Žilogriz, potkornjak, crvi u stablu

Eto na linku, larva moljca. Suzbijanje mehaničkim uklanjanjem, feromonskim klopkama, benzin u špricu koji se ubzizgava u šupljine stabla...
 
Ja sam ubrizgavao u supljine insekticid. Bolje da sam benzin manje otrovan pretpostavljam. Pri dnu stabla ispod stare kore nasao nekoliko tih larvi. Bas su izbusili drvo.
Hvala G
 
Здраво свима. Молба за помоћ око проблема. Рођак ми има засад дуња. Око 170 стабала. Старости 6-7 година. Сада је примијетио да има проблем, први пут ово види.. Не зна шта је узрочник, ни како да га третира. Мени, који сам тотални лаик, дјелује да је ово дјело некаквог поткорњака.
Слике:



 
Не знам да ли је поткорњак. Ако јесте, не знам шта чинити. Брутално створење, ја сам некада у очају због штете коју причињава.
Раније нам је правио штету повремено, али прошле године нам је тзв. мали поткорњак уништио мислим на десетине шљива. Неке су се осушиле у сред лета, олистале и заметнуле плод, и само увенуше; потом је слетела кора са дрвета као с банане. Чини ми се баш брзо.
Раније нисам примећивао да је поткорњак активан зими, међутим прошлог месеца сам нашао још две пропале воћке, које су мислим обрађене у току зиме. Можда пошто је баш било топло зимус. Једна се шљива преломила колико је изједена. Отпала је кора скоро са целог стабла, и са свих дебљих грана, грозно за видети. После сам отворио четворе очи и нашао да је поторњак напао и три старе јабуке које је посадио још мој деда пре ко зна колико деценија, и да неке друге штеточине буше крушке и трешње. Туга жива, колико схватам лека нема. Опет, у сваком раду постоје губици, и гледам да стоички поднесем те штеточине.

Не знам да ли може бити од помоћи, али решили смо да у воћњак привучемо што више птица. Жена је већ почела да поставља хранилице којекуде, и воду у посудама, и птице долазе. Сумњам да је то решење за поткорњаке, али рекох ако је могуће да потамане колико могу разноразних штеточина, или бар стршљенове и осице којих толико има да смо огуглали, па до лета и евентуалног рода да их навикнемо да у воћњаку има хране.

Али авај — долазе разноразне птице, међу њима и детлићи: они могу баш да избуше дрво. Пре пар година су у једној старој трешњи икопали дупљу, и уселила се цела фамилија детлића. Углавном ето и птице могу да буду штеточине. Мада мислим да њих ипак привуку црви и инсекти, сумњам да би детлић бушио здраво дрво.

Ако ко од форумаша има искуства, и зна постоји ли неки природни начин сузбијања поткорњака, бићу захвалан за предлог.
 
Nazad
Vrh