Šljiva

Gorski hvala na savetu.. Znaci bolje je izriljati nego frezirati.. Imam stajnjaka jednu traktorsku prikolicu, a nije mi problem doterati jos,jer stric i onako ne zna gde ce ga , e sad ne znam da li sa njime preterivati jer ce se na prolece stavljati i vestak.. A u Topli sam bas video dosta vocnjak izneli samo stajnjak oko stabal i tako stoji, dali nisu stili da ga zaoru ili sta vec zbog ovih kisa.. Ali logicnije je da bude u zemlji ima vise efekta... A i listovi ne nameravaju opadati, kao da im je leto..
 
Ih brate, što mi taj tvoj stric, sa svim tim stajnjakom nije malo bliže....
Ja sam isterao stajnjak još pre mesec dana ( kad su bili sivi putevi) , a kad budem počeo da ga raspoređujem oko voćki, odmah ću i zariljati...Isto tako radim i sa vinogradom...
Poenta je da pregoreli stajnjak ( odnosno korisni elementi iz njega), što pre dospe u zoni korena biljke...I u sadejstvu sa vlagom ( kišom i snegom) tokom zime, prihrane koren biljke...
 
gandrad "Ja sam isterao stajnjak još pre mesec dana" , u globalu to je praksa u Srbiji, rasturi se stajnjak pa se ceka na oranje, riljanje itd... Skoro procitah zanimljiv clanak http://poljoprivreda.info/?oid=8&id=691, gde se kaze :Vrednost odmah zaoranog stajnjaka, posle rasturanja, je 100%;• Vrednost stajnjaka zaoranog 6 sati posle rasturanja je 80%;• Vrednost stajnjaka zaoranog 24 sata posle rasturanja je 70%;• Vrednost stajnjaka zaoranog 4 dana posle rasturanja je 50%.
 
Samo što ga Gandrad nije rasturio. On je đubre izvezao na njivu. I verovatno stoji na gomili na uvrtini ili u njivi. Tu su gubici isti kao i kad stoji na gomili u dvorištu. Lepo je čovek rekao: ''kad budem počeo da ga raspoređujem oko voćki, odmah ću i zariljati''. Al neka on priča šta radi....
U njivi (razmišljam) gubici mogu da budu jedino ako komšija zna da neće da obiđe njivu taj dan...
:osmeh:...ako još neko svraća u njive...ovih dana...i ko oće da se zaleti na stajsko đubre...

Meni na primer traže 5000 za prepunu prikolicu pregorelog svinjskog đubriva. Niko više ne gaji stoku pa je velika cena.
Kupiću peletirano pa ću uneti oko sadnica...ispadne skuplje ali...i lakše je za rad...al svejedno moraš da riljaš...
Letos sam to peletirano đubrivo rastvarao u rastvoru koprive pa sam zalivao voćke. Sad se plašim da to ne produži vegetaciju s obzirom da to nije sišlo do korena jer je bilo sušno vreme...ako to 'đubrivo' nije 'isparilo' na onoj vrućini...

pozzzz
 
Jesenas nameravam zasaditi vecu kolicinu sljive. Sve sadnice su jednogodisnje sa lijepim rasporedom grana ali su jako visoke pa vas molim za savet dali da ih sad prekratim na potrebnu visinu ili da to ostavim do proljeca. Hvala
 
Da, ja u vezi stajnjaka...
Na jednoj gomili velikoj, ima troja kola...i vodio sam računa da se što manje raspe-rasturi...
A i radi se o dobro zgorelom stajnjaku, starom nekih tri godine...Tako da su ti elementi zbog kojih se i đubri ...u nekakvom zaštićenijem obliku nego recimo poluzgoreli stajnjak ( ili đubre sa živinarskih farmi), koji se inače mnogo češće koristi za te potrebe...a ovaj koji sam ja izvezo se više koristi za spravljanje supstrata za sejanje povrća...bar u mom kraju...
Znam ja za sve te podatke o gubicima... i kad izvozim na njivu ( ranijih godina za papriku i kupus, a sada za kukuruz, ili u bašti za povrće) gledam da odmah zaorem...nisam ja od juče ( nego od nak-juče he he he) i vodim računa...
Ali ovo je brdo...nemožeš u oktobru ili novembru izlaziti gore , nekad ni peške...a nemožeš ni riljati oko voćaka ili oko vinove loze u avgustu mesecu...tako da se moraju podnositi ti gubici...ali još gore bi bilo da se uopšte ne izvozi stajnjak...
Jel tako?

- - - - - - - - - -

E ali u voćnjaku sam istero samo jedna kola i nekako se rasulo na jednoj strmini...ali šta ću, tako je kako je...
A ionako sam oko tih šljiva i prošle godine zariljao sličnu količinu...samo je bilo malo mlađe đubre...
E sad ću ponoviti sa starijim stajnjakom koji je izgubio dosta zbog ovog stajanja...pa mi to izlazi na isto...
Što bi rekao naš narod:"nije šija, nego vrat"
 
gandrad, ma druze samo radi i uzivaj, blago tebi kada imas stajnjak, kod mene ovde pored Morave vrlo slabo skoro uopste narod ne cuva stoku tako da je vrlo tesko doci do stajnjaka, pretplosle jeseni sam za bastu kupio traktorsku prikolicu i sa prevozom je platio 60eura, i to nije bio dobro zgoreo...Ja juce bacih NPK 6:12:24 oko vocki stare 2 godine i izriljah, oko 200gr po stablu, ne znam da li je to dovoljno?
 
Vidim da je kod vecine problem taj stajnjak, kod mene bas i nije.. Proadju ga ljudi za 5000din, koliko moze onaj da ti natovari sa utovarivacem..Ali po negde je problem sto neki sve to izbacuju u svoje njive po poljima, ali ga ima u svakom slucaju... Ja odoh sutra u sljive da to obavim, ako ne bude kise nek samo... Doterao sam jednu prikolicu, ja mislim da ce biti dosta, velika je gomila bas..
 
Rile, Strahinja, kod mene je izražen problem sa stajnjakom...
Šta ćeš, prigradsko naselje, a selo bez krava...onaj ko čuva krave ( a izbrojiš ih na oprsta JEDNE ruke, bukvalno), koristi taj stajnjak za svoje potrebe da bi stvorio hranu za iste te svoje krave...
Ja sam taj stajnjak dobio, tako, što je došao klinac iz inostranstva rasturio neke kravčice ( koje doduše i nisu adekvatno čuvane) svojih ostarelih roditelja i molio me da mu očistim avliju od " tog smrada" a ja jedva dočekao taj miomiris...
A recimo ima da se nađe ( i to besplatno) stajnjak sa kokošijih farmi ( mešano i slama i piljevina) i ja prošle godine , uzmem četiri prikolice i rasturim u trideset ari...posadim kukuruz...i do polovine jula bio najbolji u kraju, a otada...šta da vam kažem izgorelo...umesto 4-5 kola ja nabrao nepuna dva...
Ali opet kažem, bolje išta nego ništa...
 
Ja sam neki dan prsko plavim uljem ...lisce je skoro opalo ...imam 60 stabala posadjenih 2013 god. Idem sutra okreciti pa za koji dan staviti i mrezice ...imam izvuceno i prikolicu stajnjaka pa zanima me ima li neka mjera koliko staviti oko jedne vocke moze li biti ..previse..

Sent from my LG-H420 using Tapatalk
 
Gandrad druze, ovde kod mene ima toga jos Hvala Bogu, ali ne znam ni ja dokle ce toga biti.. A i vecina ko to ima, tesko ce prodati bas iz tog razloga sto i njima treba za njive... Ali se nadje, i cena je 5000din, tovaris koliko mozes...

A evo ja dans , izneo stajnajk pored samih sljiva sa obe strane i zaora to.. Lakse mi bilo nego da sam kopao asovom..
Evo i slike, koja je malo losijeg kvaliteta kako to izgleda kada se zatrpa stajnjak, jedan deo sljiva..

1674cjd.jpg


A za par dana ce moci i da se prska sa plavim uljem, i to mu je to sto se tice ove godine od mene...
 
Zasto prskate sada plavim uljem? Ja planiram uskoro svo voce da isprskam nekim bakarnim preparatom, tkzv. plavo prskanje,a tamo negde u februaru zimsko plavim uljem
 
Kod mene lisce opalo ...prskao sam plavim uljem ...okrecio i stavio mrezice ponovo... Ostaje mi jos baciti NPK samo ne znam sta bi najblje bilo posto nisam nosio zemljiste na analizu koji omjer kupiti ...inace zemlja je vise crvena i ilovaca ... Od 54 posadjene 2013 godine osusile su se dvije i to na istom mjestu svake godine ...ostale napreduju dobro i nadam se rodu sledece godine abg ☺

Sent from my LG-H420 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh