Šljiva

Koliko stavljaš grama na ovih 30 l, čim mjeriš?

Ovo gore sa slike jesu li simtomi po čitavom stablu ili samo po vrhovima?

Za tecne preparate imam spric tako da nema greske,ove u prahu uglavnom kupujem kesice za po 10l vode. nema na celom stablu,ima po starijim listovima,na vrhovima nema.Mozda sam mogao i neki sistemik ubaciti a nisam...
 
Sasa Simic i sljivar - ovo sa zakrzljalim listovima moze biti od velike kolicine vode na tom mestu. Ja sam imao nesto slicno i dovodio coveka koji se zna i kaze voda i nista drugo
 
Zna li neko simptom zasto su sva stabla ispucala pod tacno odredjenim uglom? Nema govora o mehanickoj povredi, a drugo ne znam sta moze da bude?
Samo jedna strana (zapadna), slican stepen ostecenja. Nije moj vocnjak, vec se povela diskusija sta bi ovo moglo da bude..





 
Konkretno jugo-zapad :)

Sunce greje tu stranu do kasno u dan zimi i tu se kora greje a preko noći stegne...

Jedina preventivna rešenja su donekle kreč, a pravo je umotavanje slamom i džakom.
 
Pa valjda isto kao kod trešnje...apopleksija...Pucanje kore bez nekog vidljivog razloga...
Ne znam da nije kasno za slamu ili balegu...mnogo se otvorilo!
 
23vb3us.jpg


Ajd što je zec odrao, nego krenuše i biljne vaši da brste listove. Sad sam sve sredio, valjda će da živnu.
 
Evo mojih mladih sljiva, sadjene jesenas, ovih dana postavljamo povijace,

unnamed-5.jpg


unnamed-6.jpg


unnamed-7.jpg


A evo i lepotice u rodu

unnamed-1.jpg


unnamed-2.jpg


unnamed-3.jpg


Kao i jednog problema koji je ovog proleca kod mene izrazen u lepotici, a kod komsija i kod stenleja. Nismo sigurni da li je zbog izmrzavanja ili kasne vegetacije jesenas (pa izmrzavanja), ili zbog previse vlage, ali se neke grane ili cela stabla suse, mada je veec stalo, sta se osusilo osusilo se, ja sam imao oko 2%-3% ovakvih stabala.

unnamed-4.jpg


Izvinite za kvalitet slika, slikane su telefonom.
 
4a3b9378d7e74daad878dcb3714808e1.jpg


Zasto opada plod sljive ?
Nedostatak vode ili nesto drugo ?
Od zastite na njima radim bakar ,jednom ili dva puta u cevetu od monilije , i eventualno jos jedan fungicidni tretman ,insekticid po potrebi..
Stabla imaju dosta godina ,da li se sama proredjuje posto su dobro ponele ? C.rodna i stenlej
 
@ZICAPROM

Susenje grana isti problem sam imao na Lepotici, suve grane sam odsekao. Niko nije mogao da mi kaze sta je uzrok.

Mlade sljive su ti ekstra, na koju visinu si ih prekracivao nakon sadnje?

- - - - - - - - - -

4a3b9378d7e74daad878dcb3714808e1.jpg


Zasto opada plod sljive ?
Nedostatak vode ili nesto drugo ?
Od zastite na njima radim bakar ,jednom ili dva puta u cevetu od monilije , i eventualno jos jedan fungicidni tretman ,insekticid po potrebi..
Stabla imaju dosta godina ,da li se sama proredjuje posto su dobro ponele ? C.rodna i stenlej

Meni ovo lici kao kad se sama proredjuje...
 
Imam jedno 10 tak stabala koja su se i načisto usušila, a na još toliko je suva po 1 ramena grana. One što su se osušile sam skratio na 1m, zarezao testericom oko nekih pupoljaka ali ništa ne pustaju, biće vađenje. Da li je voda ili mraz niko ne zna ali grana unutra je natrulila kao kod izmrzavanja i to na onom delu gde izlazi iz stabla.
Što se tiče mladih sadnica kratio sam ih na oko 90cm, i obavezno rađeno rovašenje jedno 5-6 reza po stablu. Grane nisu loše, ali postoji drugi problem. Naime u skoro svim sadnicama šljive koje sam jesenas sadio (a to je preko 10 000 sadnica) imam žut list ( rekao bih da je šarka). Kondicija im je solidna, guraju priraste, pravovremeno ih štitim i nemam ozbiljnijih problema, ali šarka je prisutna. Inače sadnice sam kupio u rasadniku u okolini Kruševca, selo Lazarevac. Da ne imenujem rasadničara dok ne uradim analizu lista ( danas šaljem uzorke na ispitivanje), ali skoro da je nemoguće da nije šarka. Sadnice su sertifikovane, dakle bezvirusne, sa deklaracijom, biljnim pasošem i plavom etiketom. Kako ćemo dalje sa rasadničarem, ako se ispostavi da je šarka, videćemo, ali veliki hendikep je evidentan.

unnamed-2.jpg


unnamed-1.jpg
 
Imam jedno 10 tak stabala koja su se i načisto usušila, a na još toliko je suva po 1 ramena grana. One što su se osušile sam skratio na 1m, zarezao testericom oko nekih pupoljaka ali ništa ne pustaju, biće vađenje. Da li je voda ili mraz niko ne zna ali grana unutra je natrulila kao kod izmrzavanja i to na onom delu gde izlazi iz stabla.
Što se tiče mladih sadnica kratio sam ih na oko 90cm, i obavezno rađeno rovašenje jedno 5-6 reza po stablu. Grane nisu loše, ali postoji drugi problem. Naime u skoro svim sadnicama šljive koje sam jesenas sadio (a to je preko 10 000 sadnica) imam žut list ( rekao bih da je šarka). Kondicija im je solidna, guraju priraste, pravovremeno ih štitim i nemam ozbiljnijih problema, ali šarka je prisutna. Inače sadnice sam kupio u rasadniku u okolini Kruševca, selo Lazarevac. Da ne imenujem rasadničara dok ne uradim analizu lista ( danas šaljem uzorke na ispitivanje), ali skoro da je nemoguće da nije šarka. Sadnice su sertifikovane, dakle bezvirusne, sa deklaracijom, biljnim pasošem i plavom etiketom. Kako ćemo dalje sa rasadničarem, ako se ispostavi da je šarka, videćemo, ali veliki hendikep je evidentan.

Što se tiče sušenja, razloga može biti više, ali u tvom slučaju je najlogičniji ovaj koji si i sam naveo, ako se samo setimo kakva je bila prošla godina ...
Za ove mlade šta reći, osim velika šteta pogotovo kad je u pitanju tolika količina, toliki rad, ulaganje, vreme i trud ..
Inače, sve pohvale za prikazane šljivike...
:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Zasto opada plod sljive ?
Nedostatak vode ili nesto drugo ?
Od zastite na njima radim bakar ,jednom ili dva puta u cevetu od monilije , i eventualno jos jedan fungicidni tretman ,insekticid po potrebi..
Stabla imaju dosta godina ,da li se sama proredjuje posto su dobro ponele ? C.rodna i stenlej

Voćka u slabijoj kondiciji, nešto solidniji rod i manjak vode, najčešće dovode do ovoga. Kod mene se to dešava samo kod starijih stabala Požegače ...
:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Danasnje freziranje mladih sljiva, Cacanska Lepotica:

Lepo započeto, svaka čast ...
:ppozdrav:
 
Da li bi ozbiljnine zalivanje pomoglo da se sacuva rod ili bolje da odbaci sama ?

Na konzumnim sortama krupnoća ploda je mnogo važnija od recimo onih koje planiraš za rakiju ili nešto drugo, ne kažem da je nevažna ni za ovo drugo, ali svakako manje. Odbacivanje je normalan proces sazrevanja pogotovo ako je godina rodna, ali je bolje da ga je što manje i kod većine sorata šljive nije neophodan ako su ispunjeni svi uslovi, tj voćka u dobroj kondiciji, dobro prihranjena, uredno tretirana i (najvažnije) pravilno formirana i orezana, kako bi bila u stanju da izdrži dobar rod.
Zalivanje je zaista neophodno u sušnijem periodu, (kako za kondiciju samog stabla tako i direktno za plod), što uostalom važi i za veliku većinu drugog voća ...
:ppozdrav:
 
Imam jedno 10 tak stabala koja su se i načisto usušila, a na još toliko je suva po 1 ramena grana. One što su se osušile sam skratio na 1m, zarezao testericom oko nekih pupoljaka ali ništa ne pustaju, biće vađenje. Da li je voda ili mraz niko ne zna ali grana unutra je natrulila kao kod izmrzavanja i to na onom delu gde izlazi iz stabla.

Provjeri da li ima sitnih rupica (na početku od sprovodnice na ramenim granama ili gde se grane obično račvaju na deblu), da nije potkornjak uradio svoje. Bio sam u dosta voćnjaka i u 90% slučajeva on prvi štetu.


Što se tiče mladih sadnica kratio sam ih na oko 90cm, i obavezno rađeno rovašenje jedno 5-6 reza po stablu. Grane nisu loše, ali postoji drugi problem. Naime u skoro svim sadnicama šljive koje sam jesenas sadio (a to je preko 10 000 sadnica) imam žut list ( rekao bih da je šarka). Kondicija im je solidna, guraju priraste, pravovremeno ih štitim i nemam ozbiljnijih problema, ali šarka je prisutna. Inače sadnice sam kupio u rasadniku u okolini Kruševca, selo Lazarevac. Da ne imenujem rasadničara dok ne uradim analizu lista ( danas šaljem uzorke na ispitivanje), ali skoro da je nemoguće da nije šarka. Sadnice su sertifikovane, dakle bezvirusne, sa deklaracijom, biljnim pasošem i plavom etiketom. Kako ćemo dalje sa rasadničarem, ako se ispostavi da je šarka, videćemo, ali veliki hendikep je evidentan.

unnamed-1.jpg

Šarka. Džaba tikete, može se desiti po koja, ali toliko ne.

Savjet. zato kad kupujete sadnice, odeš sad odnosno do kraja jula obiđeš sadnice u rasadniku. Ako sad nisu dobre i zdrave, neće biti ni do jeseni. Ako su male znači da će biti forsirne u drugoj polovini vegetacije što nije dobro, jer neće odrveniti i spremiti se za zimu. Za bolesti vidiš, ako je zaraženo odustaneš od svega.


Evo koja fotka iz mog mini rasadnika.




Sadnice sad imaju od 1-1,2 m i do kraja jula biće formirane i završene.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh