Čuvamo li stare sorte od zaborava?

Ovde je došlo do gubitka mnogih fotografija. Prestali neki serveri da rade.
 
Ја сам хтео да поново ставим фотографије, али не ради ни опција "уреди поруку". Ако би се ставиле у новим порукама губи се нит, смисао са осталим порукама. Како то решити?
 
Nikako... visa sila.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Ovde je došlo do gubitka mnogih fotografija. Prestali neki serveri da rade.




Rešenja nema ali postavi ponovo fotografije jer neko voli i to videti.




1sazgm.jpg






Ovo je kruška Ječmenka stara blizu sto godina, ispod nje idu kamioni.
 










Прве три слике су од колегине крушке старе око 100 год. Сазрева половином августа, мека, сочна. укусна, слатка. Ове године је било скоро 3 казана ракије.
Следеће три слике приказују крушку стару око 35 год. сазрева половином августа.
Наредне две су од крушке која сазрева почетком септембра.
За предпоследњу је домаћин рекао да се зове Јесења Камењарка, и да је треба ставити у жито да одстоји пре употребе.Чврста, пуна сока, али прилично безукусна када је свежа.Сазрева половином октобра.
Последња сазрева крајем октобра-почетком новембра.Тврда, сува (за ракију се мора додати вода). Укуснија када одстоји, још боља скувана.
Ни једно од ових стабала није ни омирисало хемију!
Углавном сви крушке скупљају за ракију. Ја сам од прве крушке, за пробу направио (изцедио) сок, без конзерванса (нећу) и без шећера (нема потребе), укус је феноменалан нарочито у ове зимске дане.

- - - - - - - - - -




Бела шљива стара око 60 год. Ситнија, није цепача али укусна, слаткаста. Сазрева почетком септембра.
 
Poslednja izmena:
Možeš li pretpostaviti šta se dešava sa kruškom na drugoj fotografiji. Da nije Ervinija.
 
Ове године је било прилично сувих грана, а и плод је мало ситнији него прошле, а да ли је то Ервинија или нешто друго, то би неко стручнији од мене могао да каже. Ја о воћарству имам више добре воље него знања, мада сам почео и да калемим, а и посејао сам семенке и коштице ове јесени. Ево једна ближа слика где се боље виде суве гране. Иначе ова крушка је баш по мом укусу.

Крушка није орезивана и углавном роди по ободу крошње па је мало и проблем одстранити суве гране.
 
Da li znaš imena tih krušaka ili da pitaš starije da li neko zna,u svakom slučaju vredi ih podmladiti i sačuvati. Ja kada kalemim uvek radim duplo da nekome i poklonim jednu. Neka je ima ako zatreba.
 
Треба сачувати све старе сорте, јер какви смо (не мислим лично) на "правом" смо путу да све покваримо па да једног дана имамо од чега почети. Увек питам за име сорте, и одговор је углавном исти. Скоро сви који су садили и калемили нису међу живима. Наследници куће продају, купци имају важнијих брига од имена сорте. Добро је ако одмах не изваде, пре него што пробају. Када је купио кућу, колега је затекао џунглу од багрења и шибља, и осим оне на прве три слике , још једну стару сорту (није тако раскошна па нисам сликао), а некада је ту био (по речима колегиног комшије) дрворед старих сорти.
 
Zamolio me tata da vidim ima li ko krusku tamjanku. Pisao sam jednom o njoj u ovoj temi. Mislio je da ju je nasao, medjutim ispostavilo se da je u pitanju neka druga sorta. Zrene negde u Julu, a ima miris koji podseca na tamjan. Boja joj nije tacno definisamna. Smenjuje se izmedju zelene i zute a ponekad je i crvenkasta.
Ako neko ima sliku te kruske neka postavi, ili ako je voljan da posalje mladicu da moze da se okalemi.
Covek je polude za njom. Trazi je 15 godina. Nadje nesto, sve misli to je ta, ode u vreme kad treba da sazri, kad ono neka druga sorta. Znam da ju je tesko naci jer i ime varira zavisno od geografskog podrucja. Neki kolega je spomenuo da je ima, ali nisam uspeo da ga kopntaktiram
 
Mnogo dobra tema, sve cestitke vocarima koji razmnozavaju stare sorte.
 
Poslednja izmena:
Najbolje je postaviti pitanje u odgovarajucim temama o kalemljenju, orezivanju... jer princip je isti, bila stara ili nova sorta

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 


Два стара стабла кајсије. Још има по који не отворен цвет (јуче сликано), дебло је кратко и помало уврнуто као у спиралу. Испод стабала има изданака, мени личи на ринглов (џанарику). О старости најбоље говори маховина на гранама.
 
Cuvamo i mi imamo:jabuke sumatovke,sljive ranke,cacanske rane,dzenerike,sterlejke,Krusku limunku,visnju marelu...Cunjacu po selima da trazim nase stare sorte.Obecavam,bice slika:osmeh:
Kruška limunka stara 40ak godina,ukusna,krupna, svaku godinu rodi ohoho...

 
Poslednja izmena:
Jel su ti ovo sejanci ili ...? Mislim na podloge...
Ja moje semenije još nisam izvadio iz stratifikacije.
 
E ja sam juče izvadio seme iz stratifikacije....i katastrofa...
Trebalo je mnogo pre to odraditi...Naime seme jabuke i kruške se napravilo na klijance duge pet-šest cm , sa dva malecka žuta listića na vrhu i braonkastim repovima iste dužine i jako ,jako tanušni...Trebao sam to pre izvaditi...Mislim kad sam to isipao na jedan plato iz one kantice od eurokrema punu peska ...ne možeš stim ni manipulisati , jako tanko osetljivo...
I šta, sam mogao, posejao sam to kako sam mogao , pa šta ispadne od toga...
Što se tiče ostalih semenki, vinogradske breskve su se polovina otvorile, neke čak i sa klicom od pet cm , zatim kod kajsija , svega nekoliko otvorene , isto i kod lešnika , a belošljiva niti jedna nije otvorena.
Sve sam to položio u zemlju , odmah zalio, pa ćemo videti...
 
@gandrad, jesi li se pridrzavao vremena stratifikacije? Znam da ima tacno koliko koje seme treba da se str. I moja jabuka je kao tvoja, ali to od pojedenih jabuka pre mesec dana posadio seme i poraslo. Treba da vidim sta cu sa njima, a ove godine skupljam semenke pa sve po redu.
 
Evo malog preseka klijavosti:
badem
U njivi sam na stalno mesto posadio 8x3 koštice. To sam planirao da budu podloge i da na njih kalemim badem. Na svih osam mesta su nikle najmanje dve osim na jednom gde je nikla jedna. Na više mesta su nikle sve tri. Na dva mesta sam iskopao sve tri i presadio u kantu jer sam tu sadio velike sadnice. Od šest u kanti raste pet.
U saksiji na terasi raste 8 komada badema.

kajsija
U njivu na 8 mesta sam sadio po 4 koštice kajsije. Na svakom mestu raste najmanje po jedna ali mnogo mnogo manji procenat klijanja nego badem verovatno što sam ivice koštica badema turpijao. Bio sam planirao da mi to takodje budu podloge ali sam u tom delu posadio sadnice. Tako da ću videti šta sa tim. Na terasi ne klijaju koštice kajsije. Danas sam iskrcao koštice i semena ubacio u zemlju.

migavac
posađeno tridesetak koštica u kanti i klijalo je nekih desetak.

divlja trešnja
posađeno dvadesetak koštica u kanti i klijala je samo jedna.

belošljiva
posađeno deset koštica u kanti - za sada nije klijala ni jedna. Proveravao sam pre desetak dana nije se raspukla nijedna iako sam i njih turpijao. Danas sam iskrcao koštice i semena ubacio u zemlju.

divlja leska - za sada nije klijala ni jedna ni u kanti ni u njivi.

Orah još uvek ne izlazi ali sam proveravao da ima klica. Proveravao u jednoj kanti klijalo 4-5 a dva koja su tek počela da klijaju presadio u drugu kantu.

Vin. breskva
Dok sam zimus riljao ispod vinogradarske breskve primetio sam semenke koje su tek klijale i staru konzervu napunim zemljom i stavim tri komada. I evo izbile iz zemlje i rastu. Posle se 'polakomim' i skupim desetak koštica koje nisu napukle i posadim u zemlju ali one još ćute.

Eto... Važno je da će biti zanimacije i kalemljenja sledećeg proleća.
 
Nazad
Vrh