Trimeri

Zvao sam husqvarna servis. kosta oko 1200-1400 din ovaj sablon za scarlet. Nemaju ga na stanju, ali ce naruciti.

Stigao je sablon, i kupio sam ga. Da li ovaj sablon moze da se koriti i za ostrenje lanca za motornu testeru, stim sto bi se naravno koristila tanja burgija, kao i veci ugao ostrenja?
Gledam sada ovaj snimak, i vidim da se za nov lanac 3/8 koristi burgija 5,2mm, a kasnije naravno sve tanja, kako se lanac trosi, i vidim da je princip isti.
http://www.youtube.com/watch?v=cJUcCwzDgbw (idi na 5:37)
Jedino ostaje pitanje da li je visina ista izmedju dela gde se sablon oslanja, i burgije tj deo koji ostri? Mada, sablon izgleda identicno. Cak bi bilo dobro ucrtati linije na njemu od 30 stepeni, i to je to?

Evo sablona
http://cdn.husqvarna.com/dimage.axd...n-za-ostrenje-cirkularnih-nozeva-132056b8.png
 
kupi kod magarinja sablon za ostrenje lanca lakse je s njim ostrenje . Imam oba i ne bih ni pokusavao da koristim sablon za cirkular je je ostrenje sablonom za lanac mnogo lakse i sigurnije ALI ponekad ni sa sablonom ne moze da se ostri nego mora rukom ( 2 do 5 zuba). A i kad se zubi portrose mnogo i ostanu kratki mora rukom , nema korsti od sablona.

Sablon za ostrenje lanca : http://www.husqvarna.com/rs/accessories/oprema-za-testere/kombinovani-sabloni-za-ostrenje/
 
Nemoj taj sablon sa cirkulara za testeru, ovaj sto je predlozio Sumadinac - Gruzanin je odlican za testeru a kosta smesno. Za 3/8 veliki lanac je sablon H 42. Za lanac 3/8 mini je sablon H36 iH37. Za lanac .325-058(1,5mm) je sablon H25, za lanac .325-050(1,3mm) je sablon H30. Sabloni za ostrenje mi stoje svaki u svojoj kofi sa macevima i lancima za koje su predvidjeni i samo berem koji mi treba da radim. Set u kofi za testeru jednu, drugi set u drugoj kofi za testeru drugu... set za cirkular trimera u kofi svojoj. Uups, mesamo teme pa se izvinjavam.
 
Dodatak mojoj prethodnoj poruci, na sablonu za ostrenje cirkulara su vec utisnuti zlebovi koji pokazauju 15 stepeni koliko treba da bude iskosen sablon i trupija u horizontalnoj ravni a kod ostrenja lanca na svakom zubu ima zleb koji pokazuje koji ugao treba da bude i on je veci od 15 koliko je ugao kod cirkulara. Plus svaka husqvarinina drska za okruglu turpiju ima dve razlicicte ivice jednu od 25 stepeni a drugu od 30 stepeni tako da i bez zleba na zubu ne moze da se pogresi.

Izvinjenje za :off_topic:
 
Nemoj taj sablon sa cirkulara za testeru, ovaj sto je predlozio Sumadinac - Gruzanin je odlican za testeru a kosta smesno. Za 3/8 veliki lanac je sablon H 42. Za lanac 3/8 mini je sablon H36 iH37.
Kada kazes 3/8 mini, pretpostavljam da mislis na 3/8 pico. Nadam se da ne postoji i neka treca varijanta lanca 3/8 jer za nju ne znam.

Dodatak mojoj prethodnoj poruci, na sablonu za ostrenje cirkulara su vec utisnuti zlebovi koji pokazauju 15 stepeni koliko treba da bude iskosen sablon i trupija u horizontalnoj ravni a kod ostrenja lanca na svakom zubu ima zleb koji pokazuje koji ugao treba da bude i on je veci od 15 koliko je ugao kod cirkulara. Plus svaka husqvarinina drska za okruglu turpiju ima dve razlicicte ivice jednu od 25 stepeni a drugu od 30 stepeni tako da i bez zleba na zubu ne moze da se pogresi.
Za 3/8 treba da se koristi ugao od 30 stepeni. E sada, vrlo je zanimljivo to da na drsci za turpiju postoje te crte. Nisam to obratio paznju. Bas cu da pogledam prvom prilikom.
A kada si pomenuo zleb na zubu, verovatno si mislio na onu crtu na gornjem delu zuba koji se ostri koja pokazuje pravac ostrenja. I kada se dodje do nje, to je otprilike vreme da se zameni lanac tj kupi drugi.

Isao sam malopre u husqvarna radnju da kupim sablon za lanac (oko 700 din) ali ga nemaju na stanju. Kazu da ce stici tek oko 15og.
Vidim ja tu crtu na zubu, i cesto sam odlicno naostrio testeru, ali se desava da nekada posle ostrenja kada secem veliko drvo tj preko pola metra u precniku, da nestera ne sastavi pravo, vec se uvije u drvetu pa onda moram da secem tako da spojim ta dva mesta kako bih presekao drvo.
Zapravo, ocigledno naostrim jednu stranu bolje, a drugu losije, pa se upreda i uvija tj skrece u drvetu. Zato sam odlucio da kupim ovaj sablon, da toga vise ne bude.
 
Kada kazes 3/8 mini, pretpostavljam da mislis na 3/8 pico. Nadam se da ne postoji i neka treca varijanta lanca 3/8 jer za nju ne znam.


Za 3/8 treba da se koristi ugao od 30 stepeni. E sada, vrlo je zanimljivo to da na drsci za turpiju postoje te crte. Nisam to obratio paznju. Bas cu da pogledam prvom prilikom.
A kada si pomenuo zleb na zubu, verovatno si mislio na onu crtu na gornjem delu zuba koji se ostri koja pokazuje pravac ostrenja. I kada se dodje do nje, to je otprilike vreme da se zameni lanac tj kupi drugi.

Isao sam malopre u husqvarna radnju da kupim sablon za lanac (oko 700 din) ali ga nemaju na stanju. Kazu da ce stici tek oko 15og.
Vidim ja tu crtu na zubu, i cesto sam odlicno naostrio testeru, ali se desava da nekada posle ostrenja kada secem veliko drvo tj preko pola metra u precniku, da nestera ne sastavi pravo, vec se uvije u drvetu pa onda moram da secem tako da spojim ta dva mesta kako bih presekao drvo.
Zapravo, ocigledno naostrim jednu stranu bolje, a drugu losije, pa se upreda i uvija tj skrece u drvetu. Zato sam odlucio da kupim ovaj sablon, da toga vise ne bude.

Na taj zleb mislim, a moje iskustvo sa oregon i husqvarna lancima je da na jednom lancu od 32 zuba , 10 zuba mogu da budu losijeg kvaliteta i da se brze tupe i habaju od drugih 22. A hoce mac da skrece u drvetu i ako se mrdne ruka malo dok se struze. Skretalo je meni u drvetu i ako je bio ostar lanac.
 
Pozdrav Svima,dali bi neko mogao da mi kaže nešto više o trimerima Womax.Konkretno o W-MS1200B.Valjaju li čemu,ili ne jer ja prvi put čujem za njih,i ko ih proizvodi.Unapred zahvaljujem na eventualnoj pomoći,pozdrav Bora.
 
Sve je to Kina,ne znam koliko imas za trimerisanje,ali bolje bezi od toga,imaju oni siroku paletu i rucnih alata,a kvalitet 0.Moje misljenje,da su to alati i masine za one koje nece da pozajmljuju od drugih ili imaju malo za rad tokom godine,za sve ostalo je neozbiljno,ponavljam,ako ne moras bezi od toga
 
@Dejane,hvala na pomoći,predpostavljao sam da je tako,ali ko pita ne skita.U međuvremenu imam ponudu,od drugara koji je nekada radio samnom.Ako sam ga dobro razumeo reč je o Stihl FS130 ili 135?U ovo sa brojevima nisam siguran,a Stihl je sigurno.Tebi su sigurno obadva poznati,pa šta misliš da to uzmem.Ja mislim da bi to bila prava stvar,ali pošto neznam mnogo o trimerima,jako uvažavam mišljenja iskusnih trimeraša:cvetic:
 
Ma naravno,FS 130 je mrga od trimera,sa svojih 1,9ks 4-mix motorom,nema sta ne moze,jer ja imam Husqvarna 323r (1,2ks) i Stihl FS 90 (1,3ks),tako da samo napred sa tom kupovinom,ako nesto konkretno zaanima,slobodno pitaj
 
Nije baš sve isato kao prije. Svake godine poboljšaju jednu sitnicu i dižu cijenu za 10% gore. Barem je kod nas takav slučaj. Npr. Villager 2100 Xc kod nas košta 274 €. Dok je Villager BC 1900 s 180 €, Villager BC 190 Xc 220 €. Ovim tempom za par godina dostiće cijenu Sthila i Husqvarne.
 
Cek i koji je sad trimercic najbolja kupovina za coveka koji ce radi oko kucu i tipa 2 puta 20-tak ari ? eto komsija danas pita i ja bas preporucio viliger 1250 ce zavrsi coveku poso sigurno i nece se kvari 10 god posle to moz se kupi i nov jer gorivo ce vise iskosta za to vreme :)
ozbiljno do 200 eura sta ima da se kupi a da radi poso ?
 
Po mom iskustvu, po iskustvu ljudi ovde na forumu, po mojim komsijama itd, za 200e je best buy villager bc 1900 xc tj crni villager od 1,9hp. Kod mene je posekao mnooogo medja, sto sam i slikama dokumentovao, i posle 2 godine je u odlicnom stanju.
Ponovo bih ga kupio da ga nemam.
To jeste kinez, ali je bitno to sto se fino pokazao. Za taj novac, ne razmisljaj puno.
 
Dodbi sam na poklon trimer stihl fs38,ima veliki luft u glavi.Dali tako treba ili je rezbio i gde ima das se kupe delovi za njega?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh