Šljiva

milanb ,​praktikuje se podizanje zasada u što većim rupama da bi zemljište koje je uz samu biljku bilo što sitnije i rastresitije. Kada koren voćke krene da raste mnogo lakše se probija kroz rastrešenu zemlju nego kroz ledinu. Da si recimo svoju parcelu ove godine ostavio bez useva pa je par puta preorao i istanjirao sada ne bi bilo bitno kolika je rupa a ovako što veća rupa to bolje.
 
banjanac tebe sve zanima ko malog m.

vataj se ašova i kopaj rupe a za sadnju još imaš vremena ...
 
Zasto li se Ljubek javlja samo za vreme radnog vremena::namigivanje::!?

Sto vise pitanja postavim ovde manje cu tebe daviti a nebude li svrdla na vreme bice jedan asov i za tebe.
 
Pozdrav vocari !
Polako se blizi vrijeme jesenje gnojidbe, pa imam nekoliko dilema.
Bacacu stajsko djubrivo, a zajedno s njim hocu da prihranim i sa djubrivom yara mula.
Ako je neko koristio zanima me koje, i koja kolicina po stablu, s obzirom da bacam i stajnjak.
Vocke ce u novembru imati tacno dvije godine.
Veliki pozdrav.
 
Rupa što šira i dublja to bolja. Najbolje 80x80 dubine 60. U praksi je dovoljno i 60x60 dubine 40-50. Zavisi i koliki ti je korenov sistem, može da prođe i 40x40 u nekim slučajevima...

Datum od kad opadne list dok ne krene vegetacija, znači okvirno od 15. novembra do sredine kraja marta, što pre tj što manje dana nakon opadanja lista to bolje.
dzaba je kopati velike rupe akoje oko njih tvrdo pa kad koren stigne do tvrdog prestaje rast moj predlog uraditi parceu podrivačem na dubinu od 60-70 cm pa po tome kopati rupe koje treba da budu samo onolike koliko je sadnica bila zakopana u rasadniku,stajsko djubre zaoravati prilikom sadnje zamene je pogresno jer ga vocka nemoze iskoristiti koristice ga samo korovi a ti ćes imati problema sa njima

- - - - - - - - - -

rezidba šljive sorta čačanska najblja
 
dzaba je kopati velike rupe akoje oko njih tvrdo pa kad koren stigne do tvrdog prestaje rast moj predlog uraditi parceu podrivačem na dubinu od 60-70 cm pa po tome kopati rupe koje treba da budu samo onolike koliko je sadnica bila zakopana u rasadniku,stajsko djubre zaoravati prilikom sadnje zamene je pogresno jer ga vocka nemoze iskoristiti koristice ga samo korovi a ti ćes imati problema sa njima

- - - - - - - - - -

rezidba šljive sorta čačanska najblja

S obzirom na brdovit teren na kome se sljiva pretezno sadi oranjem od 60-70cm prakticno ste izvrsili genocid prema toj parceli koju necete moci da oporavite u narednih 10god.
Za djubrenje cele parcele stajnjakom se slazem sa vama to je samo bespotrebno bacanje stajnjaka koje ce vam praviti problem.
Ne sikiraj te se tvrde zemlje prilikom sadnje, tlo zimi uvuce vlagu na vise od 1m dubine tako da s proleca vocka moze nesmetano da razvija svoj koren u mekanom tlu, koren je jak moze da podigne cak asvalt ili beton tako da probijanje korena kroz zemlju je maciji kasalj.
 
Upravo tako, treba malo da napustimo tu tradiciju dubokih zaoravanja, rigolovanja...podrivač kojeg vasovac spominje je doduše dobra stvar, time se zemlja ne okreće, samo se "rasčešlja".
 
Svakog leta priroda sama po sebi rigoluje zemljiste bolje i dublje od svakog podrivaca(orudja), dubokim pukotinama u tlu. Bar ovo nase Sumadijsko zemljiste uopste ne treba podrivati.
 
Poslednja izmena:
Gorski ja sam svoje parcelu svojih visanja orao plitko i koren nije mogao da probije zid tvrde zemlje,parcela je bas par km od tebe,Sumadija....Azanja,mislim da je ipak bolje da se duboko izore (rigoluje) pa da se sadi,jer ce lakse biti i da se kopaju rupe i lakse se probijaju sitne zilice,slazem se sa tobom oko stajnjaka jer ja sam razbacao po njivi par prikolica i nisam mogao da se izborim sa travom,raste do 1 metar za kratko vreme.....bolje i finansijski a i zbog trave da se sadi prilikom sadnje voca u rupe,nego da se razbaca svuda,primetio sam vasi na sljivama a tretirao sam par puta sa dimetogalom i kao da ne deluje na njih....da probam sa acetampiridom,?
 
dzaba je kopati velike rupe akoje oko njih tvrdo pa kad koren stigne do tvrdog prestaje rast moj predlog uraditi parceu podrivačem na dubinu od 60-70 cm pa po tome kopati rupe koje treba da budu samo onolike koliko je sadnica bila zakopana u rasadniku,stajsko djubre zaoravati prilikom sadnje zamene je pogresno jer ga vocka nemoze iskoristiti koristice ga samo korovi a ti ćes imati problema sa njima


rezidba šljive sorta čačanska najblja

Jel ovo zelena rezidba kao glavna ?:sta:
 
Gorski ja sam svoje parcelu svojih visanja orao plitko i koren nije mogao da probije zid tvrde zemlje,parcela je bas par km od tebe,Sumadija....Azanja,mislim da je ipak bolje da se duboko izore (rigoluje) pa da se sadi,jer ce lakse biti i da se kopaju rupe i lakse se probijaju sitne zilice,slazem se sa tobom oko stajnjaka jer ja sam razbacao po njivi par prikolica i nisam mogao da se izborim sa travom,raste do 1 metar za kratko vreme.....bolje i finansijski a i zbog trave da se sadi prilikom sadnje voca u rupe,nego da se razbaca svuda,primetio sam vasi na sljivama a tretirao sam par puta sa dimetogalom i kao da ne deluje na njih....da probam sa acetampiridom,?

Bas u mom kraju sa dubokim oranjem izbacis na provrsinu mrtvicu(neplodnu zemlju) tako si prakticno unistio parcelu.
 
Stajnjak je razbacen po celoj parceli ali daleko vise po buducim redovima voca a izmedju njih dosta manje. Nadam se da cu moci da se izborim sa korovima makar radila tanjiraca jednom nedeljno:sta:.
 
Pa cilj dubokog oranja i jeste da se izbaci neplodna zemlja na povrsinu a da plodna dodje u zonu korena.Za neko vreme ta mrtvica se obogati hranljivim materijama na povrsini.
 
da uradim rezidbu krajem septembra

- - - - - - - - - -



pa zasto onda za dva tela podrivača treba traktor od 80 konja ako je priroda učinila svoje

To ti mislis da treba.
I zavisi na kakvom zemljistu se vuce. Ja u svojim njivama vucem 755plug 30cm dubine traktorom od 25ks.
Jedne godine sam se izivljavao rakovicom i orao do koleni pa sam upropastio zemljiste izbacio mrtvicu na povrsinu zemlje na toj parceli 2 god nije radjalo nista.

Koliko samo korenovog sistema pokidas sa tim podrivacem ?
 
To ti mislis da treba.
I zavisi na kakvom zemljistu se vuce. Ja u svojim njivama vucem 755plug 30cm dubine traktorom od 25ks.
Jedne godine sam se izivljavao rakovicom i orao do koleni pa sam upropastio zemljiste izbacio mrtvicu na povrsinu zemlje na toj parceli 2 god nije radjalo nista.

Koliko samo korenovog sistema pokidas sa tim podrivacem ?
nemislim nego znam rusom vučem podrivač sa dva tela na dubinu 60 cm kada namontiram 4 tela nemogu ga vuci dublje od 30 cm ,isti podrivač sa2 tela ursuz c 360 nemoze da vuče dublje od 30cm i to je mučenje što se tiče kidanja korena to je i smisao podrivanja pored razbijanja zemljišta kidanjem korena stvaraju se male zilce tj. pijavice koje uzimaju hranu iz zemjišta
 
Nazad
Vrh