Kruška

Na dunji ili na sejancu? Koji ce biti oblik krosnje? Ne bih ja to tako olako racunao al dobro?
 
Imam plac 24m sa 50m koliko ja tu mogu stabala kruske posaditi?

Zavisi koju ćeš podlogu uzeti (sejanac, dunju ...) na sejancu ideš na 4 x 2,5m, a dunja 3,5 x 1,5 i manje (zavisi koja dunja..itd).
Preračunaj sam, ali prethodno vidi kakav ti je kvalitet zemlje, kojom ćeš mehanizacijom obrađivati, da li ćeš navodnjavati, da li ćeš primenjivati pune mere zaštite ..itd.
Kad sve to budeš uzeo u obzir odlučićeš se šta ćeš kao podlogu uzeti, a samim tim i na gustinu sadnje.
 
Moze li mi neko reci cime treba da tretiram krusku koja je pocela da cveta kako bi zadrzala neki plod.Uglavnom sve otpadnu nakon cvetanja i zametanja ploda.Imam nekoliko lepih i starijih stabala koje nikada nisu prskane a evo sada se otvorili cvetovi,delimicno.
 
ja još nisam prskao ali ću u cvetu da idem čist ekstrasol ,a kad precvetaju mankogal80 i abastate pa,mankogal i konzul,pa mankogal i aktaru i tako sve do kraj tamo do septembar a sve voće isto prkam tako nektarinu trešnju šljivu kajsiju dunju i nevidim da im hvali nešto mozda grešim ali njima ne škodi madaću malo da eksperimentišem sa deda lalinu biodinamiku
 
Uzmi amino kiselinu Tecamin Flower, koncentracija ti je 0.3%. Ova amino kiselina pospesuje cvetanje, oplodnju, zametanje i odrzavanje plodova i primenjuje se pre samog pocetka cvetanja.

- - - - - - - - - -

vladale.rs kako mislis po tom tvom programu zastite da se resis medne rose u kojoj se nalaze larve??? :)

 
pa ja vam lepo kazem da je za mene voćarstvo izmišljavanje tople vode zato ništa i nediram sam,a za onu medovinu na listu to nisam imao,ajde kazite vi šta bi stavili umesto mankogal neki fungicid da nešteti pčelama,nju film sam stavljao ali to je da se lepše zalepi zaštita na list
 
Delan, Antracol, Dakaflo, Ditan, Prevent, Poliram......ima ih još, ovo su neki kojih sam se na prvu setio!
 
FruitBoy Ditan je isto što i Mankogal, akt. materija je mankozeb.

Abastate ili Vertimec, nemoj te žuriti sa ovim preparatom, ostavite ga za finale protiv kruškine buve.
 
vladale.rs pod br 1. Nikada nemoj prskati u punom cvetu vec neposredno pre cvetanja, faza belih balona i obavezno po precvetavanju! Bitno je da ne pobijes insekte vec da ti oni izvrse oplodnju. Sto se tice fungicida mozes koristiti chorus ima kurativno i preventivno delovanje. I trebao bi ici sa nekim djubrivom sa fosforom jer je bitno da se dobro obavi oplodnja! Ako ti se tokom kasnijih tretmana pojavi usled prenaseljenosti buve javi medna rosa onda ides sa Abastate ili Armada+silwet+neki fungicid. Znaci silwet ti skida kompletnu mednu rosu, bukvalno je spere, abastate ubija buvu a fungicid gljivu cadjavicu koja moze da se javi kao posledica medne rose na biljci.
 
hvala narednik za savet,danas sam prskao sa ekstrasol čisti jer tako piše zbog učinka,e moj naredniče kadf bi ti znao šta sam ja misleo da sluzi abastate sramota me da pišem,usvakom slučaju hvala ti što si mi objasnio šta zašta sluzi:ppozdrav:
 
Juče su me fino nasankali amateri u nekoj od lokalnih poljoprivrednih apoteka rekavši mi kako je kubik plus isto što i akord plus kojim sam planirao da pršćem svoje kruške, tako da mi nije ostalo puno izbora nego da iskoristim to što sam kupio i poprskao sam kruške.. valjda nisam puno pogriješio :(

od sada ću definitivno kupiti količinu fungicida i inekticida za jednu godinu u nekoj normalnoj apoteci u Beogradu, Čačku ili Šapcu gdje imaju ono što im tražite a ne ono što hoće da vam prodaju kao maglu..
 
pa ja zato nisam ni kupovao ostalo od sredstava kad uđem u apoteku on mi nudi šta ima a ne šta mi treba,tako je malo hvalilo da me odbiju da kupim ekstrasol zimus kaze nije on za to nego za ovo ali sam više verovao forumu nego njemu tom prodavcu.kupio sam i delan što reče frutiboj,ja trazim veliko pakovanje on mi daje kesicu za 30l vode,ja znam da ja neznam ali što oni neznaju strašno,pa ću morati sa drugara što radi u poljoapoteci da mi on kao smernica bude ali i vi ostali ,jer ste vi praktičari a oni teoretičari pozdrav
 
Gledam kruske i video sam neku bolest prvo na 1 drvetu a sad par dana kasnije i na vecini mojih krusaka.
Jel zna neko koja je ovo bolest i na koji nacin se ispoljava u daljnjem toku ( dal ce drvo il plod da se osusili il nes trece)

 
Meni su kruske cvetale za vikend a lista naravno skoro i da nema. Pcele samo zuje milina jedna al pojavile se i rutave bube sam pice a ja gledim i ne mogu nista, greota da prskam. Ima li kod vas rutave bube?
 
Gledam kruske i video sam neku bolest prvo na 1 drvetu a sad par dana kasnije i na vecini mojih krusaka.
Jel zna neko koja je ovo bolest i na koji nacin se ispoljava u daljnjem toku ( dal ce drvo il plod da se osusili il nes trece)

To je kruškina grinja (Eriophyes piri)!
Imam kući jedno stablo kruške, i uvek isto krene svake godine...isti simptomi kao na tvojim slikama!
Al nisam puno zalazio u zaštitu protiv tih grinja, jer je drvo do komšijinog prozora, i nema smisla da duvam sa hemikalijama.
Uglavnom što sam ja uspeo primetiti, prvi listovi budu takvi(kao sa tvojih slika), i posle kad budu formirani plodovi(veličine lešnika), na tim listovima što posle listaju nema tih simptoma grinja!
Ovo što je sad zaraženo, malo te crvene fleke potamne, nešto od listova i odpadne...al neće se drvo osušiti, niti ne utiče na plod!

pozzz joe!
 
Nazad
Vrh