Žetveni ostaci-biomasa kao energent za grejanje domaćinstva

Video sam da ljudi razmišljaju o mlevenju čokanja pa pomislih ako mogu da pomognem tu sam, pošto sam to radio dosta davno i sa pristojnim uspehom da bih zamenuo piljevinu koju tada nisam mogao nabaviti, kod nas su mnogi ljudi probali sa traktorskim čekićarima i sl spravama nije išlo, ja sam mogao prabati jedino sa mlinom za plastiku i to je išlo ekstra, i brzo i lako ,tako da smo zaključili da za mlevenje čokanja mora mlin koji radi na principu makaza tj dva fiksna noža i dva-tri leteća razmak izmedju letećih i fiksnih noževa i sita je ispod 1 mm malte ne podešava se na papir ili lakše opisati većina zna kako su radile nekadašnje sečke e sad samo ispod da se stavi rešetka sa rupama ( mi u plastici koristimo fi 8-10 mm rupe)i to je to ja sam tako rešio mlevenje čokanja koji je izvanredan energent u tom stanju naravno ložeći ga u gorionik
 
Video sam da ljudi razmišljaju o mlevenju čokanja pa pomislih ako mogu da pomognem tu sam, pošto sam to radio dosta davno i sa pristojnim uspehom da bih zamenuo piljevinu koju tada nisam mogao nabaviti, kod nas su mnogi ljudi probali sa traktorskim čekićarima i sl spravama nije išlo, ja sam mogao prabati jedino sa mlinom za plastiku i to je išlo ekstra, i brzo i lako ,tako da smo zaključili da za mlevenje čokanja mora mlin koji radi na principu makaza tj dva fiksna noža i dva-tri leteća razmak izmedju letećih i fiksnih noževa i sita je ispod 1 mm malte ne podešava se na papir ili lakše opisati većina zna kako su radile nekadašnje sečke e sad samo ispod da se stavi rešetka sa rupama ( mi u plastici koristimo fi 8-10 mm rupe)i to je to ja sam tako rešio mlevenje čokanja koji je izvanredan energent u tom stanju naravno ložeći ga u gorionik
Evo i coveka koji je najvecim delom zasluzan za moje komforno grejanje!:ppozdrav: Pozdrav @Urban!
Ja meljem sa cekicarom na traktorski pogon,radili smo dve zmajeve prikolice(8t) na dan,s tim da je mlin duvao na prikolicu koju sam posle odvukao kuci i presuo "ogrev"u dzambo vrece.Svi ce pitati zar ne moze odmah u vrece?Pri mlevenju ima toliko pleve i prasine da je to strasno i mnogo nam je lakse bilo da potrosimo jos jedan dan da to sve stavimo u vrece,nego da se davimo u toj prasini.I ovako smo izgledali kao snorkijevci sa maskama,naocarima,kacigama na sebi dok smo mleli sapurike :haha:. Urban,koji bi bio kapacitet sa takvim mlinom za plastiku o kom pricas?
Da dodam:probao sam da sagorevam agropelet od psenicne slame i ne ide.Za sat vremena mi je zapusio plocu sa sljakom koja nastaje pri sagorevanju dok toga kod sapurike nema.I cini mi se da za to vreme nije oslobodio toliku toplotu kao sapurika.
 
Pozdravljam, Spajki nemoj tako jako nisam navikao u svakom slučaju hvala na lepim rečima,
Što se mlevenja tiče vi ste ga više lupali mrvili a ne mleli zato ste imali toliko prašine ali šta da se radi svi mi radimo onim čime raspolažemo ni ja sigurno ne bih specijalno pravio mlin mada se isplati na duži period gledano, što se kapaciteta tiče mi smo zmajevku samleli za oko 4 sata nije bilo baš mnogo prašine ali je ipak bilo nije da nije,
što se agropelata tiče tj peleta od sojine ili neke druge slame tu dolazi do talenja silicijuma na dnu gorionika tj stvaranja taloga nalik na staklo koje se kasnije stvrdne i sve začepi tu postoji nekoliko rešenja (zbog svega ovoga su gorionici na agropelet dosta skuplji) jedno od rešenja je da se dopremni puž stavi u skoro istu visinu sa rešetkom na kojoj gori vatra tako se dobija stalno pomeranje žeravice tj silicijuma te se sprečavanja njegovo talenje, sledeći način je da se u gorionik ubaci kao mešač u obliku velike spirale koji se na odredjeno vremo polako pokrene te isto tako pomeri žeravicu i spreči talenje silicijuma...
 
Zdravo,
Koji kotlovi na slamu su bolji : sa horizontalnim ili vertikalnim pregradama?
 
Zdravo,
Koji kotlovi na slamu su bolji : sa horizontalnim ili vertikalnim pregradama?

Ja imam kotao sa horizontalnim pregradama ("Bajus" Senta), i na njemu je zaista lako održavanje tih dimovodnih kanala. Kotao na baliranu slamu sa vertikalnim pregradama nisam imao prilike da vidim ovde u mom mestu, pa ne znam kakva su iskustva korisnika tih kotlova.

Generalno se može reći da su horizontalne pregrade više prilagođene prirodnom kretanju dima (stalno na gore), od vertikalnih pregrada gde dim mora da se kreće (nepreirodno) i na dole. Naravno, ovakav način kretanja dima donosi i konsekvence na prljanje dimovodnih kanala, pa se kod horizontalnih pregrada više prljaju dimovodni kanali (nanosi se pepeo na njih) i samim tim pada efikasnost u prenošenju toplote na vodu pa je potrebno češće čišćenje. Kod vertikalnih pregrada, sav pepeo koji nosi dim spada sa vertikalnih pregrada dole na dno, pa izmenjivač u kotlu duže bude čist a samim tim je i bolje prenošenje toplote na vodu. Naravno, i kod vertikalnih pregrada je potrebno čišćenje s vremena na vreme, a čišćenje je samo malo komplikovanije u odnosu na horizontalne kanale jer je potrebno skinuti i gornji i donji poklopac za čišćenje. (Što samo po sebi nije problem, ali se ipak moraš sagnuti da isčistiš gar i čađ sa dna komore, pa je ipak čišćenje horizontalnih pregrada komfornije.)

Ima još jedna razlika, kota sa horizontalnim pregradama je višlji (jer su pregrade iznad ložišta), pa je i dimnjača na većoj visini. Kod kotlova sa vertikalnim pregradama su pregrade iza ložišta pa je kotao duži, ali je zato dimnjača niže. Dakle, ako imaš skučenu kotlarnicu, ili dimnjak kod koga je otvor za dimnjaču napravljen na nekoj određenoj visini (a ne želiš da probijaš otvor za dimnjaču na drugoj visini), onda i ove stvari mogu uticati na izbor kotla.
 
Jel mogu da se loze samo bale od kukuruzovine tj. jel kukuruzovina nabija temp isto kao i soja?
 
Eto neda mi se ,prva godina kad sam kupio ovaj kotao i treba da izbaliram soju a ono samo pada li pada.. :eek:
 
Jel zna neko kako se kreće cena sojine slame? imao bi da prodam pa da znam....
 
dobra je i kukuruzovina pogotovo posle kombajna da se upresuje kad nema soje . presovali smo i suncokret nije lose samo muka za presu
 
istarupali pa sunce grablje i presa nije problem raspadanje bala nego preko zime sav kanap pojedu misevi pa imas rinfuz kamaru
 
Sve ima svoju cenu. Uglavnom se zna koliko košta baliranje + prevoz + utovar + istovar jedino ne znamo koliko bi ti da zaradiš na tome?
 
Još uvek se ne traži toliko sojina slama(zavisi od opštine do opštine) da bi se sva mogla prodati,evo ja sam ove godine uspeo bez problema da pronađem par jutara za džabe,kad se budu iscrpile sve površine onda će se moći formirati neka cena.
 
Nazad
Vrh