Ćurke i način njihovog držanja

mene su moje dve curke kostale 4650din.. uzeo ih 21.04 sa 4nedelje, i cuvao ih do 27jula..imao na kraju 26kg.mesa..:ppozdrav:
 
Evo i ja da napišem nekoliko reči o isplativosti čuvanja ćurana. Prošla tura je nabavljena 28. 4. i čuvana je do 23.8. što znači nepuna 4 meseca. Ćurići su bili starosti tri nedelje. Imao sam ih 12 komada. Koštali su me 30170 dinara (ne računajući struju i vodu). Pojeli su 20kg prvog koncentrata, 80kg drugog, 180kg trećeg i 220kg četvrtog koncentrata. Prodao sam 10 komada, a 2 komada ostavio za svoje potrebe. Zarada je evidentna jer vrednost prodatih je 64000 dinara i plus što je meni ostalo 2 komada. Ja sam time u potpunosti zadovoljan jer je došlo i više nego ''para na paru''. Sada imam 12 komada koji su stari 10 nedelja (kupljene 10. avgusta sa tri nedelje starosti ) i mislim da će do 20. decembra da naprave i bolju kilažu od prethodne ture jer u jesen bolje napreduju i duže ću ih hraniti nego prethodnu turu. Naravno prodaja je unapred obezbeđena kao i u prethodne tri ture. Cena prošle godine je bila 400 din/kg i tada se nije nešto posebno isplatilo, a ove godine su prodavane po ceni od 450 din/kg. Ista cena će biti i za Novu godinu.
 
Svaka cast.Trziste je zakon.Ako ga imas samo napred.Nije nam tesko raditi,ako imamo za cega.Nije velika kolicina,ali za dopunu kucnog budzeta svakako dobro dodje.
PS:Jesi razmisljkao o susenju.Imas li trziste za tako nesto.Moglo bi biti unosno.
 
Da, da. To već radim od prve ture prošle godine jer imam iskustva oko dugogodišnjeg sušenja piletine, a kad sam pobratimu osušio nekoliko komada ćuretine i video kako je dobro, odmah sam počeo sa uzgojem. Sušenje ćurećeg mesa je gratis za moje mušterije - izmerim očišćene i naplatim a sušenje je moj poklon. O načinu sušenja sam već pisao na forumu. Razmišljam da na proleće krenem sa 15 komada. Takvi su mi uslovi držanja pa ne mogu veći broj ali smisliću već nešto za buduće vreme.
 
Došlo vreme..

E, pa, pošto se približio dan kada ću se rastati sa svojim lepotanima, interesuje me kako se kreće cena uređenje ćuretine.

Ioak, nisam imala protekciju pri kupovini ćuraka. Od 10 komada imam 4 ćurke. Nisam mogla da vidim razliku sve do navršena tri meseca, do tada sam mislila da imam samo jednu ćurku :D

Ćurke ću klati sledeći vikend, ćurane 3 medelje kasnije, zanima me cena.

Detaljan izveštaj o troškovima ću napisati nakon obavljenog posla : )
 
@Visnja

Prvo da Vas pozdravim posle duzeg vremena.:osmeh: Prosle godine ja sam prodavao po 430,0 din. za kg uredjene. Trebalo bi ove godine da je vise, ali evo cujem od @SAMA da ce ukinuti i carine za uvoz mesa. To bi znacilo da ce meso u maloprodajama ici dole. E pa sada, ko ce ih znati.
 
@Visnja

Prvo da Vas pozdravim posle duzeg vremena.:osmeh: Prosle godine ja sam prodavao po 430,0 din. za kg uredjene. Trebalo bi ove godine da je vise, ali evo cujem od @SAMA da ce ukinuti i carine za uvoz mesa. To bi znacilo da ce meso u maloprodajama ici dole. E pa sada, ko ce ih znati.

Ja se ogradjujem.Ta informacija je ne zvanicna i ide u sklopu SSP-a sa EU.Daj Boze da je ne tacna.
 
E, pa, pošto se približio dan kada ću se rastati sa svojim lepotanima, interesuje me kako se kreće cena uređenje ćuretine.

Ioak, nisam imala protekciju pri kupovini ćuraka. Od 10 komada imam 4 ćurke. Nisam mogla da vidim razliku sve do navršena tri meseca, do tada sam mislila da imam samo jednu ćurku :D

Ćurke ću klati sledeći vikend, ćurane 3 medelje kasnije, zanima me cena.

Detaljan izveštaj o troškovima ću napisati nakon obavljenog posla : )

Tri godine kod mene je cena 400 dinara.Ove godine neko ide i na 450 ali tesko.Nema narod .......volje nisam mislio para.
Pozdrav Visnji.Izaslo se iz ilegale. Cestitam.:cao:
 
nedoumica

Evo i mene prvi put.Ove godine po prvi put gajim curke ,zadovoljna sam. Oni odlicno napreduju. Oni zato sto sam ih kupila kao curane.Od osam komada koliko sam kupila samo za jednu sumnjam da je curka.Ona se uopste ne sepuri kao ostali curani a i nema onih krupnih bobica oko vrata kao ostali,mada u velicini nezaostaje mnogo mozda2 do3 kg.:sta:
 
@ana marija

Dobro nam dosli. To jedno sto nit je curka niti curan u narodu se zove kopun. To je genetski mutant, ali nemate brige ukusan je kao i ostali.:osmeh:
 
Može li mi neko dati savet. Mene interesuju ćurke koje nisu hibridi. Odnosno ćurke u rasi. Gajio bi ih na dvorištu na slobodno. Koje su rase najkrupnije i najpogodnije za ovaj način držanja. Gde se mogu nabaviti.
 
Kod nas ima po pijacama tzv domace crne curke.Same se legu i narastu do 4,mozda 5kg.U prolece samo trazis domace curice.
 
@sarbanac

Nisam cuo da neka inkubatorska stanica sem hibridnih leze i domace. Samo sto kaze @SAMA pijaca, ili seoska domacinstva koja drze domace curke i imaju cureca jaja. Kupiti jaja i kod nekoga u inkubator koji se koristi za domacinstva.
 
Zmam i sam to. Ove nazovi domaće su kao divlje. Male su i sitne odu daleko od kuće neznaju da se vrate. Mislio sam ako ima neka rasa malo krupnija10ak kg.
 
Nazad
Vrh