Šećerna repa 2023

Gospodine Ćurčiću ja sam siguran da je nasa industrija prepoznala vaše kvalitete ali ne želi da pristupi rešavanju ovog problema iz nama nepoznatih razloga.
 
Pre neki dan vidim ovu repu ako se i moze nazvati repom, tuzno je i za videti..

20231127-103034.jpg

20231127-103052.jpg
 
Ovde su sve takve.Vade Holmeri, vuku traktori, putevi uništeni, njive katastrofa.Vidim da su terali Holmere ljudima kroz oranja...
 
Код нас још нисам видео парцелу са оваквом репом
 
Hteo sam da sa vama podelim par slika efekta insekticida na trulež ove godine. Ovakve oglede je teško izvoditi i analizirati. Zašto? Zato što na istoj parceli imate tretiran i netretiran deo. A insekti nisu kao gljive i neke druge štetočine i samim tim oni se premeštaju sa netretiranog dela na tretirani deo parcele. Imali smo smanjenje u truleži za 40% do standardne sorte, a kod manje "atraktivnih" i do 70%. Trebalo je izvesti još jedan tretman, ali jednostavno zamor materijala i nedostatak resursa je učinio svoje. U svakom slučaju sve bliže smo rešavanju ovog ogromnog problema.

ECls8PQ.jpg


Y3RLZWG.jpg


EhjYz3l.jpg

pYBa3KL.jpg

DkAGMuj.jpg

jEWppv8.jpg
 
Interesantna mi tema a i planiram nesto povrsina da posejem .Psenicu nisam stigao....
Prosto ne mogu da se nacudim da odlican i krupan koren moze tako brzo da omeksa i propadne kao da mu je neko pokidao sve žilice .
 
Zivko
Kojim insekticidima je radjeno.?
Kad mozemo da ocekujemo neke detaljnije informacije?
Cikade se lako rešavaju svim insekticidima. Koristili smo Nurelle D i lamba cihalotrin. Najveći je problem praćenja njihove pojave. 2022 su se pojavile na Rimskim šančevima već 5 juna, a ove godine tek krajem juna meseca. Tako da napamet tretiranje nije previše efikasno. Ne može se dati uopštena preporuka u tom i tom momentu prskajte. Moramo imati kvalitetan monitoring. Lete mesec dana. Tako da u tih mesec dana treba redovno obilaziti šećernu repu i gledati da li su se pojavile i u kom broju.
Planiramo na savetovanju agronoma 4 predavanja na ovu temu da održimo, planirano je 60-90 minuta da se posveti ovoj značajnoj temi. Od uzročnika, vektora, truleži koja je sekundarna i o nekim privremenim merama zaštite za sledeću godinu.
 
Poštovani proizvođači i svi uključeni u proizvodnju šećerne repe u Srbiji,
Obraćam vam se ovim putem pošto nemam druge načine. Niko ne podržava naš rad na temu gumoze i trule šećerne repe u Srbiji. Niko ne želi da čuje pravu istinu o svemu tome. Zbog toga nažalost naša istraživanja neće biti predstavljena na predstojećem savetovanju agronoma. Prosto ne mogu da shvatim ljude koji vode našu industriju šećera i želim da im poručim sledeće. Zabole me uvo za sve vas. Mi u ovom momentu pregovaramo sa svim vodećim kućama u oplemenjivanju šećerne repe. Planiramo oglede sa DLFom (Maribo), SES van der HAVEom i KWSom, to što naši rezultati koje smo postigli za našu industriju ništa ne znače samo je njihov poraz. Obratio sam se i SUNOKU i Helleniku u pogledu saradnje za neki predstojeći period, ali obe kompanije imaju izgleda drugačije poglede na ovaj problem. Naša industrija je na gubitku otprilike od 50 miliona evra samo ove godine. Mogu da im poručim da se slobodno drže i dalje Trkulje i ostalih istraživača sa Instituta za zaštitu bilja i ostalih teorija. Taman za 4 godine će možda imati rešenje, jer oni su ove godine potvrdili ono što grupa istraživača sa kojom ja saradjujem priča od kraja 2019. godine.
Naša grupa će imati rešenje za ovaj problem do kraja 2024. godine. Svi zainteresovani za rešenje mogu slobodno da mi se jave, da popričamo i da dogovorimo buduću saradnju.
Želim svima srećnu i uspešnu 2024. godinu. Znam da ja neću imati problema sa trulom repom, za ostale nisam siguran.
S poštovanjem,
Živko Ćurčić
 
Nazad
Vrh