Soja 2014 god

Kod nas je haos sa vrsidbom jos ima jezera po njivama a prinosi oko 2 t po kj,ja sam mislio da ce balkan vise dati ,al dugo je stojo u vodi i to ga je saseklo.
 
Kosimo svoje vec 3 dana, dosli smo do nekog kraja imamo jos 2 jutra cim se bude moglo, i postrno za 7-8 dana, rezultati katastrofa, jedna njiva od 5,5kj 78m meteri soje, vlaga je tu bila 12,8 primjese 3,8, dalje njiva ravno 6kj 123 metera predano vlaga 12,2 primjesa 3,6, i danas zadnje sto smo kosili 4kj u komadu 79meteri predano vlaga 11,9 primjesa 3,3, sve u svemu negdje ima negdje ne, sve su sorte iste osječka IKA, jedino njiva od 6kj je bila pod slavonkom koja je puno bolje dala ove godine toliko od mene, nismo nesta bas zadovoljni ove godine sa prinosom :ppozdrav:
 
Zato što ako postigneš sklop na 70 dobićeš rod a ako ga na 50 prebaciš imaćeš siromašnije spratove, i opet ćeš biti na istom... Imaćeš samo više slame, ako ti to nešto znači...
 
Ciro po toj logici oni koji soju seju zitnom sejacicom(bilo je takvih slucajeva kod mene,samo svaku drugu lulu zatvore) oni bi imali 4t/jutro.Soja je specificna biljka,nije sve u visini biljke,vidjao sam soje nenormalne visine ali isto tako na tim sojama razmak izmedju mahuna je ogroman.Evo bas ovih dana kosim valjevku,kad bi je video rekao bih nema sanse da bude 15 metara,ali kada se doveze na vagu ono ispadne 24,5 metara po jutru.Niska sorta prepuna mahuna pa jos zrno dobro naliveno.Sejao sam soju i na 50 cm i na 70cm ali i u duple redove razmaka 10 cm a izmedju redova 60 cm i sve je to isto veruj mi .Imam sasvim dovoljno iskustva da ti to kazem :ppozdrav:
 
Ciro po toj logici oni koji soju seju zitnom sejacicom(bilo je takvih slucajeva kod mene,samo svaku drugu lulu zatvore) oni bi imali 4t/jutro.Soja je specificna biljka,nije sve u visini biljke,vidjao sam soje nenormalne visine ali isto tako na tim sojama razmak izmedju mahuna je ogroman.Evo bas ovih dana kosim valjevku,kad bi je video rekao bih nema sanse da bude 15 metara,ali kada se doveze na vagu ono ispadne 24,5 metara po jutru.Niska sorta prepuna mahuna pa jos zrno dobro naliveno.Sejao sam soju i na 50 cm i na 70cm ali i u duple redove razmaka 10 cm a izmedju redova 60 cm i sve je to isto veruj mi .Imam sasvim dovoljno iskustva da ti to kazem :ppozdrav:

Znaci nema porebe da se maltretiram oko sirenja traktora dogodine...

Ustvari moracu jer kod mene niko nema traktor na 2m rasiren a sad svi zapeli sa sojom i svi hoce na 50cm pa eto da im ispunim.. :osmeh:
 
Vremenske prilike,kisa u pravo vreme,temperatura vazduha u granicama normale i ono sto sam primetio kod mene jako je bitno da noci prilikom cvetanja i nalivanja zrna ne budu onako tople i sparne kakve znaju biti ako se sve to poklopi(a poklopilo se ove godine) onda nema problema za soju.
 
skinuli smo par jutara i skladistili u radionicu
gorstak dvadeset četiri metra po jutru
003.jpg

005.jpg
 
Ko ce ga znati kad cu promeniti sortu za setvu! Kako stoje stvari mislim da ovaj Trijumf zamene nema! Kosimo 3 dana kod nas i imam jos 2 a potom pauza dok ne sazri ili cak da se osusi zemlja u drugom (cicijevom) ataru! Vlaga od 11.1% do 14% maksimalno. O prinosu sta reci?! Radim soju nekih 20 godina i nikad do sad nisam imao takve prinose, a prosek mnogo jaci nego lane!
 
Svake godine se oko žetve soje javi priča da je sigurno bolje na 50 cm . Većini se učini kad vide soju bez listova na 70 cm da je tu puno praznog mjesta i da je mogao još jedan red izedju ladno . Kad dodješ u julu il avgustu na njivu nema šanse da pogodiš koja je na kolko sijana. Što kaže kolega probavao sam više puta i prinos bude isti ili skoro isti a lakše raditi .
 
odradjeno nesto soje u ritovima, prinos dobar ali nista spektakularno. Vrsili i drugarima i konacno posle skoro 200 kj ovrsene soje, zakljucak da su na lakim (pescanim zemljama) soje imale ludacke prinose, a u tezim, ritskim zemljama prinos je malko (ako uopste) bolji od normalnih godina. Drugar imao 2 tone po kj na skoro cisom pesku gde u normalnoj godini jedva izvuce 12 meteri. Soja na lakim zemljama je dobijala kisu svaka dva dana, visak je zemlja upijala. U ritovima se davila u vodi, cak i tamo gde nije lezala voda, zemlja je na 10 cm dubine bila ko testo...Ovo je godina za lake zemlje, 2012 je bila za ritove!
 
Svake godine se oko žetve soje javi priča da je sigurno bolje na 50 cm . Većini se učini kad vide soju bez listova na 70 cm da je tu puno praznog mjesta i da je mogao još jedan red izedju ladno . Kad dodješ u julu il avgustu na njivu nema šanse da pogodiš koja je na kolko sijana. Što kaže kolega probavao sam više puta i prinos bude isti ili skoro isti a lakše raditi .
Problem nastane jer svi koji seju na 50 nevode racuna o broju biljaka po hektaru i poseju gust sklop.Ove godine istu gresku prave kod nas soja na 50 je manji rod izbacila.
 
Nazad
Vrh