Ракија од шљиве

Ma znam Mišo, ali, pogledaj koliko se ljudi muče da prodaju dobru rakiju po ceni od 300 dinara, pričam o ljudima sa sela. Nije to neka para, 700 dinara, ali dinar je totalno obezvređen! Slažem se da dunja, kruška i kajsija ne mogu ići ispod 1000 dinara, to bi bila realna cena, ali šljiva, jako teško se prodaje i po 300, zato sam mislio da je previše 700 dinara po kazanu, kad bi išlo dve litre po kazanu, bilo bi odlično, ali ni oni ne mogu prodati tu rakiju!
 
Kolega Mišo video sam kod komšije bure od 220 l, u njega sipa prerađeno ulje iz poljoprivrednih mašina, hoćeš da ga pitam da nam to proda pa da rasprodamo tih 200 l po forumu kazandžijama da na brzinu ispeku i prepeku rakiju, skupo je maslinovo ulje ! :haha:
Kazan je kod nas 7 RSD / 1 l kljuka, ja pečem po 6, rodbini po 5, meni je to sasvim dovoljno, sledeće godine počinjem da radim po sistemu ključ i ruke :osmeh:, odem po kominu, potrošim moj ogrev i domaćin dođe sa balonom i naspe gotovu rakiju, ali to će biti malo skuplje... Kazan sam otplatio u trećoj godini, tako da sada mogu da špekulišem, za šljivu smo izvisili ove godine, ali milim da nećemo uzeti manje od 4 ~ 5 t jabuke. Smatram da zagorevanje nije moguće kod dobrog kazandžije, koji redovno održava higijenu kazana, pazi šta sipa u kazan (koštice, nečistoće...), vodi polako destilaciju i pazi na gustinu kljuka....
:ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
Odoh sutra da pripremim sve za pečenje. Stigla Rodna,. Malo ranije ali ko bog. Trebaće malo više vode u kominu. Samo da ne bude ovako vruće, popadaćemo a nećemo ni probati!
 
Ja sam pre desetak dana pekao dženariku, odvajajući koštice jednostavnim presovanjem u mrežastim džakovima od povrća. Prvo pečem samo kominu bez plodova (čorbu), onda na kraju pečenja meke rakije sipam dve trećine vode u kazan i samo jednu trećinu presovanih plodova sa košticama. Iz tog kazana isteram samo 5-6 litara rakije, jer ostatak ima gorak i kiseo ukus. Kasnije sve to zajedno ispečem i rakija, iako je od dženarike, ima lep voćni miris, pod uslovom da je pokupljena zrela. Nema manjka u količini prepeka u odnosu na pečenje komine po principu "sipaj sve iz kace". Ko prolazi ovuda može da svrati na probu.

p.s. Savetujem da svi ovo probate, sa svim vrstama šljiva, videćete da nije neka velika fiskultura. Rakiju pečemo par dana, a pijemo i služimo tokom cele godine, i vredi se malo pomučiti. A zar kazan u dvorištu nije i poseban praznik. Tako ova zemlja živi vekovima. Isplati se malo muke.
 
pitam se samo dokle ce biti i ove slatke muke jer kako su poiceli izgleda da ce nam i ovu muku uskoro uskratiti
 
Upravo sam na to mislio....izgleda bice rata ....srbi izgibose zbog kazana:haha:
 
Poslednja izmena od urednika:
Raspravljalo se o ovoj temi dosta, kolega Miša je dosta pisao ako se ne varam, bilo je i linkova direktno iz zakona, treba malo da se zavede reda u ovoj našoj lepoj Srbiji, jer se peče svašta i od svačega... Malo ću citirati oca sa kojim sam pričao: " Tito je branio da se deca krste, pa su krštena u kućama, po mraku u strogoj tajnosti, bio je mnogo veća sila od ovih, ali ako treba peći ćemo i mi rakiju u tajnosti " ! :osmeh: Inače nije problem ni brendiranje ni osnivanje firme već po meni mnogo veći problem je zapošljavanje tehnologa koji će da nadgleda ceo proizvodni cikllus !
 
Ja sam pre desetak dana pekao dženariku, odvajajući koštice jednostavnim presovanjem u mrežastim džakovima od povrća. Prvo pečem samo kominu bez plodova (čorbu), onda na kraju pečenja meke rakije sipam dve trećine vode u kazan i samo jednu trećinu presovanih plodova sa košticama. Iz tog kazana isteram samo 5-6 litara rakije, jer ostatak ima gorak i kiseo ukus. Kasnije sve to zajedno ispečem i rakija, iako je od dženarike, ima lep voćni miris, pod uslovom da je pokupljena zrela. Nema manjka u količini prepeka u odnosu na pečenje komine po principu "sipaj sve iz kace". Ko prolazi ovuda može da svrati na probu.
.

Postovani,

Po meni postoji jednostavniji i mnogo kvalitetniji nacin...Posto ja za sve vreme vrenja kljuka ga mesam i ujedno "razbijam" sljivu ...kostice padaju na dno suda"meso" sljive ide na vrh ..znaci,na kraju vrenja kostice su odviojene od "mesa"...Noc, pred destilaciju ponovim mesanje kljuka ,koji se umiri do jutra...Poznato je da kostice posle 20-25 dana pocinju da ispustaju "gorcinu "...a kako mi vrenje traje od 11-15 dana...zakljucak je jednostavan...Ujutru,kada kazandzija pocinje svoj posao ....kostice su na dnu "meso " i sok su u gornjem sloju komine..Znaci nema,destilacije sa kosticama, ni pod kojim uslovima ni u kojoj varijanti....jos gora variijnta..."kuvanjem" kostica jos veca gorcina dolazi u onu meku koja je bila "cista"...itd...Ne bih preporucio ovu tvoju "metodu" , postovanim kolegama....itd i naravno prijateljski pozdrav :ppozdrav:

Misa D_fiskal

Raspravljalo se o ovoj temi dosta, kolega Miša je dosta pisao ako se ne varam, bilo je i linkova direktno iz zakona, treba malo da se zavede reda u ovoj našoj lepoj Srbiji, jer se peče svašta i od svačega... Malo ću citirati oca sa kojim sam pričao: " Tito je branio da se deca krste, pa su krštena u kućama, po mraku u strogoj tajnosti, bio je mnogo veća sila od ovih, ali ako treba peći ćemo i mi rakiju u tajnosti " ! :osmeh: Inače nije problem ni brendiranje ni osnivanje firme već po meni mnogo veći problem je zapošljavanje tehnologa koji će da nadgleda ceo proizvodni cikllus !

Postovani,

Posle citanja ovih zadnjih postova, i "caka"...kako spreciti zagorevanje kljuka u kazanima...itd..ipak mislim...da je neophodan tehnolog koji ce da nadgleda proizvodnju...i...naravno ne bi imali "masti,peska,jutanih dzakova...klipova kukuruza....i ostalih "caka"...prilikom destilacije rakije,kao naj finijeg i naj cistijeg dela u prozvodnji dobre rakije ...Msm. moje skromno misljnje...,jer vidim ,da se ljudima ne isplati dobar kazandzija....onda ...visi nivo ...tehnolog...on je sigurno "jeftiniji"....Ipak...pojam "destilacija" ,"frakcija"...asocirana na nesto cisto...i odvajanje "dobrog" od "loseg"...itd...

Odoh sutra da pripremim sve za pečenje. Stigla Rodna,. Malo ranije ali ko bog. Trebaće malo više vode u kominu. Samo da ne bude ovako vruće, popadaćemo a nećemo ni probati!

Postovani,

Nikako ne sipaj sada vodu u kominu...Vec,prilikom ulivanja u kazan je razredjuj...ili sam ja to pogresno shvatio....

Pozdrav Misa
 
Poslednja izmena od urednika:
Ваљевци комину припремају на тај начин, долију воду до врха шљиве у каци, како кажу, да огрезне!
 
Poslednja izmena:
U pravu ste. Vodu dodajemo u količini da ogrezne (5-10cm) izmuljanu šljivu u kaci i prilikom pečenja ako je gusta komina, u kazan(10-15l,nekad i više).
Kada se komina izvadi u kaci treba da ostanu oko 2 kofe koštice. Kace su od 1000kg a kofe od farbe za zid, 16l.:ppozdrav:
 
Реци ми, пушташ ли ракију кроз воду? Знам да многи критикују тај систем, па реко да питам. Пробао сам доста ракија које су прошле кроз тај третман, и немам замерки, само речи хвале. :ppozdrav:
 
Postovani,

Malo pre "stigao"...kazan...kazandzija stize sutra ujutru u 7 h....Ima za oko 7-8 kazana + prepek....Ranka 70%...ostalo madzarka .. i u "tragovima" ..cacanske lepotoce....Javljam prve "preliminarne"rezultate...
postovani @bratori,ne znam kome si uputio pitanje...ali ...ako dozvoljavs moje iskustvo...mogu da ti dam odgovor...Ako radis ispravno prepek...a to znaci 70% meke i 30 % vode i ne pun kazan ..nego oko 100-105 litara,zajedno i meka i voda....onda ti sigurno ova "zezalica" oko "teranje" preko vode ne znaci nista...Ako mi ne verujes uzmi jedno 2-3l te rakije i to uradi iznad sudopere...odnosno simuliraj pranje preko vode...videces da nema nekog efekta....mislim probano....To koriste ljudi koji ne rade prepek...pa kao odvajaju metil od etila...i prljavsine....itd...ma ...gubljenje vremena...Ili jednostavno uzmi celu kolicinu i iznad sudopere ...prevezi preko nekog punog loceta vodim....javi mi razliku...


S postovanjem Misa D_fiskal
 
Кад печем не користим воду, редовно одвајам метил алкохол. Ово са водом раде код препека, па зато питам. Пробаћу овај систем код првог казана, па ти јавим. Поздрав :ppozdrav:
 
Ja ne puštam rakiju kroz vodu. Prilikom prepeka dodajem oko 20l vode i ne punim kazan (80-90%).Pečem lagano. Viđao sam kada ljudi 'ispiraju' rakiju vodom. Ne znam kakva je svrha, ako je zbog odvajanja metila od etila to je možda moguće u prvih 5min. pečenja a posle? Svakome se desilo da mu ostane 30-40l meke pa prilikom prepicanja, da ne 'gori' kazan, doda se još toliko vode. Količina dobijene rakije nije ništa manja već je u odnosu meka-prepek. Voda isparava na većoj temperaturi od alkohola tako da ne može da škodi već može samo da 'opere' prepek. To su ''fore'' kazandžija koji su davno na onom svetu i koje sam čuo. Ima ih još, zanimljivo je da niko u to vreme nije destilovao vodu već patokom razređivao ljutu ali su uvek prvenac-prvi litar iz kazana odvajali i nisu ga koristili za piće. Verovatno nisu znali zašto ali izgovor je bio: to ne valja!
Biće dobro, biće. Samo kazan pod libelu i ranom zorom vatrica.

ps. ako se pojave dva teksta molim da jedan obrišete, nešto sam zeznuo.Pozdrav, hvala.


Obrisano.
 
Poslednja izmena od urednika:
Kolega Mišo, ove godine sam prvi put umešao u meku rakiju kožicu plodova i koštice, jer sam ispitivao ukus toga, čisto da probam. Zato sam prestao na petom, šestom litru, jer je ukus iz alkoholnog prešao u gorčinu i kiselinu. Inače godinama pečem samo čistru čorbu, bez kožica i koštica, po cenu da bude manje prepeka, ali da zadrži prijatan voćni miris, iako se radi o šljivi dženarici. Kamo lepe sreće da imam bilo koju od plavih šljiva, ali ovde u niziji pored Morave jedino dženarika nikada ne izdaje.
 
Postovani,

Javljam prve preliminarne rezultate....Krenula je sa 25 gradi...Prva frakcija ...dodato je tacno 4% secera...Znaci..ove godine ce biti...dobre "Ranke"...To bi trebalo da bude 11-13l po kazanu ...na 20 gradi..skinta destilovanom vodom ..onako ugrubo....

Misa D_fiskal
 
Poslednja izmena:
Fino Mišo, unapred da čestitam, za kvalitet se i ne brinem, ako je sve bilo po standardu mora da ide na takmičenje ! :ppozdrav:

U subotu stiže 1,4 t šljive požegače iz Osečine po 17 RSD na kućnu adresu... :osmeh:
 
Hvala,hvala...i ovaj put sam isao po standardu pripremu i destiaciju do najsitnijeg detalja...Ok 10h...sam obisao kazandziju...posto sam morao da budem na poslu i probao sa lule..24 grad ,prva frakcija....znaci....cista Ranka je ,ova nasa,sumadijska je ipak zakon sljiva za rakiju...



dfiskal, nije potrebno citirati prethodni post.
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh