Žilogriz, potkornjak, crvi u stablu

O ovome istom sam vam pričao pre dva dana ali niko ne čita samo duplirate postove bezveze. Postavio sam i ceo video i pričao o dimilinu i onda nova strana opet isto ponavljate sve

postoji i preparat Forester 48sc koji sadrži istu aktivnu materiju.treći preparat nisam pronašao da postoji kod nas.a i ova dva se teško nalaze.danas ću znati da li može da se naruči pošto ga kod nas nema u prodaji
inače ovi preparati se koriste u šumarstvu protiv gubara tako da ako neko ima veze u šumskoj sekciji neka potraži malo na uslugu ide 160ml na 400l vode
 
Нећу да пршћем ако није жолигриз или нешто слично њему. Воћке сам посадио за породичне потребе и не пршћем их средствима против летећих штеточина. Наравно, ако се ради о нечем што уништава стабло прскаћу.
 
Naručio sam za sebe dimilin sutra stiže ako ga ima u magacinu i cena je 5000 za 250 ml sto je dovoljno za jedan hektar.susedni višnjar je pola osušen od crva, kod mene još nema ali neznači da ne gricka polako. idemo prevencija ovo i foksim zemljišni posle berbe

komadara meni ovo liči na ovu bubu žilogriza.ima raznih varijanti.sve na isti način uništavaju stablo.samu bubu ćeš teško uništiti samo možes uništiti te crve kada se izlegu u zemlji pre nego sto udju u koren
 
Da ista prica se ponavlja stranu za stranom, predlazem Oktopode da otvoris temu Zilogriz, splituj odavde moj post o opstim karakteristikama ovog insekta, biologiji i nacinima prevencije za pocetak teme, pa nadovezi ostale postove o Zilogrizu, Pesut je napisao dosta o prevenciji, tu su i YT klipovi...

Ja bih otvorio posebnu temu, ali nemam privilegije. Bice preglednije, a nazalost ova stetocina zahteva posebnu temu.

Komadara ne bih ta ne unapred plasim, ali lici na Zilogriza. Nisu svi iste boje i ima vise vrsta ove stetocine, ono sto je zajednocko je izgled larve/crva.

Capnodis-tenebrionis.jpg


Ipak misljenje bi morao dati strucnjak, naravno na osnovu kvalitetnije fotografije.

Ako su larve vec u korenu, tesko da se nesto moze uraditi, koliko pratim situaciju, preventivno se deluje zemljisnim insekticidima, granulatom koji se inkorporira u zemlju oko vocke.
A Dimilin deluje na adulta-bubu tako da zenka polaze jalova jaja iz kojih se ne izlezu larve. Ali ako su larve vec u korenu, slaba vajda od svega.
 
D,a podpuno se slazem, ako su jaja vec polozena nemoze se doci glave ovim napastima jedino vadjenjem zarazenih stabala i spaljivanjem, ali se ovim treba pozabaviti na vreme preventivno, da nebi doslo do tako radikalnih mera. Prvo zeljisnim insekticidima pri samoj sadnji i kasnije kroz razvitak u kombinaciji sa folijarnim insekticidima na bazi Diflubenzurona:ppozdrav:
 
Evo i snimaka zilogriza iz vocnjaka.


Adult se hrani se mladim izdancima:


Odrasli oblici nisu mnogo pokretni, tako da se mogu eliminisati i mehanickim otresanjem sa krosnje vocke.
 
Onaj stariji profesor na tv-u pomenuo je da pored Dimilina koristi se COSMOS-hemical agrosava i da je veoma dobar
 
Drustvo,
Utvrdio sam na tezi nacin sta je napravilo rupice u stablu mojih oraha *danas sam video da je cetvorogodisnji orah zgog truljenja i usled slabog vetra prelomio ispod rupe koje sam pominjao u ranijim postovima tj. na 10 santimetara od zemlje*i sta je uzrok problema jer sam nasao slicnog crva kao Pancevac.. ne lici mi na ovaj horor od zilogriza ali nista nije iskljuceno .Na jednom orahu mi je na 1,5 metara visine slicna rupa i danas , ako popijem 2-3 rakijice za anesteziju, mozda i njega da seciram u naucne svrhe ali mi je nemoguca misija da je nesto krenulo od korena i doslo na tu visinu bez prelamanja stabla i susenja kompletne vocke






Ne znam da li ima lakih resenja da se ovo resi i da li neko ima iskustva sa ovime ali ce nam svima savet biti *jako* potreban . . .
Pozdrav !!
 
Poslednja izmena od urednika:
Aj nemoj me plašite više sa sličnim bubama, kad odem u voćnjak svakojakih tvrdokrilaca ima, ne znam više šta je šta i sve mi počinje da deluje opasno :) Koja je sad ova buba, nisam razumeo šta si hteo reći?
 
Буба је као она што сам је пронашао неки дан. Храни се корјењем, црвима, ларвама других буба. Једино не могу да нађем које коријење једе, а има је по цијелој Европи. По мени ништа толико страшно, нека домаћа врста.

- - - - - - - - - -

Чак размишљам да је не уништавам док не проучим једе ли коријење воћа или само трава.

- - - - - - - - - -

Сад нађох да једе коријење трава, а понекада и младих храстова. Успут једе и друге црве.
 
korisna znači :) ja sam kod mene u zasadu trešnje od jesenas juče frezirao motokultivatorom redove i primetio kod mnogih uz samu trešnju da su istrčavale crne skroz tvrde bube, one što lete kao da skaču, poleti par cm pa padne, ne znam koja je to ni šta radi, ali ne volim što se mota baš uz stabla...
 
Bratislawe izvini nisam ti odmah odgovorio bio sam po selu za vikend. Dimilin san nabavio kod crnog preko puta male pijace 4800 je bio kad je stigao.naručio u četvrtak stigo u petak.mislim da je rekao da će poručiti još par bočica pošto nije siguran da li će se prodavati ali da već u subotu nije imao više znam sigurno

evo malo slika stabala zaraženih ovim crvom.sveže slike sa terena od subote.jasno se vidi razlika u listu.ove zakržljale iako imaju plod će se u toku leta osušiti a ovaj plod nece uzreti kako treba.ostaće samo koštice

Zarazena još uvek zdrava osušeni krugovi

I moj pokusaj borbe

E sad nijednu bubu nisam video na stablima a zagledao sam bas detaljno sve.imam utisak da su bube dosle pre neku godinu, polozile jaja, i otišle dalje da uništavaju.a mi sad gledamo kako crvi rade i ništa im nemozemo. Čupao sam oko kuće neke stare 22-3 godine počele da se suše 50-ak stabala nasao sam par crva slučajno ali zaboravio da uslikam
 
korisna znači :) ja sam kod mene u zasadu trešnje od jesenas juče frezirao motokultivatorom redove i primetio kod mnogih uz samu trešnju da su istrčavale crne skroz tvrde bube, one što lete kao da skaču, poleti par cm pa padne, ne znam koja je to ni šta radi, ali ne volim što se mota baš uz stabla...

Da nije to obični poljski cvrčak zvani: Gryllus campestris ?
Jedino one lete kao da skaču. Ako je to, onda nema nikakvih opasnosti za sekiraciju!
 
ljudi ovo je katastrofa!!! bio sm do visnjara posto sam imao 5-6 visanja suvih i izvadio ih! verujete li da nemaju koren? zile su skroz isitnjene a u stablu sam nalazio do 10 crva!! izvadio sam jos 2 stabkb koja sam pretpostavljao da boluju i tamo nasao crvice!!problem je sto se bolest kasno ocava a kad se uoci obicno je kasno! kazu da za budbe nema lejaa da li ima za crve? da se ovom prilikom zahvalim Pesutu za informaciju gde gda nabavim demelin!
 
Ista situacija znači kao u mom starom višnjaru koji sam čupao u subotu.nažalost ako su crvi već u korenu i stablu nema pomoći.jedini način borde i protiv buba i protiv larvi-crva je preventivno ne dozvoliti da se izlegnu položena jaja.mada je za većinu već kasno.ali treba štititi mlade zasade sačuvati bar nešto

@leskovac Prska se stablo bar dva puta pre berbe kraj maja početak juna.karenca je 14 dana
 
Nazad
Vrh