Čuvamo li stare sorte od zaborava?

Ajd ziveli!!!

Mozda ih treba malo skratiti da se izjednace, da sve dobiju istu dozu?
Pa dobro jel ti nemas druga posla , nego sedis i pises poruke? Kakvo je vreme tamo?
POZDRAV!!!
 
Ajd ziveli!!!

Kakav ti je to posao , kad pises poruke? Salim se naravno, to su tvoje stvari. Ja pa nemam posla i sedim , malopre sam zalozio sporet da se ugreje soba dok gospodja dodje( juce sam pretrpeo kritike). Inace isto je hladno i sipi sitna kisa, tako da i napolju ne moze nista da se radi( pravo da ti kazem i ne izlazi mi se).
POZDRAV!!!
 
Sad je pred zrenjem petrovaca jabuka - dosta mi je plodova ove godine unakazio led ove godine, ostalo par plodova slikacu biljku.
A plod je za moj ukus odlican i ulazi mi u prvih 3 omiljenih, i jos za razliku od mnogih sorti i kad se pojede vise nema grceva u stomaku.
 
U pravu si Ratko! Slatka je i preslatka, valjda zato sto je prva jabuka. A znas sta, pravi je melem. Na putu do vinograda , pomalo zakacim prvo slatke dudinje , pa onda po koju saku visanja( mada su vec pri kraju), pa naidjes na tek zarujnele dzenerike, pa jos malo , naidjes na zute dzenerike , koje su mnogo sladje pa makar i rujne i onda stizem i navalim na moje petrovke. Taman se izduvas i zasladis. Imam jednu ispred kuce , ali nije rodila , kao i na kraju placa kod komsije, tako da ona u vinogradu jedina ove godine. A ja se bas raspricao....
 
Pozdrav Forumaši:osmeh:. Ima li neko sadnice krušaka-đulka,kantaruša ili kako već. Zasadio bih par komada,možda uzmem još nešto od tih naših starih sorti.
 
U selu imamo staru jabuku. Deda je pričao da je sama nikla. Nikada nije prskana. Niko u okolini nema takvu. Ona, za razliku od drugih starih jabuka koje vidjam, često pusti mladar. Tako zovu novu sadnicu koja nikne na pola metra, metar od stabla. Jedan takav sam presadila, kazu mi da nece da bude ista kao ona od koje je potekla, i da ako hocu da bude ista moram da je kalemim.
Da li su u pravu?
Zasadila bih divlje jabuke na jednoj njivi, pa da mi neko okalemi stare sorte. Pošto su to sve velika stabla, ima li neko savet na koji razmak da sadim podloge?

https://imageshack.com/i/idyNnbo6j
 
Poslednja izmena:
Ako imate informaciju da je ta stara jabuka kalem onda trebate je da okalemiti, tesko cete naci sadnice divlje jabuke podloga npr. A2 je dosta bliska divljoj jabuci (to ima miroljubceful)
 
Ta stara jabuka nije kalem, sama je nikla. Inače, u tom kraju ima divljih jabuka, moze da se nadje i presadi mlada. Hvala za preporuku, ako resim da ubrzam proces, da znam od koga da tražim podloge :)
Plan je da svake godine zasadim po nekoliko divljih, i da se raspitujem po selima i nalazim stare sorte. Vec imam nekoliko u vidu :)
Objaviću na jesen fotografije plodova, samo da ova godina bude rodna :)
 
Poslednja izmena:
Meni su neki ljudi pričali. Ako presadiš/premjestiš divlju/samoniklu jabuku da tad postaje onakva od kakve je sjemenke nikla

E sad neka ih ovi voćari isprave ako greše ja neznam dal su u pravu lili nisu samo znam da sam nailazio ne jabuke koje nisu kalemčjene i da su vrlo krupne i ukusne neke čak i slatke
 
Ta stara jabuka nije kalem, sama je nikla. Inače, u tom kraju ima divljih jabuka, moze da se nadje i presadi mlada. Hvala za preporuku, ako resim da ubrzam proces, da znam od koga da tražim podloge :)
Plan je da svake godine zasadim po nekoliko divljih, i da se raspitujem po selima i nalazim stare sorte. Vec imam nekoliko u vidu :)
Objaviću na jesen fotografije plodova, samo da ova godina bude rodna :)
Pazite ako je to divlja jabuka (jabuka koja nije kalemljena) onda slobodno taj mladar presadite jer taj mladar je od istog genetskog materijala kao i to staro stablo
Drugim recima imace isti plod - tako se i npr. Petrovaca jabuka razmnozava.

- - - - - - - - - -

Meni su neki ljudi pričali. Ako presadiš/premjestiš divlju/samoniklu jabuku da tad postaje onakva od kakve je sjemenke nikla

To je druze verovatno zato sto i sami nisu znali da je biljka ipak bila kalemljena, pa kad su preneli mladar oni su preneli podlogu (divlj. jabuku) a ne plemkinju.
Biljka ima svoj genetski kod i tu je i zapis o njenom plodu (boja, velicina, slast) to se ne menja, kao ni boja tvojih ociju ili velicina nosa
 
P
- - - - - - - - - -



To je druze verovatno zato sto i sami nisu znali da je biljka ipak bila kalemljena, pa kad su preneli mladar oni su preneli podlogu (divlj. jabuku) a ne plemkinju.
Biljka ima svoj genetski kod i tu je i zapis o njenom plodu (boja, velicina, slast) to se ne menja, kao ni boja tvojih ociju ili velicina nosa

Za nos i uši se nebi složio sa tobom
Možda nisi zao al nos i uši rastu za vrijeme cijelog života što je čovijek stariji uši mu sve veće :haha:
 
Diko moze li slika stabla,slikano od zemlje pa do prvih stubova,imao sam ja jabuku da kazem slicnu toj tvojoj,kalemljenu pre rata,kod mene je zovu kiseljaja tj zvali su je jer je vise nema,inace ta je bila okalemljena negde na oko 170-180 cm visine
 
Imam ja jednu staru jabuku koju od davnina zovemo kiseljaja. Toliko je cvrsta da se nimalo ne umera kad padne na zemlju a stablo je veliko. Nije bas nesto ukusna ali je za pite odlicna. Prosle godine nije rodila ali zato pretprosle boze sacuvaj. Razredjivao sam i opet je prerodila. Ali ono sto je zanimljivo u jednoj kesi na terasi ostalo nesto jabuka i mi zaboravili. U maju pronadjemo a one cvrste ko da su tad ubrane.
Od starih sorti imam i jednu budimku koju je moj deda posadio kad je pravio kucu 1934.godine. Drvo je ogromno, na sred dvorista i daje odlicnu hladovinu tako da ispod nje leti sedimo i rucamo. 2013. godine je rodilo 600 kg, znam jer sam skoro sve pokupio u dzakove i predao kao industrijsku. Kome god pricam ne veruje.
 
Jabuka koja je na fotografiji ima žuta boju i "masnu" koru. Specifican kiselkast ukus. Meni omiljen. Jako je ukusna, plod je tvrd kad se obere, ali ne previše. ne bi izdržala u takvom stanju do maja. Plod moze da bude i veći. Stablo je veliko, nemam fotografiju. Čim odem do sela fotografisaću je, pa ću da postavim.
Ubovicratko, dali ste mi temu za razmisljanje :) Za mene je divlja jabuka ona što nalazim na obodima šuma; sa malim, tvrdim, skoro nejestivim plodovima. O ovoj nikad nisam razmiljala na taj način, jer su plodovi veliki i ukusni. Mozda bi i njene mladare mogla da uzmem za podlogu?
 
Da li mi moze neko pomoći gdje da nađem Sadnice Kruške Jeribasma kada sam bio dijete u basti je imala jedna stara koja je po malo rađala i ostala mi je u sjećanju osušila se sada tražim negdje da kupim ali jos nisam naisao na nju
 
Ako imate u blizini mlade sadnice divlj. jabuka (ja ovde u okolini nemam pa onda tako i razmisljam o drugima - moja greska) slobodno to mozete iskoristiti kao podlogu - mana joj jedina je sto krene kasnije da radja od ovih vegetativnih i sto naraste velika
Birajte mladare ako mozete od onih stabala koja redovno i obilno radjaju, a opet sto ne mladar od te jabuke i na njega nakamemite njen pupoljak ::namigivanje:: (provereno je da valja)

- - - - - - - - - -

Da li mi moze neko pomoći gdje da nađem Sadnice Kruške Jeribasma kada sam bio dijete u basti je imala jedna stara koja je po malo rađala i ostala mi je u sjećanju osušila se sada tražim negdje da kupim ali jos nisam naisao na nju
Jerbasimu sadnice prodaje rasadnik Grozd: http://www.grozd.co.rs/jabucasto.html
Jednini problem je sto su sadnice na dunji MA (najkrzljavija podloga kod nas), mada kad imate materijala lako se da i to resiti.
Pored nje imaju karamanku i arapku isto od starih dobrohvaljenih sorti
 
ta Dikina jabuka je abs ona o kojoj sam ja pricao i kalemljena je 99% mada je najsigurnije kad postavi slike da vidimo
 
Nazad
Vrh