Kruška

@FruitBoy

Nije do kraja, zagrozen je 80 posto i visi i susi se. Nasao sam na jednoj krusci neku bubu veliku tvrdokrilca svetlo braon boje. Ne lici mi na slikama na onu rutavu bubu. Ta sto sam nasao ima zelene oci i klesta napred na ustima i od prilike je dugacka oko 1,5cm
 
Erwina i kruškina osica na oko imaju slične simptome, savijanje vrha izboja. Dobro pregledaj sam izboj oko mjesta di ravni dio izboja prelazi u savijeni. Ako tu (na izboju) ima spiralno raspoređenih uboda-rupica onda su to štete od ose srčikarice. Mislim da sam negdi u ovoj temi metio slike simptoma napada ose srčikarice na kruškinim izbojima.
 
Erwinia amillovora je bakterija koja je prouzrokovač bakteriozne plamenjače jabučastog voća. Smanjena upotreba bakarnih preparata, zaražen sadni materijal, loša higijena oruđa za rad su doveli do značajnog širenja ove bolesti. Prskanje radi sprečavanja ove bolesti se izvodi antibioticima, koji na našem tržištu još nisu registrovani. Javi šta si snimio na tvojim mladarima, ima li možda oštećenja od štetočine!

@worm

Nisam siguran, al moguće je da imaš problema sa kruškinim prstenarom.
 
Јуче сам посекао те врхове гранчица. Не знам да ли је било убода, нисам обраћао пажњу. Након што сам одстранио те гранчице, попрскао сам препаратом "Зато", тако су ми били рекли у пољопривредној апотеци. Сутра ћу поново прегледати крушку. Видим да су се појавиле и вашке на њој. У питању је сорта Генерал Леклерк.
 
zrno meni taj simptom vise lici na osu. Ovo je karakteristicn simptom za erwiniu
FB_brote.jpg

fichero_44498_20101014.jpg

Inace postoje 4 tipa bakteriozne plamenjace:
1. bakt. plamenjaca cveta
2. bakt. plamenjaca mladara
3. traumatske plamenjace
4. bakt. plamenjaca rak rana

- - - - - - - - - -

worm da nije ovaj insekt mozda?
capnodis_tenebrionis_ae4324.jpg


- - - - - - - - - -

FruitBoy feromonske klopke su pune a ja sam zadovoljan! :)
280420131287.jpg

280420131288.jpg
 
zrno ovo ti je vrhomorka (osica ili već kako se gdje zove), kakva ervinija. Na slici se vide tačkice gdje se ubušila.

ebeceu.jpg


Za to ti je dobar insekticid gdje je aktivna materija dimetoat osnosno ime preparata Zagor, Perfektion i dr.
 
Meni je osa srčikarica prošle godine napravila haos, tako da mi je 90% mladara izbušila i one se savili, hteo sam da plačem, to im je bila prva vegetacija posle sadnje. Zamisli da ti se svi mladari koji su poterali iskrivili od uboda. Koliko sam se informisao posle toga nema ni jednog baš pouzdanog preparata za osu srčikaricu. Već da se pokidju svi mladari ispod mesta gde je osa izbušila i položila jaja i da to spališ. Od mesta gde otkineš mladar on nastavi da raste.
Ove godine mi je osa izbušila vrlo mali procenat. Mada još nije kraj mislim da do 10 maja polaže jaja. Juče sam baš zakinuo i zapalio.
 
@nradenk gde ima da se kupe ove klopke kod nas i kolika je cena,ako neko zna hvala unapred na odgovoru.Nije lose spremiti za sledecu godinu.
 
društvo danas sam naleteo na dve grane tj na mladi listovi onako skupa svi zajedno urolovani kao cigara prvi put to vidim otkad imal kruške misleo sam da je neki insekt polozio jaja ali prazno iznutra šta je upitanju.još nešto hteo sam da zatravnim njivu i gde je trava vlaga na površinu samo tako gde sam kultivirao od zemlju mozeš da slomiš motiku hteo sam ono ko italiani onako zatravnato pozdrav
 
Kruškina buha se polako šeta po izbojima neke su dobile i krila ali ne mogu još letiti-Sutra suzbijanje obavezno
 
Meni je osa srčikarica prošle godine napravila haos, tako da mi je 90% mladara izbušila i one se savili, hteo sam da plačem, to im je bila prva vegetacija posle sadnje. Zamisli da ti se svi mladari koji su poterali iskrivili od uboda. Koliko sam se informisao posle toga nema ni jednog baš pouzdanog preparata za osu srčikaricu. Već da se pokidju svi mladari ispod mesta gde je osa izbušila i položila jaja i da to spališ. Od mesta gde otkineš mladar on nastavi da raste.
Ove godine mi je osa izbušila vrlo mali procenat. Mada još nije kraj mislim da do 10 maja polaže jaja. Juče sam baš zakinuo i zapalio.

Потпуно те разумем. И ми смо имали овај проблем и прошле године и нисмо знали шта је у питању. Прошле године смо имали проблем на калуђерки. Закидали смо те савијене гране до здравог дела и спаљивали их. Пуно младара смо морали да одстранимо. После је крушка терала даље грану одатле, али јој треба времена док не настави са растом, тако да је та што је била решетана мања од оне што није, а заједно су посађене. Да ли знате да ли та оса напада само млада стабла или напада и старија? Пуно сте нам помогли. Хвала вам свима.
 
Sutra idem s Cadilac WP80(mankozeb)+ Rimon 10EC+ Zintrac 700+ okvašivač.
Idem s puno škropiva znači 2 atomizera 440 lit na 0.72he ili 1000 voćaka
 
Večeras sa Vertimecom "pokupljen" ostatak kruškinih buha koje su promakle dvostrukom tretmanu Rimonom. Za sada situacija vrlo dobra. Rimon primjenjen dva puta pred i nakon kretanja vegetacije uz utrošak škorpiva od 1900 l/ha.
 
Večeras sa Vertimecom "pokupljen" ostatak kruškinih buha koje su promakle dvostrukom tretmanu Rimonom. Za sada situacija vrlo dobra. Rimon primjenjen dva puta pred i nakon kretanja vegetacije uz utrošak škorpiva od 1900 l/ha.

Inaće i ja tako radim ali ova godina zbog nemogučnosti uopće ulaska traktorom u voćnjak izostavljeno.
Kasnije ili Kraft ili Vertimec.
 
darko1973 Ja sam ove klopke kupio u Madjarskoj pre jedno 5 godina i mislim ali se ne secam tacno da sam ih u to vreme placao oko 5-10e. Tu dobijes plasticnu klopku i feomon koji se nalazi u nekoj aluminijumskoj kesici. Tako da u iducoj godini ostaje ti samo da narucis feromon koji si potrosio... ovde mozes naruciti ili ako ti neko ide u Madjarsku pa nek ti donese http://www.csalomontraps.com/
 
Ja sam juče preventivno prskao Kaptan + Lannate. Buvu sam po koju video u odraslom stadijumu sa krilima, ali srećom ima ih vrlo malo. Ostalih štetočina nisam video.

- - - - - - - - - -

Потпуно те разумем. И ми смо имали овај проблем и прошле године и нисмо знали шта је у питању. Прошле године смо имали проблем на калуђерки. Закидали смо те савијене гране до здравог дела и спаљивали их. Пуно младара смо морали да одстранимо. После је крушка терала даље грану одатле, али јој треба времена док не настави са растом, тако да је та што је била решетана мања од оне што није, а заједно су посађене. Да ли знате да ли та оса напада само млада стабла или напада и старија? Пуно сте нам помогли. Хвала вам свима.

Napada i starija stabla, tamao gde ima mladara. Evo malo pre sam video na julskoj lepotici u 10-toj godini na par mladara.
 
Nazad
Vrh