Zetor

Može on to da goni sve bez problema, samo češ ga morati dobro operetiti ga naprijed jer im je prednji kraj dosta lagan. Malo jači gas s nekim težim priključkom (tanjirače, roto kosilica) i voziš na zadnjim. Još da dodam da sam i ja prodo IMT 540 prije 5 dana vjerovatno ću i ovog Zetora prodati i kupiti si 6245 ili 7245.
 
Da li mu je prednji kraj lakši nego na 540.Nisam razumeo ono voziš na zadnjim.Koliko si dobio ako nije tajna
 
Lakši mu je prednji trap nego na 540, ali imaš zato dobar ajnšlg okreneš ga gotovo u mjestu. Okretnost bi mu se mogla mjeriti sa IMT 533. Svoju IMT 540 prodo sam za 2930€, traktor je bio bez kabine 1976 g., bez i jedne mane. Generalno sam ga sredio prije 3 godine. Voziš na zadnjim znači traktor se propinje na zadnje točkove, ali samo za kratko. Ovo se lako rješi staviš 100 Kg naprijed i to je to.
 
Ja sam dobio 2200,istogodište,bez kabine i kompresora.Ja i sa 540 sam vozio na zadnjim točkovima kada tovarim đubre
 
Za tvoje poslove bi bio dobar Ursus C-355, duži je od Zetora 4718 tako da nećeš imati problema sa propinjanjem Zetor je kvaliteteni i imaš odvojenu hidrauliku od kardana, plus imaš ručno kvačilo kardana koje jako pomaže pri baliranju. Moj Zetor još ima prednje amortizere.
 
Kod nas je bio jedan koji mi se svideo.Kao i tvoj ima amortizere,tegove na zadnje točkove kao i napred,sređen generalno,samo što je manja kabina,Bio sam se zagrejao za njega ali je prodat pre tri nedelje u Leskovac za 3800 E-to ti je baksuz a ja prodao pre 2 dana,sada opet moram da tražim.Hvala ti mnogo na savetima
 
posto imam opciju da mozda zamijenim mog vladimirca za zetora 4718 interesuju mu njegove karaktereistike a najbolje bi bilo ako bi neko od vlasnika napisao par rijeci o njemu

interesuje ma kakvo mu je kvacilo (kardan) , on cini mi se ima nekih zajebancija oko hidraulike i dizanja pri iskljucenom kardanu

recimo kako se ponasa pri radu sa :rotacionom kosacicom , beracom , balirkom ........
 
Ja ga imam i meni je odličan. Troši isto kao i IMT 540, znači litar, dva više od IMT 539. Kvačilo mu je duplo, s time da mu je kvačilo kardana ručno. Odlično rješenje za balirke, freze, roto kose. Kočnice su mu jako dobre. Imaš tri položaja za hidrauličnu pumpu. Evo slika da ne pišem.
j58g80.jpg

Dobar je za balirke i freze malo lošiji za roto kosu jer je 540 o/min kardana na 2000 motora, pa ga moraš gasirati.
Hidraulika radi bez problema bez kardana, ali znaju imati problem da malo seciraju zadnje poluge, znači spusti 4 cm digne. To je obično do gumica na klipu hidraulike ili do gumica na razvodniku. Još na hidraulici imaš ventili kojim reguliraš brzinu dizanja. Jako je okretan pošto je kratak i ima dobar ajnšlag.
 
cek ako sam dobro razumio sto se tice kvacila
ima dvostepeno kvacilo (znaci kao pomenuti 540) a jos u seriji imas dodatno kvacilo kardana (kao na rusu)
znaci sa balirkom ili beracom na uvratinama palis gasis kardan u pokretu bez pritiskanja ovoga dvostepenog

a to dodatno kvacilo , da to nije ona rucka iznad kvacila , tamo gdje bi na IMTu bila gasnica ?
gledao sam je ali nisam joj nasao funkciju , kao da je na ovome traktoru nesto cackano oko tog sistema :sta:

znaci pumpa hid. sistema radi nezavisno od polozaja ili ukljucenosti kardana ?

ima li polozaj kardana kao u IMTa ono preko tockova za pogon kardanske prikolice ?

i molim te ako bi mogao da mi pojasnis polozaje ove lijeve rucice , sta koji u kom polozaju radi ?


eto malo da vas nagnjavim posto najvise bih zamijenio vladimirca zbog njegovog nedostatka i hendikepa sto se tice radova sa kardanom , inace u svakom dugom pogledu ja sam prezadovoljan sa njim pa cak iako bi ostao bez njega kasnije bih ga opet nabavio jer ovaj zetor bi mi bio mozda malo i preveliki za lake radove
ali nadam se da bi sa njim rijesio pogonski traktor za berac jednoredni
 
Na nožnom kvačilu imaš samo jedan stupanj i on je za promjenu brzina. Ovo za kardan je ručno i da njega možeš koristiti u pokretu da zaustaviš kardan.

Lijeva velika ručka je za kvačilo kardana, desna je ručna kočnica i ona djeluje nezavisno od hidrauličnih kočnica. Ona djeluje na doboš izvana a hidraulične kočnice na doboš iznutra.

Što se tiče slike: 1. krajnji doljni položaj- hidraulika radi bez kardana
2. hidraulika i kardan rade zajedno
3. N-zna se šta je
4. kardan ide preko mjenjača, hidraulika tada ne radi, u 5 brzoj ostvaruje 1000 o/min. na kardanu

Ako te još što zanima pitaj, postavit ću ti još slike ručice kardana i ručne.

Dodatk: Evo ti link i na njemu imaš priručnik za Zetor 4718 u njemu ti sve točno piše što te zanima. Postavio ga je ZJ sa drugog foruma gdje si ti veoma aktivan.

http://www.4shared.com/file/253123833/9c05e085/Zetor_4712_18.html
 
daj mi molim te slikaj te rucke od tog dodatnog kvacila ako nije problem

posto vidim da si iz BiH evo ti koja slika ovoga traktora pa bi me interesovalo njihova okvirna cijena kako se krecu
ovaj je 76 godiste i u solidnom je stanju , sve 4 gume nove (jel on nosi 12ke ili sire?)
cini mi se da motor ne odrezuje gas sa ostrinom kojom bi trebao , hidraulika mi malo cudna ali svaka mi je cudna koja radi na ovaj princip , prikljucak kada dizes ide normalno gore , ako polako dizes moze malo i da zacupka
a kada podignes do odredjenog polozaja i hoces da spustas onda rucka ima praznog hoda prema spustanju nekih 1-2cm , jeli to normalno ?

abcd0004la.jpg


abcd0003a.jpg


abcd0005b.jpg
 
Jesi li skinuo priručnik sa gore navedenog linka? Ručica hidraulike ne smije imati slobodnog hoda. To nešto nije u redu sa hidraulikom. Standardne gume su mu 12-ke ali mogu se se stavit i 14.9-28. U mene su 14-ke. Motor mora da ima žestok zvuk ako je dobar. Kako mi se čini da je taj radio po šumi i vjerovatno na njega ima dosta ulaganja. Cijene su im sada dosta visoke i variraju od 6000-8000 KM, pa čak i 10 000 KM. Skini priručnik za servis i održavanje s linka: http://www.4shared.com/file/253123833/9c05e085/Zetor_4712_18.html
Sve ćeš znati o tome traktoru.
Post je spojen: [time]четвртак, 06. мај 2010. 08:05:31 MST[/time]
_________________________________________________
Evo ti i slike kvačila kardana. Malo su lošije kvalitete ali vidi se ono bitno.
21luc2e.jpg

k2d7bp.jpg

Ona druga ručica što se vidi u pozadini to je od ručne, ona ima zubce, ova od kvačila nema ima samo jedan ovaj u gornjem položaju.
 
savoris,neces pogresiti ako uzmes zetora,Bosonoga ti je lepo objasnio,on ga dobro poznaje.Ta rucica kardana je veliki posao,samo povuces udjes u novi red spustis i teraj dalje-nema stalnog ukljucenja glavne rucice kardana
 
Tu ručicu nemaju svi 4718.... Samo zadnje godište pre pojave 4911 Starija godišta imaju dvostruko kvačilo na pedali, stim da ima mala ručica sa kojom može da se uključi da kvačilo radi kao dvostruko ili kao jednostruko! A na gasu treba da je rezak!
 
ovakva rucica kao sa slike nije sigurno :nono:
ima jedna rucica koja je vezana nekom polugicom prema glavnom kvacilu ali kako sam vidio nije spojena sa njim nego preko klackalice ta sipka ide negdje prema zadnjem lijevom tocku otprilike

a ta rucka se nalazi otprilike tamo gdje bi u IMTa stajala ona komanda za gasenje motora
@bosonoga hvala za link ::namigivanje:: valjda sada nadjem i vremena da procitam ovaj prirucnik :ppozdrav:
 
To će onda biti ono o čemu sam ja pričao! U jednom položaju te male ručice kvačilo radi kao jednostepeno, a u drugom položaju te ručice kvačilo je dvostepeno...
 
mityoo je napisao(la):
Tu ručicu nemaju svi 4718.... Samo zadnje godište pre pojave 4911 Starija godišta imaju dvostruko kvačilo na pedali, stim da ima mala ručica sa kojom može da se uključi da kvačilo radi kao dvostruko ili kao jednostruko! A na gasu treba da je rezak!
Moj je 1975 g i ima ručno kvačilo kardana. Ja mislim da je to bila dodatna oprema. Moj isto ima i prednje amortizere , koji su nekad bili skupa dodatna oprema i još ima grijanje preko one cijevi sa hladnjaka prema kabini-jest primitivno ali radi.
 
Nazad
Vrh