Kruška

da vam kazem danas sam postavio kpk zbog kruške jer su dobro ponele ali grane spratne su mi tanke prošlu godinu pred branje mi se očepila jedna grana da nebude i sove isto, prošlu jedna a ove svaksvaka grana.naime pitam jednog ion kao ma nemaš potrebe da skidaš plod ostavi će bude sve uredu nešto mu ič neverujem ili da ostavim plod a grane kontra da vezem da se neočepiv šta je bolje po vašem mišljenju
 
Najbolje da ne kačiš o grane nego o kočiće ili da pustiš po zemlji creva...
 
da spustio sam creva na zemlju nego ovo dali sve da skidam plod od grane i ostavim po tri četri kruškice ili da neskidam plod a granu da vrzem za stablo da konopac drzi granu da se neslomi i daimam ceo rod pa kolko bude.šta je pametnije to me interesuje
 
Ah čovek, opet te nisam razumeo, opali nekad neki zarez, tačku, enter.. :) napišeš s brda s dola jednu rečenicu...pa mi se učinilo da ti se grane lome od KPK a da si za plod pitao kao drugo pitanje...

Zavisi koliko ti je debela ta grana i koliko ima roda, rod može dobro da dođe da je sam savije...moraš sam da proceniš ili da okačiš sliku da vidimo, generalno plod se skida na voću prve dve tri godine da bi stablo više poraslo i grane ojačale..ali mnogi za to nemamo srca :D
 
Pozdrav,imao sam ovakav problem,do pre dva dana na jednoj krusci sam imao 3 ploda,druga godina je u pitanju po sadnji,i danas otisao da obidjem to,i kad vidim te dve kruske osusene rj kao da im se prekinuo dotok vode i hranljivih materija i onako su uvele i pri prvom dodiru istih otpale su,sta to moze biti?
 
Loša oplodnja najverovatnije, ako nemaju tačku uboda insekta na sebi...jel imaš neku sortu oprašivač u blizini mada to ne mora da bude garant, pogotovo kad je prva trudnoća i samo tri ploda :)
 
dubansr meni se prošlu godinu osušila jedna crvena viljamovka u prvu godinu od sadnje jedina je ona imala rod dve kruške i pred berbu osušise pa na njeno mesto presadim abatafetu zimus kad i ona ovih dana počela da se sparuzava stavim cepano burče od 30l i zalijem je i ona se povratila danas sam je gledao uredu je

- - - - - - - - - -

oktopode pa vuk karadzić nikad nije bio u naše krajeve toliko o mom pravopisu ,ma imam ja srca da skidam bolje kruške da propadnu nego celo drvo četri godine nisu za bacanje
 
Ne zameri, nisam ja mislio ništa lično već radi boljeg razumevanja...čisto neki zarez i to, tvoje reči odlično razumem, služio sam vojsku u Bujanovcu, znam koe se raboti, kvo se raboti i što se pravi :)
 
ma razumem te ništa strašno ako sam ja nepismen nisu ostali jablanci:ppozdrav: leskovačko je koe,seosko kvo,a vranjansko što se raboti,nego šta ti kazeš na ovo skidanje ploda dali da ostavljam ili da skidam
 
Bujanovačko što praviš :)

Elem, jesi ti povijao grane, prekraćivao, ne znam koliko su dugačke a tanke te grane i koliko imaju plodova...trebalo bi grane povijati da budu skoro vodoravne a ne da porastu u vis a na vrhu bude plod. Deder neku sliku..
 
taj dijalekt,, što,, već se javlja u predajene. ja sam povijao i pravio riblju kost onaj dan sam slučajno nogom zakačio konopac na prvi sprat grane drveta i očepih je,ima negde samo na vrh plod a negde celom duzinom grane e takva grana mi se pred branje sama očepila a imala je 10ak ploda i to prilično krupan a treba da imam takva 5 sprata a na jedno drvo tolko je rodilo da se povilo na jednu stranu pa sam morao da ga gore na stablo vezem i povratim da bude pravo telo je selo da pukne
 
Oktopode,Vladale: Grane sam povijao na toj krusci,imam u blizini santa mariju i junsku lepoticu,a ova sorta mislim da je kaludjerka sto su se sprzile za dva dana tri ploda,polivam ih svaki drugi dan sa nekih 8 litara vode,na junskoj lepotici imam nekih 15-ak plodova,a druga joj je godina od sadnje,ne znam ni ja dali da ih ostavim da probam ili da ih skinem da bolje napreduje?Oktopode nema uboda od insekata,to imam na sljivi jednoj ali na listovima ima simetricne rupice ali da ne idem u off topic
 
dubansr ja bi skinuo sigurno ti plodovi na toj što je druga godina od sadnje,meni se je osušila jedna isto takva sa dva ploda,ali neznam šta sad da radim sova drva druga što su u 4oj godini.meni se isto desilo kao i tebi prošlu godinu na istoj grani nekolko se osušili plodovi veličine oraha a ostali plodovi dva tri sam obrao

- - - - - - - - - -

markodim hvala na odgovor znači da skidam i po neki plod da ostavim tako ću i da uradim,tek sam sad video poruku
 
kolege potrebana mi je mala pomoc, nisam stigao da slikam sinoc, ali pokusacu da vam opisem problem, na mladim kruskama su listovi poceli da crne po ivici , kao kad se upali papir onako samo ivica , sta moze da bude? i kako spreciti i leciti ?

trazim po guglu , slike tekstovi i ne mogu da nadjem nesto slicno tome...
 
Ubih se tražeći po netu, ali nigdje ne nađoh pouzdan odgovor a tiče se prvog, drugog, trećeg, četvrtog prskanja poslije precvjetavanja.. ja sam prije par dana prskao galminom, mankogalom i abastateom.. to je valjda prskanje u precvetavanju (iako su mali plodovi ponegdje već bili formirani), zanima me kada slijede sledeća prskanja, da li tu ima neko pravilo ili svako sledeće treba uraditi 15 - 20 dana posle prethodnog pošto ja razmišljam da je sve to faza razvoja ploda..
 
To ti je nikakva računica 10-15-20 dana.
prskaš kada je prag štetnosti nekog nametnika dosta kritičan,tj kada dobri predatori ne mogu više uništiti npr uši,buhu idr.
i kada bude jako puno oborina a prirast voćka je nezaštićen fungicidima od napada biljnih bolesti pa je potrebno preventivno intervenirati a dodati sistemik ako je bolest već nastupila.
Zaključak ako je vrijeme lijepo bez oborina,štetočina onda da 15-tak dana(ipak ima dosta rose od 19-10 ujutro),ako je promjenjivo i napad štetnika onda i manje 7-10 dana.
Tamo kasnije kada vegetativni prirast zaostane bujno rasti,onda može i 20-tak dana.
 
Nazad
Vrh