Roto- drljača

Zombie mislim da novih rotodrljača ni nema sa klinovima, sve su noževi valjda to sa razlogom nekim.
 
evo i moje RD Rau 3m

2d3kpe.jpg
[/IMG]

---------- Poruka napisana u 22:04 ---------- Prethodna poruka je at 22:03 ----------

20r5r2r.jpg
[/IMG]
 
Evo i mene da se javim. Ja imam RD od 2.5m i vucem je Rakovicom 65, marka RD je Vigolo sa siljcima i skoro sve radim sa njom. Mislim da su manje ekonomicni siljci zbog njihove cene jer kada sam ja kupovao nove siljke oni su kostali oko 16€ komad a nozevi oko 5€. Inace moja RD ima 3 siljka po osovini a ne kao na vecini po dva siljka
 
Rakovica 60 ne moze nikako da je vuce , zbog hidraulika. Rakovica 65 moze da radi snjom , ali neznam kako i koliko , jer josuvek nisam vrsio eksperiment.
 
Pa iskreno receno nije joj lako. Kad se radi malo duze tesko je traktoru i da je nosi do kuce, ali u njivi ide nekako. Najgore je kad radim sa njom leti recimo kad spremam za setvu kornisona. Ali mislim da nema boljeg resenja od nje jer kad se presusi oranje nemas cime da sredis njivu. Ja spremam i za zito sa njom jer i nemam drugo sve skrsim leti nego je pustim plitko, 3. spora i pola gasa...
 
Koju od ove dvije bi vi uzeli, jedna je Schmotzer 2.5m sa klinima i valjkom

23m3low.jpg


a druga je Maschio 2.5m sa noževima i valjkom

1ze8akz.jpg


Cijena im je ista (i vrlo povoljna) i obje su ispravne iako izgledaju kao da su iz groba izvadjene. Nalaze se u Njemačkoj.
 
zombee ja sam imo frezu maschio to je masina "ne unistiva"sa valjkom je bila oko 700kg pa sam je prodo jer mi bila poteska za mod case-a jer je prilicno brdovit teren, moja preporuka je masciho ne ces pogrijesit jedino mozda ce ti biti povelka za hurlija,.,
ps: de nadji i meni ovaku maschio pa o jednom trosku da nam dovuku
 
Jbga, nista od kupovine, sad sam pričao sa sestrom i zetom, nisu pri parama da mi pozajme a ja nemam ni kinte :(. Šteta, ova Maschio se i meni svidjala zbog noževa najviše jer je lakše pogoniti RD s njima a nisu mnogo skupe, kupila bi se za 500E, prevoz nekih 250-300E možda i malo više al ajd, izašla bi me maks 800-850E a ovdje u BiH nema teorije da se nadje RD ispod 2500KM (1250E) širine 2.5m. Gledao sam ljetos dosta rd dok sam tražio traktor, preskupo preko svake mjere, najgore su 2500KM a u katastrofa stanju, istrošeni klini/noževi, curi ulje na sve strane. Ove dvije su u solidnom stanju, garantovano ispravne samo su dugo nekorištene stajale kod bivših vlasnika koji su ih prodali na plac. Ova Maschio ima bas dobre noževe, znači operi, promijeni ulje i u njivu. Kad dodjem do nekog novca obavezno ću uzeti RD, mislim da bi Hurliman mogao da radi bez problema sa 2.5m jer bi isao samo u zimsko oranje (dakle izmrzlo) na maks. 10cm dubine, taman za kukuruz. Imam problem što su mi gotovo sve parcele sa jakim nagibom pa je problem raditi sa vučenim priključcima (tanjiralom, drljačom, spermačem kojeg sam htio da kupim) jer moram da idem brzo da bi npr. drljača ili spremač imali neki efekat a to je uzbrdo nemoguće čak i sa hurlimanom. Sa RD mogu da idem istom brzinom i uzbrdo i nizbrdo i u jednom prolazu pripremim zemljište za sjetvu.

Već samo to pisao ali ove godine kada sam pripremao za kukuruz za IMT 539 (hurliman nije bio kupljen) i tanjiračom sa 20 diskova morao sam da radim 2 prolaza tanjiračom i jedan prolaz drljačom (3 krila, 3.2 metra zahvat). Komšija koji ima Landini od 80 konja naišao je sa RD od 3m zahvata i prešao jednom (morao je da predje tu do svoje parcele) i tada sam se bas zaprepastio da je u jednom prolazu uradio bolje nego ja u 3. Na ravnim parcelama bih uvijek uzeo spremač (jeftiniji i za nabavku i održavanje) ali na ovakom brdu jednostavno nema smisla, ovaj sa Landinijem je imao neki spremač od 3.5m i radio je jednu sezonu i prodao ga te uzeo RD iz istog razloga koji sam ja naveo (on radi 50ha na ovim brdima), jednostavno nije moguće uzbrdo ostvariti dovoljnu brzinu, traktor mora da se gazi da bi vukao a to diže potrošnju i opet si na gubitku.
 
ove rd nisu skupe u opste,alli djaba kad nema para, a sto se tice obrade zemlje bar ove u mojoj okolini tanjirace,brnace,spremaci i ostalo rade poso al nikakav,sa rd nisam nikad radio a i nikad vidio u radu sve sam uzimo freze sad imam howard 205
 
Evo vidi šta radi u vlažnom proljetnom oranju rd od 3m sa Belarus MTZ 82 (80 konja)



Pošto znaš kako radi npr tanjirača, znaš šta bi ona uradila na ovakom oranju, samo bi pogorsala stanje jer bi povadila još vlažniju zemlju na površinu. Drljača svako tu ništa ne može, za spremač nisam siguran ali na ovakvom nagibu i pri ovoj brzini sigurno bi imao slab efekat. Freza bi to usitnila al bi i ona vadila vlažnu zemlju ispod a to kod freza nikako ne volim. Kod RD mi se najviše svidja to što ona ne miješa zemlju po vertikali.
 
odlicno radi, samo moglo bi ovo jos malo dublje

---------- Poruka napisana u 20:23 ---------- Prethodna poruka je at 20:22 ----------

ima i gorih nagiba koji se obradjuju, ali to je normalno cudjenje onih koji imaju zemlje ravne ko more
 
E vidi ovo, znam da nije mjesto na ovoj temi al eto da vidiš kakve ja parcele imam

Početak branja


nije išlo pa smo probali da malo izduvamo gume na Rakovici al nije ni to pomoglo pa smo dovezli Ursusa C-360


i tako je jedva obrana (ima malo manje od pola hektara tu). Kad sam je orao Hurliman je bez problema vukao onaj moj Rabe 2x12" obrtač uz ovo brdo ali zato što oranje ide polako i što je prednja vuča opterećena sa 200 kila tega a ima dobre gume naprijed i nove nzad. Jasno je da uz ovo brdo nema teorije vući tanjiraču, drljaču (ako su uslovi dovoljno dobri za nju) ili spremač a da dobijem efekat. Ove godine sam je pofrezao sa IMT 539 i Eberhard frezom od 165cm


i bilo je bas super, završili smo je za 2 sata i potrošili tri puta manje goriva nego inače (nosili smo tanjiraču uzbrdo al jedva i vukli je samo nizbrdo). Freza mi je dobra al premala i preslaba za Hurlimana, on bi je poderao za par sati rada a ni Fergo nije za toga da sad sve frezam s njim, nije mi stalo da ga pošaljem u vječna lovišta. Imam ja i gorih parcela od ove pa se opet proizvodi kukruruz i to dobar, uvijek imam najbolji rod u cijelom selu. Zbog ovakvih parcela mi treba RD, nek je 2.5m, ići ću polako i opet uraditi i brže i bolje a potrošiti sigurno manje ili isto goriva. Nama su ove vukoje*ine sasvim normalna stvar :)
 
Nazad
Vrh