Čuvamo li stare sorte od zaborava?

stara kruska Vidovka

Pozdrav. Nov sam ovde, tacnije od pre par minuta sam clan. Ova kruska cije slike si postavio zove se Vidovka, bar kod mene u kraju, mozda ima i neke druge nazive u zavisnosti od lokaliteta. Imam je u dvoristu, jako je stara i prilicno velika, radja svake godine i kao klinci nismo silazili sa nje. Pomalo se se bavim kalemarstvom ne bi li ocuvao neke stare sorte voca. Planiram i ovu krusku da iskalemim na sejanac divlje kruske-ne znam kako ce ici, do sada su mi se ostale kruske dobro primale, nadam se da ce i ova... kontaktiraj me povremeno pa ces saznati sta sam ucinio... Ako bude sadnica vise komada onda cu visak razdeliti...
[/QUOTE]
 
Dobro vece... nasao sam par krusaka kod komsije i koju jabuku.. jako stare,dobre... nikad prskalice nisu videle...podatak za jednu krusku je da su je turci kalemili za vreme osvajanja(stara oko 700god)...e sad... hteo bih da ih prebacim kod mene kalemljenjem... ali koju podlogu da koristim?cilj mi je da budu dugovecne i dobre... makar 100god pa makar ja morao da se penjem na nju i berem sve te godine:)gde da nadjem takve podloge za tu akciju?
 
Pa ako ne mozes da nadjes onda moras da kupis.... ja ne mogu da nadjem dunju pa treba da kupim :p
Podloga divlje kruske se prodaje, kupis 1-2 posadis i kad pocnu da radjaju imas svog semena za uzgoj novih podloga.
 
Kruška loše podnosi presadjivanje, pažljivo oko korena ako želite da vam traje. Najbolje je posaditi seme sejanca i na licu mesta kalemiti bez presadjivanja. Samo tako stabla dožive duboku starost.
 
Imam 50tak divljih krušaka debljine kao olovka, pa sad krećem u lov na grančice u okolinu. :) Znam nekoliko mjesta gdje su kruške kao med, ali karamut još nigdje nisam našao da bi uzeo grančicu. Nadam se da ću je naći.

Jedno pitanje za kalemare, pošto nemam iskustva oko kaleljenja. Da li trebam uzete plemke (grančice) prvo na neki način pripremiti pred samo kalemljenje ili odmah kalemiti?
 
Hvala sljivar, danas sam uzeo grančice od 3 domaće sorte krušaka i 2 sorte jabuka. Ovdašnji naziv za njih su kruške "zobnjača", "vodena slatka ko med", i "krupna zelena zimska tvrda, odlična kad se ispeče", a jabuke su "petrovača sa crvenim mesom" i "đedovača žuta duguljasta". Nešto od ovog i znam kako izgleda i okus, a neke ću da probam u toku sezone. U svakom slučaju kalemim ih. Do još jednog sela ću otići po nekoliko sorti krušaka, među kojima su "ilinjača" i "crnica" i još poneku za koju ću saznati opis :)
 
Vocar imam te sve što si nabrojao ukalemite nekima je sad i 4 godina, pa tako da će biti i nešto roda ove godine pošto su dobro obrasli rodnim pupovima jer sam i na njima primjenu svu agro tehniku. Uglavnom imam po 2-3 stabla.

Pored ovih tvojih imam još i jabuke: Zelenika, Šipunja, Pogačarka, dve vrste Petrovnjače i neku vrlo krupnu jabuku (skoro duplo veća od normalne). Sve su kalemljene na MM-106.

Od Krušaka imam još Bijeli karamut i neku Limunku.

Od trešanja Šlame i Đurđevke

Eto to je moj sortiment starih sorti.
 
ova kruska cije slike si postavio zove se vidovka, planiram i ovu krusku da iskalemim na sejanac divlje kruske-ne znam kako ce ici, do sada su mi se ostale kruske dobro primale, nadam se da ce i ova... Kontaktiraj me povremeno pa ces saznati sta sam ucinio... Ako bude sadnica vise komada onda cu visak razdeliti...
Планирам ових дана да је накалемим на глог. Ако не успе онда ћу пробати у августу спавајући пуп на дивљу крушку. Даће Бог да успе па да сачекамо род.
 
Zeleniku malo nize od B.Luke zovu i Djedovaca. Slicna pokozica i malo manji valjkasti plod u tom kraju je i sorta valjuga. Plodovi joj mogu dugo opstajati, sve do marta i aprila.
Za krusku crnicu zovu je i takusa, negde i takisa. Prelepa je kada ugnjili, a imam ovo stablo na imanju. Takodje imam i karamanku krusku.
Po nekim istrazivanjima koje sam davnih dana vodio, jako puno jabuka i krusaka potice iz Turske. U nasem podneblju su varirale i ne zovu se svuda isto.
No. 1 za ocuvanje starih sorti je prof Evica Mratinic sa Polj.fakulteta u Zemunu. Mislim da negde u blizini Grocke ima kolekcioni zasad starih sorti.
Jako interesantna regija sa starim sortama je okolina G.Milanovca i Cacka, pa prema manastiru Vracevsnica.
Takodje, video sam da na diskusijama o stocarstvu ima i kolega iz Nozickog i Levce polja. Citava ta regija do planine Motajice ima izuzetne stare sorte jabuka. Potsecam da sam u ranijim istrazivanjima nailazio na podatke o jabukama koje su doneli Nemci koji su do 1943. ziveli u Levce polju.
Takodje, pricalo se i o starim turskim zasadima tresanja na samoj Motajici, ali dodje rat, pa nisam ni odlazio tamo.

- - - - - - - - - -

Inace, vidovku u Posavini zovu Mednjak.

- - - - - - - - - -

Moje karamanke, nikad prskane pomalo zalivane.

Ako nekom treba kalem grancica, pupoljak....nema problema.
karamanke.jpg]
[/URL][/IMG]

- - - - - - - - - -

[IMG=http://img547.imageshack.us/img547/9948/karamanke.jpg][/IMG]
Uploaded with ImageShack.us
 
@vocar
ova sorta "krupna,zelena,zimska tvrda,odlicna je kad se ispece" me je nasmejala da su mi suze krenule na oci :ppozdrav:
 
Prolaznik obrisi primljene poruke nemogu da ti posaljem poruku , trebas mi za kalem grancice karamanke, i takuse ili mi se javi na PP za to da se dogovorimo
 
Nov sam relativno na forumu, nema oko 10 tak poruka.
Problem je i da posaljem pp. Ne ide. O cemu se radi?
Grancice moze, nikakav problem. Odakle si?
 
prolaznik
klikni na moje ime MIKI2010 kad otvori klikni na privatna poruka napisi u tu vecu kocku tekst broj tvog telefona da se cujemo da te nazovem i posalji na dnu dole ima posalji poruku
Iseci od takuse i karamanke i od jos neke stare sorte kruske i jabuke grancice ko cigara debele, ko olovka sad dok nisu procvetale zavezi kanapom i obelezi parce papira natpis sta je uz to da se zna i stavi u kofu , pobodi u pesak sitan natopljen vodom i stavi na hladno mesto pa kad se cujemo poslaces mi, jer ako procvetaju ne valja mora tek na leto. A kruske su gotove da procvetaju .
javi se da se dogovorimo par grancica mi trebaju da kalemim na englesko spajanje.
 
Nazad
Vrh