Živeti s prirodom

Vrijeme je za pripremu likera od mladih oraha - orahovca. Pravim ga tako da dvadesetak mladih, zelenih oraha, prethodno opranih, rasiječem na pola i stavim u staklenu teglu. Dodam pola kg šećera, malo vanil šećera, cimeta, klinčića, nekoliko zrna kave i koricu limuna. Sve zalijem litrom dobre rakije i stavim na sunce, da stoji 40 dana. Povremeno ga treba protresti da se šećer otopi. Nakon 40 dana, liker se procijedi i stavi u staklene boce i spremi na hladno i tamno mjesto, da odstoji i da se svi sastojci što bolje sjedine. Ovdje kaže narod da se orahovac pravi ljeti, a prvi put pije za Božić. U svakom slučaju, što duže stoji, to je bolji. Inače je prirodni lijek za želudac, a naročito za štitnu žlijezdu zbog velike količine joda.
 
Liker od oraha je veoma ukusan i delotvoran. Pored ploda oraha (koji koristimo za pravljenje likera), od oraha u lekovite svrhe možemo koristiti i sam list. Mladi i zdravi listovi beru se u junu i julu i suše u tankom sloju.Čaj od orahovog lista je dobar za probavne smetnje , za pročišćavanje krvi i kod šećerne bolesti. Čaj se pravi, tako što se jedna mala kašika sitno isečenih listova prelije sa četvrt litre vrele vode i ostavi da odstoji kratko vreme. Pored ovoga čaj od orahovog lista se može koristiti za obloge i kupanje. Kao dodatak vodi za kupanje veoma je delotvoran kod svih skrofuloznih bolesti, rahitisa, kod truljenja kostiju i kod zagnojenih noktiju na prstima ruku i nogu.
 
Veoma poucno.Znam da orah ispusta neke toksine i da nije dobro spavati pod njim,da se nekada u dzakove sa zitom stavljalo orahovo lisce da bi se zito sacuvalo od kojekakvih zohara,da naj manje ima muva pod orahom(valda zbog toksina).....
 
Mnoga su vjerovanja i dan danas ostala u narodu vezana za stablo oraha. Vjerovalo se da sjena oraha negativno utječe na čovjeka. Vjerovatno smo svi primijetili da ispod oraha nema baš mnogo biljnih vrsta. Zapravo se radi o kemijskom spoju hidrojuglonu, koji se iz orahova korijena izlučuje u tlo, a u manjim količinama ima ga i u kori, lišću...u dodiru sa zrakom ili tlom hidrojuglon oksidira u juglon koji otežava klijanje, usporava rast a neke biljne vrste čak i propadnu pod njegovim utjecajem. I nakon rušenja stabla oraha, juglon se i dalje otpušta iz korijena sve dok korijen ne istrune, pa na to mjesto izvjesno vrijeme nije preporučljivo saditi neke vrste kao npr. jabuke, paradajz, krumpir.

- - - - - - - - - -

Dobro je i mlade zelene orahe kombinirati sa medom, tako se dobije izvrstan lijek za štitnu žlijezdu, a ujedno djeluje i na jačanje imuniteta. 40 mladih oraha potrebno je izrezati na četvrtine, zaliti litrom meda i ostaviti da odstoji neko vrijeme. Pije se jedna mala kašičica dnevno.
 
imam pet odraslih oraha ispred kuće i deset iza kuće. posađeni su pre 15-20 godina. trava pod njima raste jednako kao u ostatku dvorišta. muva i komaraca ima pod njima kao i u ostatku dvorišta. možda čak i više jer hladovina od krošnji duže drži vlagu. miris oraha je predivan. kad bi se mogla kupka praviti s tim mirisom.....
 
Kada smo vec kod oraha onda jedno narodno verovanje. Kazu da orah treba da zasadi najstariji clan domacinstva, posto ce po verovanju onaj ko ga zasadi ici prvi "Bogu na istinu". Ja kada sam sadio orah kod mene pre dosta godina u prolazu mi jedan stariji poznanik dovikne:" Ne vredi Dule, ja imam veliki orah kao bandera i ne pomaze.":osmeh:
 
Poslednja izmena:
255029_10150193394411517_6293675_a.jpg


čika luka. kad je sadio ovaj orah, smejali mu se. rekli mu da će odavno biti u grobu kad orah bude debljine njegovog vrata.

u vezi teme:
ja sam otpale orahe prelila medom.
966321_10151415172076517_2035438427_o.jpg
 
nope .... ovo će biti med sa zelenim oraščićima.... med+jod.
orasi su počeli otpadati pa nisam znala šta ću s njima. onda mi je mama rekla da je na pijaci komad 20 din. onda sam odma' znala šta ću s njima :osmeh:
 
Crvena ribizla
Pošto je sazrela moja crvena ribizla, želim da napišem nešto o njenoj lekovitosti. Ribizla je žbunasta biljka. Dostiže visinu i do jednog metra.Plodovi , sočne bobice, su nalik na mali grozdić. Imaju lepu crvenu boju, kiselkastog su osvežavajućeg ukusa. Sazrevaju u junu i julu. Kaže se da plod ribizle predstavlja malu multivitaminsku apoteku.Ribizle su bogate vitaminom C ( sadrže čak polovinu dnevnih potreba vitamina C)Lekovitost im je i u tome što pospešuju apetit,jačaju organizam, koriste se za stabilnost povišenog krvnog pritiska, kod malokrvnosti. Izuzetni su antioksidansi. Pošto su dobar izvor vitamina K ,preporučuju se za održavanje zdravlja kostiju U narodnoj medicini ribizla je poznata kao voće koje jača i čisti i ulepšava telo. Lišće ribizle se koristi za spremanje čajnog napitka kod oboljenja jetre, kod visokog krvnog pritiska i zapaljenja mokraćne bešike.

- - - - - - - - - -

Džem od ribizle
Potrebno je; 2 kilograma ribizle i 1,5 kilogram šećera. Od šećera sa malo vode skuvati gust sirup. U to dodati očišćene, oprane i dobro ocedjene ribizle. Kuvati ih povremeno mešajući oko sat vremena. Gotov džem sipati u zagrejane tegle i staviti u mlaku rernu, dok se na površini ne uhvati korica. Sutradan povezati i ostaviti na tamnom mestu.
 
Mnogi od nas u svojim baštama imaju smokvu. Ova "rajska" voćka potječe iz Jugoistočne Azije i Mediterana, a za nju su vezane i mnoge legende. Smatra se da su Romul i Rem rođeni ispod smokve, budisti vjeruju da je Buda doživio prosvjetljenje ispod smokvine krošnje, spominje se i u Bibliji....smokva simbolizira mir, blagostanje, život i plodnost.
Mnoge su sorte smokve, od ranijih do kasnijih, a u našim kontinentalnim predjelima aklimatizirale su se tek neke sorte.
Kad sam početkom juna bila u Hercegovini, tamo su smokve već bile skoro zrele, kod nas su tek nedavno dale prve plodove.
Velika je ljekovita važnost smokve; plodovi sadrže velike količine magnezija, kalcija, željeza i kalija, te vitamin B6. Smokva kontrolira količinu šećera u krvi, kolesterol, ima laksativna svojstva, usporava proces starenja.
Kad se otkine list ili plod, pojavljuje je tekućina bijele boje, tzv. smokvino mlijeko, koje se koristi u liječenju i najtvrdokornijih bradavica. Potrebno je samo nekoliko puta dnevno tretirati bradavicu tim mlijekom i ona će se kroz kratko vrijeme osušiti. Ovaj način liječenja poznat je još od kralja Solomona. Isto tako mogu se tretirati i kurje oči, a još je bolji način sokom iz smokvina ploda.
Plodove smokve možemo koristiti svježe, suhe, raditi od njih pekmeze i druge slastice.
Ovo je tradicionalan način sušenja smokve u Dalmaciji, koji se prenosi s generacije na generaciju, tako su i mene naučili moji rođaci koji tamo žive.
Smokve se beru sa peteljkama, kad su jako zrele. Odmah nakon branja potapaju se u slanu vodu, (Dalmatinci potapaju u morsku vodu), stave se na neku rešetku da imaju zraka sa svih strana. Najbolje ih je sušiti na suncu i barem jednom dnevno okrenuti. Pri tom treba paziti da ih ne zahvati kiša ili rosa, pa ih je potrebno preko noći unijeti u neku suhu prostoriju. Sušenje traje do desetak dana, važno je da smokva u sredini ostane mekana. Kad su suhe, treba ih još nakratko uroniti u vrelu slanu vodu, tako se konzerviraju i dezinficiraju. Nakon toga treba ih dobro posušiti na suncu (najbolje ih ostaviti još jedan dan)i spremiti u papirnate ili platnene kese, jer moraju "disati". Nakon nekog vremena oko suvih smokava stvorit će se onaj bijeli prah od šećera. Čuvaju se na suvom i hladnom mjestu, a mogu se pospremiti i u zamrzivač.

- - - - - - - - - -

 
Mnoga su vjerovanja i dan danas ostala u narodu vezana za stablo oraha. Vjerovalo se da sjena oraha negativno utječe na čovjeka. Vjerovatno smo svi primijetili da ispod oraha nema baš mnogo biljnih vrsta. Zapravo se radi o kemijskom spoju hidrojuglonu, koji se iz orahova korijena izlučuje u tlo, a u manjim količinama ima ga i u kori, lišću...u dodiru sa zrakom ili tlom hidrojuglon oksidira u juglon koji otežava klijanje, usporava rast a neke biljne vrste čak i propadnu pod njegovim utjecajem. I nakon rušenja stabla oraha, juglon se i dalje otpušta iz korijena sve dok korijen ne istrune, pa na to mjesto izvjesno vrijeme nije preporučljivo saditi neke vrste kao npr. jabuke, paradajz, krumpir.

- - - - - - - - - -

Dobro je i mlade zelene orahe kombinirati sa medom, tako se dobije izvrstan lijek za štitnu žlijezdu, a ujedno djeluje i na jačanje imuniteta. 40 mladih oraha potrebno je izrezati na četvrtine, zaliti litrom meda i ostaviti da odstoji neko vrijeme. Pije se jedna mala kašičica dnevno.

Šta ću ja onda obožavam sadit orahe gdje god stignem pa tako i u vrtu imam tri velika oraha a pod njima kupine, maline, paradajz, jagode, luk, češnjak, peršin, jabuke i sve super napreduje.
Isto tako plantažno sam posadio orahe u vinograd i ni vinogradu ništa nije smetalo, njega sam prodao i na drugom mjestu posadio novi samo zobatice za uživanje.
A tek međe sve gdje mogu i stignem sadim orahe mora da se komšije raduju mojoj ljubavi prema prirodi.:osmeh:
 
Nazad
Vrh