Žetveni ostaci-biomasa kao energent za grejanje domaćinstva

da, ako se radi iz jednog dela nije problem ako se radi iz dva onda se mora sa donje strane deblje cevi iseći 20x40 mm otvor a na gorioniku se napravi pasent cev u koju udje šira cev sa vazduhom i pužom i u njoj isti otvor koji dovodi vazduh
 
Može i mala peć da greje tu kvadraturu, ali je pitanje kakvu ima izolaciju na objektu, i ono najbitnije, koliko često mora da loži. E onda se dolazi do ove varijante, da mala peć, koja se konstantno dozira sa gorivom i raspaljuje vazduhom, može komotno da greje veliku kvadraturu za svoju veličinu (peći).
izolacija mi i nije nesto planiram ove godine da uradim demit sto se tice lozenja pa odprilike na sat ipo lozim a lozim sve zivo od drva uglja do starih cipela najbolje do sad mi se pokazao vozni prag tvrd ko kamen a gori ko djavo mada sve mi je to skupo a bio mase imam kolko mi volja ali kad bi samo to lozio morao bih da se preselim u kotlarnicu evo momentalno lozim samo sapurinu jer sve ostalo sam zdimio do pre 15 dana i lozim svakih 15 min izgore dok trepnes sreca mi je sto je tu cale pa i on obilazi

---------- Poruka napisana u 20:04 ---------- Prethodna poruka je at 20:00 ----------

imam dve pumpe zbog dugackog sistema cevi u pocetku mi je zadnji radijator bio do pola hladan kada sam na pola sistema stavio jos jenu pumpu sad radi odlicno jedino sto ode dosta ogreva mada svi mi kazu da je to ok jer bukvalno grejemo tri kuce

---------- Poruka napisana u 20:25 ---------- Prethodna poruka je at 20:04 ----------

Urban svaka cast ali ovo je verujem za mnoge od nas spas a i nije komplikovano namestiti svi ostali koji imate problema sa sagorevanjem slame kroz cug vrata ubacite izbusenu cev koja je sa jedne strane zatvorena a sa druge ubacite fen ili neki manji ventilator i dobijate kolicinu vazduha da raspiruje vatru ja sam taj princip namestio jer sam imao sojine i suncukretove prasine i nikako nije htelo da gori bez dodatka vazduha(samo tinja) tako sam to resio probajte nije neko ulaganje a moglo bi da vam pomogne
 
Poslednja izmena:
Video sam nešto slično ovom gorioniku. Na kraju cevi u kojoj je puž nastavlja krivina od 90 stepeni. Na vrhu je cev dupla a unutrašnja sa rupama. Vazduh se dovodi u prostor (komoru) ventilatorom. Kako puž gura piljevinu ona "izvire" u onu krivinu gde dolazi vazduh i vrši sagorevanje. Vatra nemože u cev sa pužem. Cev koja dovodi vazduh treba postaviti tako da je izložena blizini plamena tako da ubacuje vreo vazduh u gorionik što značajno poboljšava sagorevanje. Ja sam probao simulaciju sa kutijama farbe bez puža i mogu reći da šaka piljevine usija kutiju. Mana ovakvog gorionika je što mora biti od veoma kvalitetnog materijala jer brzo izgori. Da napomenem još jednom veoma je bitno da je vazduh vreo kad ulazi u gorionik.
 
Video sam nešto slično ovom gorioniku. Na kraju cevi u kojoj je puž nastavlja krivina od 90 stepeni. Na vrhu je cev dupla a unutrašnja sa rupama. Vazduh se dovodi u prostor (komoru) ventilatorom. Kako puž gura piljevinu ona "izvire" u onu krivinu gde dolazi vazduh i vrši sagorevanje. Vatra nemože u cev sa pužem. Cev koja dovodi vazduh treba postaviti tako da je izložena blizini plamena tako da ubacuje vreo vazduh u gorionik što značajno poboljšava sagorevanje. Ja sam probao simulaciju sa kutijama farbe bez puža i mogu reći da šaka piljevine usija kutiju. Mana ovakvog gorionika je što mora biti od veoma kvalitetnog materijala jer brzo izgori. Da napomenem još jednom veoma je bitno da je vazduh vreo kad ulazi u gorionik.
ja mislim da nije presudno da vazduh bude vreo jer kod kovacke vatre je hladan vazduh a raspiruje kiseonik je to sto sagoreva a samim tim bio on vreo ili hladan nije od velikog znacaja i odlicna ti je ideja sa cevkom pod 90% i ja sam razmisljao o tako nekom sistemu samim tim vatra nemoze da dodje do puza a radi posao
 
@markokurjega

Odlično što si sve ljepo uslikao i objasnio, zanima me tvoja peć, koliko je KW, dali ima u prodaji (i gdje) ili se mora naručiti, koliko je koštala.

Pozdrav
 
Bala kada je suva, i ne mnogo sabijena, štaviše mekana, izgori ko barut bez problema, ali zato tvrde i vlažne bale jebu stvar :udri:.
 
@markokurjega

Odlično što si sve ljepo uslikao i objasnio, zanima me tvoja peć, koliko je KW, dali ima u prodaji (i gdje) ili se mora naručiti, koliko je koštala.

Pozdrav


Ima par stranica u nazad objašnjeno ali evo opet ,peć je proizvedena u Srbiji u Šimanovcima a firma se zove Varex, saznao sam za nju preko interneta ,nije nešto poznata (nema neke reklame i tako to) ,ali dve stvari su me naterale da se odlučim za nju ,prva je da fabrika proizvodi peći uglavnom za firme čije grejanje podrazumeva hale po par hiljada kvadrata ,i to mi je bio neki znak da je ista ozbiljna ipak za takve stvari treba iskustvo i kvalitet , a drugo cena koja je iznosila 95000 din (mislim da je još uvek ta), u to vreme kad sam je ja naručio ( prošle godine u junu) prva najeftinija ove jačine koju sam našao je koštala 135 000 din ,inače jačina je 40 KW i pravljena je za zagrevanje objekta od 200 m2 ,i to je ujedno i najslabija varijanta peći koju proizvode.Peć sam naručio krajem juna dovezli su mi njegovi radnici u oktobru (prevoz je besplatan) ,dobio račun i garanciju na 5 godina.
Da i još jedna jako bitna stvar kada sam zvao da se raspitam za peć prvi put razgovarao sam sa gazdom firme i kad mi je sve objasnio ,ponudio se da dođe kod mene kući i da pogleda kako izgleda kotlarnica gde će peć da se ugradi ,kako on kaže to je običaj koji on ima ,i to me je baš prijatno iznenadilo ,pogledao je raspored toplog i hladnog voda dimnjaka i po tome mi je napravio izvode na peći tako da sam peć ugradio uz minimalne modifikacije ,kao što se i vidi na jednoj slici kako se topli vod uklopio a ništa nisam dovarivao samo sam skratio cev narezao navoj i ubacio elemente,mislim da to ipak puno znači.
 
Ja moju kada sam pravio 2006, samo materijal me koštao oko 800€, ali tada još nisu ovi počeli da ih prave. Neisplati se praviti za te pare, a ovo je dobra peć.
 
Da, radi peći, ali ove na bale ja nisam video do pre neku godinu. Rade ovako slične i u Odžacima.
 
markokurjega

user-offline.png
Dali imaš neki šematski prikaz ovoga kotla iz šimanovaca ili možeš da objasniš kako izgleda zadnji deo ložišta i kako se čisti:ppozdrav:
 
markokurjega

user-offline.png
Dali imaš neki šematski prikaz ovoga kotla iz šimanovaca ili možeš da objasniš kako izgleda zadnji deo ložišta i kako se čisti:ppozdrav:


Evo ovako nešto samo kod mene je ložište paralelno sa dnom od peći a ne ovako ukoso,i nacrtao sam ti na slici 2 otvora gde se čisti peć prosto kao pasulj,gore je poklopac crne boje što možeš videti i na slikama koje sam okačio na prošloj stranici ,skine se taj poklopac i pročisti se prostor između ova dva vodena zida (dve ploče) ja sam sebi napravio alat nešto slično špahli ali sa dužim držaljem i sa tim sastružem čađ sa zidova sve padne na dno peći i onda otvoriš drugi otvor koji se nalazi na zadnjoj strani peći (docrtao sam na slici) i odatle lopaticom sve počistiš ,koleno koje ide na odžak očistim četkom i to je to,kažem sve traje oko 10 minuta, bitno je da se ne dozvoli da se čađ jako speče ,ali to se teško desi ako se na vreme očisti.ponavljam ja sam čistio samo dva puta do sada i još ću jedanput do kraja sezone , ali to je rezultat suvih bala da su bale vlažne puno bi više bilo čađi.:ppozdrav:


x4ohs7.jpg
 
@ retlav

Da li možda znaš kako bio masa stoji sa smolisanjem u pothlađenim ložištima? Sad ću i pojasniti na šta mislim.

Sad se grejem na baliranu sojinu slamu, ali ranije sam se grejao na ugalj. Kod grejanja na ugalj, ukoliko je ložište pothlađeno, tj. ako je temperatura povratnog voda niža od 60-tak stepeni, stvara se smola koja u dodiru sa kondezom pravi sumporastu kiselinu koja nagriza metalne delove kotla, i onda kotao posle nekog perioda procuri. To se rešava mešnim ventilom kojim se obezbeđuje da temperatura vode u kotlu uvek bude iznad granice stvaranja smole (tj kad ona sagori u kotlu).
Sad imam kotao na baliranu sojinu slamu, i pošto nemam akumulator toplote režim izgaranja je malo drugačiji u odnosu na ugalj. Kod uglja je uvek u kotlu bilo ili plamena ili žara, tj. grejanje je bilo, da tako kažem kontinualno. Kod slame nije tako, nazvao bih ga periodično. Kad se bala slame stavi u kotao, ona izgori u proseku za 40-60 minuta, i u tom periodu podigne temperaturu vode na nekih 60-70-80 stepeni. Međutim, kako bala izgaranjem nestaje, tako se spušta temperatura, i kod mene se za nekih 90-150 minuta (od trenutka ubacivanja bale u kotao) zavisno od stepena zagrejanosti kuće i spoljašnje temperature, temperatura vode spusti na nekih 40-tak stepeni i tad ubacujem novu balu.

(Kod ovakvog načina grejanja ne vidim svrhu ugrađivanja mešnog ventila kao zaštite od pothlađivanja kotla zbog ovakvog kretanja temperature vode. A smanjivanje vremenskog intervala između dva loženja (u cilju sprečavanja padanja temperature ispod one po kotao potencijalno opasne, i kad bi mešni ventil mogao da radi svoj posao) ne dolazi u obzir makar iz jednog razloga: u tom slučaju bih morao da kampujem u kotlarnici... Ovde mislim na loženje čistom sojinom slamom, bez dodavanja šapurika ili drva. A produžavanje perioda gorenja prigušivanjem klapne za dovod svežeg vazduha u kotao mi takođe ne igra ulogu jer praktično moram da imam dobro (a ne prigušeno) izgaranje zbog mogućnosti postizanja dovoljne temperature za dobro grejanje kuće (mnogo radijatora, želje za većom temperaturom u kući od one koja se preporučuje kao zdrava, neizolovana kuća itd.). Doduše, jedan vid delimično prigušenog izgaranja (a ne skroz intezivnog) bez obzira ma klapnu već imam zbog malo lošijeg dimnjaka, koji dolazi do izražaja u prelaznom periodu a sad dok je hladno dimnjak radi ok...)

Dakle da rezimiram, temp. vode u kotlu je 40 stepeni, ubacujem balu i za nekih pola sata do sat imam temperaturni vrh, a za narednih sat vremena nema više intezivnog gorenja u kotlu (bala je najvećim delom izgorela) i temperatura vode pada opet do nekih 40 stepeni, i tad ide nova bala u kotao. Za sve ove temperature sam mislio na potisni vod, dok je u povratnom vodu temperatura još manja. Dakle samo u malom vremenskom periodu (ili čak nikad nije) temperatura povratnog voda je tolika da spreči nastajanje smole na zidovima kotla.

Pa ipak, nemam mnogo smole u kotlu i dimnjaku, u odnosu na ugalj zanemarljivo malo. Najviše je imam u donjem delu kotla, naročito na vodeno hlađenoj rešetki kroz koju propada pepeo (za razliku od uglja gde je nikad nisam imao zbog žara koji ugalj pravi, a slama slabo). I sad najzad dolazim do na počletku postavljenog pitanja. Koliko ima sumpora u smoli koju pravi sojina slama, tj. koliko da očekujem radni vek kotla pri ovakvom režimu rada? (Da se radi o drvima ili uglju u ovakvom režimu temperatura bio bih siguran da ne bi izgurao ni 5 godina, a sa slamom nemam iskustva...)

Obrazloženje mog pitanja nema veze sa ovom temom, ali sadržaj sumpora u smoli od biomase (pa i agropeleta) ima. Ukoliko moderatori smatraju da je ovaj post ipak za neku drugu temu, neka ga slobodno prebace...

- - - - - - - - - -

Ja sam bio jako zagrejan za proizvodnju peleta,video sam u radu te male kineske peletirke(snage motora do 10 kw) i razgovarao sam sa ljudima koji ih imaju.Realna proizvodnja na njima je 1 kw snage motora =10 kg peleta na sat.I za to su potrebni idealni uslovi vlage materijala koji se peletira.Na par mesta ljudi su susili piljevinu od topole koju su donosili iz drvara gde se prave pAlete,i pri proizvodnji pEleta dodavali melasu kao vezivno sredstvo da bi peletirka mogla da sabije sve kako treba a da nema previse prasine (do 2% bi trebao da je maximum dozvoljene prasine).Znam da se agro pelet koristi u ogromnim gorionicima koji greju skole,bolnice... ali moze se koristiti i u kucnim domacinstvima.Tako sam doasao na ideju da probam sapurike da dovedem u stanje slicno peletu i sa njima da automatizujem grejanje. Poslo mi je to za rukom i evo drugu godinu se grejem na sapurike.Ujutro ocistim pec i gorionik,napunim rezervar sa gorivom i ja sam 12 sati miran.

Je l' može koja slika tog sistema?
 
Dugo sam bio zagrejan za pec na bale,ove godine sam bio skoro i kupio...ali...kad se setim da skoro treba da kamupjem pored nje,pa mi treba iskljucivo sojina slama za ok grejanje,koja je ovde kod nas deficitarna roba.
Definitvno sam odlucio da za narednih 5-6godina odgodim nacin grejanja na bale.
Jedino ako m3 ogrevnog drveta ne skoci u nebesa.
 
Нема камповања ... без обзира на оне са 100кг праксе теорија овде не греши за системе са брзим сагоревањем резервоар топлоте је ОБАВЕЗАН ... е сад што због уштеде што због бескрупулозних трговаца увале људима систем без кључног елемента .. није крива слама у ложишту него слама на месту где јој место није :haha:
 
Da nastavimo ovde,tona kvalitetnog peleta od drveta van sezone kad mu je vreme za nabavku je oko 160-180 evra/t.U sezoni je ta cena oko 200 ili vise evra po toni.O potrosnji ne mozemo pricati jer ona zavisi od jako puno faktora, ali za kucu sa prosecnom izolacijom,dobrom drvenom stolarijom i oko 160m2 prostora koji se greje, potrosnja peleta je od 800 kg mesecno pa na gore do 1500 kg mesecno(ljudi sa kojima sam ja bio u kontaktu).To je cesto veca mesecna cena u odnosu na drva,s tim da je komfor grejanja automatizovan kao na gas.Najpovoljniji (po ceni)su gorionici domaci iz Nisa,samo gorionik je oko 900 evra,preko ferollija oko 1100 evra,termomonta oko1300 evra,centrometal oko 1500 evra,ili onih koji "gutaju" i agropelet koji prelaze i 1800 evra.Sam gorionik se moze postaviti na bilo koji kotao kao sto je bio slucaj sa gorionicima na naftu ili gas.

- - - - - - - - - -

Dugo sam bio zagrejan za pec na bale,ove godine sam bio skoro i kupio...ali...kad se setim da skoro treba da kamupjem pored nje,pa mi treba iskljucivo sojina slama za ok grejanje,koja je ovde kod nas deficitarna roba.
Definitvno sam odlucio da za narednih 5-6godina odgodim nacin grejanja na bale.
Jedino ako m3 ogrevnog drveta ne skoci u nebesa.
Obzirom koju povrsinu soje sejemo,mogao bih sebi obezbediti dovoljnu kolicinu sojine slame za grejanje ali posto imam razmisljanje kao i gosn Kish da ne bih da budem rob pecke vec da se odmaram barem preko zime, odustao sam od ovoga nacina grejanja.A povrh svega,mislim da mnogo vise dobijam time sto cu tu istu slamu razbaciti po njivi,zaorati,i vratiti tu biljnu masu u zemlju da se razgradjuje.

- - - - - - - - - -

Evo jedan snimak od pre nekoliko minuta:
 
@Spajki, jel to samleveno sa tim traktorskim prekrupačem, i sa kojom rešetkom? Jel mora da bude baš toliko sitno samleveno?
 
Samleveno je sa traktorskim mlinom,cekicarem,sito je od fi 24mm.Ne treba da bude sama pleva, sta vise potrebna je neka granulacija,bilo koja sa sto manje prasine ali je to kod sapurike nemoguce.
 
Spaajki jel ima mogucnosti da se kotao predozira tjda puni,puni,puni ...ipodigne temperaturu na recimo 100 stepeni i pocne da kljuca.
 
kad sam istrazivao o grejanju na slamu naleteo sam na ovaj forum i davno odustao od te ideje.Vuci slamu u avliju,slazi kamaru,vuci to do peci,trpaj u nju kao na takmicenju,zameraj se komsijama zbog dima i pepela i nakraju sam se odlucio za ugalj i nekajem se
 
Nazad
Vrh