Motorne testere

Pre 15 dana na mojoj Husqvarni 61 promenih mac. U radnji mi rekose da na nju ide model sa sirokom bazom 3/8. 1,5mm, 34 zuba, 45 cm i kupih originalni Husqvarna mac.
U sumi obaram i kratim cerove precnika 50-60 cm i primetio sam da se mac bas onako dobro zagreje.
Podmazivanje lanca je ok, pa me zanima da li je normalno toliko zagrevanje.
Priznajem da pre nisam vodio racuna o zagrevanju maca, pa mi je ovo malo neobicno...
Ne znam da li je vazno, ali na nov mac sam stavio lanac koji sam upotrebljavao na starom i bas rasljokanom macu.
 
Zavisi pogledaj kako stoji lanac u macu mozda je lanac siri za drugi mac ima dosta vrsta lanaca, siirina kanala je mozda manja nego sto treba za taj lanac, pogledaj da nisi pretegao malo. Nebi trebao da se greje toliko, kad duze seces uredu je da se ugreje da mozes da ga uhvatis golom rukom sve preko toga ima neki problem sigurno i prvo ces primetiti po ljustenju farbe i promeni boje maca (poplavi, odgreje se) na mestu spolja kuda klizi lanac.
 
Mislim da je lanac ok (1,5, 3/8, 34z).
Zatezem ga u granicama, tj oslanja se na denki deo maca, ali lagano klizi kada ga prstima povucem.
Zagreva se i kada se malo opusti.
Ne znam sta je duze secenje, u cugu isecem 6-7 trupaca precnika 50-60 cm i ide pun rez i pun gas.
Videcu ovih dana da li se zagreva na prvom, drugom...
Pada mi na pamet da je cer tvrdo drvo, pa mozda zbog toga...
 
Ako je mac i lanac iste mere 1,5 onda nista ne brini. Zategnes lanac koliko treba i samo pun gas. Ako dodje do pregrevanja lanca on ce se zaglaviti na macu pa nece ni moci ni testera da ga okrene dok se ne ohladi. Samo sve odradi po ps i struzi; to sto ti struzes nije nista za njega, mislio sam recimo struzes pola sata- sat pa si onda primetio da se greje. Kao sto rece Milojko, prokljuca mozak a nece mac na testeri :ppozdrav:
 
Imam testeru OLEO MAC, Italijanske proizvodnje, 7 ks.Kupljenja je '80-ih godina. Na njoj je stradao klip i hilzna i maistor je rekao da nemam racuna to raditi jer bi me kosalo nekih 180 eura. Rekao mi je da pokusam da je prodam kao rashodovanu. Sve ostalo je ispravno, uljna pumpa, karburator, elektronika. Uz nju dajem i nov mac koji je radio jednu sezonu. Za uljnu pumpu mi je rekao da u prodaji u servisu kosta 60 eura.Koliko bi sve ovo vredelo, i da li je neko zainteresovan?
 
ne bi vredela mnogo...prvo neispravna,drugo matora,jedino nekom ko ima vec takav model pa za delove,a cena ne vise od 60 - 70e.Bolje je rasturi i prodaj u delovima,jer ovako si u pat poziciji...niti se isplati popravljati,niti prodati za smesne pare
 
Sto se tice onog velikog zagrevanja maca, danas bio kod majstora i ispostavilo se da kocnica koja ide oko zvona (lancanika) na jednoj strani naleze na zvono i da dolazi do trenja...
Zasto je to tako pojma nemam, do sada je sve bilo ok.
Uglavnom, majstor je iscupao kocnicu i sada sva radi kao sat, a da li je ta kocnica potrebna to je vec drugo pitanje...
Do sada, sve ove godine kocnica mi uopste nije bila potrebna...
 
nasteluj ler gas (sraf T) kao i sraf L (mali obrtaj),o tome smo pisali kako

---------- Poruka napisana u 11:22 ---------- Prethodna poruka je at 09:22 ----------

ali ne mogu da nadjem originalni poklopac na kome je kocnica, a kinez mi se ne uzima.
...
ovde ima dosta originalnih delova za 61,konrektno evo ti traka kocnice,a dobos sigurno odgovara od nekog drog tipa

http://shop.motobike.rs/testere/husqvarna-jonsered/ostali-delovi/koae-nice/cat_812.html
 
Moželi link ako netko zna na kojim stranicama je bilo objašnjenje o štelanju ler gasa i smjese jer sam tražio ali bez uspjeha.

Puno je za prelistavanje svih stranica...

Progledajte strane 55 i 70 :ppozdrav:

---------- Poruka napisana 08-07-12 u 02:42 ---------- Prethodna poruka je 05-07-12 at 03:38 ----------

Nesto sam razmisljao da kupim sablon za ostrenje lanca, mislim da olaksavaju posao, narocito meni kao pocetniku.

Ovaj kombinovani husqvarna ostrac mi deluje zgodno, ne zauzima puno prostora, a u sebi sadrzi ostrac reznog zuba i sablon za visinu izmedju reznog zuba i ivice http://www.husqvarna.com/rs/accesso...-za-ostrenje/kombinovani-sabloni-za-ostrenje/

Ili ovu vodilicu koja se montira na mac http://shop.motobike.rs/TESTERE/TURPIJE/VODILICE-TURPIJA/VODILICA-TURPIJE-OREGON/prod_10724.html
s' tim sto bih ovde trebalo dokupiti sablon za visinu izmedju reznog zuba i ivice zuba, sto nije naravno problem samo je malo u globalu vece za poneti :osmeh:

Razlika u ceni nije mala, ova druga vodilica deluje dosta preciznije, nego prva gde se samo vozi po onim "tockicima", odnosno drzi pravac ali ne i ugao, to je bar moj utisak.

Ako neko ima iskustva, drugi predlog...
:ppozdrav:
 
nije to losa spravica ako si pocetnik,mada ovaj oregonov je skup,ja sam nesto slicno kupio u stihl servisu ali po mnogo nizoj ceni,neznam dal sad imaju i koja je cena (raspitaj se)inace ima stelovanje za ugao,visinu .ali kad vremenom savladas tajne ostrenja bice ti sasvim dovoljan i obican subler(drzac)u koji se stavi turpija i teraj.licno taj koristim.
 
Evo masine sto mi je od caleta ostalo.
Promenjena membrana i stavljeno el.paljenje umesto platinska dugmad.
Odlicno radi i vise nego dobra za kucnu upotrebu.
2dqt6pe.jpg
 
Ja mislim da smes slobodno i ovde da stavis slike i da pitas koliko se kojoj krece cena. Pa ova tema je o testerama, ne bi trebalo da kritikuju moderatori jer to nije klasican oglas, bar ja tako mislim.
 
Nazad
Vrh