Šećerna repa 2011 god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Malopre sam se vratio kući iz Rume.U Dobrincima vade repu i vuku na prizmu.
 
ja sinoc dosao sa godisnjeg pa isao da pogledam repu da vidim kakva je posle ovih vrucina mogu reci da sam zadovoljan samo kanda cu morati prskati jos jednom od cerkospore
 
Danas cuo cena ce biti 4,30din...ako izvadis u septembru pare u oktobru,vadis u oktobru pare u novembru itd... to je za Zabalj
 
Danas je stiglo posmo iz šećerane Senta, javljaju da počinju prijem šećerne repe 29.08... tj prekjuče!
 
Danas sam čuo da je bivši tandem sunoka došao da rukovodi Senćanskom šećeranom, Timo Miler i Popović. Biće vam veselo u narednom periodu.
 
Nešto se pričalo po selu da je italijan(TE-TO) prodao šećeranu i da su zbog toga poslednjih 2000ha ugovorili po 5 dinara/kg JUS, ali nisam dosad našao nikoga da mi potvrdi tu informaciju.... Neka, ja sam repu ove godine sejao zadnji put, za jedan duži vremenski period.....
 
Sve je izgleda tačno. Dolaze Austrijanci i postavljaju ljude koji imaju višegodišnje iskustvo u radu na srpskom tržištu šećera.
Mi najverovatnije prodajemo repu žabaljčanima po 4,5 dinara. Još ćemo tražiti neke ponude, ali ako nam obezbede vađenje za dvadeset dana, imaće 10ha repe koja nije bila pod ugovorom. Ako ostane ovako vreme i ako digestija bude visoka možda dostigne i čitavih 5 dinara/kg. Biće ::novac::
Iduće nedelje ćemo videti preliminarne rezultate i da li uopšte ima osnove za radovanje.
 
Nezavisno od svega, ja definitivno prestajem sa proizvodnjom slatkog korena, na neodređeno vreme, jer jednostavno nemam uslove da je gajim onako kako bi to moglo raditi da bude profitabilno, pa dok ne uspem da stvorim uslove(kako odgovarajuće zemljište, tako i snabdevenost neophodnom mehanizacijom) nema šanse da sejem repu....
 
Shvatam u potpunosti.
Ipak mislim da smo mi živi dokaz da se može proizvesti repa uz pomoć zemlje, IMT 539, rasipača mineralnog đubriva, prskalice i setvospremača. Ostale mehanizacije nemamo. Da nam je samo doći do još jedno 3-4 ha zemlje u zakup, pa da rasteretimo plodored, bilo bi ekstra.
 
Pa i meni je plodored najveći problem, pa nesmem da se kockam da na repi odem u minus kao toliki proizvođači lane.... još uvek osećam posledice prljave igre moćnika u proizvodnji šećera...
 
Meni su trebali da stignu juče, ali zbog "visokih temperatura, i visokog rizika od kvarenja repe u prizmi" šećerana jako male količine repe preuzima na dnevnom nivou, pa još nisam stigao na red....
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh