Evo tih starih pravila... negde sam pronašao na internetu a sad ne mogu da nadjem link:
Pravila kojih treba da se pridržavamo pri »nasađivanju« kokošaka. U listovima za živinu kao stručnim novinama za gajenje živine, čitamo sledeća pravila, kojih treba da se pridržavamo pri »nasađivanju« kokošaka:
1. Ne nasađuj kokoške pre polovine meseca februara, i nikad kasnije od Vidovdana
2. Ukoliko želite da jedan polog napravite, nasadite kokošku u polovini meseca aprila, a ukoliko želite dva pologa, onda nasaditi jedan u polovini aprila, a drugi u polovini maja.
3. Za nasađivanje uzeti jaja samo od najboljih kokošaka, zato treba poznati najbolje nosilje.
4. Uzmi snesena jaja što pre iz gnezda, da se dužim ležanjem kokoške jaja ne zametnu, jer bi se tada nejednako pilići izvodili.
5. Obeleži svako jaje kad je sneseno, jer više od 14 dana staro jaje nije za nasad, najbolja su jaja od 1—5 dana starosti; istina, i starija ce se izleći, ali što god su jaja starija, tim više »čistaca« i mućaka bude.
6. Za nasad određena jaja treba da su providna, jer će se inače pilići u njima ugušiti.
7. Razbije li kokoška koje jaje za vreme ležanja, onda treba ona ostala u mlakoj vodi isprati, da im se pore ne zapuše, a u gnezdo novu slamu ili meko seno staviti.
8. Ako ti je ikako moguće, nemoj uzimati za nasađivanje jaja od onih kokošaka, koje su mlađe od godine, jer od mlađih kokošaka slabi pilići će se izleći. Najbolja za nasad su jaja od zdravih nosilja koje su u drugoj godini nošenja ili nešto starijih.
9. Šestog dana pregledaj sva jaja da li su ostala čistaci, jer tad još možeš čistake upotrebiti u kuhinji.
10. Svako jaje obeleži, npr. jednim krstićem, da bi slučajno novo nanesena jaja mogli prepoznati i ukloniti.
11. Kvočka ne treba da se nasađuje na veći broj jaja nego što može da ih pokrije svojim telom.
12. Gnezdo treba napraviti na nekom zaklonjenom, mirnom mestu, gde ce mirno biti od druge živine; obod gnezda ne treba da je visok, da bi kokoška s njega morala na jaja skakati i vrlo ih lako porazbijati.
13. Snabdeni kokošku s svežom i čistom vodom i dovoljnom hranom, najbolje kukuruzom, jer on najlakše gušu puni; vodu i hranu ne stavljaj blizu gnezda, jer u tom slučaju ne bi kokoš sa jaja silazila kojima je i onako potrebno povremeno rashlađene, a osim toga bi torila kokoš i u samo gnezdo.
14. U blizini gnezda treba da se nađe pesak ili prašine, da se u njoj kokoška leprša — kupa — kad s gnezda siđe, jer joj to vrlo dobro čini.
15. Drugi pregled se vrši četrnaestog dana po nasađivanju, kada se prečisti gnezdo i stavi u njega mekog sena, ili još bolje uvele trave.
16. Ako je vreme toplo i suvo, onda na nedelju dana pre izvođenja pilića treba prostor oko gnezda svakog dana poprskati vodom, a na tri dana pred izvođenje mogu se i jaja poprskati mlakom vodom (oko 40° C).
17. U toku leženja kvocki treba davati raznovrsnu hranu kao i pomalo zelene hrane.
18. Dobre kvočke izlegu često sva jaja u jedan dan ranije, a rđave u jedan i dva dana docnije.
19. Sve poslove oko gnezda i jaja izvršuj onda, kad kvočka s jaja na hranu siđe.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
I ja pregledam blicem od telefona ali pošto nisam iskusan samo kažem da vidim tu tamnu masu koja se kao pokreće i čini mi se da je veće površine nego ranije.
Elem ako razmišljamo pozitivno i bude rezultata tj. pilića da li bi moglo da se podbaci koje pilence pod kvočku dok se ostala jaja izvode ili kad kvočka izađe napolje sa pilićima?
Do koliko dana staro pile će kvočka prihvatiti?
Npr. podbacio bih nekoliko tovnih pilića koje bih kupio recimo u četvrtak a kvočka bi izlegla piliće u subotu ako sve bude u redu. Ti plilići bi bili malo stariji od njenih pa se interesujem da li bi ih prihvatila?