Orah - opšta tema

Kad sam čitao o tvojim problemima sa Zeuzerom mislio sam on je 500 km daleko, neće to kod mene, kad ono...

Koliko sam ja mogao zaključiti prošla godina je zbog suše bila jako pogodna za Zeuzeru koja je u toku proljeća i ljeta položila jaja iz kojih su se izlegle gusjenice i ubušile u grančice. Onda su se valjda te iste gusjenice u toku avgusta i septembra preselile u deblje grane i tu su prezimile.
Izgleda da je propust bio u tome što sam prskao samo dva puta, u maju i junu, a trebalo je i u julu i avgustu, ne samo protiv Zeuzere već i protiv Dodovca, Orahove muhe... A kažu da orah ne traži zaštitu.

U suštini crv se lako može locirati, nalazi se u granama debljim od prsta (starijim od dvije godine), takve grane zaostaju, slabije listaju ili nemaju lista uopšte što jasno odudara od ostatka krošnje. Na početku tog "sušenja" nalazi se rupa prečnika 3-5 mm koja je začepljena, a oko nje se nalazi izmet gusjenice koji liči na sitnu piljevinu. Ovakva grana se na mjestu ubušenja lako prelomi.
 
Od polaganja jaja Zauzere Pyrine, do formiranja leptira prodje cak 2 godine (3 kalendarske). Gusenica se hrani granom aktivno 6-9 meseci buseci hodnik do 40 cm duzine (zato zica ne pomaze uvek). Sadnice se zaraze najcesce jos u rastilu i treba dobro obracati paznju na rasadnike koji prodaju zarazene sadnice (sta da se radi, strucne sluzbe ne rade svoj posao, niko ne zna cime i kada prskati, prozivodi se diletantski i prodaje sta ko stigne). Crv moze da ubije mladi orah, star do 4 godine, a posle je manje opasan jer ne moze da unisti stablo, vec samo pojedine grane. U junu-julu, kada se pojavljuje leptir i polaze jaja, treba staviti feromonske klopke. Panta SD ih je prosle godine kupovao u Zrenjaninu, madjarske proizvodnje.

Lecenje je jako komplikovano i sastoji se iz nekoliko koraka. Vec formirane larve i gusenice treba unistavati u periodu 10.-15. septembra specijalnim insekticidima. Polovinom juna i polovinom jula treba prskati 2 puta blokatorima razvoja jaja, a u prolece sledece godine jos jednom nekim jakim insekticidom. Nazive preparata dace strucnjak-zastitar koji zna sta moze da se kupi u tom podrucju / drzavi.

Mozes da se obratis agronomu-zastitaru Radoju Kiperovicu (AGRO LOOK stručna služba zaštite voća, Doboj BiH, kiper.r@gmail.com). On je dobar strucnjak sa iskustvom u borbi sa Zauzerom Pyrinom i pomoci ce ti da sacuvas zasad.
 
Poslednja izmena:
Slažem se sa kolegom Orah-om u vezi sa Gospodinom Kiperovićem. Nekoliko puta sam ga kontaktirao e-mail-om i poslao mi je veoma korisne odgovore. Malo je takvih ljudi koji hoće da pomognu.
 
I ja sam u subotu vidio jednu rupicu u stablu petogodišnjeg oraha. Moram kad prestane kiša probati kako iščačkati žicom i razmišljam da tutkalom zatvorim rupu.
 
I ja sam u subotu vidio jednu rupicu u stablu petogodišnjeg oraha. Moram kad prestane kiša probati kako iščačkati žicom i razmišljam da tutkalom zatvorim rupu.

Bolje je uzeti neki insekticid i u jacoj koncentraciji ga , posle cackanja zicom , ubaciti u rupu koju posle zatvaras kazu najbolje zvakacom gumom .Insekticid ce definitivno ubiti sve sto je bilo u kanalu i smanjices rizik da nesto prezivi .
Pozdrav !
 
Bolje je uzeti neki insekticid i u jacoj koncentraciji ga , posle cackanja zicom , ubaciti u rupu koju posle zatvaras kazu najbolje zvakacom gumom .Insekticid ce definitivno ubiti sve sto je bilo u kanalu i smanjices rizik da nesto prezivi .
Pozdrav !

Samo jedna zenka polozi do 1000 jaja u junu-julu! Borba zicom i tutkalom nikuda ne vodi. Moze da spasi pojedina stabla. Samo sistematska borba: klopke + 3 ture insekticida razlicitog spekrta delovanja.
 
Poslednja izmena:
Koji insekticid preporučuješ, može li perfekcion?

- - - - - - - - - -

Samo jedna zenka polozi do 1000 jaja u junu-julu! Borba zicom i tutkalom nikuda ne vodi. Moze da spasi pojedina stabla. Samo sistematska borba: klopke + 3 ture insekticida razlicitog spekrta delovanja.


Ovo je samo da se te jedna rupica sanira, a naravno da ću raditi zaštitu insekticidima (već sam jednu uradio konfuzijom i zlatospilanom prije 10 dana), samo što ne mogu da nađem klopke.
 
Prije neki dan sam detaljno pregledao stabla i našao sam još dvije gusjenice Zeuzere, znači ukupno 5 na 87 stabala, druge aktivnosti nisam uočio (rupe i izmet) tako da je za sada prihvatljivo. Naravno, pratiću stanje i dalje.

Dosta sam pretraživao internet i ono što bi moglo biti korisno je:

- zaštita od Zeuzere je važna u mladim zasadima do pet, šest godina starosti, a sa starenjem zasada štete se smanjuju (ekonomski malo značajne)
- pored Granotočca (Zeuzera Pyrina) za orah može biti opasan i Drvotočac (Cossus Cossus) ali se on ređe javlja,
- intenzitet napada varira po godinama, a ima godina kada nije zabilježen let leptira,
- najveći intenzitet leta Drvotočca (Cossus Cossua) obično je od 06-10. juna, pa onda od 21-25. juna (Familija Cossidae u Somboru i elementi prognoze, D. Vajgand; www.julia-nki.hu),
- najveći intenzitet leta Granotočca (Zeuzera Pyrina) obično je od 01-05. jula, pa onda od 31. jula-04. avgusta (Familija Cossidae u Somboru i elementi prognoze, D. Vajgand; www.julia-nki.hu),
- najbolji način za minimizaciju štete je kombinacija feromonskih klopki i insekticida.
- klopke su prilično nedostupne, a naročito feromoni (u BiH ih nema uopšte), takođe ovo je prilično skupo (treba 10 klopki/ha i za svaku klopku treba bar 3 punjenja (feromoni) za sezonu, što dođe i preko 200 evra/ha za sezonu),
- vrsta insekticida zavisi od načina proizvodnje (konvencionalna, integralna, ekološka ...),
- većina iskustava u borbi protiv Zeuzere stečena je u zasadima jabuke i masline u integralnoj proizvodnji pa se preporučuju „laki“ insekticidi - regulatori razvoja i preobražaja - tipa Insegar (jako skup), Runner, Match, Nomolt, Dimilin, Laser, Succes Bait ... tretiranjem 15-ak dana nakon ulova prvog leptira, a zatim ponovo svakih 10-15 dana (tretiranje protiv jabukinog smotavca navodno uspješno suzbija i Zeuzeru)
- u konvencionalnoj proizvodnji koriste se uglavnom sistemični insekticidi tipa Dimetogal, Confidor, Tonus, ... mada mogu i ostali, tretiranjem 10-15 dana poslije najvećeg intenziteta leta, odnosno kada se iz jaja izlegu gusjenice, a prije njihovog ubušenja u grane (15-20.06; 10-15.07 i 10-15.08.), što je manje učinkovito jer ovaj proces traje 2-3 dana
- zaražene grane treba odstraniti i zapaliti,
- iskustva maslinara govore da je sumpor dobar u zaštiti protiv Zeuzere jer navodno djeluje kao repelant,
- s obzirom da je Zeuzera najopasnija za mlade sadnice do 3-4 godine, a da se često sadnice zaraze već u rasadniku, jedna od preventivnih mjera je i skraćivanje sadnica nakon sadnje.

Nivo zaštite zavisi od toga koliko je vlasnik zasada spreman da uloži novca, truda i vremena.

Recimo da se 95 %-tna zaštita može postići feromonskim klopkama (praćenjem leta i hvatanjem leptira) i češćom upotrebom „lakih“ insekticida, a da se 85 %-tna zaštita može postići upotrebom „teških“ insekticida napamet (bez praćenja leta), četiri puta godišnje.

Kod starijih i netretiranih stabala Zeuzera može da ošteti 10-15 % krošnje, pa se tako klasičnim tretiranjem četiri puta godišnje šteta može spustiti ispod 5 %, što može biti ekonomski prihvatljivo.
 
Molio bih bilo kog od forumasa ako moze da mi pomogne . Zanima me sadnja americkog crnog oraha. Procitao sam literaturu, ali to je jedno al iskustvo je drugo. Sadnica ima kod nas i krecu se oko 2 evra, dok sednice oraha kalema su oko 10 evra. Zanima me eksplatacija za trupce, dal on brze raste, za koliko moze da dodje do prve sece? Procitao sam celu temu i nisam video da ga neko mominje, oci su mi ispale sinoc citajuci. Unapred zahvalan na svakoj pomoci
 
Ja bas pisao :) Ove godine sadim malo.

Ne kupujes sadnice, vec kupujes plod oraha, koji sejes, kazu prvog decembra. Ili ides negde gde ima crni orah pa sakupis plod. Raste, kazu 30% brze od naseg oraha, sadi se na 1.5x1.5 do 3x3, sa tim da je najbolja neka sredina 2x2 ili 2.5x2.5. Posle 10 godina se proredjuje, pa posle jos 15 ponovo (biraju se bolja stabla). I onda ono sto ostane se sece za prodaju najranije za 30, a optimalno za 40. Mada kazu da sa 60 godina, zasad vredi 2x vise nego sa 40.

To se sadi za decu i unuke.
 
Molio bih bilo kog od forumasa ako moze da mi pomogne . Zanima me sadnja americkog crnog oraha. Procitao sam literaturu, ali to je jedno al iskustvo je drugo. Sadnica ima kod nas i krecu se oko 2 evra, dok sednice oraha kalema su oko 10 evra. Zanima me eksplatacija za trupce, dal on brze raste, za koliko moze da dodje do prve sece? Procitao sam celu temu i nisam video da ga neko mominje, oci su mi ispale sinoc citajuci. Unapred zahvalan na svakoj pomoci
Ja sa zasadio jesenas americki crni imas slike na predhodnoj stranici.Ove jeseni ce ici sadnja na 4 x 2 i nece imati proredu narednih 15 godina a za posle ko bude ziv.
 
Ja sa zasadio jesenas americki crni imas slike na predhodnoj stranici.Ove jeseni ce ici sadnja na 4 x 2 i nece imati proredu narednih 15 godina a za posle ko bude ziv.

Hvala, video sam slike. Na slikama je americki crni? Gde ste uzeli sadnice ili vec sta orah? Znaci 4x2 i nema proreda? Jamu kopam 1m x 1m a dubina 80 cm?
Pozdrav i hvala
 


Zanimljiva pojava, mislim da je posledica mraza. Gornji izdanak je krenuo prije mraza, a donji nakon mraza, ili obrnuto. Problem je u tome što se prvi oporavio i sad tjeraju oba. Vjerovatno jedan treba osjeći, ali koji i kad? :sta:
 
Zanimljiva pojava, mislim da je posledica mraza. Gornji izdanak je krenuo prije mraza, a donji nakon mraza, ili obrnuto. Problem je u tome što se prvi oporavio i sad tjeraju oba. Vjerovatno jedan treba osjeći, ali koji i kad? :sta:

Mozda donji moze da bude prva bocna grana..sada je idealno da ga korigujes po uglu i tu cackalica daje fantasticne rezultate..
 
Informacija sa terena.
3 klopke montirane i 18 ulovljenih leptira zeuzere u prvih 7 dana.
Csalomon_klopka_maj2016_18_jpg.jpg
[/URL][/IMG]

Pozdrav
 
Nazad
Vrh