Ćurke i način njihovog držanja

Pozdrav svim forumasima!!!
Drago mi je da nesto ovako postoji. Ove godine sam prvi put resio da se upustim u avanturu zvanu gajenje curica!!!
Danas sam kupio 10 curica sorte converter (kazu uvoz iz Austrije), stare 8 nedelja i tezine preko 3kg. Ja ih nisam merio, al verujem ljudima!
Da li neko zna nesto o ovoj sorti? Sta mi preporucujete od hrane i sta i kad im dajem za jacanje kostiju?
Nadam se da cemo se uskoro cesce druziti.
 
To su Ti beli hibridni..(ako je to zaista)
Hrana obavezno paletirana, nikako praskasta.. Pozeljno je da saznas cime su je predhodni vlasnici hranila, pa da nastavis sa tom ishranom. Slobodno predji na trojku. I za sada nista od lekova, kasnije samo , kad malo otezaju kostovit.
 
Tako je druze.. Lapsus , sta da se radi. Nego, bas dobro da si se javio . Kupio sam Curice, petonedeljne ( na istom mestu gde i Ti.. ::namigivanje:spavam: Naravno da cu i napisati i naziv, jer je roba extra klasa.od Igora iz Agroveta. Kako sam vec uzimao curice od njih, slobodno mogu da ih i preporucim svakom od srca. :ppozdrav:
 
Dobar dan svima.
Gospodine Karalić,vidim da na tom mjestu(u Agrovetu) prodaju dvije vrste ćurića:
"Bud Big 6" i "Converter".Da li znate kakva je razlika između te dvije vrste?Treba mi čisto informativno za iduću sezonu da znam šta kupujem.
 
rado je napisao(la):
Dobar dan svima.
Gospodine Karalić,vidim da na tom mjestu(u Agrovetu) prodaju dvije vrste ćurića:
"Bud Big 6" i "Converter".Da li znate kakva je razlika između te dvije vrste?Treba mi čisto informativno za iduću sezonu da znam šta kupujem.
Teski beli hibridi (large white) BUT BIG 6(biritis united turkeus ltd. Velika Britanija) i Hybrid Converter (Hybrid turkeus, Kanada) spadaju u red teskih hibrida. Da skratim pricu.. Za 22 Nedelje dostizu kilazu od 20,1 Kilograma uz prosecnu Nedeljnu potrosnju hrane 4, 41 kilograma. To Ti je tabela za curane, dok curke za 18 nedelja dobijaju telesnu masu od 11,1 kilograma i prosecno nedeljno pojedu hrane u kolicini od 2,71 kilogram. Sve u svemu nije lose za 154 odnosno za 126 dana.
 
rado je napisao(la):
A koju vrstu od ove dvije Vi preporučujete?
Rado, zaista je nezahvalno da Ti preporucim, iz prostog razloga jer u danasnje vreme svaka preporuka je mac sa dve ostrice...
Elem, ja licno uzimam od njih curice vec treci put, (dva puta posredno i sad direktno) i imam pozitivno iskustvo za sada sa njima. Jer , kad je trziste preplavljeno svim i svacim i roba sumnjivog kvaliteta, koja se kasnije pokaze kao jos jedna prevara u nizu, tad i nije bitno koja je vrsta i tip curke , nego je bitno da ono zasta das novac, bude to sto si i pazario.
Da zavrsim i da Ti kazem sledece... Po meni je sasvim nebitno koji tip uzimas , bitno je da uzimas od nekog u koga imas poverenje i koji ima vec neke rezultate iza sebe. :ppozdrav:
 
Vliki pozdrav,evo ja sa novim vestima,od sest komada curica cetiri curana i dve curke,super napreduju,imam jedan problem,pocela je tuca,curani se ismedju sebe biju,hvataju se za vratove,bojim se da ne naprave rane,da li neko ima slican problem i sta mislite da treba da radim,hvala unapred,puno uspeha u radu.
 
Samo kad ih pustim napolje,primetila sam da uglavnom jedan te isti napada ostale,pa ce izgleda morati da bude izolovan dok se ne smiri,sta mislite da li moze kostovit da se rastvori u vodu,i koliko jer u praskastom obliku nece da ga jedu,pozorav.
 
Dobar dan svima.Evo jedna slika mojih curki.Generacija 2010.
zssikw.jpg
 
Dobio sam ih 5.maja.Tad je trebalo da su imale 4 nedelje.Mada mi se čini da su imale i manje.
Zadovoljan sam kako napreduju.Nisam imao gubitaka.Već ih puštam pomalo vani.Jučer sam rukavicama brao koprivu i pružao im da jedu.Obrste sve pa i stabljiku.Od ostalih trava najviše jedu maslačak i djetelinu.Sa koncentratom im dajem i kukuruzni premelj(šrot).Davao sam im zrna kukuruza ali još ne mogu da progutaju(ili ne znaju). :ppozdrav:
 
Imam 20 curaka koje su stare 10 nedelja. Iskrsli su mi neki problemi, tako da ne mogu jos dugo da ih cuvam.
Sad me interesuje koja je cena tih curaka? Postoji li neka alternativna metoda ishrane ? Kako da najpovoljnije resim ovaj problem?

Ima li neko neki savet mozda preko ovih pitanja?
 
28iuxp1.jpg


Evo i mojih tovljenih. Za dva dana pune osam nedelja, a kupljeni su kada su bili stari dve nedelje. Plaćao sam ih 570 din/kom, ali uz tvrdnju veterinara da su svi ćurani i mislim da su, sem možda jedne, svi ostali muški. Davao sam im i koprivu,ali ovi zasad nisu hteli ni da je probaju. Još uvek su na koncetratu za ćurke, jedinici, a od vikenda prelaze na dvojku.
 
curke su ti bas lepe :cool: jako lepo napreduju, po koliko imaju kila otprilike.....pozdrav
 
Hvala, iskreno nisam ih merio a kad proverim javiću, ali za sad mnogo više rastu nego što dobijaju na težini. Baš sa kolegama na poslu svodimo računicu da li treba platiti nešto više i uzeti samo ćurane, a koja otprilike izgleda ovako:
1.
-10 ćurića = 5700
-Hrana (isključivo koncetrat ) od kako sam ih kupio pa do 1 Avgusta će izaći oko 6500 din.
-E sad, od prvog Avgusta do 30 Novembra ima 17 nedelja i ako računamo da njih 10 pojedu 50 kg/nedeljno ( 1 ćuran pojede oko 5 kg a ćurka 3.5 kg nedeljno )= 17x50= 850 kg koncetrata. Računao sam da od Avgusta pređem na koncetrat u granulama "četvorku" iz Velike Plane čiji džak od 25 kg kod nas, okolina Lazarevca, košta 840 din. tj 1kg=33.6 din. I to kada pomnožimo sa 850 kg potrebnih do kraja Novembra izlazi 28 560 din.
Kad na to dodamo dosadašnje troškove ( 5 700 ćurići i 6500 hrana ) ukupno izlazi 40 760 din.troškovi.
2.
Ako se uzme u obzir kako do sada dobro napreduju i da se sve vreme hrane isključivo koncetratom, bez bilo kakve inprovizacije, ne bi bilo nemoguće za 10 ćurana da im bude prosek 20 kg/uređeni = 200 kg i cenu od oko 400 din/kg dodje se do cifre od oko 80 000 ::namigivanje::

Računali smo i da se umesto koncetrata uzima VZ za živinu koji je 720 din džak od 10 kg i pomeša sa 20 kg prekrupe kukuruza koji je 16 din/kg , tj 320 din / 20 kg, što sve izađe 1040 din ili 34.7 din/kg što još dođe i skuplje od koncetrata.
 
Nazad
Vrh