Šljiva

Pa da, i zrelije mu dođe zbog gore navedenih razloga :)
 
Sajam sljiva u Osecini - dosta proizvodjaca sljjive, plastikara za kace, i hemije. Pratece industrije slabo - kazandzije samo jedan iz Hrvatske, burici jedan proizvodjac osecina i jedan krusevac. Sve u svemu nista posebno, meni je prvi put da sam bio pa mi je bilo lepo. Treba nastaviti i omasoviti. Nazalost je izgleda ovo potvrda da uz sljivarstvu nema para.
 
Pozdrav forumasi!

Interesuje me dali cu i sledece godine ceo mladi vocnjak tarupirati,tanjirati ili da pravim kroz sredinu staze sa travom a resto da unistavam..Jer ovde kod mene u krajevima niko to nunistava samo kose,i mlade i stare vocnjake..
 
Ja imam jedino uslove da tanjiram i to cu raditi dokle god bude mogao traktor da prolazi, mozda budem probao ako nadjem nekoga da mi isfrezira. Sadnja je 5x3.5
 
Pozdrav forumasi!

Interesuje me dali cu i sledece godine ceo mladi vocnjak tarupirati,tanjirati ili da pravim kroz sredinu staze sa travom a resto da unistavam..Jer ovde kod mene u krajevima niko to nunistava samo kose,i mlade i stare vocnjake..

Više sam za zatravnjivanje kud trakotor ide, a bočna freza sa strane. Najviše iz razloga kad se okiša treba traktorom ući u voćnjak tj prskati ili slično, a ono ako je tanjirano blato do osovina.
 
-Evo da postavim i ja jedan deo ovogodisnjeg zasada sljive,od pre jedno meseced dana slikano ... Na slici je deo cacansske lepotice!
2zjbbzs.jpg
 
Imam stari sljivar koji je sejan pocetkom 70tih,vec 3god.mantene da nemam ni sljive od njega pa sam planirao najesen da povadim i zasadim cacansku rodnu,pa me zanima kako da obradim zemljiste,tj da li je potrebno da vadim te stare sljive i pokusam da orem tu parcelu,ili samo da ih isecem i izmedju iztanjiram,takodje me zanima i gde bih mogao da nabavim kvalitetne sadnice i vreme kada je najbolje da se zasadi nov sljivar,ujedni i da pitam koliko bi mi sadnice trebalo za nekih 0.4ha?
UNAPRED HVALA
 
Pozdrav svima!

Dobio sam rezultate analize zemljista za parcelu gde cu ove jeseni zasaditi sljive. Pss mi predlaze,izmedju ostalog,da parcelu nadjubrim stajnjakom i to u kolicini od 60t/h. Posto mi parcela nije prevelika ispostovacu to. Sada bi voleo da cujem sta vi mislite da li pored ovolike kolicine stajnjaka ima potrebe stavljati stajnjak i u same rupe prilikom sadnje?
 
Imam stari sljivar koji je sejan pocetkom 70tih,vec 3god.mantene da nemam ni sljive od njega pa sam planirao najesen da povadim i zasadim cacansku rodnu,pa me zanima kako da obradim zemljiste,tj da li je potrebno da vadim te stare sljive i pokusam da orem tu parcelu,ili samo da ih isecem i izmedju iztanjiram,takodje me zanima i gde bih mogao da nabavim kvalitetne sadnice i vreme kada je najbolje da se zasadi nov sljivar,ujedni i da pitam koliko bi mi sadnice trebalo za nekih 0.4ha?
UNAPRED HVALA


moj predlog je sto se tice vadjenja da to odradis sto pre,na mestima ge su bile stare sljive obavezno staviti krec,bilo bi pogodno da malo kreca stavis i u nove jame gde bi sadio
kolicina sadnica po hektaru u zavisnosti od zeljene gustine sadnje
nemam nista protiv cac rodne,moje licno misljenje saditi neku drugu sortu jer je rodna podlozna oboljenju sarke uz katastrogalne posledice
no to ja mislim,Vase misljenje je presudno u tome
 
Sve zavisi kako ces kopati i raditi, ja naprimer ne bih stavljao po celoj parceli jer dok šljive budu došle do toga imaš da izgineš od košenja/tanjiranja trave na mestima gde ne treba taj stajnjak šljivama. Dobro bi bilo da izvadiš te šljive, preoreš i istanjiraš to i kopaš što duboke rupe. U duboke rupe vratiš jedno 20cm rodne zemlje, pa onda stajnjaka do pola rupe i onda zatrpaš i kada sadiš staviš malo stajnjaka oko šljive i zatrpaš.
Evo kolike sam ja rupe pravio


- - - - - - - - - -

strahinja čime obrađuješ oko šljiva baš je uredno
 
moj predlog je sto se tice vadjenja da to odradis sto pre,na mestima ge su bile stare sljive obavezno staviti krec,bilo bi pogodno da malo kreca stavis i u nove jame gde bi sadio
kolicina sadnica po hektaru u zavisnosti od zeljene gustine sadnje
nemam nista protiv cac rodne,moje licno misljenje saditi neku drugu sortu jer je rodna podlozna oboljenju sarke uz katastrogalne posledice
no to ja mislim,Vase misljenje je presudno u tome

meni najvise trebaju sadnice za rakiju,a cito sam da je ona jako dobra za to,a i u nasem kraju vec ima nekoliko dobrih sljivara sa tom vrsto i jako se dobro pokazala,a reci mi da li znas gde bih mogao da nabavim kvalitetne sadnice?
 
Pozdrav svima. Sa parcele na koju ce zasaditi sljivu ove jeseni skinut je kukuruz i izvezen je stajnjak i to u razmeri 60t/h a po preporuci pss koja je radila analizu zemljista. Stajnjak je rasiren po celoj parceli a najvise tamo gde ce biti redovi sljive. Posto sada stajnjak nece biti ubacivan u rupe prilikom sadnje,kolike rupe su mi potrebne?
Postoji li neki okvirni datumi za jesenju sadnju?
 
Rupa što šira i dublja to bolja. Najbolje 80x80 dubine 60. U praksi je dovoljno i 60x60 dubine 40-50. Zavisi i koliki ti je korenov sistem, može da prođe i 40x40 u nekim slučajevima...

Datum od kad opadne list dok ne krene vegetacija, znači okvirno od 15. novembra do sredine kraja marta, što pre tj što manje dana nakon opadanja lista to bolje.
 
Hvala ti na savetima oktopod,rece mi danas jedan kolega da je na ovom forumu naucio mnogo stvari bas od tebe.

Ako stajnjak ne ide u rupe iz kog razloga onda 80x80x60,da li to jos od necega zavisi?
 
Nazad
Vrh