Šećerna repa 2021

Ni c od cerkospore. Videćemo kako će se dalje odvijati situacija. Rano je za prognoze, ali lako može da se desi da prodjemo sa dva do tri tretmana ove godine. Snimali smo danas dronom večiti ogled. Jedan snimak je bio u osam ujutro dok su biljke još imale uspravne listove, a drugi snimak je bio u pola jedan, kada je bilo uočljivo gubljenje turgora na biljkama. Ima razlika i izmedju sorata, a naravno i tretmana sa mineralnim hranivima. Sutra uzimamo uzorke sa pet varijanti za fiziološke analize.
S6JGhkW.jpg

gRAdkNE.jpg

8qXWVMU.jpg

x3OBgrk.jpg
 
Kući večeras najverovatnije, zato što koristim sumpor u prvom tretmanu. A sumpor ne deluje kada temperatura predje 30. Kumulus 5kg, plus bravo oko 1.5l plus Rias 0.5l je u planu po ha za prvi tretman.
 
Maa da,ali odoleva za sada nekako,sobzirom da je poslednja prava kisa u ovom potesu pala pre skoro 2 meseca. Dobila je sada malo infuzije od 10 tak litara...
 
Odbacuje i moja, tek se vidi sad posle kise koja je zagasila prasinu, nov list se podigao a stari dole se zuti. Danas radio sirak a gume suve nema da su mokre od ugazenog lista.
 
Juče uradio kući prvi tretman. 5kg sumpora plus 1.6l bravo po ha. Ni sam ne znam zašto. Pega praktično i nema. Sada tek vidim značaj plodoreda i odsustva repe u komšiluku. Nema inokuluma. Na poslu gde mi je repa pored starog repišta ima pega skoro na svakoj biljci. Nije kritično, ali po meni pravo vreme za prvi tretman. Isto tako na poslu druga parcela, nema pega. U svakom slučaju uradjena danas zaštita. KOristio sam 5kg sumpora po ha, 1.5 l bravo po ha i Rias 0.5 l po ha. Sutra na poslu postavljam jedan fungicidni ogled da ispratim ponovo crveni i plavi bakar i neke moje kombinacije.
Slike su sa privatne parcele.
Slike pre tretmana.
MO7q7kL.jpg

Ebd1dI5.jpg

Slike posle tretmana.
04LoVK6.jpg

QRld1CT.jpg
 
Vi izgleda nemate problem sa kisom....kod nas listovi uvenule vec u 9h pre podne!!!
 
Vi izgleda nemate problem sa kisom....kod nas listovi uvenule vec u 9h pre podne!!!
Bar da je tako. Njiva je odlična. Radio sam Nmin i žuta zemlja kreće na nekih 70cm. Sve dotle crni oranični sloj. Usev nije predjubren azotom. Za sada u odnosu na ostale jare useve repa najviše obećava.
 
Danas uradjen drugi tretman cerkospore, nazalost ni nje nema ove godine kad ni rose ujutru nema.
Nije mi jasno zašto uopšte prskaš? Ova godina podseća na 2017. Tada sam imao ukupno samo dva tretmana protiv cerkospore. Prskao sam samo zbog razloga što je pala temperatura pa sam mogao da upotrebim sumpor, inače da njega nisam planirao ne bih još prskao protiv cerkospore.
 
Pre neki dan odradjen drugi tretman Duet +Dakoflo +okvašivač+bor+ kalcijum-nitrat

Padavine za sad 12+6+7+26 , bilo je jako kritično pre kiše, odbacila je od 2-6 listova kako gde, nadam se da će ova kiša da je pogura
da4d368b2ada2795e06a16d97336c330.jpg


Poslato sa ELE-L29 pomoću Tapatoka
 
Kod mene je proslo 16 dana od 1. tretmana od tada nisam ni bio da je obidjem. Iz secerane su preporucivali da se prska pre ove kise,ja nisam stigao tako da mi drugi tretman sledi kada se uvremeni.
 
Nazad
Vrh