IMT

560 je rađen s tri opcije brzine kardana. Osnovna je bila srednji 540 okretaja na 1650 o-motora. Takav kardan je i kod mene direktna osovina uopšte nije spor za priključke poput balirke berača i silokombajna. Čak silo brže vrti od zetora i sitnije sječe masu.Komšija je sa 565 radio u šumi pa mu standardni bio prebrz ugradio spori a kad vuče berač vraća standardni.
 
560 je rađen s tri opcije brzine kardana. Osnovna je bila srednji 540 okretaja na 1650 o-motora. Takav kardan je i kod mene direktna osovina uopšte nije spor za priključke poput balirke berača i silokombajna. Čak silo brže vrti od zetora i sitnije sječe masu.Komšija je sa 565 radio u šumi pa mu standardni bio prebrz ugradio spori a kad vuče berač vraća standardni.
Vecina novih tipova je dobijala spori kardan 540 na 2000 obrtaja motora kao na rakovicama,zetorima,ursusima,torpedima....
 
Nisam dosad "petljao" oko neke vece popravke dal motora dal menjaca pa shodno tome i nemam ama bas nikakvog iskustva kako pojedini sklopovi pomenutog i funkcionisu a sve ovo pisem da bih pokusao utvrdit odakle moze da potice zvuk zujanja (siguran sam da je u menjacu) i da li je za kakvu intervenciju-majstorsku.Dok je hladan ne primecuje se bas toliko ali kad malo duze radim traktorom onda se vec da primetiti malo jace zujanje i cini mi se da je najjace u trecoj brzini.Pokusavao sam dok je traktor u voznji u trecoj brzini i kad izbacim iz brzine a gas ostavim na isti obrtajima cuje se i dalje isti zvuk nema znaci veze bio ili ne u brzini a sve se radi o IMT 577 kupljen nov (2003) sad ima nekih cca. 1000 rc.Razmsljam dal se mozda to jace zujanje ne pojavljuje od druk lezaja jer cuo sam da i on ponekad zna da "zuji" ali opet nekako neverujem.Odakle inace potice taj zvuk jaceg zujanja ako je iz menjaca i da li sta moze ublaziti zamena ulja u menjacu (traktol M-80) ili je nesto ozbiljnije u pitanju.Moguce i da neki od limova mozda stvara buku ali dosad nisam uspio utvrdit koji

Mene je tako zafrknula vodena pumpa na malom fergi, pocelo da zuji , prvo mi se cinilo mjenjac, pa korpa pa na kraju nasao krivca , vec se ventilator poceo klimati, samljeo lezaj u vodenoj pumpi :haha:. Ne kazem da je i kod tebe ali provjeri na ventilatoru.
 
Ma lutam sad po netu i vidim da je to kod 577 bas uobicajeno,provericu vodenu pumpu.
Takodje mi se desava da izbacuje malo ulja od menjaca pri duzem radu,neko napisa da treba proveriti da nije zacepljen odusak a ja opet pitam gde mu se pa nalazi taj odusak?
 
Ma lutam sad po netu i vidim da je to kod 577 bas uobicajeno,provericu vodenu pumpu.
Takodje mi se desava da izbacuje malo ulja od menjaca pri duzem radu,neko napisa da treba proveriti da nije zacepljen odusak a ja opet pitam gde mu se pa nalazi taj odusak?

Na poklopcu hidraulika ispod sjedala obicno bude odusak iz mjenjaca i hidraulika...
 
560 je rađen s tri opcije brzine kardana. Osnovna je bila srednji 540 okretaja na 1650 o-motora. Takav kardan je i kod mene direktna osovina uopšte nije spor za priključke poput balirke berača i silokombajna. Čak silo brže vrti od zetora i sitnije sječe masu.Komšija je sa 565 radio u šumi pa mu standardni bio prebrz ugradio spori a kad vuče berač vraća standardni.
Trebam ubrzati berac, jer je u originalu napravljen da radi sa 720 obrtaja, prepravka kosta 60€, ako se dobro sjecam u termometal-adaJer 560 na 2250 ima 720 obrtaja, a ja ga tjeram 1900 obrtaja, jer se radi o jednorednom beracu, da je dvoredni nebi zalio, al ovako nema potrebe toliko tjerat traktor, uz vecu potrosnju koju nisam mjerio, a ni nezelim znati koliko trosi sada....
 
Trebam ubrzati berac, jer je u originalu napravljen da radi sa 720 obrtaja, prepravka kosta 60€, ako se dobro sjecam u termometal-adaJer 560 na 2250 ima 720 obrtaja, a ja ga tjeram 1900 obrtaja, jer se radi o jednorednom beracu, da je dvoredni nebi zalio, al ovako nema potrebe toliko tjerat traktor, uz vecu potrosnju koju nisam mjerio, a ni nezelim znati koliko trosi sada....

Posto sad imas "velikog brata" predlazem da preradis kardan na 560 u direktni, onda bude kao na 539, fantazija za bilo koji posao osim rotodrljace al za to imas 577 sad... To jednom rijesis i kad budes jednog dana mjenjao berac, kupovao vecu prskalicu ili rasipac, to sve komotno odradis s 560.
 
Jel se nemogu zamjeniti zupcanici u reduktoru??
Mislim da sam vidio u uputstvu, al prema radu beraca, mislim da moj ima 540 kardana na 1650, al berac radi na 720, to je problem
A drugi problem je sto 560 u 2sh je brzi nego ferguson, i u ovogodisnjem dobrom kukuruzu je to velika brzina
 
Jel se nemogu zamjeniti zupcanici u reduktoru??
Mislim da sam vidio u uputstvu, al prema radu beraca, mislim da moj ima 540 kardana na 1650, al berac radi na 720, to je problem
A drugi problem je sto 560 u 2sh je brzi nego ferguson, i u ovogodisnjem dobrom kukuruzu je to velika brzina
N


ista se ne okrece. Naj jeftinije moguce rjesenje je da skines reduktor, izvadis gornju osovinu iz njega, osovinu sto viri iz traktora i osovinicu sto viri iz reduktora zavaris jednu za drugu. Pazis prilikom zavarivanja da var ne "povuce" osovinu kardana. kad sve fino povaris, vratis kuciste reduktora na traktor, uspes ulje i imas direktni kardan kao 539.

Jedan majstor (sto ja znam, vjerovatno nije jedini) na potezu Pozega-Nova Gradiska to radi GODINAMA na 560 i 577, samo kad se proculo da se moze ljudi mu masovno idu (bar on tako prica). Kaze da se ljudi preporodili.

Zato ti i kazem, sad imas 577 ako ikad budes kupovao kakvu frezu ili rotodrljaci imas njega s jakim kardanom za teze poslove a 560 preradis za branje i ostalo. Odmah bi mogao s njime nositi i pneumatsku 4 reda bez bojazni od propinjanja a okretnost mu je dobra s 4 reda masinom.

Ovo je samo moje razmisljanje, ako neces, ne moras to raditi, samo ti kazem da se moze za nikakve novce vrlo lako ubrzati kardan. Ako ti smeta ono kuciste reduktora iza, da se i ono izbaciti al tad moras kupiti osovinu za 540/542/549 i nju ubaciti i praviti plocu koja drzi lezaj i semering iza. Tad dobijek brzi kratki kardan kao na 558 ili na 539 npr.
 
ivane tebi sad ide direktno kardan na reduktor beraca pretpostavljam posto je 212. Uradi kao što je na 214 u originalu sa dvorednim lančanicima ubrzanje. i ja sam svoj dodatno ubrzavao gore sam umesto 17 stavio sa 20 zuba a dole je ostao sa 13.
evo kako ide u solidnom kukuruzu na 1500 obrtaja opušteno. Spori 558 samo prva brza i ponekad druga brza gde je lošiji kukuruz(računaj da je to malo brže od normalne treće spore i prve brze). spora još nijednom
 
Siguran sam onako od oka, kako berac je radio sa 533, i kako sada radi sa 560

Ove godine sam bio u termometalu, i imaju taj komplet za ubrzanje, dode 60€, to moram napraviti i kad ga budem kacio na fergusona, a sa 560 se jos moze ubrzati, jer traktor ima snage, i jos da je kipa na kos, joj to puno znaci, al berac se dobro pokazao, za sada, tako da cu se upustiti u te radove na njemu

Jucer kad sam brao, sa pola kosa 560 je proklizavao, tu onda ferguson nebi imao sto traziti

I jos su kukuruzi pokrivljeni ko banana, nasloniti jedni na druge, sretan sam sto su se uopce i ispravili poslije vjetra, pa to dodatno otezava branje
 
Jel ovo Bobo sa 549:haha::haha:

Kao sebe da sam gledao kad sam u sumi,samo u nebo,tako mora jbg.Zbog ovoga obozavam traktore sa DV,vidi se da mu nije bilo duple vuce nebi izvukao trupac:haha:
 
Kad radim u sumi nikad ne zakacim trupac i patim se cimajuci i spustajuci traktor na kvacilu, bar ovi manji do 558 su nezgodni za tako nesto. Nazad sam navario na "T" komad jedan L profil sa urezima za lance i kada zakacim trupac podignem ga hidraulikom i regulisem propinjanje na hidraulici, kada se propne samo malo spustim poluge i on se vraca jer se rasterecuje, na fazon rada pluga na IMT-u i nema cimanja, kreni stani i ostalih sumskih carolija.. Evo jedan video gdje se to malo vidi
 
Kod mene to zovu cesalj.

VCBgZ2K.jpg
 
Nazad
Vrh