Šljiva

Nisam ni mislio sam da orezujem, nego volim da se posavjetujem sa vama. Kakvi god strucnjaci da dodju, volim da imam neke argumente i znanje, a na ovom forumu uvijek dobijem vrhunske savjete.
U pitanju je Cacanska lepotica i gledao sam ljetos pri branju kako se brzo odradi ako je plod pri ruci,berba mnogo brze ide. Volio bih da ostane sto nize, ali ne znam koliko smijem da je spustam.
 
Jedno blic pitanje za sve Vas na temi...posadio bih 20ak sljiva iza kuce prvenstveno za rakiju, i nesto za pekmez, i to da budu u "organskoj"proizvodnji, tj sa najminimalnijim prskanjem. Da li je Pozegaca pravilan izbor, ili bi neka druga sorta bila pogodnija?
 
Protiv Monilije:
Ren - 300g lišća i korenja usitnite 3 sata natopite u vodi i na kraju 30 min. kuvajte. Onda sve to izlijete u 10 l kišnice i ostavite da odstoji 1 dan.
Nerazblaženo poprskajte voće uveče (zbog pčela)
od cega jos treba zasititi sljivu?
 
Preslica – protiv gljivičnih bolesti:
Otopina 1,5kg / 10l vode (kišnice) ostavi se da odstoji jedan dan, a posle se kuva 1 sat, razredi se u odmeru 1:5 do 1: 10 se preventivno koristi kod
gljivičnih bolesti (rdja , pepelnica, krastavost , trulež i kod poleganja mladih biljaka)

Preventivno delovanje protiv gljivičnih bolesti:
Hajdučka trava: 500g cvetova prokuvajte u vodi a zatim to izlijte u 10l kišnice i ostavite to da odstoji 3 dana
razblaženo 1:10 preventivno deluje protiv gljivica

Osa:
ženke polažu jaja u čašicu poluotvorenih ili otvorenih cvetova
mozda nesto sto mirisom odbija insekte : beli luk, list zove, maticnjaka (ne znam kako utice na pcele)
evo: kada otpadne 2/3 kruničnih listića i kada cvetovi šljive nisu više atraktivni za pčele - onda cajem od tujinih grancica (koje su otrovne) i koje se koriste kod krompirove zlatice
 
Jedno blic pitanje za sve Vas na temi...posadio bih 20ak sljiva iza kuce prvenstveno za rakiju, i nesto za pekmez, i to da budu u "organskoj"proizvodnji, tj sa najminimalnijim prskanjem. Da li je Pozegaca pravilan izbor, ili bi neka druga sorta bila pogodnija?

To je Valjevka Koliko je meni poznato. Ja da sam na tvom mestu nju bih zasadio sa par stabala Cacanske rodne.
 
interesuje me da li neko od vas ima sljivu grose felicija i kakva su vasa iskustva?nesto razmisljam da je sadim,sta mi vi preporucujete?:sta:
 
slabo je zastupljena kod nas uopsteno,ima par nekih malo vecih zasada,sazreva posle stenleja i kod nas jos nije trazena,naucilo se na stenlej,bas ove jeseni se prodavao stenlej iz hladnjaca,jednostavno ljudi (pijacni kupci) hoce iskljucivo stenlej u tom periodu jer su naucili jednostavno na njega,ako ides na opciju izvoza moras imati u vidu da ako si pojedinac nemas prolaz za izvoz jer oni traze i kolicinu.
 
Bilo je na ovom forumu dosta reči o toj sorti pre par meseci, ono što sam ja video je da je to sorta koja je izrazito bujna, jako dobro rađa i plodovi su jako krupni, preko 50g, stiže posle stenleja što je idealno ali, kao što kolega reče, kod nas još nema razvijene tražnje za njom, sem na malo za konzum. Od mana, hoće da puca zbog krupnoće, pogotovu na kišnoj godini, ima malo problem sa mrazom u proleće i to je otprilike to. Možeš da nađeš sadnice a preporuka je oprezno širenje, bez velikih količina, uostalom i ja sam tako zasadio 10 komada za probu prošle godine pa čekam da vidim šta će se dogoditi.
 
Ja bih probao da eksperimentisem sa nekih 100 kom nove sorte šljiva ali ne znam koje.išao bih neku koja je krupna ali da stiže kad i čačanska lepotica,za konzum naravno e sad ako ima predloga,javite;-)
 
U to vreme stiže Čačanska najbolja, krupna je, može za konzum, mada može i za rakiju, i dokazala se kod nas kao sorta koja uspeva i nije posebno zahtevna, samo što za konzum naravno više ide lepotica. Takođe u isto vreme kad i lepotica stiže i Ruska džanarika ali za konzum se nešto kupuje ne ona žuta sitna nego ona što je krupna i ima crveno malo po njoj, liči na kajsiju po boji, nju su prošle godine plaćali kao i lepoticu, nije nešto slatka ali je izuzetno lepa na oko i u to vreme još uvek nema puno šljiva. To je sorta koja odlično uspeva i nije uopštwe zahtevna a i dobro rađa.
 
najbolja krece sa sazrevanjam kada lepotica zavrsava zrenje,tako da nikako ne sazrevaju u isto vreme,ok je eksperimentisati sa 100 kom,u principu sve sorte tipa grose,viktorija i sl su uglavnom kasnije i sazrevaju u septembru,dok imas ranije tipa rutgesteter i kalifornisk aplava,one ti sazrevaju medju prvima,ali isto tako nemaju neku potraznju kod nas na pijacama a ni za izvoz ne idu jer nisu transportne,ako zelis da radi sizvoznu sljivu treba obratiti paznju da je imas kada ima sljiva i da je transportna
 
Po vašoj priči najbolje da ne fantaziram mnogo nego da stavim čačansku rodnu,i onako imam 100 kom stenlej u 2 god i to je to.Idem to na proleće da zasadim i to je to
 
ako ides na konzumnu od ranijih imas opciju ranu,lepoticu,najbolju,mada bih ti iskrenu ranu preporucio recimo 25 kom,najbolju 25 i 50 lepotice,ako ides na rakijski zasad mozes sa rodnom pa da ujedno peces rakiju sa stenlejom,prvo moras doneti odluku ides li na konzumnu ili rakisku sljivu
 
Nazad
Vrh