Polka

Kolega Nikolic, kolika ti je polka, jel su krenuli bočni izdanci sa mladih,i novi izdanci iz zemlje, imaš li šta pupova? Isti dan smo sadili, ali moja je h.top, porast isto neravnomjeran, s tim da sam ja dosta pogriješio i poprilično duboko posadio.
Bocne grane. Ne ravnomerno, negde ima negde ne. Ako sam te dobro razumeo.

 
Pozdrav,krece polako branje,lepa je i izuzetno ukusna,sto se tice otkupa jedino neki nakupci koji se tale 20 po kilogramu sto je i razumljivo,nemamo kolicine. Nude 180 din.
 
Da li je neko poceo berbu polke? Kod mene krece polako, danas bilo nesto malo - 30 kg. Ima i krupnije i sitnije, vise zrele i manje. Cena 210 din.

 
I kod mene slicno Vlado,lepa i krupna,danas posle ove kise bas krupna. Berem iskljucivo za konzum,pijaca i prodavnica a cujem kod otkupljivaca je nesto skuplja od polane,polanu placaju 200 din...
 
Kolege malinari,imam jedno pitanje.. Na kojoj visini postavljate poprecne letve za Polku? Da li je dovoljno na jednu visinu postaviti ili ipak na dve? Zasad mi je prva godina,nisam stigao da uradim na vreme naslon sa poprecnim letvama,pa su mi sada lastari prilicno polegli...
 
Od prilike, koliko ti je visoka. I kanap ili zicu od stuba do stuba, jer nema sanse da stoji bez naslona. Mozes i kukice da koristis. Veliki je posao to sve postaviti, ali se isplati itekako. Sto se tice berbe, kao da je programirana, svaki 2 dan berba, od 50 do 70 kg. Do sada je tako bilo. Prva godina.
 
U pravu si Vlado,kao programirana na dva dana mada je bilo dana kada sam brao svaki dan a bilo je par puta i na treci dan i dobro se drzala.Naslon je obavezan poleze narocito posle kise.Manje je rodna u odnosu na Polanu u prvoj god.Nego Vlado kod mene su pojedini bocni lastari dugacki i do 1m ne kod svih ali ih ima prilicno.I po meni najbitnije,drasticno je osetljivija na ozegotine od Polane....
 
Pozeljna je mreza, pogotovu za nas u nizijama. Posto zri od vrha ka dnu, poceo sam da secem vrhove koji su vec prosli i na njima nema nista, kako bi donji deo dobio na snazi. Sadnice, odnosno nove maline koje su nikle pored redova su mi polegle po zemlji, i dobar deo je preko metar duzine, pa i to vezem za kanape da bi stajalo uspravno, jer ce da rodi. Pravu sliku o polki cu imati tek dogodine, kada ovo bude u punom rodu. Jeste da je rod krupan, cvrst i veoma ukusan, i da je ovi ljudi sto je iznose po BG pijacama placaju odlicno, stoji da je veoma zahtevna za rad, mora dosta paznje da joj se posveti. Ponavljam opet, mislim da ne moze da se radi bez bocnih naslona i kanapa ili zice kroz sredinu.
 
Planiram,da postavim poprecnu letvu i zicu sa strane na visi od 80cm..imam sve pripremljeno samo da se odradi. Trenutna visina lastara je od 1m do 1,5 otprilike..prva godina zasada.. pogresio sam sto nisam to ranije zavrsio,ali pokusacu to sada da uradim..
 
Интересује ме берба полке, за полану сам на овом форуму чуо да просечан берач полане једва набере 30кг дневно, што по мени изискује велике трошкове бербе. Какво је стање код полке?
 
Интересује ме берба полке, за полану сам на овом форуму чуо да просечан берач полане једва набере 30кг дневно, што по мени изискује велике трошкове бербе. Какво је стање код полке?

Slicna sorta slicno i branje,jeste vislja i krupnijeg ploda ali mora berac jednom rukom da je drzi a drugom bere.
 
Berba polane po satu se krece od 2,5 kg. pa do 4kg. zavisi od beraca i jos mnogo zavisi u kom stadijumu je berba dal je pocetak ili u jeku berbe. Jer kad je bas jek berbe tada je ucinak od 3,5 do 4kg. po satu, al joj je velika prednost sto daje dobar prinos i duze se bere od standardnih sorti, pa to nadoknadi u berbi manji ucinak beraca, al ja sam zadovoljan sa ovom sortom i nebi za sada nista menjao..
 
Nazad
Vrh