Šta ste radili danas?Dvanaesti deo.

Mene pocela da zeza FID sklopka izgubi jednu fazu
Onda je isljucim pa ukljucim i sve bude OK
Sogor radi u EPS i bavi se tim instalacijama rekao mi da kupim ETI 40A i 0,05A sklopku to je valjda osetljivost
A bila je ova sa slike 25A. 0,03A
Sad si me bacio u rebus sa crkavanjem
dd219d71568b488f42d5a0af803a6548.jpg


Послато са M2006C3MII помоћу Тапатока
Kupi i taj detektor prekida nule jer ako ostane FID bez nule onda preko nje svi uređaji dobiju 380V i pocrkaju svi elektronski uređaji.
Najviše sam čuo da to hoće da se desi na ETI-jevim FID sklopkama.
Ako već kupuješ kupi ABB ili Schneider od 40A.
Evo šta može da se desi.

 
Kupio sam tu ETI kako mi je i rekao sogor
Niko mi nije rekao za taj za nulu
Jel se to pored fid postavi ili?
Koja je cena toga?

Послато са M2006C3MII помоћу Тапатока
 
Kupio sam tu ETI kako mi je i rekao sogor
Niko mi nije rekao za taj za nulu
Jel se to pored fid postavi ili?
Koja je cena toga?

Послато са M2006C3MII помоћу Тапатока
Ide posle FID, na sabrinicu za uzemljenje i nulu.Daš 3000 i izgubiš dva mesta na šini :D izum u rangu, ne treba ti nikad,ali ako ti zatreba jednom u životu neće da ti pregore osetljivi uredjaji, pa biraš dal ti se isplati ili ne.

Fid sa vremena na vreme treba testirati,nije test druge stavljeno za ukras :)
 
Пожељно бар у три мјесеца једном да окине.
Приликом испитивања инсталација кад се мјери вријеме окидања и струја цурења при којој ће иста одреаговати дешава се да нема никакве реакције, а некада не реагује чак ни на тест дугме.
Оборим је неколико пута ручно и вратим назад, послије тога се врати у задате границе. Што би мајстори рекли "залијепила".

Наравно, ако је неисправна нема јој помоћи већ мијењати новом. Скоро сам имао један случај да склопка називне струје 30mA, не реагује ни на струју од 1100 mA што је био максимум који може генерисати испитни уређај.
 
Poslednja izmena:
Ide posle FID, na sabrinicu za uzemljenje i nulu.Daš 3000 i izgubiš dva mesta na šini :D izum u rangu, ne treba ti nikad,ali ako ti zatreba jednom u životu neće da ti pregore osetljivi uredjaji, pa biraš dal ti se isplati ili ne.

Fid sa vremena na vreme treba testirati,nije test druge stavljeno za ukras :)
Ako se desi takav slučaj šteta će biti daleko veća od tih 3000din.Mogu pocrkati svi elektronski uređaji:Računari,televizori,punjači za telefone.Faktički sve što je uključeno na mreži u tom momentu.Stvar je izbora.I ja nisam imao kod mene ali kada sam čuo da se desilo nekoliko slučajeva i to baš na ETI-jevim fidovkama rešio da ubacim za svaki slučaj.
 
Nema smisla taj detektor nule,pogtovo na novim instalacijama koje se odrade kako Bog zapoveda.

A na starim instalacijama komplikuje jer zauzima mesta za dva osigurača, pa ko hoće da zadrži staru tablu nema ga gde.Ko menja topljive osigurače, a neće celu instalaciju da pretrese onda ok, ima smisla.
 
Kod mene je to sve relativno dobro uradjeno
Npr u ormanu imam prvo ona tri nozasta osiguraca sat i fid sklopku
Posle njih je podela do 5 tabli sa osiguracima svaka je na dtugom objektu
Prizemlje
Sprat
Zadnji stan
Radionica
Stale svinjci supe ostali objekti
Sve to skroz ok funkcionise iako je radjeno pre 40g jedini problem je sto je ta fid sklopka u par navrata izgubila fazu, nigde nije nulovano isl
Fid volim jer u par navrata se desi obicno zimi da navlaze uticnice u svinjcu ili stali od kondenza i on reaguje


Послато са M2006C3MII помоћу Тапатока
 
Što se tiče detektora nule,nije on tu prevashodno da bi sprečio gubitak nule u kućnoj instalaciji jer je to ređi slučaj ukoliko je instalacija urađena kako treba.
On je uglavnom dobar za slučaj kada dođe do prekida nule u gradskom vodu ,dešava se ponekad gde se do potrošača struja doprema vazdušnim vodovima usled vremenskih nepogoda ili zastarelih vodova prekine nulti vod.Imalo je i situacija da dođe do kvara u samim trafo stanicama...
Kada se desi slučaj da iz bilo kog razloga ostanemo bez nule od strane distributera svi elektronski uređaji manje potrošnje gde je u kući trofazni sistem će automatski dobiti na sebi 380V i pocrkaće trenutno a elektrodistribucija će baš u retkim slučajevima nadohnaditi nastalu štetu...
 
Ja to vidim kao spravu od 3000din koja po vasoj prici puno vredi i treba je postaviti na instalaciju
Za 3000 budes mirniji

Послато са M2006C3MII помоћу Тапатока
 
Ako nekad ostaneš bez nule onda će ti dobro doći pogtovo ako voliš da odeš iz kuće, a ostaviš sve da radi :D ovako ako si prisutan, imaš vremena da reaguješ i neće ništa da strada.

Dal vredi 3000 to je stvar lične procene, isto kao i dal može ili ne mora bez njega :D Novotarija koja možda nekad postane standard, za sad mišljenja podeljena, a i nepoznat princip rada i pouzdanost, pa niko još ne zna koliki mu je vek :D zamisli na svakih par godina crkava, a radi po principu da izbaci FID i ne možeš da ga aktiviraš dok ne središ problem sa nulom, a problema nema, nego crkao taj detektor, pa idu kupuj nov i tako svako malo :D

Bolje potrošiti 3k u kafani, nego na to.Stara instalacija radila 40 godina bez greške, sve izmenjeno i odradjeno kako Bog zapoveda, nova radionica uradjena i bolje nego što treba,sam sebi sam radio :D
 
Немам ништа од тих заштита, а намеравам све да уградим. Теоретски то је све оправдано, е сад, питање квалитета и поузданости је друга ствар. Од кад ми је миш прогризао кабал и кад ми је пробио кондензатор на музилици (никад да искочи осигурач!!) Имам помало страха. Јесенас рођак реновирао купатило, у једној утичници фаза је додиривала метални део све около је било истопљено, никад му осигурач није искочио. Тако да заштите никад није много, уосталом мало мало па неком изгори кућа, штала....
Једном сам умало погинуо од директног додира између фазе и цеви од бојлера, да ствар буде гора човек ским сам то радио је електроинжењер и одвио је све осигураче али изгледа да је ту све било укрштено...
Послато са RMX3624 помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh