije kao i da ne mozemo da menjamo,a i ovaj odozgo se predugo zadrzao na odmoru.
 
Poslednja izmena od urednika:
Postovani,
neko je ovde u zabludi. Mozda i ja. Ne sporim. Sliku koju sam dobio napravio je moj kolega sa fakulteta na dan podele grla. Jedan jedini karantin - Curug.Objekat je duboko u ataru, do njega vodi stari kameni put jos iz doba Marije Terezije.
Onda ili vi niste bili uopste u Curugu ili ste dobili grla iz nekog drugog karantina.Sama cinjenica da ste relativno novi u stocarstvu govori dosta toga. Proverio sam sa kolegama iz Imleka, iz Curuga je otislo dosta grla u region Kraljevo, G.Milanovac i Cacak.Imate li informacija kakva su ostala grla?Ima li ``simptoma`` o ``bolestima``o kojima Vi pricate kod ostalih?Mastitis Vam sigurno nije ``uvezao`` Imlek.Znate li uopste koji tipovi mastitisa postoje?Kako se prenose i kako nastaju?
 
Uvoz junica po programu vlade je trenutno aktuelan za opstinu Sjenica. Karantin je istekao, ali Sjenica nece preuzimati grla do zavrsetka Ramazana jer im se dobit kosi sa principima... Hrana planirana za ovaj rok je potrosena, a krave se uveliko tele... Pitanje je kako ce se snaci malobrojno i nestrucno osoblje zaposljeno u karantinu sa tim telicima... (Srpska posla...- ma koje vere da je...)
 
Uvoz junica po programu vlade je trenutno aktuelan za opstinu Sjenica. Karantin je istekao, ali Sjenica nece preuzimati grla do zavrsetka Ramazana jer im se dobit kosi sa principima... Hrana planirana za ovaj rok je potrosena, a krave se uveliko tele... Pitanje je kako ce se snaci malobrojno i nestrucno osoblje zaposljeno u karantinu sa tim telicima... (Srpska posla...- ma koje vere da je...)
jedan od mojih prijatelja ceka kravu od tog uvoza kad je dobije javljam utiske i slika ako bude,kaze da ih nije gledao...
 
Ja se bavim stocarstvom odavno. A kada sam rekao "da sam nov u ovom poslu", mislio sam na uvoz, i uvezene junice, kao i na probleme koji proizilaze iz navedenog.
Do sada sam imao 7-8 krava i mleko predavao uvek Imleku. Kvalitet mleka je bio maksimalan, i do sada smo imali izuzetnu saradnju. Mastitis znam sta je i kako nastaje, jer sam se i do sada susretao sa njim. Ali ne kod junica. Ovo mi je novo da vidim.
 
Sta kazu veterinari na to? Kakva su ostala grla simentalke koje su dobili u vasem regionu?
Rekose mi sirovinci iz Imleka da je jednom farmeru na utovaru pukla improvizovana rampa od nekakvih dasaka i da je taj bio iz Kraljeva. Da to niste Vi?

Sjenica? Imate li info koliko je uvezeno grla? Da li je to uvozio Interkomerc ili neko drugi? tuzno i zalosno je kad se krava oteli u losim karantinskim uslovima. Nema kvalitetne muze, vime za cas dobije upalu i takvo grlo moze samo da posluzi za neki sledeci Ramazan,Bajram ili sta vec i to kao cevap.
 
Kolega mi rece da nisu na Sjenici problem verski obredi vec frka oko raspodele,zasto su neki dobili a neki ne i da neko stopira podelu grla...
 
mislim da dole dobijaju dzabe junice kao pomoc uz ucesce od 100 eura...malo njih je i konkurisalo tako da su skoro svi dobili koji su trazili
 
@prolazniki - Nisam iz Kraljeva i odakle vam te improvizacije...?
@miladinovic - ovo je nabavka prema uredbi vlade Srbije iz prosle godine gde republika placa 80% a opstina 20%
Nazalost u mojoj opstini su tada rekli da nemaju pare ni za povodac a nekmoli 20%, jer ljudi se samo bave izborima i nicim vise...
Kao da se seljacima nije isplatilo da plate sami tih 20%:sta::zli:
 
barbi.jpg


Ovo je jedna od sest junica koje sam nabavio iz uvoza u maju 2012.god. Jos je svih sest u stali.
 
Junice su se dobro, odlicno prilagodile, sada su u trecoj laktaciji, sa zdravljem nisu imale problema. Jedna mi kuburi sa oplodnjom, ali je dala dva zenska teleta i dosta mlijeka tako da ako i nespije da se oplodi nije problem. Proizvodnja je isla izmedju 25 i 30 litara u ranijoj fazi laktacije a pri zasusenju su imale 15 do 17 litara.
Sve ukupno sam jako zadovoljan, dobio sam od ministarstva 300 KM subvencije po grlu i 420 KM povrata PDV-a, mljekara uredno placala mlijeko i odbijala rate za junice, ima ih jos do avgusta ove god. i tako da je sve OK.

Papci su mi problem jer jos nisam rijesio stojnicu.
 
Ja istl iz price za ljudima koji su uvozili ovdekod mene,kvalitet nije neki,ali genetika je dobra,osemenjavali kvalitetnim semenom pa ostavljali potomke a njih prodavali
 
Ja sam kupio kravu, steonu treći put, koja je bila ćerka uvezene junice. Uvezena iz Austrije preko fakulteta u NS. Sentimentalka...

Muzao sam je tri sezone, u jednom piku laktacije je dala 42 litra. pred zasušenje je morala ići na slamu i vodu po 20 dana da bih oborio na 10 litara dnevno.

Treći put kad se telila kod mene nešta se iskomplikovalo, stade listavac, nije mogla balegati i posle tri nedelje ode u klanicu, vagnula preko 800kg.

Od nje imam jednu prvotelku i jednu junicu pred teljenje. Niko još nije prošao pored njih da nije pitao: ovo nešta tovno, jel da?

A mirne i inteligentne životinje to je čudo jedno, sve vide, sve prate, sve znaju... Da je ne znam gde, ako ja mogu viknuti da ona čuje, doći će na prvi poziv.
 
Nazad
Vrh